Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Τα έκανε σαλάτα…

Τα έκανε σαλάτα…

Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του ο Ολυμπιακός στη 12η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, καθώς ηττήθηκε μέσα στο ΣΕΦ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 67-73. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απαράδεκτοι στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, δεν μπόρεσαν να πιάσουν ούτε στο ελάχιστο έστω μέτρια απόδοση σε άμυνα ή επίθεση, με αποτέλεσμα να χάνουν με 23-41. Στην επανάληψη προσπάθησαν για την ανατροπή, μείωσαν ως και το -3, αλλά δεν μπόρεσαν να κλέψουν τη νίκη. Πλέον, ο Ολυμπιακός είναι στο 7-5 πληρώνοντας τα δικά του λάθη, σε μια κολασμένη τετραπλή ισοβαθμία, σε έναν όμιλο που κρέμεται από μια κλωστή.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής έχουν πλέον φέρει Ολυμπιακό, Σιένα, Χίμκι, Μακάμπι όλους στο 7-5, από τη 2η ως και την 5η θέση, ενώ η Κάχα Λαμποράλ είναι ακριβώς από πίσω στο 6-6. Το κακό για τον Ολυμπιακό είναι ότι δεν έχει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία ούτε με τη Σιένα, ούτε με τη Μακάμπι, ενώ με τη Λαμποράλ βρίσκεται στο απόλυτο μηδέν (8 πόντοι νίκη για την κάθε ομάδα) και με βάση τη συνολική διαφορά πόντων, αυτή τη στιγμή έχει και εκεί μειονέκτημα.

Την ερχόμενη εβδομάδα παίζει τη μισή χρονιά στην Τουρκία με την αδιάφορη Φενέρμπαχτσε, ενώ στην 14η αγωνιστική θα παίξει… την άλλη μισή μαζί με την πρόκριση στο ΣΕΦ απέναντι στη Χίμκι. Με δύο νίκες ξέρει ότι θα είναι στα προημιτελικά, αν χάσει έστω και ένα από τα δύο ματς, δεν μπορεί να είναι σίγουρος για τίποτα. Απ’ την άλλη, αν κάνει το 2/2 και η Μπαρτσελόνα (παντελώς αδιάφορη πλέον αφού είναι και μαθηματικά πρώτη) κλείσει τον όμιλο στο 13-1, με δύο νίκες δηλαδή, τότε ο Ολυμπιακός θα τερματίσει 2ος. Ειδάλλως, ή 3ος ή 4ος. Αν χάσει ένα από τα δύο ματς κινδυνεύει να μείνει εκτός πια.

Στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο επιβεβαίωσε την κακή κατάσταση στην οποία είναι τον τελευταίο καιρό. Νωθρότητα στην άμυνα, έχανε φάσεις χωρίς μάχη και προσπάθεια, εγκλωβισμένος πολύ εύκολα από την άμυνα των Ισραηλινών στην επίθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 9/26 σουτ στο πρώτο ημίχρονο με 1/8 τρίποντα, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 11-20 για τη Μακάμπι. Οι Ισραηλινοί είχαν 16/28 εντός παιδιάς, δείγμα της κακής άμυνας των πρωταθλητών Ευρώπης, ενώ τα 7/13 τρίποντα δείχνουν εύγλωττα την παντελή ανυπαρξία σωστής περιφερειακής άμυνας.

Η Μακάμπι δεν περίμενε να βρει απέναντί της έναν τόσο κακό Ολυμπιακό, το να πει κάποιος ότι ο τραυματισμός του Πάουελ (έπαθε εξάρθρωση ωμοπλάτης) έφερε το ματς σε τέτοιο σημείο, μάλλον δεν στέκει, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε στο πρώτο μέρος να βγάλει ενέργεια ή πάθος στην άμυνά του. Έμοιαζε να παραδίδεται χωρίς μάχη από όποια πλευρά κι αν το δει κάποιος το όλο θέμα, 23 πόντοι επίθεση και 41 άμυνα.

Η αντίδραση του δευτέρου μέρους ήταν και θέμα εγωισμού μετά από κάποια στιγμή, η ενέργεια βγήκε από την άμυνα, ο Ολυμπιακός έβαλε 44 πόντους, δέχτηκε 32, αλλά όταν χάνεις 20 λεπτά αγώνα σε τέτοιο επίπεδο είναι εκ των πραγμάτων σχεδόν αδύνατο να πάρεις το ματς, η Μακάμπι χρειαζόταν 1-2 μεγάλα καλάθια, τα βρήκε και κέρδισε.

Η Μακάμπι μπήκε στο ματς με 2-6 στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα, αλλά οι κακοί οιωνοί έμοιασαν προσωρινά να διαψεύδονται όταν ο Παπανικολάου και ο Άντιτς ισοφάρισαν τον αγώνα σε 6-6. Ο Οχαγιόν έγραψε το 6-9 με τρίποντο και το κάρφωμα του Πάουελ για το 8-9 σηματοδότησε και την τελευταία επαφή του Ολυμπιακού με το σκορ στο ημίχρονο. Οχαγιόν και Χίκμαν έφεραν τη Μακάμπι στο 8-15, ο Ολυμπιακός έκανε 2:30 να βάλει καλάθι (με τον Σπανούλη για το 10-15) και έγινε πολύ εύκολη λεία μιας και το παιχνίδι του ήταν προβλέψιμο. Τα δύο τρίποντα του Λόγκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έγραψαν το 13-21 στο ματς και έκαναν τον Ολυμπιακό κομπάρσο στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Τζέιμς κάρφωσε για το 13-23 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός έκανε περίπου 3:30 για να σκοράρει (από το 13-18), η Μακάμπι είχε πάει στο 13-25 πριν ο Παπανικολάου βάλει λέι απ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πνιγόντουσαν σε κάθε επίθεση. Ξανά οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν 3:20 αφλογιστίας, μέχρι που μια βολή του Σλούκα μείωνε σε 16-27 για να γράψει τρίποντο ο Σμιθ για το 16-30 με 4 λεπτά για το ημίχρονο. Ο Σπανούλης απάντησε με 5 πόντους για το 21-32, αλλά σκορ από άλλον ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε, ο Λόγκαν με 5 πόντους έγραψε το 23-38 για τη Μακάμπι.

Ο ίδιος πέτυχε και 2ο συνεχόμενο τρίποντο ξανά για το 23-41, με τον Ολυμπιακό να χάνει 3 ευκαιρίες για να μειώσει στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου (1 λάθος, 2 άστοχα σουτ) πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με πάρα πολλά να τον προβληματίζουν από την απόδοσή του.

Αίφνης, στην επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ ο Ολυμπιακός είχε αλλάξει πρόσωπο, έπαιζε και στα 20 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου σκυλίσια άμυνα, πάλευε την κάθε φάση και αυτό του έδωσε την ελπίδα ότι θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Σλούκας με τρίποντο και ο Σπανούλης με τον ίδιο τρόπο μείωσαν σε 30-43, ενώ ο Χάινς με τον Σπανούλη έγραψαν το 34-44, με σερί 11-3 του Ολυμπιακού σε 2:13 στο 3ο δεκάλεπτο.

Η Μακάμπι έκανε 5:20 για να βάλει το 2ο της καλάθι
εντός παιδιάς, αλλά οι βολές του Τζέιμς και του Χίκμαν την είχαν κρατήσει στο 36-46 και το 38-48, πριν ο Χικμαν σκοράρει για το 38-50. Ο ίδιος και ο Πνίνι με ακόμα 4/4 βολές πήγαν τους Ισραηλινούς στο 39-54, η σκληρή και επιθετική άμυνα του Ολυμπιακού του κόστιζε σε φάουλ βολών, την ώρα που στην επίθεση έκανε και πάλι 3 λεπτά να σκοράρει. Ο Σπανούλης έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους με ένα λάθος του Χίκμαν στο ενδιάμεσο για το 43-54, ενώ μετά το καλάθι του Λόγκαν, ο Περπέρογλου με τρίποντο μείωσε σε 46-56.

Το τρίποντο του Λο στο τελευταίο λεπτό της περιόδου μείωσε σε 49-56, με τη Μακάμπι να μην μπορεί να σκοράρει στο τέλος και τον Σερμαντίνι να γράφει το 51-56 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, σερί 12-2 για τον Ολυμπιακό μέσα σε 3 λεπτά. Το σερί πήγε στο 14-2 από τον Περπέρογλου για το 53-56 με 8:34 για το τέλος, αλλά ο Σμιθ έγραψε μεγάλο τρίποντο, 53-59. Ο ίδιος έφερε τη Μακάμπι στο 55-61 μετά το λέι απ του Λο, ενώ ο Τζέιμς ανέβασε με 5:17 τη διαφορά στους 8 πόντους, 55-63 μετά από 2 χαμένες επιθέσεις του Ολυμπιακού.

Ο Χάινς έβγαζε ξανά τρομερή ενέργεια
σε άμυνα και επίθεση, από δικό του καλάθι και δική του τάπα ο Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 60-63, ενώ ο Παπανικολάου με 2/2 βολές 3:34 για το τέλος έγραψε το 62-65. Η φάση που έκρινε το ματς ήταν στο λάθος του Χάινς 2 λεπτά πριν το τέλος, με τον Σμιθ να σκοράρει τρίποντο από τα 9 μέτρα για τη Μακάμπι στην εκπνοή της επόμενης επίθεσής της, 62-68.

Ο Ολυμπιακός κυνηγούσε Χίμαιρες στη συνέχεια, ιδίως μετά το λάθος στην επόμενη επίθεση (άστοχο τρίποντο του Σπανούλη, επιθετικό ριμπάουντ, λάθος του Σερμαντίνι) όταν ο Χίκμαν τελείωσε από κοντά για το 62-70 με 1 λεπτό για το τέλος. Ο Σπανούλης μείωσε με βολές, ο Χάινς έκανε ακόμα μια τάπα, αλλά η Μακάμπι «έφαγε» 24 δευτερόλεπτα, με τον Λο να μειώνει σε 67-70 στα 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Χίκμαν έγραψε 1/2 βολές στα 15 δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός είχε την επίθεση, αλλά το λάθος στην πάσα στο pick ‘n’ roll ανάμεσα σε Σπανούλη και Χάινς έδωσε στον Λόγκαν την ευκαιρία να βάλει το κερασάκι στην τούρτα, 67-73 στον αιφνιδιασμό στην εκπνοή.

Ο Ολυμπιακός επιθετικά μπορούσε να στηριχθεί ουσιαστικά μόνο σε Σπανούλη και Λο, ενώ Άντιτς, Σλούκας και Παπανικολάου πρόσφεραν λύσεις αλλά χωρίς σταθερό σκοράρισμα. Οι πεντάδες του ήταν αρκετά λάθος σε πολλές περιπτώσεις, με τον Μπαρτζώκα να ψάχνει με αλλαγές την άκρη για να καταπολεμήσει τη νωθρότητα των παικτών του και την αφλογιστία στην επίθεση. Στην άμυνα στην επανάληψη πάλεψε πολύ, αλλά δεν έφτανε αυτό.

Φτάνει να δούμε τους 20 πόντους του Λόγκαν, τους 13 του Σμιθ και τους 16 του Χίκμαν, 49 πόντοι από 3 παίκτες, που παρότι βελτιώθηκε η άμυνα του Ολυμπιακού έβαλαν 26 στο πρώτο μέρος και 23 στο δεύτερο. Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε τελικά τα ριμπάουντ (30-33 με τα επιθετικά 8-8), είχε περισσότερες ασίστ (13-9), με τα λάθη στο 14-14. Όμως, σούταρε μόλις με 63% στις βολές (80% η Μακάμπι) και είχε 35% στα τρίποντα (43% η Μακάμπι με 9/21).

Την επόμενη Παρασκευή αγωνίζεται στην Τουρκία με τη Φενέρμπαχτσε και στο σημείο που έχει φτάσει η σεζόν, οι απουσίες από τους τραυματισμούς δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σαν δικαιολογίες. Πλέον, ή κερδίζεις ή πας σπίτι σου, και ο πρωταθλητής Ευρώπης θα πρέπει να δείξει μαχητικότητα επί 40 λεπτά για να μην πάθει το δεύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 23-41, 49-56, 67-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4 (5ρ. 3κ.), Λο 10 (2), Άντιτς 7, Σπανούλης 19 (2τρ. 3ρ. 4ασ. 8κ.φ.), Περπέρογλου 5 (1τρ. 3ρ.), Σερμαντίνι 5 (3ρ.), Σλούκας 7 (2τρ. 4ρ. 3ασ. 5κ.φ.), Πάουελ 2, Γκεσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8 (3ρ.).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 20 (4τρ. 3ρ.), Τζέιμς 9 (10ρ. 4κ. 3κ.φ.), Σμιθ 13 (3τρ. 6ρ. 3κ.φ.), Χίκμαν 16 (1τρ. 9κ.φ.), Ροθ, Πνίνι 4, Κέινερ-Μέντλι 2, Οχαγιόν 8 (1τρ. 3ρ. 4ασ. 3κ.φ.), Λάντεσμπεργκ.