Home / Α1 / Κολοσσός στην παράταση, ανατροπή για Ίκαρο!

Κολοσσός στην παράταση, ανατροπή για Ίκαρο!

Αρκετές συγκινήσεις είχε η 11η αγωνιστική, πρώτη του 2012 για την Α1. Ο Κολοσσός χρειάστηκε την παράταση για να κερδίσει με 93-90 τον ΑΓΟΡ, ενώ ο Ίκαρος ανέτρεψε το -21 του πρώτου ημιχρόνου για να κερδίσει με 75-69 τον Ηλυσιακό. Ο Άρης επικράτησε δύσκολα του Αμαρουσίου με 79-71, ενώ ο ΚΑΟΔ έριξε σκληρή σφαλιάρα στον ΠΑΟΚ, 93-72. Τέλος, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανιωνίου στη νέα Σμύρνη με 69-80. Την Πέμπτη το Παναθηναϊκός-Περιστέρι (19:00, ΝΕΤ), ρεπό είχε η Καβάλα.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΑΓΟΡ 93-90παρ. (30-33, 73-73)

Χάτεν 27π. 7ρ. 3ασ. 9κ.φ., Μπόικιν 19π. 8ρ. 8κ.φ., Χόπσον 15π. 6ρ. 3κ.φ., Τσάμης 14π. 7ρ. 3ασ. 6κ.φ. // Κρίστμας 25π. 5ρ. 6κ.φ., Δέδας 13, Λάτοβιτς 11π. 3ρ., Ράιτ 10π. 5ρ. 4κ.φ., Παπανικολάου 9π. 6ρ.

Μετά από έναν απίστευτο αγώνα ο Κολοσσός κέρδισε τον ΑΓΟΡ με 93-90 στην παράταση, σε ματς διαφήμιση για το μπάσκετ. Ο ΑΓΟΡ πάλεψε, έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, ήταν μπροστά στο σκορ σε μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης αλλά στο τέλος, χάρη κυρίως στον Χάτεν ο Κολοσσός πήρε τη νίκη και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Ο Κολοσσός έκανε 47 βολές (35-47) έναντι 18 του ΑΓΟΡ (14/18) με τον Χάτεν και τον Μπόικιν να κερδίζουν φάουλ όποτε ήθελαν (21/26 βολές οι δυο τους μόνο), τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα (43-36), οι ασίστ το ίδιο (11-10), ενώ τα λάθη 13-12 σε ένα πολύ κλειστό ματς. Ο ΑΓΟΡ έπαιξε πολύ από την περιφέρεια (εξ ου και οι πολύ λιγότερες βολές που έκανε), έχοντας 14/40 τρίποντα στο ματς (6/16 ο Κολοσσός).

Ο Κολοσσός μπήκε με 5-0 στο ματς με τους Χόπσον και Μπόικιν, αλλά το 8-2 έγινε γρήγορα 8-7 με τρίποντο του Λάτοβιτς. Οι Ροδίτες κράτησαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με το καλάθι και φάουλ του Μπόικιν πήγαν στο 16-9 στο τελευταίο λεπτό, για να μειώσει σε 16-11 ο Καλλινικίδης με 2/2 βολές στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο ΑΓΟΡ με τον Πετγουέι μπήκε πιο δυνατά στη δεύτερη περίοδο, μείωσε σε 16-15, ισοφάρισε με τρίποντο του Δέδα σε 18-18 στο 12ο λεπτό, και μετά από ένα μπαράζ 4 συνεχόμενων τριπόντων και από τις δύο πλευρές ο Τζόνσον ήταν που με 1/2 βολές έκανε το 24-25 για το πρώτο προβάδισμα του ΑΓΟΡ στο ματς. Τσόχλας και Δέδας με τρίποντα έκαναν το 28-31 για τον ΑΓΟΡ, που στα πρώτα 8 λεπτά της 2ης περιόδου είχε 5/7 τρίποντα. Στο τελευταίο δίλεπτο οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν, αστόχησαν σε βολές για να πάει το σκορ στο 30-33 από το λέι απ του Κρίστμας πριν την ανάπαυλα.

Ο Λάτοβιτς ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τρίποντο για το 30-36 του ΑΓΟΡ, αλλά ο Κολοσσός γρήγορα απάντησε και με τον Χαρίση και το καλάθι και φάουλ του Χάτεν ισοφάρισε σε 37-37. Ο Λάτοβιτς ξανά μίλησε με τρίποντο για να κρατήσει τον ΑΓΟΡ μπροστά στο σκορ, με τον Κολοσσό να καταφέρνει να προσπεράσει 3 λεπτά αργότερα με βολές του Μπόικιν σε 45-44. Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι δυο ομάδες πέρασαν από 3 ισοπαλίες, ενώ είχαμε και 5 εναλλαγές στο προβάδισμα ως το 53-52 του 30ου λεπτού.

Κλειστό το ματς στην 4η περίοδο, με τον Ράιτ να ισοφαρίζει σε 56-56, τον Χόπσον να γράφει το 61-58 στο 34ο λεπτό και τον Κρίστμας να απαντά με 4 συνεχόμενους πόντους για το 61-62. Το τρίποντο του Κρίστμας στο 37ο λεπτό έκανε το σκορ 62-67 για τον ΑΓΟΡ, αλλά αμέσως μετά απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Χάτεν (65-67). Ο Κρίστμας με βολές έκανε το 65-69, αλλά ο Χάτεν ήταν και πάλι εκεί και με νέο τρίποντο μείωσε σε 68-69 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Κρίστμας είχε 1/2 βολές για να ισοφαρίσει ο Χαρίσης στο 70-70. Στο τελευταίο μισό λεπτό ο Τσόχλας με τρίποντο έδωσε στον ΑΓΟΡ την ευκαιρία να αγγίξει τη νίκη, αλλά ο Χάτεν απάντησε και πάλι με δικό του τρίποντο για το 73-73. Έτσι έμελλε να πάνε οι δυο ομάδες στην παράταση, αφού και ο Παπανικολάου για τον ΑΓΟΡ και ο Μπόικιν για τον Κολοσσό αστόχησαν στο φινάλε του ματς.

Στην παράταση ο Μπόικιν έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό, αλλά ο Κρίστμας ήταν ασταμάτητος και με 5 πόντους έκανε το 77-78. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ ως το 81-80, όταν ο Κρίστμας αστόχησε και ο Γεωργαλής έκανε το 83-80. Ασημακόπουλος και Χάτεν έκαναν το 87-82 για τον Κολοσσό που είχε στη συνέχεια 4/6 βολές στις 3 επόμενες επιθέσεις, για να δει τον ΑΓΟΡ με τον Κρίστμας να μειώνει σε 91-90. Ο ΑΓΟΡ δεν μπόρεσε να βγάλει ούτε μια άμυνα στην παράταση και αυτό του κόστισε, καθώς είχε μειονέκτημα στο φινάλε.

Ο Μπόικιν πήρε το αναγκαστικό φάουλ μετά, αλλά δεν έκανε λάθος, 2/2 και 93-90 με την τρίποντη προσευχή του Κούμουλου μετά να είναι άστοχη και τους Ροδίτες να πηγαίνουν στο 9-1 με τον ΑΓΟΡ να πέφτει στο 5-5.

ΑΡΗΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ 79-71
(32-42)

Κερούς 24π. 7ρ. 4κ.φ., Τζέιμς 17π. 9ρ. 3κλ. 5κ.φ., Μάλντροου 11π. 13ρ. 5κ.φ., Ταπούτος 10π. 4ρ. 3ασ. 2κλ. // Κόμματος 25π. 10ρ. 3ασ. 7κ.φ., Έλεγκαρ 14π. 6ρ. 4κ.φ., Γκαγκαλούδης 14π. 8ρ. 7κ.φ.

Πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη στην Α1 έφτασε το Μαρούσι
, αλλά δεν τα κατάφερε παίζοντας ξανά με ρόστερ 10 παικτών 3 έπαιξαν κάτω από 2 λεπτά και ο 4ος κάτω από 5. Κόμματος, Γκαγκαλούδης, Έλεγκαρ αγωνίστηκαν πάνω από 36 λεπτά στο ματς.

Το Μαρούσι είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 10 πόντους στην ανάπαυλα, αλλά δεν άντεξε στο τέλος, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» του Κόμματου στην αρχή της επανάληψης, γύρισε το ματς σε μια φάση, πήρε το προβάδισμα ολοκληρώνοντας ένα τρομερό σερί 17-0 για να μη χάσει ξανά ως το τέλος το προβάδισμα του αγώνα και να πάει τη νίκη.

Με 8-2 μπήκε στο ματς ο Άρης
με Ντέιβις και Κρούσιτς, αλλά γρήγορα ο Κόμματος με προσωπικό 0-7 έκανε το 8-9. Ο Ακεψιμαΐδης με τρίποντο έκανε το 14-17 και ο Γκαγκαλούδης με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 16-20. Ο Άρης προσπέρασε με τρίποντο του Κερούς, που άνοιξε… άτυπο διαγωνισμό με τον Κόμματο, τρίποντο του δεύτερου για το 21-23, απάντηση του Κερούς ξανά για το 24-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης ήταν άθλιος με 2/11 σουτ και 7 λάθη με το Μαρούσι να τον κρατά στους 8 πόντους και να ελέγχει πλήρως το ματς. Ο Έλεγκαρ πήγε τον αγώνα στο 26-29, ο Κόμματος έκανε το 26-31 με τον Άρη να μένει κοντά ως το 32-36 στο 17ο λεπτό, αλλά να δέχεται ένα 0-6 στο τελευταίο τρίλεπτο από τον Γκαγκαλούδη και το τρίποντο του Κόμματου (4/4 ως τότε) για το 32-42 και το +10 του Αμαρουσίου στο ημίχρονο.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και κράτησαν το Μαρούσι χωρίς σκορ από το 37-46 ως και το 54-46, σε διάστημα 5 περίπου λεπτών. Ο Άρης στο διάστημα αυτό είχε 5/9 με 3 ασίστ, ενώ το Μαρούσι 0/6 και 3 λάθη.

Καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα η φάση με το αντιαθλητικό φάουλ (σωστό σφύριγμα) του Κόμματου στον αιφνιδιασμό του Τζέιμς, με τον Έλληνα παίκτη να διαμαρτύρεται έντονα και να δέχεται τεχνική ποινή για να πάρει ο Άρης 7 πόντους από μία φάση (το λέι απ στον αιφνιδιασμό, 1/1 βολή του Τζέιμς, 2/2 του Ταπούτου και κάρφωμα από τον Τζέιμς μετά την επαναφορά) για να κάνει το 43-46 μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα 50-46.

Το Μαρούσι είχε αρχίσει να κουράζεται, δεν είχε πια κουράγιο και δυνάμεις να γυρίσει τον αγώνα και μετά το 54-46 ο Άρης ουσιαστικά ήλεγξε το ματς, παρότι δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά. Χαριτόπουλος και Ακεψιμαΐδης (τρίποντο) μείωσαν σε 54-53 στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά ο Άρης μπήκε με τρίποντο από τον Μάλντροου στην 4η περίοδο και έμεινε μπροστά από το επιθετικό ριμπάουντ του Κερούς όταν ο Γκαγκαλούδης με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 57-56.

Ο Ακεψιμαΐδης στην ύστατη προσπάθεια του Αμαρουσίου ισοφάρισε σε 59-59
αλλά ο Άρης απάντησε με 3 συνεχόμενες πολύ καλές άμυνες (κλέψιμο και τάπα οι δυο πρώτες) για να πάει με τρίποντο του Τζέιμς στο 64-59 και με καλάθι του Ντέιβις στο 67-59 ολοκληρώνοντας ένα 8-0. Ο Κόμματος συνέχισε το… χαβά του από το τρίποντο, ο Έλεγκαρ μείωσε στο 35ο λεπτό σε 68-65, αλλά ο Μάλντροου πήρε νέο επιθετικό ριμπάουντ για τον Άρη και σκόραρε για το 70-65, ενώ οι δυο άστοχες επιθέσεις από Δεμερτζή και Χαριτόπουλο (βολές) βοήθησαν τον Άρη να πάει στο +10 του 75-65 και να καθαρίσει οριστικά τον αγώνα με το τρίποντο του Ταπούτου κοντά στο τελευταίο δίλεπτο. Το τελικό 79-71 διαμόρφωσε ο Χαριτόπουλος στο τέλος.

Ο Άρης ήλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ (38-35, αλλά με τα επιθετικά να είναι 14-7), είχε περισσότερες ασίστ (16-14), λιγότερα λάθη (14-18) και πολλά περισσότερα κλεψίματα (10-4). Οι δυο ομάδες σούταραν πάρα πολλά τρίποντα (11/32 ο Άρης και 9/24 το Μαρούσι) με τον Άρη να παίρνει πολύτιμους πόντους από τα επιθετικά του ριμπάουντ σε καθοριστικές στιγμές.

Έτσι, οι «κίτρινοι» έφτασαν στο 4-6 στο πρωτάθλημα, ενώ το Μαρούσι συνέχισε χωρίς νίκη, 0-10, και πλέον είναι σε δεινή θέση.

ΚΑΟΔ – ΠΑΟΚ 93-72
(44-40)

Χαραλαμπίδης 17π. 5ρ. 5κ.φ., Τσέρανιτς 15π. 8ρ. 6κ.φ., Μπάβτσιτς 19π. 13ρ. 8κ.φ., Χαντ 14π. 7ρ. // Ντικούδης 20π. 4ρ., Καλαμπόκης 15π. 5κ.φ., Ράιτ 15π. 3ρ. 4κ.φ.

Περίπατο έκανε ο ΚΑΟΔ
με τον ΠΑΟΚ, αφού μετά το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν εκπληκτικά στην επίθεση, αλλά ο ΠΑΟΚ, χωρίς τον Γκόρι πια στην ομάδα, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Ο ΚΑΟΔ, με τον Χαραλαμπίδη να επιστρέφει από τον τραυματισμό του και να είναι ξανά ο καλύτερος της ομάδας έδειξε ότι θα ανέβει πολύ, καθώς η απόκτηση του Μπάβτσιτς κάνει τη διαφορά στη φετινή Α1 (19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ είχε ο ψηλός στο ματς).

Ο ΚΑΟΔ ήταν πιο εύστοχος, είχε 51% στα δίποντα (46% ο ΠΑΟΚ) και 47% στα τρίποντα (32% ο ΠΑΟΚ), ενώ έπαιρνε φάουλ όποτε ήθελε (35-10 οι βολές). Κυριάρχησε στα ριμπάουντ (41-30), είχε πιο πολλές ασίστ (15-9), τα λάθη ήταν no-factor (9-8), με τον ΠΑΟΚ να έχει αμυντικά προβλήματα σε όλο το ματς, αλλά και να μην μπορεί να ακολουθήσει στην επίθεση τον ΚΑΟΔ.

Το πρώτο δεκάλεπτο πήγε πολύ ψηλά, οι δυο ομάδες σκόραραν κατά βούληση σχεδόν, αλλά καμία δεν μπόρεσε να ελέγξει την αναμέτρηση, με το 23-23 να δίνει την εικόνα του αγώνα. Στο δεκάλεπτο είχαμε 14 εναλλαγές στο προβάδισμα και 4 ισοπαλίες, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν στην κεφαλή του σκορ σε κάθε καλάθι από το 0-0 ως το 15-14 του 7ου λεπτού!

Στη 2η περίοδο και μετά το 27-30 από τον Καλαμπόκη που ως τότε ήταν ασταμάτητος, ο ΚΑΟΔ ισοφάρισε σε 33-33, προσπέρασε με τον Τσέρανιτς σε 35-33 και πήγε στο +6 στο 18ο λεπτό (40-34). Ο Στίγκερς μείωσε σε 43-40 λίγο πριν το τέλος και οι δυο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την επανάληψη.

Μετά από 2,5 στείρα λεπτά
στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χαντ και ο Μπάβτσιτς έκαναν το 48-42, με τον ΚΑΟΔ να ελέγχει τη ρακέτα και το ρυθμό του αγώνα. Ο Τσέρανιτς πήγε το ματς στο +8, ο Χαντ απάντησε αμέσως στο τρίποντο του Ντικούδη και ο Μπάβτσιτς έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στον ΚΑΟΔ (55-45 στο 26ο λεπτό). Δύο κολλητά τρίποντα από τον Ζάρα έκαναν το 61-48 και πια ο ΚΑΟΔ δεν έδειχνε να απειλείται. Η διαφορά πήγε στους 15 από το τρίποντο του Χαντ (66-51) με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο -12 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Γκόρι έλειπε (και θα λείπει πια), ο Γκίντενς έπαιζε με διάστρεμμα και δεν είχε πατήματα (τελείωσε με 3/11 σουτ), οπότε ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ δύσκολο να βρει απάντηση και να επιστρέψει, προσαρμόζοντας το παιχνίδι του τόσο πολύ για πρώτη φορά. Το τρίποντο του Μπάβτσιτς και ο Χαραλαμπίδης πήγαν το ματς στο 73-58, με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να μειώσει ξανά κάτω από τους 13 πόντους (μια φορά στο 73-60). Το καλάθι και φάουλ του Τσέρανιτς πήγε το ματς στους 20 πόντους (84-64) και ο ΚΑΟΔ έφτασε σε μια πολύ εύκολη νίκη (93-72 με τρίποντο του Μονρό), σίγουρα πιο εύκολη απ’ ότι κι ο ίδιος θα περίμενε.

Αυτή ήταν η 3η νίκη του ΚΑΟΔ στο πρωτάθλημα (3-7) με τον ΠΑΟΚ να είναι στο 4-7.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 75-69
(29-43)

Μπεκ 25π. 5ρ. 5ασ. 5κ.φ., Μπέινς 11π. 9ρ., Κουμπούρας 9π. 3ρ. 3ασ. 4κ.φ., Σκορδίλης 7π. 5ρ. // Αποστολίδης 11π. 5ρ. 7ασ. 4κ.φ., Τόμπσον 11π. 3ρ. 5κ.φ., Νάνα 14, Τόντιτς 13π. 6ρ.

Τόπο από την πρώτη κιόλας εμφάνιση έπιασαν οι μετεγγραφές του Ίκαρου, αφού με προεξάρχοντα τον Μπεκ η ομάδα της Καλλιθέας κέρδισε με 75-69 τον Ηλυσιακό, ανατρέποντας το -21του πρώτου ημιχρόνου. Μεγάλη νίκη για τον Ίκαρο, που έφτασε τις 2 στο πρωτάθλημα και ξέφυγε από το Μαρούσι (φέτος υποβιβάζεται ένας).

Ο Ηλυσιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Τόμπσον και τον Τόντιτς προηγήθηκε με 5-11 για να κάνει ο Νάνα το 5-13 στο 4ο λεπτό. Μπεκ και Μπάξτερ μείωσαν σε 11-13, αλλά ήταν εμφανές ότι ο Ίκαρος «ψαχνόταν» και το σκορ πήγε από τον Σπανό και τον Νάνα στο 11-19 για να δώσει ο Αποστολίδης το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στον Ηλυσιακό, 13-23, λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Κασελάκης και Αποστολίδης έφεραν τον Ηλυσιακό στο νταμπλ-σκορ στην αρχή της 2ης περιόδου (14-28), Ίκαρος δεν μπορούσε να σκοράρει και ο Τόντιτς με τρίποντο έγραψε το 14-31, ενώ Τόμπσον και Νάνα έκαναν το σκορ 20-39 για να φτάσει ο Ηλυσιακός στη μεγαλύτερή του διαφορά στο ματς στο 17ο λεπτό από τις βολές του Σπανού (20-41 και +21).

Κάπου εκεί ο Ίκαρος «αναστήθηκε», το καμπανάκι κινδύνου χτύπησε και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι. Πήραν αρκετά φάουλ, έλεγξαν απόλυτα τα ριμπάουντ και μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά ως το ημίχρονο από το -21 στο -14. Ο Μπεκ με τρίποντο μείωσε σε 27-41, ενώ ο ίδιος έκανε το 29-43 στο τέλος του ημιχρόνου από την ασίστ του Κουμπούρα.

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με λέι απ του Αποστολίδη (29-45) αλλά από εκεί και πέρα δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να βρει το δρόμο προς το καλάθι, αλλά και να ελέγξει τον αντίπαλό του. Ο Ηλυσιακός είχε ως το 30ο λεπτό 2/11 εντός παιδιάς και 2 λάθη, για να επιτρέψει στον Ίκαρο να εξαφανίσει τη διαφορά.

Ο Σκορδίλης έβαλε 5 μαζεμένους πόντους για το 34-45, ενώ ο Παπαργυρόπουλος έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (36-45) αμέσως μετά. Τόντιτς και Αποστολίδης πήγαν το ματς στο 38-51, αλλά ο Ίκαρος είχε πάρει για τα καλά μπροστά και με Μπέινς και Μπεκ έτρεξε ένα 9-0 για να μειώσει σε 47-51 στο 28ο λεπτό.

Η διαφορά έπεσε στο καλάθι από τις βολές του Λιούμπισιτς, ενώ ο Κουμπούρας ήταν που ισοφάρισε το ματς για τον Ίκαρο σε 54-54 στο τέλος της 3ης περιόδου, ολοκληρώνοντας την απίστευτη ανατροπή των γηπεδούχων. Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Ίκαρος μπόρεσε και κέρδισε τον αγώνα στην 4η περίοδο.

Ο Μπέινς του έδωσε το προβάδισμα με 58-54
, ο Χατζής μείωσε σε 58-57, αλλά σε δύο περιπτώσεις στο 62-61 ο Ηλυσιακός έχασε την επίθεσή του και δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα, για να μείνει πίσω με 64-61. Το επιθετικό ριμπάουντ και το φόλοου του Μπέινς για το 66-64 ήταν καθοριστικό μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο, ο ίδιος μετά τάπωσε τον Τόντιτς για να κάνει ο Κουμπούρας το 68-64, ενώ ο Μπεκ έβαλε τρίποντο μετά το άστοχο σουτ του Αποστολίδη για να γράψει το 71-64 και να δώσει τη νίκη στον Ίκαρο.

Ο Τόμπσον έδωσε ελπίδες στην ομάδα του με τρίποντο στο τελευταίο λεπτό (71-67), αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή, αφού στην επόμενη επίθεση αστόχησε και ο Μπάξτερ με 2/2 βολές έκλεισε και τυπικά το ματς.

Ο Ίκαρος ήλεγξε τα ριμπάουντ (40-25), έκανε περισσότερα λάθη (16-11), αλλά ήταν καλύτερος σε βολές (27/33 έναντι 14/19) και δίποντα (51% έναντι 49%) για να πάρει τη νίκη.

Ο Ηλυσιακός πήγε στο 4-7 και πλέον βρίσκεται στην 9η θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 69-80
(34-41)

Γιάνκοβιτς 14π. 5ρ. 7κ.φ., Στίβισον 6π. 8ρ. 8κ.φ., Ντίμπλερ 14, Κις 12 // Γκεσεβίτσιους 19π. 3κ.φ., Γλυνιαδάκης 17π. 4ρ. 6κ.φ., Πρίντεζης 14π. 6ρ. 4κ.φ., Λούκας 9π. 3ρ. 4ασ. 4κ.φ.

Ο Ολυμπιακός πέρασε από τη Νέα Σμύρνη
παρά τις απουσίες του, παραμένοντας στην 1η θέση της Α1 μαζί με τον Κολοσσό (και τον Παναθηναϊκό αν κερδίσει την Πέμπτη). Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν χωρίς τους Παπαδόπουλο, Σπανούλη, Μάντζαρη, ενώ έχασαν και τον Κατσίβελη στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά έπαιξαν πολύ ώριμα και πήραν τη νίκη. Στα άσχημα του αγώνα ο τραυματισμός του Νίκου Μπάρλου, που στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου έβγαλε τον ώμο του με την απουσία του να στοιχίζει στον Πανιώνιο.

Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν πολύ καλά στα δίποντα (63% έναντι 44% του Πανιωνίου), ενώ ήλεγξαν απόλυτα και τα ριμπάουντ (24-38), είχαν 5-12 τις ασίστ, με τα 9-13 λάθη να μην παίζουν ρόλο στο ματς. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και στο 4ο δεκάλεπτο αγωνίστηκε με ωριμότητα, έκανε σωστές επιθέσεις και έκλεισε καλά τη ρακέτα του, για να πάρει τη νίκη εύκολα, χωρίς να απειληθεί στο τέλος.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-8 στο ξεκίνημα του αγώνα με το τρίποντο του Πρίντεζη, ενώ ο Γλυνιαδάκης ήταν που έκανε το 4-10 για να πάει η διαφορά στους 9 πόντους από το καλάθι και φάουλ του Λούκας (4-13). Ο Πανιώνιος αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ και επέστρεψε με καλάθια από Στίβισον και Ξανθόπουλο με μια καλή άμυνα ανάμεσά τους για να μειώσει σε 8-13, αλλά ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη πήγε και πάλι στο +9, 8-17 στο 8ο λεπτό.

Ο Γιάνκοβιτς εκμεταλλεύτηκε τις βολές που του δόθηκαν, μείωσε σε 17-20, αλλά το καλάθι και φάουλ του Χάινς στο τέλος του δεκαλέπτου βοήθησε τον Ολυμπιακό να πάει στο 17-23. Το τρίποντο του Γκεσεβίτσιους στον αιφνιδιασμό έκανε το σκορ 19-26 για τον Ολυμπιακό, που είχε καταφέρει να επιβάλει το ρυθμό του στον αγώνα. Ο Πανιώνιος βρήκε το δρόμο προς το καλάθι με Γιάνκοβιτς και Στίβισον, αλλά ο Γκεσεβίτσιους φώναξε ξανά «παρών» από το τρίποντο για το 24-29.

Μπάρλος και Ντίμπλερ ισοφάρισαν τον αγώνα σε 29-29
στο 16ο λεπτό, αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο, από τον Κέσελι αυτή τη φορά για να κάνει ο Λούκας το 29-34. Κέσελι και Γλυνιαδάκης έδωσαν αέρα 9 πόντων στην ομάδα τους, 32-41, πλησιάζοντας στην ανάπαυλα για να κλείσει το πρώτο μέρος με καλάθι του Μπάρλου.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγχει τον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει τη νίκη. Ο Κις μπήκε δυνατά και με 6 μαζεμένους πόντους μείωσε σε 40-45 για τον Πανιώνιο, ενώ ο Ντίμπλερ με τρίποντο έκανε το 43-47. Ο τραυματισμός του Μπάρλου αποσυντόνισε τους γηπεδούχους, που έχασαν την ισορροπία που είχαν βρει σε άμυνα και επίθεση και επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πάει στο 43-53 με καλάθια από τη ρακέτα μέχρι να συνέλθουν.

Ο Νατζφέι έβαλε τρίποντο για να διακόψει την επιθετική ανομβρία 3,5 λεπτών του Πανιωνίου, αλλά στο καλάθι και φάουλ του Κις (49-55) απάντησε ο Γκεσεβίτσιους με 4/4 βολές για το 49-59. Ο Λιθουανός ήταν σε μεγάλη μέρα, με τρίποντο έκανε το 53-62, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 56-62 με καλάθι του Στίβισον.

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιξε μυαλωμένα, κατάφερε να κλείσει τη ρακέτα του και να κάνει πολύ δύσκολο το καλάθι για τον Πανιώνιο, ενώ στην επίθεση χτύπησε με τον Γλυνιαδάκη για να κρατήσει το προβάδισμα χωρίς πρόβλημα. Ο Γλυνιαδάκης ήταν που έκανε το 57-66 με τον Λούκας να σκοράρει μετά για το 59-68.

Ο Πανιώνιος μείωσε με τον Γιάνκοβιτς σε 63-68 αλλά ο Σλούκας σκόραρε και ο Γκεσεβίτσιους είχε και πάλι την απάντηση στο τρίποντο του Κις για το 66-73 των «ερυθρολεύκων». Σε κάθε πρόβλημα που του έθετε ο Πανιώνιος, ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση και το τρίποντο του Πρίντεζη στο 38ο λεπτό για το 66-76 έκλεισε και τυπικά τον αγώνα, αφού πια ο χρόνος είχε λιγοστέψει και ο Ολυμπιακός έπαιζε πολύ καλά για να επιτρέψει ανατροπή.

Μετά το ματς ο Ίβκοβιτς παραπονέθηκε ότι δεν υπάρχουν παίκτες στην αγορά για να πάρει, αλλά στον αγώνα και πάλι ο Χάουαρντ δεν βοήθησε καθόλου (άποντος σε 8 λεπτά). Ο Σλούκας ήταν πολύ καλός στα 6 λεπτά που πρόλαβε να παίξει, ο Άντιτς έκανε 4 φάουλ σε 4 λεπτά στο ξεκίνημα και δεν ξανάπαιξε, ο Γλυνιαδάκης και ο Γκεσεβίτσιους ήταν οι καλύτεροι των Πειραιωτών, ενώ βοήθησε πολύ ο Πρίντεζης, και καλούτσικοι ήταν οι Χάινς και Λούκας. Οι αηδίες της εξέδρας στο τέλος θα μπορούσαν να λείπουν…