Home / EUROCUP / Κοντά στην πρόκριση ο Άρη, θέλει δουλειά ο ΠΑΟΚ

Κοντά στην πρόκριση ο Άρη, θέλει δουλειά ο ΠΑΟΚ

Και πάλι 1-1 είχαν οι ελληνικές ομάδες στο Eueocup αυτή την εβδομάδα. Ο Άρης κέρδισε στην έδρα του τη ΓκαςΤέρα Φλέιμς Χρόνινγκεν με 79-58, ξεφεύγοντας από τη δεύτερη περίοδο, για να πάει στο 3-1 και να θέλει μία νίκη ακόμη για την πρόκριση στα 2 τελευταία παιχνίδια του. Απ’ την άλλη, ο ΠΑΟΚ έχασε εύκολα στη Ρωσία με 89-65 από τη Χίμκι και έμεινε στο 1-3. Για να είναι σίγουρος για την πρόκριση θέλει 2 νίκες στα δύο παιχνίδια του, αλλά και να πάρει διαφορά 7 πόντων απ’ τη Σολέ την ερχόμενη εβδομάδα.

ΑΡΗΣ – ΧΡΟΝΙΝΓΚΕΝ 79-58
(48-33)

Μάλντροου 10π. 4ρ., Ταπούτος 14π. 4κ.φ., Κερούς 11π. 8ρ., Τζέιμς 13π. 3ασ. 4κλ. // Μπελ 17π. 5ρ. 5κ.φ., Ουάιατ 14π. 10ρ. 4κλ. 3κ. 3κ.φ., Ουέσμπι 11π. 3κ.φ., Ντουρισό 4π. 5ρ. 3ασ. 5κλ. 3κ.φ.

Χωρίς πρόβλημα ο Άρης
κέρδισε τη Χρόνινγκεν στο Αλεξάνδρειο με 79-58 για να βρεθεί αγκαλιά με την πρόκριση. Του αρκεί μια νίκη στα δύο επόμενα παιχνίδια για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση αν κρατήσει τη διαφορά στο ματς με τη Ρουντούπις (+11). Αν κερδίσει τη Νίμπουργκ εκτός έδρας και μάλιστα με 10 πόντους και πάνω, τότε είναι πολύ πιθανό να πάρει και την πρωτιά (προφανώς θα πρέπει μετά να κερδίσει και τη Ρουντούπις). Πάντως, κρατά στα χέρια του τη μοίρα του και η αποστολή που έχει για τις δύο τελευταίες αγωνιστικές δεν είναι και τόσο δύσκολη.

Η Χρόνινγκεν μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 6-12 και 13-19, αλλά ο Άρης απάντησε με σερί 7-0 με 5 πόντους του Ταπούτου για να προσπεράσει με 20-19 και να μην ξαναβρεθεί πίσω στο σκορ μετά το 20-21. Στο δεκάλεπτο ήταν 25-22 το σκορ, με τους «κιτρίνους» να τρέχουν ένα 9-0 με άλλους 7 πόντους του Ταπούτου για να φτάσουν στο 32-22 και να πάρουν διψήφια διαφορά στο 12ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα η Χρόνινγκεν δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική και μετά το 32-26 ο Άρης ήλεγξε τελείως το ρυθμό, έτρεξε ένα 16-0 μέσα σε 5,5 λεπτά και ξέφυγε με 48-26 για να τελειώσει οριστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Η Χρόνινγκεν είχε 0/6 σουτ και 4 λάθη στο διάστημα αυτό, ενώ ο Άρης 5/8 σουτ και 4/4 βολές, όντας πολύ καλός στην επίθεση.

Οι Ολλανδοί μπόρεσαν να μειώσουν ως τους 15 πόντους στο ημίχρονο (48-33), αλλά σε κανένα σημείο της 3ης περιόδου δεν έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους του 51-41, παρότι ο Άρης είχε εμφανώς κατεβάσει ταχύτητα. Η διαφορά ανέβηκε ξανά πολύ ψηλά στην 4η περίοδο, με τον Άρη να τρέχει ένα 16-1 για να φτάσει στο 73-44 στο 36ο λεπτό. Μετά οι μηχανές έσβησαν και η Χρόνινγκεν μπόρεσε να μειώσει ως το τελικό 79-58.

Μοναδικό αρνητικό για τον Άρη τα 17 λάθη, αλλά το ματς ήταν αρκετά χαλαρό για να κριθεί το νούμερο αυτό. Ταπούτος, Τζέιμς, Μάλντροου και Κερούς οι καλύτεροι, ενώ από τους 12 που έπαιξαν σκόραραν οι 11.

ΧΙΜΚΙ – ΠΑΟΚ 89-65
(40-32)

Λόντσαρ 13π. 11ρ. 3ασ. 5κ.φ., Κελάτι 16π. 4ρ., Πλάνινιτς 13π. 3ρ. 4ασ. 5κ.φ., Μόνια 13π. 5ρ. 2κλ., Φριντζόν 14 // Ντικούδης 13π. 6κ.φ., Ράιτ 11, Καλλές 8π. 3ρ. 4κ.φ., Γκόρι 7π. 3ρ. 3κ.φ.

Μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου μπόρεσε ο ΠΑΟΚ να σταθεί στον αγώνα με τη Χίμκι, μετά έμεινε πίσω με διψήφια διαφορά, για να πλησιάσει ξανά στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά να δεχτεί ένα τεράστιο σερί 24-2 από τους Ρώσους για να χάσει οριστικά το ματς.

Ο «δικέφαλος» πρέπει τώρα να πάρει και τα δύο εναπομείναντα παιχνίδια του για να είναι σίγουρος ότι θα προκριθεί, αρχής γενομένης από το ματς με τη Ρίγα, από το οποίο πρέπει να πάρει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα στον οποίο είχε χάσει με 6 πόντους. Αυτή η νίκη θα του είναι αρκετή για την πρόκριση αν η Ρίγα χάσει στο τελευταίο της ματς από τη Χίμκι (και αν η Χίμκι έχει κερδίσει τη Σολέ την 5η αγωνιστική), αλλά για να μη σκέφτεται όλα αυτά τα σενάρια, ο ΠΑΟΚ θα θέλει νίκη έστω και με 1 πόντο στη Γαλλία επί της Σολέ στην 6η αγωνιστική. Αν δεν καταφέρει να πάρει τη διαφορά από τη Ρίγα, τότε θα πρέπει να χάσουν οι Λετονοί από τη Χίμκι στην τελευταία αγωνιστική και ο ΠΑΟΚ να κερδίσει τη Σολέ για να περάσει.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά μέχρι το 15-16, ενώ στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 22-18 από το καλάθι του Πλάνινιτς στην εκπνοή στον αιφνιδιασμό μετά το κλέψιμο του Μόνια. Οι Θεσσαλονικείς δεν μπήκαν καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και 2 τρίποντα του Κελάτι έγραψαν ένα 7-0 για τη Χίμκι που πέρασε με 31-21 στο σκορ στο 14ο λεπτό. Οι Ρώσοι ξέφυγαν με 36-23 στο 16ο λεπτό της 2ης περιόδου, αλλά ως το ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε μειώσει σε 40-32.

Μάλιστα στην αρχή της επανάληψης με 3 συνεχόμενα τρίποντα από Ράιτ και Γκόρι ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 45-41 και έδειξε ότι θα παλέψει το ματς. Όμως, οι Ρώσοι σοβαρεύτηκαν και εξαφάνισαν πλήρως την ελληνική ομάδα στα επόμενα 8 λεπτά, τρέχοντας ένα φοβερό 24-2 ως την αρχή της 4ης περιόδου από το 48-43 ως το 72-45.

Ο ΠΑΟΚ είχε 1/11 σουτ και 1 λάθος στο διάστημα αυτό, με τη Χίμκι να έχει 9/14 σουτ και 0 λάθη! Προφανώς το ματς είχε ήδη τελειώσει και στα τελευταία 8 λεπτά οι δυο ομάδες έπαιξαν πιο χαλαρά, με τη διαφορά να μένει πάνω από τους 20 πόντους.

Από τον ΠΑΟΚ καλύτεροι ήταν ο Ντικούδης και ο Καλλές, ενώ και ο Γκόρι προσπάθησε αλλά ήταν άστοχος (3/11). Καλούτσικοι οι Γιαννακίδης και Ράιτ.

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …