Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Η Βαλένθια… έφυγε νωρίς (από το γήπεδο)!

Η Βαλένθια… έφυγε νωρίς (από το γήπεδο)!

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική στην Ισπανία, με την πρωταθλήτρια Κάχα Λαμποράλ να διαλύει τη Βαλένθια στο τελευταίο δεκάλεπτο, τη Ρεάλ να μοιάζει από άλλο πλανήτη με τη Λαγκούν Άρο και την Μπαρτσελόνα να κερδίσει δύσκολα την Κάχασολ. Ήττα για την Μπανταλόνα, εύκολη βραδιά για τη Μάλαγα και την Μπιλμπάο, ενώ η Εστουντιάντες χρειάστηκε το καλάθι του Χάσεν στο τέλος για να κάμψει την αντίσταση της Γκραν Κανάρια.

Επανήλθε στις νίκες η Μπαρτσελόνα, μετά την ήττα της από τη Φενέρ στην Ευρωλίγκα. Βέβαια, το παιχνίδι με την Κάχασολ δεν ήταν καθόλου εύκολο, καθώς χρειάστηκε μια εκπληκτική εμφάνιση από τον Πιτ Μάικλ για να φτάσει στη νίκη. Η Κάχασολ προηγήθηκε με 19-16, αλλά μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα προσπέρασε και έλεγξε το ματς. Με τον Μάικλ προηγήθηκε με 44-50, έφτασε στο 51-56 και στο τέλος μπόρεσε να ελέγξει το ματς χωρίς προβλήματα για το 67-75. Στις εξέδρες βρέθηκαν 7.500 φίλοι της Κάχασολ.

Η Κάχα Λαμποράλ κέρδισε αρκετά εύκολα τη Βαλένθια, αφού ήλεγξε πλήρως το ρυθμό στην 4η περίοδο, διασύροντας πλήρως την αντίπαλό της. Η 4η περίοδος τελείωσε με το εξωφρενικό 2-15 για τη Λαμποράλ, που μετέτρεψε ένα ντέρμπι σε περίπατο. Η Λαμποράλ επέλεξε να τρέξει τον αγώνα και δικαιώθηκε, καθώς η Βαλένθια μπόρεσε να ελέγξει το ματς για 15-20 λεπτά και μετά βραχυκύκλωσε.

Το 32-23 έγινε 41-44 για να φτάσουμε στο 65-66 στο 30ο λεπτό. Μετά, ως το 34ο λεπτό το σκορ παρέμεινε ίδιο, αλλά με την είσοδο του Μπάρατς και την άνοδο του Σαν Εμετέριο η Λαμποράλ έκανε την πλάκα της, δεχόμενη μόνο 2 πόντους από τη Βαλένθια σε όλο το δεκάλεπτο.

Η Ρεάλ διέλυσε τη Λαγκούν Άρο, παρότι το παιχνίδι στο ξεκίνημα έμοιαζε ότι θα είναι δύσκολο. Στα πρώτα 40 δευτερόλεπτα η Ρεάλ έχανε 0-6 και στη συνέχεια 2-14 στο 5ο λεπτό. Αλλά κάπου εκεί άλλαξαν τα πράγματα και το σκορ στα υπόλοιπα 35 λεπτά ήταν 81-40! Το σκορ πήγε στο 39-28, μετά στο 59-45 για να ακολουθήσει… καταιγίδα: ένα σερί 14-0 της Ρεάλ είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 28 πόντους (73-45).

Εύκολη νίκη και για τη Μάλαγα, που κέρδισε με 22 πόντους τη Μανρέσα, η οποία παραμένει χωρίς νίκη μετά από 6 αγώνες. Περίπατος για τη Βαγιαδολίδ, η οποία από το πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησε της Μπανταλόνα και ανέβασε εύκολα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, για να μην απειληθεί ποτέ και να κερδίσει με το πειστικό 91-72. Τέλος, η Εστουντιάντες τα είδε όλα μέχρι να κερδίσει την Γκραν Κανάρια, αφού βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε 44-52 στα μισά της 3ης περιόδου και 52-58 λίγο αργότερα. Η Εστουντιάντες με τον Χάσεν και τον Κέινερ-Μέντλεϊ γύρισε τον αγώνα για να προηγηθεί με 70-66 και τον Αργεντινό να πετυχαίνει του δύο πόντους της νίκης, αφού ο Μπεϊράν αστόχησε σε τρίποντο της απελπισίας στην εκπνοή.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

5η αγωνιστική

Κάχασολ-Μπαρτσελόνα 67-75 (37-38)
Μπούλοκ 13, Ντέιβις 12π. 8ρ. // Μάικλ 23π. 6ρ., Ρούμπιο 7π. 2ρ. 5ασ.

Βαγιαδολίδ-Μπανταλόνα 91-72 (48-33)
Βαν Λάκε 22π. 5ρ. 7ασ., Σλότερ 17π. 5ρ. // ΜακΝτόναλντ 18π. 8ρ., Χόσλεϊ 13π. 6ρ.

Φουενλαμπράντα-Σαραγόσα 97-90 (53-47)
Μπατίστα 19π. 4ρ., Μαϊνόλντι 11π. 5ρ., Ραμπασέδα 14 // Χετσχάιμερ 18π. 7ρ., Καμπέθας 15, Μπάρλοου 10π. 5ρ.

Μενόρκα-Γρανάδα 60-57 (33-27)
Ντόναλντσον 14π. 9ρ., Τσιορτσιάρι 13π. 5ασ., Βίκτορ 15π. 6ρ. // Ινγκλς 17π. 6ρ., Στέφανσον 11

Βαλένθια-Κάχα Λαμποράλ 67-81 (41-44)
Σαβάνοβιτς 19π. 6ρ., Μαρτίνεθ 10π. 8ρ. // Σαν Εμετέριο 15π. 7ρ. 5ασ., Χουέρτας 14π. 6ασ., Μπάρατς 11π. 8ρ.

Μπιλμπάο-Μεριντιάνο Αλικάντε 71-59 (42-31)
Μπάνιτς 14π. 8ρ., Χερνάντεθ-Σονσέκα 11π. 9ρ., Μουμπρού 9π. 9ρ. 5ασ., Μαυροειδής 7π. 4ρ. (3/5δ. 1/2β.), Βασιλειάδης 4 (1/1τρ. 1/4β.) // Ντόλμαν 14π. 4ρ., Ερτέλ 12

Ρεάλ Μαδρίτης-Λαγκούν Άρο Σαν Σεμπαστιάν 83-53 (39-28)
Βελίτσκοβιτς 10π. 9ρ. 4ασ., Τάκερ 11π. 5ρ. 3ασ., Λιουλ 14 // Μπάρον 18, Μιράγες 7π. 9ρ.

Εστουντιάντες-Γκραν Κανάρια 73-71 (32-37)
Χάσεν 13π. 5ρ. 4ασ., Γκάμπριελ 10π. 5ασ., Κέινερ-Μέντλι 11π. 6ρ. // Ουάλας 16, Κάρολ 13

Μανρέσα-Ουνικάχα Μάλαγα 61-83 (29-37)
Σλόκαρ 19π. 8ρ., Γκλάντιρ 7π. 4ρ. // Άρτσιμπαλντ 18π. 5ρ., Τρίπκοβιτς 18π. 3ρ., Πρίντεζης 11π. 7ρ. (4/6δ. 0/1τρ. 3/4β.)

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …