Home / Α1 / Οριακά ο Ολυμπιακός, νίκη Παναθηναϊκού στη Ρόδο!

Οριακά ο Ολυμπιακός, νίκη Παναθηναϊκού στη Ρόδο!

Δίδυμο «αιωνίων» στην κορυφή της Α1 μετά από 13 αγωνιστικές, καθώς ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 71-81 στη Ρόδο τον Κολοσσό και τον έριξε από την πρώτη θέση. Ο Ολυμπιακός ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ηλυσιακό για να κερδίσει με 77-73 παίρνοντας το προβάδισμα στο τελευταίο τρίλεπτο. Σημαντική νίκη για τον Άρη με 77-73 επί του Περιστερίου, νίκη που ήρθε στο τέλος με τρίποντο του Μαυραειδή.

Σχετικά εύκολα ο ΑΓΟΡ πέρασε από τη Δράμα κερδίζοντας τον ΚΑΟΔ με 67-79, ενώ ο Πανιώνιος έπαιξε ωραίο μπάσκετ και κέρδισε την Καβάλα με 87-64. Τέλος, ο Ίκαρος βύθισε ακόμη περισσότερο το Μαρούσι, κέρδισε 82-70 και ξέφυγε 3 νίκες από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ρεπό είχε ο ΠΑΟΚ.

ΚΑΟΔ – ΑΓΟΡ 67-79
(31-33)

Χαντ 19π. 10ρ. 3κ.φ., Χαραλαμπίδης 12π. 6ρ. 3ασ. 4κ.φ., Μπάβτσιτς 16π. 5ρ. 8κ.φ. // Ράιτ 16π. 9ρ. 8ασ. 3κλ. 4κ.φ., Δέδας 20, Πετγουέι 17π. 3ρ. 3κ.

Έχει ανέβει πολύ αγωνιστικά ο ΑΓΟΡ
, με αποτέλεσμα, μετά το διπλό στη Δράμα να φτάσει στο 7-5 και να φιγουράρει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, δύο νίκες πιο ψηλά από την 6η θέση. Πλέον, ο στόχος της παραμονής έχει ουσιαστικά τελειώσει και ο ΑΓΟΡ κοιτάζει πολύ ψηλότερα. Οι Κρητικοί καθάρισαν το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι από το 21ο λεπτό και μετά και στην άμυνα και στην επίθεση.

Οι Κρητικοί είχαν 50% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα (49% και 20% τα αντίστοιχα ποσοστά του ΚΑΟΔ) με τον ΚΑΟΔ να ξεκινά με 0/13 τρίποντα τον αγώνα. Τα ριμπάουντ ήταν ισορροπημένα (35-35), οι ασίστ 9-14, τα λάθη 14-10, ελάχιστα για τον ΑΓΟΡ που έπαιξε πολύ ώριμα, τα κλεψίματα 3-6 και οι τάπες 0-6.

Ο ΑΓΟΡ μπήκε στο ματς με 0-6, με τον Ράιτ να δείχνει από την αρχή πώς θα κυλήσει το πράγμα σκοράροντας 4 μαζεμένους πόντους. Ο Δέδας με το πρώτο του τρίποντο έγραψε το 4-9 με τον Χαραλαμπίδη να τρέχει ένα προσωπικό 7-0 για τον ΚΑΟΔ ως το 14-9. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και στη δεύτερη περίοδο, με τον Κρίστμας να γράφει το 18-21 με τρίποντο, αλλά γρήγορα ο Χαντ να βοηθά τον ΚΑΟΔ να προσπεράσει.

Με 4 μαζεμένους πόντους ο Κακαρούδης έγραψε το 28-23, αλλά ο Δέδας με το 3ο του τρίποντο μείωσε σε 28-26. Το τρίποντο του Λάτοβιτς έφερε το ματς στα ίσα (31-31) στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ράιτ στην τελευταία επίθεση να σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ για το 31-33.

Ο ΚΑΟΔ είχε ως τότε 0/13 τρίποντα
και αυτός ήταν ο λόγος που ήταν πίσω στο σκορ. Μετά το τρίποντο του Πετγουέι, ο Χαντ πέτυχε τα δύο πρώτα τρίποντα του ΚΑΟΔ στο ματς για να δώσει στην ομάδα του το προβάδισμα με 39-36, αλλά ο ΑΓΟΡ το ξεπέρασε γρήγορα, καθώς έβλεπε τον ΚΑΟΔ να μην έχει σταθερή επιθετική απειλή από μακριά και γρήγορα με τον Ράιτ προσπέρασε σε 39-42.

Μετά το 44-45 ο Δέδας πέτυχε το 4ο τρίποντό του
(4/4 ως τότε) και ο Παπανικολάου τον μιμήθηκε λίγο μετά για να δώσουν στον ΑΓΟΡ 8 πόντους προβάδισμα, 45-53. Κάπου εκεί κρίθηκε και ο αγώνας, με τον ΑΓΟΡ να μπαίνει στην 4η περίοδο με τρίποντο από τον Πετγουέι που έγραψε το 48-57 και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 7 πόντους (στο 50-57). Ο Πετγουέι την έκανε διψήφια, 50-61, οι δυο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια σε 3 επιθέσεις για να σκοράρει ο Δέδας το 5ο του τρίποντο μετά το λάθος του Μπάβτσιτς για το 56-69 στο 36ο λεπτό.

Λάτοβιτς και Πετγουέι πήγαν το ματς στο 59-74
, ο Ράιτ έκανε το 61-76 και τα τελευταία 2 λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ο Ράιτ έκανε εκπληκτικό παιχνίδι με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ με τις 8 αυτές ασίστ έφτασε τις 50 για να περάσει 1ος πασέρ στην ιστορία του ΑΓΟΡ στην Α1 ΕΣΑΚΕ παρότι έχει παίξει μόλις 12 παιχνίδια με την ομάδα!

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 71-81
(33-39)

Χάτεν 17π. 4ρ. 4ασ. 4κλ. 8κ.φ., Χόπσον 14π. 3ρ. 4κ.φ., Μπόικιν 10π. 5ρ., Χαρίσης 8π. 5ρ. 4κ.φ. // Περπέρογλου 18π. 7ρ. 4ασ. 5κ.φ., Γιασικεβίτσιους 13π. 3ασ., Διαμαντίδης 10π. 7ρ. 8ασ., Μπατίστ 13π. 6ρ.

Πολύ σκληρό καρύδι αποδείχτηκε ο Κολοσσός
για τον Παναθηναϊκό, με το ματς των δύο ομάδων να επιβεβαιώνει το χαρακτηρισμό του ντέρμπι κορυφής. Ο Κολοσσός απείχε μόλις 6 πόντους στο 38ο λεπτό από τον αντίπαλό του, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την ποιότητα στο τέλος για να πάρει τη νίκη χωρίς δράματα. Μεγάλο ματς από τον Περπέρογλου που μοιάζει διψασμένος για μπάσκετ, ενώ ο Μάικ Μπατίστ ξεπέρασε τα 1.000 δίποντα στην καριέρα του και έγινε ο 1ος «πράσινος» που το καταφέρνει αυτό στην Α1 του ΕΣΑΚΕ και ο 8ος παίκτης συνολικά (Λιαδέλης, Μπέρι, Πάσπαλι, Διαμαντόπουλος, Ουίγκινς, Φορντ και Καράγκουτης οι άλλοι).

Οι δυο ομάδες ήταν πολύ άστοχες στα τρίποντα, 13% ο Κολοσσός και 19% ο Παναθηναϊκός, είχαν 53% και 66% αντίστοιχα στα δίποντα, ενώ οι «πράσινοι» έλεγξαν απόλυτα τα ριμπάουντ (26-37) και είχαν διπλάσιες ασίστ (11-22), στοιχεία που τους έδωσαν το προβάδισμα στο ματς, με τα λάθη να είναι 16-18 και τα κλεψίματα 8-8.

Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα,
αλλά όποτε προσπαθούσε να ξεκολλήσει τον Κολοσσό από την πλάτη του, οι Ροδίτες κατάφερναν να επιστρέφουν και να κάνουν τον αγώνα ξανά ντέρμπι. Μετά από 2 λεπτά ανομβρίας στο ξεκίνημα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-6 για να πάει στο 6-13 με τον Διαμαντίδη και το +9 από το κάρφωμα του Μπατίστ στο 9ο λεπτό του αγώνα. Ο Κολοσσός, όμως, πολύ γρήγορα, εκμεταλλεύτηκε 2 συνεχόμενα λάθη από Μάριτς και Καλάθη για να πλησιάσει με Λιακόπουλο και Χόπσον σε 12-15 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Ο Λιακόπουλος στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου μείωσε στον πόντο, 14-15, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο 18-23 με τρίποντο του Γιασικεβίτσιους για να ανεβάσει ο Λιθουανός τη διαφορά στους 6 με καλάθι αμέσως μετά (19-25). Ο Γιασικεβίτσιους και πάλι ήταν που στο 16ο λεπτό έγραψε το 23-31 από την ασίστ του Διαμαντίδη με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά του, +9 στο 28-37, με βολές του Καϊμακόγλου στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Χόπσον και Χάτεν στο τέλος μείωσαν σε 33-39, με τον δεύτερο να έχει 1/3 βολές στη λήξη της περιόδου.

Ο Κολοσσός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και το τρίποντο του Ασημακόπουλου έφερε το ματς στον πόντο, 38-39, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με σερί 0-9, για να πάει στο 38-48 με τρίποντο του Διαμαντίδη και καλάθι του Μπατίστ. Ο Κολοσσός πήρε τάιμ άουτ και δεν άργησε να ισορροπήσει και πάλι το ματς. Ο Ασημακόπουλος και ο Χάτεν μείωσαν σε 44-50 για να γράψει ο Μπόικιν με τρίποντο το 51-56 και να κάνει ο Τσάμης στο τέλος της 3ης περιόδου με βολές το 55-59.

Ο Λιακόπουλος σκόραρε για το 57-59
, αλλά η τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Ασημακόπουλος αποσυντόνισε τον Κολοσσό που βρέθηκε πίσω με 57-69 στο 34ο λεπτό και το ματς έμοιαζε να έχει τελειώσει μετά το 0-10 του Παναθηναϊκού. Όμως, και πάλι οι Ροδίτες είχαν απάντηση και στο 38ο λεπτό Τσάμης και Μπόικιν τους έφεραν στο 65-71. Τότε μίλησε ο Στράτος Περπέρογλου, που με 5 μαζεμένους πόντους πήγε τη διαφορά στους 11 πόντους, για να καθαρίσει το ματς ο Παναθηναϊκός και το τελευταίο δίλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι «πράσινοι» είναι πολύ έμπειροι για να επιτρέψουν τέτοιου είδους ανατροπές στην Α1.

Ο Περπέρογλου ήταν μακράν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού, ο Διαμαντίδης έκανε πολύ καλό παιχνίδι, Γιασικεβίτσιους και Καϊμακόγλου ήταν πολύ καλοί, ενώ ο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε και τους 12 που είχε στη διάθεσή του, με τον Μάριτς να παίζει μόλις 4 λεπτά, τον Σμιθ το ίδιο (οι δυο τους δεν πήραν ούτε σουτ), τον Λόγκαν 9,5 και τον Βουγιούκα 7.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ 87-64
(44-29)

Ντίμπλερ 20π. 4ρ., Σαρικόπουλος 19π. 3ρ., Νατζφέι 10π. 3ασ. 3κλ. 4κ.φ., Ξανθόπουλος 2π. 2ρ. 11ασ., Κις 10π. 4ρ. 3ασ., Καββαδάς 12π. 4ρ. // Ο’ Μπράιαντ 14π. 3κ.φ., Πάσαλιτς 10, Σίμτσακ 11π. 6κ.φ.

Μόνος 4ος παρέμεινε ο Πανιώνιο
ς μετά τη νίκη του επί της Καβάλας, δείχνοντας σαφή σημάδια βελτίωσης μετά τις πρόσφατες ήττες του. Οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν πολύ εύκολα, παίζοντας καλό μπάσκετ, κλέβοντας αρκετές μπάλες (10-5 τα κλεψίματα), έχοντας υπερδιπλάσιες ασίστ (24-11) και ελέγχοντας τα ριμπάουντ (24-21) τελειώνοντας με 17-20 στα λάθη. Ο Πανιώνιος σούταρε με το τρομερό 76% στα δίποντα (25/33) ενώ είχε και 43% στα τρίποντα, κυριαρχώντας απόλυτα στον αγώνα.

Από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις του ο Πανιώνιος
που, μετά το 6-6 έτρεξε ένα σερί 8-0 για να πάει με Σαρικόπουλο και Ντίμπλερ στο 14-6. Ο Σαρικόπουλος έκανε την πλάκα του στη ρακέτα, κατάφερε να βάλει τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του στην 1η περίοδο, εκθέτοντας τους ψηλούς της Καβάλας και πηγαίνοντας τον Πανιώνιο στο 22-15 στο 10ο λεπτό.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Καβάλα να μειώνει προσωρινά στους 5, αλλά τον Πανιώνιο να παίρνει πόντους από Γιάνκοβιτς και Κις για να πάει στο +10 του 27-17 στο 13ο λεπτό για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Τα δύο τρίποντα του Ντίμπλερ έκαναν το σκορ 37-22, ενώ με το 3ο ο Πανιώνιος πήγε στο 40-23 στο 17ο λεπτό. Η Καβάλα δεν μπορούσε με τίποτα να περιορίσει τη ζημιά και το ημίχρονο έκλεισε στο 44-29.

Μέχρι τους 13 πόντους μπόρεσαν να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι
το σκορ στην 3η περίοδο, πηγαίνοντας στο 48-35 από το τρίποντο του Πάσαλιτς, αλλά ο Πανιώνιος 2 λεπτά αργότερα ήταν στο +18 με τον Αθανασούλα να γράφει το 56-38. Η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 20 πόντους από το καλάθι και φάουλ του Σαρικόπουλου στο 31ο λεπτό για το 67-47, ενώ ο ίδιος έκανε το 69-47 λίγο με τον Κις να πηγαίνει τον Πανιώνιο στο +24. Η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα ήρθε στο 36ο λεπτό από τους Γιάνκοβιτς και Ιωάννου στο 80-52 και το +28, ενώ ο Πανιώνιος τελείωσε το ματς στο 87-64, περνώντας ένα πολύ εύκολο απόγευμα απέναντι στην Καβάλα.

Οι «κυανέρυθροι» πήγαν στο 8-4 και παρέμειναν 4οι μία νίκη πάνω από τον ΑΓΟΡ, ενώ η Καβάλα έπεσε στο 5-7 και βρίσκεται σε τετραπλή ισοβαθμία με Άρη, Περιστέρι και ΠΑΟΚ στην 6η θέση.

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ 82-70
(38-35)

Μπεκ 26, Μπάξτερ 24π. 3ρ., Καράμπουλας 15, Κουμπούρας 6π. 5ρ. 4ασ. 3κλ. 3κ.φ. // Κόμματος 23π. 5ρ. 9κ.φ., Χαριτόπουλος 17π. 9ρ. 6κ.φ., Γκαγκαλούδης 14π. 3ρ. 12ασ., Έλεγκαε 11π. 6ρ. 3κ. 4κ.φ.

Νίκη για τον Ίκαρο
, 3η του στο πρωτάθλημα και μάλιστα νίκη πολύ σημαντική, αφού ήταν απέναντι στο Μαρούσι, το οποίο και οι γηπεδούχοι άφησαν πίσω τους 3 νίκες απόσταση, πλησιάζοντας πολύ ήδη από τώρα στην παραμονή τους στην κατηγορία και κοιτάζοντας πιο ψηλά. Οι νέοι παίκτες του Ίκαρου ήταν και πάλι πρωταγωνιστές, με το μεστό και πολύπλευρο παιχνίδι του Κουμπούρα να είναι η βάση πάνω στην οποία στηρίχτηκε η νίκη του Ίκαρου.

Το ματς ήταν ντέρμπι ως το 25ο λεπτό, αλλά ένα ξέσπασμα του Ίκαρου σε εκείνο το σημείο, ουσιαστικά καθάρισε τον αγώνα για την ομάδα της Καλλιθέας. Ο Ίκαρος σούταρε εκπληκτικά, είχε 58% στα δίποντα και 60% στα τρίποντα (51% και 29% αντίστοιχα το Μαρούσι) και αυτό το στατιστικό στοιχείο ήταν που έκρινε τον αγώνα. Το Μαρούσι κέρδισε τα ριμπάουντ (24-32), είχε περισσότερες ασίστ (16-18), ενώ λάθη (16-16) και κλεψίματα (8-8) ήταν ισορροπημένα.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο με το Μαρούσι να μπαίνει στο ματς με 0-5 αλλά γρήγορα από το τρίποντο του Μπάξτερ ο Ίκαρος προσπέρασε με 6-5 για να πάει ο Κουμπούρας το σερί των γηπεδούχων στο 8-0 με καλάθι στον αιφνιδιασμό. Όμως, 0-8 έκανε και το Μαρούσι, με τον Χαριτόπουλο να έχει μπει πολύ δυνατά στον αγώνα και να γράφει το 8-13 για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με 17-18 από το τρίποντο του Κόμματου.

Ίδια περίπου εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με το Μαρούσι να έχει Γκαγκαλούδη, Κόμματο και Χαριτόπουλο σε μεγάλη μέρα και, όταν ο Καράμπουλας και ο Μπάξτερ έκαναν το σκορ 32-23 για το +9 του Ίκαρου, μπόρεσε να επιστρέψει. Κόμματος και Χαριτόπουλος μείωσαν σε 32-28, ενώ Χαριτόπουλος και Γκαγκαλούδης σκόραραν στο τέλος του ημιχρόνου για να μειώσουν σε 38-35 στην ανάπαυλα.

Στο 24ο λεπτό το σκορ του αγώνα ήταν 42-41 με τον Γκαγκαλούδη να σκοράρει με λέι απ, αλλά τα υπόλοιπα 6 λεπτά ως το τέλος της περιόδου ήταν καταδικαστικά για το Μαρούσι, που σκόραρε όλους κι όλους 4 πόντους έχοντας 0/9 σουτ και 4 λάθη (πήρε πόντους μόνο από βολές). Ο Ίκαρος έβαλε 16 πόντους, έτρεξε ένα σερί 19-4 (με τρίποντο στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου) και προηγήθηκε με 61-45 για να καθαρίσει ουσιαστικά τον αγώνα, έχοντας 5/8 σουτ και 3 ασίστ.

Το Μαρούσι δεν παράτησε το ματς στην 4η περίοδο, αλλά εκ των πραγμάτων η αποστολή του ήταν πολύ δύσκολη, ενώ τα 5 τρίποντα του Ίκαρου στο δεκάλεπτο την έκαναν ακόμα δυσκολότερη. Λίγο μετά τα μισά της περιόδου ο Κόμματος με τρίποντο μείωσε σε 70-63, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Ίκαρου ένα άστοχο τρίποντο του Κόμματου και δύο εύστοχα από Μπάξτερ και Βασίλιεβιτς έκριναν οριστικά τον αγώνα, που τελείωσε με 82-70, χωρίς η διαφορά να πέσει κάτω από τους 10 πόντους στο τελευταίο τρίλεπτο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 77-73
(31-46)

Πρίντεζης 20π. 8ρ. 3ασ. 4κ.φ., Σπανούλης 15π. 3ρ. 4κ.φ., Παπανικολάου 13π. 6ρ. 5κ.φ., Σλούκας 10π. 4κ.φ., Χάινς 8π. 6ρ. 3κλ. 4κ. // Τόμπσον 17π. 3ρ. 4κ.φ., Γαλιώτος 13π. 7ρ. 8κ.φ., Νάνα 16π. 17ρ. 7κ.φ., Χατζής 14π. 8ρ. 5ασ.

«Όλα» τα είδε ο Ολυμπιακός
μέχρι να κερδίσει τον Ηλυσιακό στο ΣΕΦ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάκιστοι στο πρώτο ημίχρονο, έμειναν πίσω με 15 πόντους στην ανάπαυλα, ισοφάρισαν στο 37ο λεπτό και πήραν οριακά τη νίκη στο τέλος, χάρη στη μεγαλύτερη εμπειρία τους και την κλάση του Βασίλη Σπανούλη. Ο Ίβκοβιτς δεν ήθελε να χρησιμοποιήσει τον Σπανούλη (απ’ ότι φάνηκε), τον κράτησε στον πάγκο στο πρώτο δεκάλεπτο, το ματς φαινόταν ότι στράβωνε, αλλά ο Σέρβος δεν έβαλε τον καλύτερό του παίκτη σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρεθεί σε δεινή θέση στην επανάληψη.

Ο Σπανούλης έβαλε 15 πόντους σε 15 λεπτά στο δεύτερο μέρος
και έσωσε τον Ολυμπιακό, που είχε 4/25 τρίποντα στο ματς (αλλά επέμενε να σουτάρει από μακριά παρά τα άθλια ποσοστά). Ο Ηλυσιακός κέρδισε τα ριμπάουντ (34-42), αλλά είχε λιγότερες ασίστ (17-13), πολλά περισσότερα λάθη (11-19) με τα κλεψίματα να είναι 9-5 και τις τάπες 7-1. Πάντως, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη έχασε τεράστια ευκαιρία για μια νίκη που δεν φαίνεται πως θα κάνει άλλη ομάδα (πλην Παναθηναϊκού) στη φετινή Α1.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με 8-4 στο γήπεδο και ήλεγξε το ματς ως το 12-7 από τις βολές του Πρίντεζη στο 5ο λεπτό. Στα επόμενα 5 λεπτά της περιόδου έβαλε όλους κι όλους 5 πόντους και δέχτηκε 19 για να χάσει τελείως τον έλεγχο του ματς από τα χέρια του. Ο Νάνα με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε, ο Χατζής έδωσε το προβάδισμα στον Ηλυσιακό με τον Γαλιώτο να ολοκληρώνει ένα 0-12 των φιλοξενούμενων για το 12-19 στο 8ο λεπτό! Ο Ολυμπιακός δεν έκανε λάθος ως το τέλος της περιόδου, παρόλα αυτά δεν μπορούσε με τίποτα να βρει το δρόμο για το καλάθι, έχοντας 1/9 μέχρι το 14-26 του Ηλυσιακού από σερί 2-19 που έκλεισε με τρίποντο του Τόμπσον στον αιφνιδιασμό και λέι απ του Γαλιώτου μετά.

Ο Γκεσεβίτσιους έβαλε τρίποντο
στην εκπνοή του δεκαλέπτου για το 17-26 με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο 20-26 με τον Σλούκα στο ξεκίνημα της επανάληψης. Όχι ότι άλλαξε κάτι, αφού η άμυνα των «ερυθρολεύκων» έμπαζε από παντού και ο Τόμπσον με τον Νάνα έγραψαν το 20-31 για να πάνε ο Παπανικολόπουλος με τον Νάνα τον Ηλυσιακό στο 23-39 και το +16 στο 16ο λεπτό του αγώνα! Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να αντιδρά σπασμωδικά και να μην μπορεί να βρει σταθερό σκορ, η άμυνα δεν έβγαινε, ο Νάνα έγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς για τον Ηλυσιακό, 27-44 στο 20ο λεπτό με το ημίχρονο να κλείνει από καλάθι του Χατζή στην εκπνοή για το 31-46 και το +15 των φιλοξενούμενων.

Ο Ίβκοβιτς πέρασε τον Σπανούλη στο ματς
στο 3ο δεκάλεπτο και αμέσως φάνηκε διαφορά. Η άμυνα του Ηλυσιακού προσπάθησε να προσαρμοστεί στον Έλληνα άσο, αλλά αποτέλεσμα ήταν να βρεθούν αρκετοί ελεύθεροι διάδρομοι. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν πάρα πολύ καλή άμυνα (δέχτηκαν μόλις 27 πόντους στην επανάληψη) και άρχισαν σταδιακά να ροκανίζουν τη διαφορά.

Ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το 38-50 στο 22ο λεπτό
, ο Πρίντεζης στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 40-50, η διαφορά έπεσε μετά από πολλή ώρα κάτω από τους 10 πόντους (43-52) από το τρίποντο του Σπανούλη, ενώ το καλάθι και φάουλ του Πρίντεζη στο 26ο λεπτό έφερε τον Ολυμπιακό στο -6 (46-52). Ο Ηλυσιακός προσπαθούσε να κρατήσει το προβάδισμα και ο Γαλιώτος με τον Νάνα βοήθησαν πολύ σε αυτό, με την 3η περίοδο να κλείνει στο 53-60 και τους δυο τους να έχουν τους 8 τελευταίους πόντους της ομάδας τους.

Ο Τόμπσον έδωσε ανάσα στον Ηλυσιακό στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, αλλά ο Πρίντεζης και ο Χάινς έφεραν τον Ολυμπιακό στο 59-62 στο 35ο λεπτό, σε ένα δεκάλεπτο που οι άμυνες έσπαγαν κόκκαλα και τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο στο πρώτο πεντάλεπτό του. Ο Πρίντεζης με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στα ίσα στο 37ο λεπτό (64-64), ο Χατζής έδωσε ανάσα στον Ηλυσιακό με τον Παπανικολάου να κερδίζει μπάλα και φάουλ από τον Κασελάκη λίγο αργότερα. Η απειρία του παίκτη του Ηλυσιακού φάνηκε στη διαμαρτυρία του, που απέφερε τεχνική ποινή υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Παπανικολάου να έχει 4/4 βολές για να γράψει το 69-67.

Ο Χάινς έχασε την επαναφορά με βήματα, ο Αποστολίδης έκανε επίσης λάθος, ο Σπανούλης έδωσε «αέρα» 5 πόντων στον Ολυμπιακό, 72-67, αλλά ο Ηλυσιακός δεν παραιτήθηκε. Με κλέψιμο και καλάθι ο Χατζής έφερε το ματς στο 72-70 και ο Τόμπσον με 1:15 για το τέλος έβαλε τρίποντο για το 74-73. Ο Σπανούλης έχασε τρίποντο, αλλά ο Ηλυσιακός πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία για προσπέρασμα (αστόχησε υπό πίεση σε τρίποντο ο Νάνα) στα 38 δευτερόλεπτα, με τον Σπανούλη στα 19 δευτερόλεπτα να βάζει 2/2 βολές για το 76-73. Ο Μάντζαρης έβγαλε την άμυνα πάνω στον Χατζή, τον ανάγκασε σε λάθος και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη, σφραγίζοντάς τη με βολή του Παπανικολάου.

Ο Ίβκοβιτς χρησιμοποίησε και τους 12
που είχε στη διάθεσή του, με τον Πρίντεζη να είναι καταπληκτικός, τον Σπανούλη πολύ καλός και τον Παπανικολάου επίσης, ενώ βοήθησαν αρκετά και ο Σλούκας με τον Χάινς. Πέντε λεπτά έπαιξε ο Χάουαρντ και δεν πρόσφερε τίποτα (ο Ντόρσεϊ μάλλον τη θέση του θα πάρει), ενώ 10 λεπτά χωρίς σχεδόν τίποτα έπαιξε και ο Κέσελι (αν έρθει ο Ράσιτς είναι το φαβορί για να μείνει εκτός). Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ άστοχος στα τρίποντα και έπεσε στην παγίδα του Ηλυσιακού να σουτάρει συνεχώς, με τους Λούκας, Χάουαρντ, Κέσελι, Πελεκάνο, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Μάντζαρη και Σλούκα να έχουν 0/16 τρίποντα!

ΑΡΗΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 71-66
(31-34)

Ταπούτος 16π. 6ρ. 5κ.φ., Μπόγρης 10π. 6ρ., Κερούς 9π. 7ρ. 2κλ., Βεργίνης 8 // Σκοτ 24π. 9ρ. 3κ.φ., Γιαννόπουλος 14π. 7ρ. 5κ.φ., Πέτρουλας 9π. 4ασ. 3κ.φ., Έντουαρντς 9π. 5ρ.

Σημαντική νίκη για τον Άρη
στο Αλεξάνδρειο επί του Περιστερίου, νίκη που τον έφερε στο 5-7 μαζί με τους Περιστεριώτες και άλλες 2 ομάδες (Καβάλα, ΠΑΟΚ) στην 6η θέση του πρωταθλήματος, βέβαια, ακόμα παραμένει κάτω από το 50% σε νίκες-ήττες. Το Περιστέρι έφτασε κοντά στο διπλό, όμως το τρίποντο του Μαυραειδή στο τελευταίο λεπτό του στέρησε τη νίκη.

Ο Άρης είχε 62% στα δίποντα και 29% στα τρίποντα (61% και 33% αντίστοιχα το Περιστέρι) σε ένα πλήρως ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι τραγικές στις βολές (52% και 58%). Τα ριμπάουντ ήταν 30-32, τα κλεψίματα μόλις 4-2, με τον Άρη να είναι καλύτερος σε ασίστ (14-9) και λάθη (8-14), αλλά να μην μπορεί αυτό να το χρησιμοποιήσει έτσι ώστε να πάρει τον έλεγχο του ματς και να μην κινδυνεύσει στο τέλος.

Κλειστό ήταν το ματς από το ξεκίνημα με τον Άρη να μπαίνει στο ματς με 7-2 με Μπόγρη και Μάλντροου και να έχει τον έλεγχο του αγώνα ως το 7ο λεπτό και το τρίποντο του Ταπούτου για το 15-8. Μετά ανέλαβε δράση ο Σκοτ, το Περιστέρι έτρεξε ένα 0-8 ως το δεκάλεπτο και προσπέρασε με 15-16. Το τρίποντο του Μαυραειδή και το καλάθι του Βεργίνη έφεραν και πάλι μπροστά τον Άρη στο δεύτερο δεκάλεπτο, 20-16, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αραιά και πού για να φέρει το ματς στο 25-26 το τρίποντο του Σκοτ στο 17ο λεπτό.

Πέντε ακόμη μαζεμένοι πόντοι του Σκοτ κι ένα καλάθι του Μότσνικ έδωσαν στο Περιστέρι διαφορά 6 πόντων στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, 27-33, αλλά ο Άρης μπόρεσε να μειώσει με βολές του Τζέιμς σε 31-34 στην ανάπαυλα. Το 3ο δεκάλεπτο ανήκε στους «κιτρίνους» που πήραν τον έλεγχο του αγώνα κάνοντας μόλις 2 λάθη και αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε 6. Το τρίποντο του Τζέιμς έδωσε προβάδισμα στον Άρη, 36-34, ενώ ο Μπόγρης έγραψε το +4 και ο Μαυραειδής με καλάθι και φάουλ πήγε το ματς στο 41-34 στο 23ο λεπτό με τον Άρη να έχει σερί 14-1. Ένα ξέσπασμα του Γιαννόπουλου ισοφάρισε τον αγώνα σε 41-41, αλλά ο Άρης πατούσε καλύτερα στο παρκέ και πήγε στο 46-43, το 50-47 και το 52-47 στο 30ο λεπτό με τον Τσαλδάρη.

Ο Βεργίνης με τρίποντο έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του
, ο ίδιος έγραψε το 56-47 λίγο μετά με 1/2 βολές, αλλά ο Σκοτ μείωσε σε 58-54 στο 34ο λεπτό. Το τρίποντο του Ταπούτου έφερε ξανά τον Άρη στο +9, 63-54, αλλά ο Σκοτ ήταν και πάλι εκεί, 63-57 και μετά ο Καυκής μείωσε σε 63-60, μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο. Οι δυο ομάδες έκαναν 2 λεπτά να βάλουν καλάθι, ο Μπόγρης έγραψε το 65-60 στον αιφνιδιασμό, ο Σκοτ μείωσε σε 65-62, αλλά ήρθε το τρίποντο του Μαυραειδή στα 30 δευτερόλεπτα να καθαρίσει το ματς για τον Άρη, καθώς το 68-62 ήταν αδύνατο πια να ανατραπεί. Το καλάθι «έκοψε τα πόδια» των παικτών του Περιστερίου, που έκαναν λάθος στην επόμενη επίθεση, ο Ταπούτος έβαλε 2/2 βολές, 70-62, και το ματς τελείωσε και τυπικά.