Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκες για Παλαίμαχους, Ρούκουνες!

Νίκες για Παλαίμαχους, Ρούκουνες!

Οι Ρούκουνες κέρδισαν εύκολα με 79-48 τους Zeppelin σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική, ενώ οι Παλαίμαχοι Φιλίππου σε ματς για την 25η αγωνιστική έκαναν μεγάλη νίκη, επικρατώντας με 53-47 των Tsunami και φτάνοντας τις δύο νίκες, αφήνοντας ουσιαστικά 3 νίκες πίσω τους (2 και την ισοβαθμία) τους Tsunami.

Σκληρό ντέρμπι στο Περιστέρι, με τους Παλαίμαχους Φιλίππου να παίρνουν τη νίκη με 53-47 επί των Tsunami. Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στο τέλος. Οι Παλαίμαχοι Φιλίππου μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και με τον Παλαιοπάνο προηγήθηκαν με 6-4 για να κάνει με τρίποντο ο Κολοβός Η. το 9-4. Γρήγορα οι Tsunami αντέδρασαν και μείωσαν σε 9-7, με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 11-7. Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Σταθόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα σε 11-11, αλλά οι Παλαίμαχοι Φιλίππου κράτησαν τον έλεγχο.

Με τον Σταθόπουλο να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκαν με 18-11, ενώ ο Βαμβακάς έκανε το 20-11 για τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς. Οι Tsunami δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν περισσότερο και κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως το δεύτερο πεντάλεπτο της περιόδου. Με σερί 0-11 μπόρεσαν και προσπέρασαν, παίρνοντας πόντους από τον Ζαΐμη και τον Αντωνιάδη ως το 20-22. Ο Αντωνιάδης, ο Αντωνίου και ο Ζαΐμης συνέχισαν, έφτασαν το σερί των Tsunami στο 3-18 για να πάει το σκορ στο 23-29 λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Κολοβό Η. να μειώνει σε 25-29 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο οι Tsunami έφτασαν με τον Σκουρλέτη ξανά στο +6, 25-31, αλλά με τον Σταθόπουλο και τον Κολοβό Η. οι Παλαίμαχοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 31-31. Η 3η περίοδος τελείωσε με 33-35 με το καλάθι του Αντωνιάδη, ενώ οι Tsunami πήγαν με τον Αντωνιάδη και πάλι στο 33-37 στην αρχή της 4ης περιόδου.

Ο Κολοβός Φ. σκόραρε 4 μαζεμένους πόντους για να ισοφαρίσει το ματς, ενώ από το καλάθι του Κολοβού Η. οι Παλαίμαχοι Φιλίππου προσπέρασαν με 40-39. Το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά και οι Tsunami με τον Ζαΐμη πέρασαν μπροστά με 42-43 για να κάνει ο Αντωνιάδης το 42-45. Στο πιο κρίσιμο σημείο μίλησε ο Κολτσίδας με μεγάλο τρίποντο για το 45-45, ενώ το καλάθι του Κολοβού Η. και οι 2/2 βολές του Βαμβακά έφεραν τους Παλαίμαχους Φιλίππου στο 49-45. Οι Tsunami προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά οι βολές δεν μπήκαν και ο Κολτσίδας έκανε το 52-46 για να κρίνει οριστικά το ματς.

Από τους νικητές ο Κολοβός Η. είχε 15 πόντους, ο Σταθόπουλος 13, ο Κολοβός Φ. 8 και ο Βαμβακάς 7. Από τους Tsunami ο Αντωνιάδης είχε 17 πόντους, ο Ζαΐμης 12 και ο Αντωνίου 9.

Στην πρώτη περίοδο μόνο δυσκολεύτηκαν οι Ρούκουνες στο ματς με τους Zeppelin για να κερδίσουν τελικά με 79-48. Οι Ρούκουνες μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και με τον Κανελλόπουλο να βάζει 7 πόντους προηγήθηκαν με 12-4 στο ξεκίνημα. Όμως, οι Zeppelin αντέδρασαν και απάντησαν με σερί 0-10 μέσα από τη ρακέτα, με τον Τσάντζαλη και τον Κωνσταντούλα, για να προηγηθούν με 12-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες μπήκαν με τους Ρούκουνες να γράφουν δύο τρίποντα με Πανόπουλο και Θεοδωρόπουλο και τον Κωνσταντούλα να σκοράρει για τους Zeppelin για να πάει το ματς στο 24-18. Κάπου εκεί οι Ρούκουνες πάτησαν το πόδι στο γκάζι και με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς μετά από κλεψίματα έτρεξαν ένα 12-0 για να ξεφύγουν με 36-18 και να καθαρίσουν το ματς με Μουρίκη και Κανελλόπουλο πρωταγωνιστές.

Το ημίχρονο τελείωσε στο 41-22 με τους Zeppelin να προσπαθούν να ισορροπήσουν την κατάσταση στην επανάληψη και να καταφέρουν με τον Τσάντζαλη και τον Κωνσταντούλα να μειώσουν σε 45-31. Η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 20 πόντους, 51-31 με τον Πανόπουλο και τον Μουρίκη, αλλά ένα 0-6 από τους Zeppelin έγραψε το 51-37 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Το παιχνίδι τελείωσε οριστικά όταν ο Μουρίκης και ο Θεοδωρόπουλος έτρεξαν ένα 7-0 για το 58-37, με τους Ρούκουνες να πηγαίνουν στο 66-39 λίγο αργότερα, παίρνοντας 6 πόντους από τον Μουρίκη και 4 από τον Κανελλόπουλο. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 30 πόντους στο 73-41 με τον Θεοδωρόπουλο, για να τελειώσει ο αγώνας στο 79-48.

Για τους νικητές ο Μουρίκης είχε 23 πόντους, ο Κανελλόπουλος επίσης 23, ο Θεοδωρόπουλος 19 και ο Τοπαλίδης 7. Για τους Zeppelin ο Κωνσταντούλας είχε 19 πόντους, ο Τσάντζαλης 11 και ο Κουτσός 8.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ – TSUNAMI 53-47
(11-7, 25-29, 33-35, 53-47)

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Σταθόπουλος Π. 13 (1), Φλούδας Π. 2, Παλαιοπάνος Κ. 2, Τούσης Ν., Βαμβακάς Μ. 7, Κολτσίδας Κ. 6 (1), Κολοβός Φ. 8, Κολοβός Η. 15 (1), Μυλωνάς Γ..

Tsunami:
Αντωνίου Τ. 9 (1), Αντωνιάδης Π. 17 (1), Σκουρλέτης Γ. 4, Σταθόπουλος Κ. 3 (1), Πέγκας Γ. 2, Ζαΐμης Α. 12.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ZEPPELIN 79-48
(12-14, 41-22, 51-37, 79-48)

Ρούκουνες:
Μουρίκης Μ. 23 (1), Πανόπουλος Α. 5 (1), Τσερπές Η., Κανελλόπουλος Α. 23 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 19 (1), Χριστοδουλόπουλος Μ. 2, Τοπαλίδης Δ. 7.

Zeppelin:
Χριστόπουλος 4, Κωνσταντούλας 19 (1), Κουτσός 8, Θωμάς 2, Τσάντζαλης 11, Πασσάς 4.

Τελικός για Gastone!

Οι Gastone πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …