Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ούτε για πλάκα, ας περάσει η επόμενη!

Ούτε για πλάκα, ας περάσει η επόμενη!

Ο Παναθηναϊκός έκανε στο Μιλάνο ξεκίνημα πρωταθλητή Ευρώπης στο Top-16 της Ευρωλίγκας κερδίζοντας την Αρμάνι με 57-78. Οι «πράσινοι» εγκλώβισαν πλήρως τους αντιπάλους τους και καθάρισαν τον αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο. Σε μια αγωνιστική όπου 6 από τα 8 ματς κρίθηκαν με μονοψήφια διαφορά, ο Παναθηναϊκός έπαιζε εκτός έδρας και έκανε το μοναδικό 20+ για να δείξει σε όλους ότι και φέτος ο πρωταθλητής θα είναι σκληρό καρύδι στην υπεράσπιση του στέμματός του.

Συνέχεια για τους «πρασίνους» την ερχόμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ με την Ουνίκς Καζάν, για να μείνει από νωρίς ο Παναθηναϊκός μόνος αήττητος και πρώτος στον όμιλό του.

Ο αγώνας ήταν παράσταση για έναν ρόλο από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό με τον Παναθηναϊκό να δείχνει ότι μπορεί με την άμυνά του να καθαρίσει πανεύκολα αγώνες που κρύβουν παγίδες. Παρότι δεν είχε ούτε έναν παίκτη με πάνω από 12 πόντους (Λόγκαν), παρότι κανείς από τη δωδεκάδα του δεν έκανε πάνω από 13 ranking (Λόγκαν) και μόλις 2 συνολικά είχαν διψήφιο ranking (ο Μπατίστ ο άλλος) κατατρόπωσε την Αρμάνι, που πρέπει να νιώθει και… χαρούμενη που οι «πράσινοι» βρέθηκαν σε μέτρια επιθετικά μέσα και η διαφορά δεν χτύπησε κόκκινο!

Τα στατιστικά τρανή απόδειξη για τη διαφορά των δύο ομάδων, με τον Παναθηναϊκό να σουτάρει πολύ καλύτερα στα δίποντα (57% έναντι 49% της Αρμάνι), να ελέγχει τα ριμπάουντ (27-35 με τα επιθετικά στο 8-11), να έχει υπερδιπλάσια κλεψίματα (4-9), να αναγκάζει την Αρμάνι σε αμέτρητα λάθη (24-17, με τα 7 από τα 17 του Παναθηναϊκού να έρχονται στην 4η περίοδο που το ματς ήταν στους 30 πόντους), με τις ασίστ να είναι 13-13.

Η Αρμάνι στα πρώτα 33 λεπτά του αγώνα είχε 33 πόντους κι αυτούς με «αίμα», με τον Παναθηναϊκό να έχει διψήφια διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, που δέχτηκε δύο σουτ όλα κι όλα από την Αρμάνι στο πρώτο τετράλεπτο. Βέβαια, ήταν τρίποντα και έριχναν στάχτη στα μάτια για το ποια ήταν η εικόνα του αγώνα, αλλά η αλήθεια είναι ότι η Αρμάνι… δεν την πάλευε καθόλου.

Όταν έβαλε το 3ο της καλάθι (λέι απ ο Μαντσινέλι) έχανε ήδη με 10 πόντους, 6-16 και όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Η Αρμάνι είχε 4 λάθη και 2/6 σουτ στο πρώτο τετράλεπτο, πετώντας μπάλες από εδώ κι από εκεί, κάνοντας το έργο του Παναθηναϊκού πολύ εύκολο. Τελείωσε, δε, το πρώτο δεκάλεπτο με 4/13 σουτ, χωρίς να μπορεί να παίξει άμυνα. Ο Παναθηναϊκός έλεγχε τα ριμπάουντ (επέτρεψε μόλις δύο επιθετικά σε όλο το δεκάλεπτο), έτρεχε όποτε ήθελε και έβρισκε σχεδόν σε κάθε φάση διαδρόμους στην ιταλική άμυνα. Στην πρώτη περίοδο έκανε μόλις 1 λάθος (στο ξεκίνημα) ενώ είχε 8/13 εντός παιδιάς και 4/4 βολές.

Το 10-24 του δεκαλέπτου λίγες ελπίδες άφηνε στην αλλοπρόσαλλη ομάδα του Σκαριόλο, με το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου να είναι το μόνο σημείο στο ματς που η Αρμάνι έδειξε σημεία ζωής. Με τον Ρόκα στη ρακέτα να κερδίζει μάχες και να βάζει συνεχόμενα καλάθια, η Αρμάνι μπόρεσε να μειώσει στο 15ο λεπτό σε 18-28, με τον Ομπράντοβιτς να εκμεταλλεύεται το τηλεοπτικό τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του.

Το τρίλεπτο μετά την επιστροφή στο παρκέ ήταν που έκρινε το ματς. Τρίποντο του Σάτο για το 18-31, καλή άμυνα με λάθος της Αρμάνι, καλάθι του Γιασικεβίτσιους (18-33), καλή άμυνα που κατέληξε σε τρίποντο του Τζακέτι, καλάθι του Καϊμακόγλου (18-35), τρίτη συνεχόμενη καλή άμυνα με κλέψιμο του Σάτο, καλάθι του ίδιου για το 18-37 και… «αντίο».

Οι Ιταλοί με τους μοναδικούς 5 πόντους του Νίκολας στον αγώνα μείωσαν σε 23-37, αλλά έπαιζαν τόσο άσχημα που δεν έπειθαν κανέναν ότι θα γυρίσουν το ματς. Στα τελευταία 2:20 του πρώτου ημιχρόνου δεν έβαλαν καν πόντο, ο Παναθηναϊκός έβαλε 6 βγάζοντας και 3 άμυνες και το ματς πήγε στο 23-43 στην ανάπαυλα για το πρώτο +20 του Παναθηναϊκού.

Το δεύτερο ημίχρονο φαινόταν ότι θα είναι διαδικαστικό και η πρώτη που το… αποδέχτηκε ήταν η Αρμάνι που έβαλε 1 πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης μην μπορώντας να διασπάσει την άμυνα του Παναθηναϊκού. Έχοντας 24 πόντους σε 25 λεπτά ήταν προφανές ότι οι Ιταλοί δεν θα μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί, με τον Παναθηναϊκό στο 30-58 με σερί 0-8 από Ν. Καλάθη και Λόγκαν για να κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο στο 33-58.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε σοβαρά και στα πρώτα δύο λεπτά της 4ης περιόδου, η Αρμάνι έφτασε στο 33ο λεπτό και είχε ακόμη 33 πόντους, με το σκορ να είναι στο 33-62 και μετά, για καλή της τύχη, ο πρωταθλητής Ευρώπης χαλάρωσε τελείως. Οι Ιταλοί έβαλαν 24 πόντους σε 8 λεπτά, ο Παναθηναϊκός έκανε 7 λάθη, το σκορ μειώθηκε από Μπουρούση και Φώτση σε 41-64 στο 35ο λεπτό, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στο 43-71 με τον Τσαρτσαρή στο 37ο και μετά να σβήνει πλήρως τις μηχανές. Έτσι, Φιλόι και Μέλι έφεραν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, στο 57-74 στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα, με τον Ν. Καλάθη να γράφει το τελικό 57-78 στην εκπνοή.

Σε ατομικό επίπεδο όποιος πάτησε παρκέ για τον Παναθηναϊκό έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε και τους 12 που είχε στη διάθεσή του, κανείς δεν έπαιξε πάνω από τα 25 λεπτά του Σάτο και κανείς κάτω από τα 8 του Μάριτς, με 9 παίκτες να αγωνίζονται από 13 ως 19 λεπτά. Ο Λόγκαν τελείωσε με 6/6 σουτ και 12 πόντους, ο Σάτο πήρε αρκετά ριμπάουντ (και ο Μάριτς), η ρακέτα έκλεισε εξαιρετικά, ο Καλάθης και ο Διαμαντίδης ήταν αρκετά καλοί οργανωτικά στα τρία δεκάλεπτα και ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να εξαφανίσει την Αρμάνι χωρίς να χρειαστεί να ιδρώσει επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 23-43, 33-58, 57-78.

Αρμάνι Μιλάνο (Σκαριόλο): Τζακέτι 4, Μαντσινέλι 3, Φώτσης 10 (6ρ. 2ασ. 1κλ. 1κ. 4/5δ. 0/1τρ. 2/2β.), Κουκ 6 (1τρ. 3ασ.), Νίκολας 5 (1), Ρόκα 8 (6ρ. 4κ.φ.), Φιλόι 6, Μπουρούσης 6 (6ρ. 2ασ. 1κλ. 1κ. 2/3δ. 2/2β.), Μέλι 2, Τζεντίλε 7 (1), Ραντόσεβιτς.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4 (7ρ.), Περπέρογλου 6 (2τρ. 2ασ.), Μπατίστ 10 (4ρ. 4κ.φ.), Λόγκαν 12, Σάτο 11 (1τρ. 6ρ.), Τσαρτσαρής 3 (1τρ. 4ασ.), Διαμαντίδης 5 (1τρ. 3ρ. 4ασ.), Βουγιούκας 8 (2ρ. 2κλ.), Ν. Καλάθης 5, Καϊμακόγλου 4 (4ασ.), Γιασικεβίτσιους 6.