Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Η Αττική τη νίκη της εβδομάδας, εύκολα οι Net!

Η Αττική τη νίκη της εβδομάδας, εύκολα οι Net!

Η Αττική ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι της εβδομάδας με τους περσινούς πρωταθλητές Santa Barbara Rockets, επικρατώντας με 61-54, παρά τις απουσίες της. Οι Nothing But Net κέρδισαν πολύ εύκολα τους εBEERους με 58-37 για να σκαρφαλώσουν κι άλλο στη βαθμολογία.

Αήττητοι έμειναν οι Ρούκουνες, που επικράτησαν με 51-44 των Zeppelin, ενώ χωρίς ήττα παραμένουν και τα Σαπάκια, που κέρδισαν με 51-40 τους Παλαίμαχους Φιλίππου. Επιστροφή στις νίκες για τους Jets, 46-38 την Barcelioma, ενώ οι Gastone πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο κερδίζοντας με 73-63 τους Θαλασσόλυκους. Ρεπό είχε η Τιρινίνι.

Ήταν το ντέρμπι της αγωνιστικής και δεν απογοήτευσε κανέναν με την εξέλιξή του. Η Αττική παρατάχθηκε στο ματς με τους Santa Barbara Rockets χωρίς τον προπονητή της Β. Μπουργαζά, και χωρίς τον πρώτο της σκόρερ, Ζαχαρογιάννη Π., ενώ ο Α. Αναγνωστόπουλος έφτασε στο γήπεδο στο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, μπόρεσε να κερδίσει τους Santa Barbara Rockets, μετά από ένα τρομερό παιχνίδι με πολλή ένταση.

Η Αττική μπήκε καλύτερα στο παρκέ και είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι Santa Barbara Rockets προσπέρασαν με 11-12 και μετά ανέβασαν τη διαφορά στους 6 πόντους (13-19) με το τρίποντο του Παντελή.

Οι πρωταθλητές έφτασαν ως και τους 7 πόντους (18-25) από τα συνεχόμενα καλάθια του Δημητρίου, με την Αττική να μειώνει σε 22-27 πριν το ημίχρονο και να μπαίνει στην επανάληψη με καλάθι για το 24-27. Μετά το 29-35 δια χειρός Γεωργαντή, ήρθε ένα 6-0 σερί για την Αττική, που με τον Αναγνωστόπουλο Α. στο παρκέ είχε ανεβάσει στροφές. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν για λίγο στο σκορ, μέχρι που οι Santa Barbara Rockets ξέφυγαν ξανά με 41-46 και 45-51 μετά το 45-46 του 35ου λεπτού.

Όμως, συνεχόμενα καλάθια από τον Κωστούλα, που έμοιαζε ασταμάτητος, έφεραν το ματς στο 52-52 με 2,5 λεπτά για το τέλος. Εκεί ήταν που μίλησε ξανά ο Αναγνωστόπουλος και σκόραρε για να πάει η ομάδα του στο 56-52 και το 58-52 με καλάθι του Μπέλλου λίγο μετά. Οι Santa Barbara Rockets προσπαθούσαν αλλά δεν μπορούσαν να σκοράρουν, ο Τσατσάνης μείωσε σε 58-54, αλλά το τρίποντο του Πέτρου και το σουτ του Δημητρίου μετά το επιθετικό ριμπάουντ ήταν άστοχα στα 20 δευτερόλεπτα και το ματς κρίθηκε υπέρ της Αττικής.

Από την Αττική ο Κωστούλας είχε 20 πόντους, ο Αναγνωστόπουλος Α. 14, ο Μπέλος 11 και ο Ξερέας 8. Από τους Santa Barbara Rockets ο Τσατσάνης είχε 19 πόντους, ο Δημητρίου 15 και ο Παντελής 7.

Πιο εύκολα απ’ όσο θα περίμενε κανείς κέρδισαν οι Nothing But Net τους εBEERους, με 58-37. Και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες, αλλά ήταν οι εBEERοι εκείνοι που δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τις ελλείψεις που είχαν στη ρακέτα. Όσο πιο πολύ προσπαθούσαν οι περιφερειακοί τους να κλείσουν στο καλάθι, τόσο οι Nothing But Net τους τιμωρούσαν από την περιφέρεια.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι στο 15-11 στο δεκάλεπτο, αλλά στη δεύτερη περίοδο και μετά το 20-16 η διαφορά άνοιξε, με τους Nothing But Net να παίρνουν σκορ στο δεκάλεπτο από 6 διαφορετικούς παίκτες. Έτσι, στο ημίχρονο οι δυο ομάδες πήγαν στο 34-19 και με το τρίποντο από τον Ζήση Γ. στην έναρξη της επανάληψης οι Nothing But Net έφτασαν στο 38-21 και το +17.

Κάπου εκεί οι εBEERοι έδειξαν σημάδια αντίδρασης και έτρεξαν ένα 0-6 με τον Μόντι και τον Δουκλιά, για να μειώσουν σε 38-27 και να παραμείνουν σχετικά κοντά ως το τέλος της 3ης περιόδου, 43-33 λίγο πριν τη λήξη της. Το καλάθι του Ουζουνίδη έκανε το 45-33 στο 30ο λεπτό, αλλά μετά οι εBEERοι έκαναν σχεδόν 4,5 λεπτά να σκοράρουν, πετυχαίνοντας το πρώτο τους καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο 5:47 πριν το τέλος, ενώ το σκορ ήταν ήδη στους 20 πόντους, 53-33. Με τους 4 πόντους που έβαλαν στην περίοδο δεν θα μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και μοιραία ηττήθηκαν με 58-37.

Από τους νικητές ο Ουζουνίδης είχε 14 πόντους, Κωνσταντίνου είχε 1, ο Ζήσης Δ. 9, όσους και ο Κοτσίφης με 3 τρίποντα, ενώ ο Καραχάλιος πρόσθεσε 8. Για τους εBEERους, ο Γκούσκος Μ. έβαλε 9 πόντους, ο Μόντι 8 και ο Γκούσκος Δ. 7.

Στο 4-0 έφτασαν οι Ρούκουνες, κερδίζοντας τους Zeppelin με 51-44, αρκετά δύσκολα. Οι Ρούκουνες προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-4, με τον Ράλλιο να βάζει 8 πόντους, αλλά στις δύο επόμενες περιόδους η κατάσταση άλλαξε. Οι Zeppelin κέρδισαν με επιμέρους σκορ 20-32 το διάστημα 11-30 για να πλησιάσουν στο 25-22 στο ημίχρονο, με τον Αντωνιάδη, τον Θωμά και τον Πασσά να ξεχωρίσουν στη δεύτερη περίοδο, ενώ με τον Τσάτζαλη και τον Θωμά στην 3η περίοδο, προσπέρασαν με 33-36 στο 30ο λεπτό.

Η ανατροπή για τους Ρούκουνες ήρθε στην 4η περίοδο με τον Αντωνίου να βάζει 8 πόντους και τους νικητές να σταματούν στην άμυνα τους αντιπάλους τους, επιτρέποντας μόλις 8 πόντους για να φτάσουμε στο τελικό 51-44.

Από τους Ρούκουνες ο Αντωνίου είχε 17 πόντους, ο Ράλλιος 15 και 3 άλλοι παίκτες από 6. Για τους Zeppelin ο Θωμάς είχε 12 πόντους και οι Πασσάς και Τσάτζαλης από 8.

Νίκη για τα Σαπάκια στο ματς με τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 51-40, νίκη πάντως που δεν ήρθε εύκολα. Τα Σαπάκια μπήκαν καλά στο ματς και μετά το 2-6 των Παλαίμαχων Φιλίππου, έτρεξαν ένα 9-0 για να προηγηθούν με 11-6. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 19-12, ενώ η «βροχή» από τρίποντα για τους νικητές συνεχίστηκε και στην αρχή της δεύτερης, όταν ο Αθανασόπουλος πέτυχε το 4ο τρίποντο της ομάδας του για το 22-12.

Όμως, οι Παλαίμαχοι Φιλίππου δεν παραδόθηκαν και με τον Νίκολιτς να τους δίνει μεγάλη ώθηση μπόρεσαν να ελέγξουν το σκορ και να πλησιάσουν σε 28-20 με τον πρώτο τους σκόρερ να βάζει 5 μαζεμένους πόντους. Ήταν εμφανές ότι η απουσία του Τσιχλιά Σ. δυσκόλευε πολύ τα Σαπάκια στη ρακέτα, αλλά το τρίποντο του Κουμπούρα και το καλάθι του Μπουντουβά που σκόραρε ανενόχλητος σε όλο το ματς, πήγαν το σκορ στο 33-22 στο ημίχρονο.

Η 3η περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια στο μεγαλύτερο διάστημά της, για να πάμε στο 45-34 του 30ου λεπτού. Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μπήκαν αποφασισμένοι στο 4ο δεκάλεπτο και έτρεξαν ένα σερί 0-6 στα πρώτα 5 λεπτά του, για να πλησιάσουν σε 45-40 στο 35ο λεπτό! Όμως, τα Σαπάκια έκλεισαν την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Νίκολιτς είχε κουραστεί και με τη σειρά τους έκαναν ένα 6-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο της περιόδου, με τον Μπουντουβά και τον Κουμπούρα να σκοράρουν στον αιφνιδιασμό γα να φτάσουμε στο τελικό 51-40.

Από τους νικητές ο Μπουντουβάς είχε 23 πόντους και οι Κουμπούρας και Δρακούλης από 9. Για τους Παλαίμαχους Φιλίππου ο Νίκολιτς είχε 14 πόντους και ο Κολοβός Θ. 8.

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα έκαναν οι Gastone επικρατώντας με 73-63 των Θαλασσόλυκων μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, το οποίο στιγματίστηκε από δύο τραυματισμούς, έναν για κάθε ομάδα.

Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με τους Gastone να παίρνουν 8 πόντους από τον Παπαποστόλου για να προηγηθούν με 19-16 στο δεκάλεπτο. Στη 2η περίοδο οι Θαλασσόλυκοι πήραν σκορ από τον Λέντζο Γ., τον Καραγιαννίδη Γ. και τον Αδαμίδη για να πάνε στο 23-28, αλλά γρήγορα ήρθε ένα 7-0 γα τους Gastone με δυο τρίποντα του Ροντογιάννη για το 30-28, με το ημίχρονο να τελειώνει 32-31.

Στην 3η περίοδο οι Θαλασσόλυκοι και πάλι είχαν μικρό προβάδισμα, αλλά άρχιζε η φθορά με φάουλ σιγά σιγά (20-19 τα φάουλ στο ματς) καθώς έπαιζαν με 7 παίκτες. Στο 30ο λεπτό το σκορ ήταν 49-52 με τον Καραγιαννίδη Γ. να κάνει πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο και τον Τζουμέζη να κρατά τους Gastone απ’ την άλλη πλευρά. Μετά τον τραυματισμό οι Θαλασσόλυκοι έμειναν 5 με 2 να έχουν 4 φάουλ (και τον Καραγιαννίδη Γ. να έχει αποβληθεί με 5 φάουλ) οπότε δυσκόλεψε και η αποστολή τους στην άμυνα. Μετά το 59-59 οι Gastone έκαναν ξέσπασμα, τη σκυτάλη από τον Πανδή που, είχε βάλει 8 συνεχόμενους πόντους, πήραν ο Τζουμέζης και ο Παπαποστόλου για να φτάσουν οι νικητές στο 66-59 και μετά στο 68-60 και το 70-60 με τον Ροντογιάννη με σερί 11-1. Χρόνος πια δεν υπήρχε και οι Θαλασσόλυκοι δεν μπόρεσαν να αλλάξουν κάτι στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Τζουμέζης είχε 22 πόντους, ο Παπαποστόλου 16, ενώ ο Πανδής 15 και ο Ροντογιάννης 13 με 3 τρίποντα. Για τους Θαλασσόλυκους ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 15 πόντους, ο Τεντόμας 12, ο Λέντζος Γ. 11, ενώ ο Λέντζος Φ. 9 και ο Γερμενής επίσης 9.

Στις νίκες επέστρεψαν οι Jets με το 46-38 επί των Barcelioma. Στο 9-7 ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μενεξιάδη να ξεχωρίζει από τους Barcelioma. Στη 2η περίοδο άρχισε να σκοράρει και ο Μουχάκης για τους Barcelioma, που προσπέρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με 20-21, με τον πρώτο τους σκόρερ να βάζει 3 πόντους και τον Σπατιώτη να έχει 7 στην περίοδο και να κάνει τη διαφορά.

Στο 2ο ημίχρονο ο Μουχάκης ήταν πολύ καλύτερος, έβαλε 11 πόντους, αλλά βελτιωμένοι ήταν και οι Jets, που έκλεισαν την άμυνά τους, δέχτηκαν λιγότερους από 10 πόντους και στην 3η και στην 4η περίοδο, πήραν σκορ από πολλούς διαφορετικούς παίκτες (6 διαφορετικοί παίκτες έβαλαν τους 14 πόντους της 3ης περιόδου) και κέρδισαν πηγαίνοντας στο 34-29 στο 30ο λεπτό και στο 46-38 στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Μπουρδανιώτης Α. έβαλε 12 πόντους, ο Μπουρδανιώτης Π. 9, ενώ ο Σίσκος είχε 7. Από τους Barcelioma ο Μουχάκης είχε 14 και ο Σπατιώτης 9.

SANTA BARBARA ROCKETS – ATTIKH 54-61

(12-11, 27-22, 38-37, 54-61)

Santa Barbara Rockets:
Παντελής Δ. 7 (1), Μιχαηλίδης Μ., Μακρής Σ., Τσατσάνης Γ. 19 (1), Καναρίδης Γ., Πέτρου Σ. 5 (1), Δημητρίου Α. 15, Γεωργαντής Α. 4, Χριστόπουλος Α. 4 (1).

Αττική:
Μπέλος Ι. 11, Κοντός Ι. 4, Γαλάνης Δ., Χριστόπουλος Τ., Κωστούλας Δ. 20, Τρικαλιώτης Α. 4, Ξερέας Μ. 8, Κρητικός Δ., Αναγνωστόπουλος Α. 14.

εBEERοι – NOTHING BUT NET 37-58

(11-15, 19-34, 33-45, 37-58)

εBEERοι:
Γκούσκος Μ. 9 (1), Ζώτος Χ. 5 (1), Γκούσκος Δ. 7, Μόντι Β. 8, Αλεβίζος Δ. 6, Δουκλιάς Σ. 2, Μοσχοβίτης Δ.

Nothing But Net:
Ζήσης Δ. 9, Ζήσης Γ. 3 (1), Ουζουνίδης Θ. 14 (1), Καραγεωργάκης Μ. 2, Κωνσταντίνου Α. 13, Κοτσίφης Β. 9 (3), Καραχάλιος Γ. 8 (1).

ZEPPELIN – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 44-51

(4-13, 22-25, 36-33, 44-51)

Zeppelin:
Σταθόπουλος Κ. 4, Κατσιφλώρος Χ. 3, Αντωνιάδης Π. 5, Κουτσός Α. 4, Θωμάς Θ. 12, Τσάτζαλης Θ. 8, Πασσάς Σ. 8, Μπάκας Β.

Ρούκουνες:
Μαλανδρής Π., Ράλλιος Π. 15, Τσιότσιος Χ. 6, Πανόπουλος Α., Παπαναστασίου Γ. 1, Χριστοδουλόπουλος Μ. 6, Αντωνίου Γ. 17,Τσερπές Η., Λατανιώτης Γ., Τοπαλίδης Δ. 6.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – ΣΑΠΑΚΙΑ 40-51

(19-12, 33-22, 45-34, 51-40)

Παλαίμαχοι Φιλίππου
(Μανιατάκος): Νίκολιτς Β. 14, Τούσης Ν. 3, Πυλόστομος Λ. 4, Κολτσίδας Κ., Κολοβός Θ. 8, Κολοβός Η. 3 (1), Κουρκουλέας Κ. 5, Κουμούλης Γ., Μυλωνάς Γ. 3 (1).

Σαπάκια
(Τσιχλιάς Σ.): Αθανασόπουλος Δ. 6 (2), Ζαγγογιάννης Γ., Τσίγκας Ν. 2, Δρακούλης Α. 9 (3), Καραμανής Α., Μπουντουβάς Ν. 23, Κουμπούρας 9 (1), Τσιχλιάς Γ. 2.

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – GASTONE 63-73

(16-19, 31-32, 52-49, 63-73)

Θαλασσόλυκοι:
Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 9, Γερμενής Χ. 9 (2), Καραγιαννίδης Γ. 15, Τεντόμας 12 (2), Λέντζος Γ. 11, Αδαμίδης 5 (1).

Gastone:
Παπαποστόλου 16, Κυριαθόπουλος Κ. 2, Μέγας Σ. 4, Τζουμέζης Π. 22, Ροντογιάννης Α. 13 (3), Πανδής Γ. 15 (1), Καπατσώρης, Σακελαρόπουλος Ν. 1.

JETS – BARCELIOMA 46-38
(9-7, 20-21, 34-29, 46-38)

Jets:
Στεφανούδης. Π., Μπουρδανιώτης Α. 12, Κοτσιάκης Δ. 2, Τζώρτζος Κ. 2, Μπελαλής Ν. 4, Παναγιωτόπουλος Π. 2, Μπουρδανιώτης Π. 9 (1), Μαβούσογλου Α., Μάρκος Η. 4, Ονουφρίου Π. 4, Σίσκος Σ. 7 (1), Κιούσης Α.

Barcelioma:
Σπατιώτης Π. 9, Τσιαμούρης Π. 6, Σκαλτσογιάννης Β, Γκότσης Γ, Λιανάκης Ι., Μενεξιάδης Σ. 5, Μουχάκης Ν. 14 (1), Αργαλιάς Μ., Τουμπακάρης Α. 4.

ΡΕΠΟ: ΤΙΡΙΝΙΝΙ

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …