Home / EUROCUP / Δεν μπόρεσε την υπέρβαση…

Δεν μπόρεσε την υπέρβαση…

Εκ των πραγμάτων δύσκολη ήταν η αποστολή του Άρη στην Ουκρανία απέναντι στη Ντόνετσκ για τη 2η αγωνιστική των «Last-16» του Eurocup, αλλά μετά από κάποιο σημείο έμοιαζε περισσότερο με αδύνατο άθλο. Εκτός από τον Τζέιμς, που παράτησε την ομάδα στα κρύα του λουτρού την παραμονή του ματς, ο Άρης έχασε στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα τον Χρήστο Ταπούτο (χτύπησε στον αχίλλειο) και στο δεύτερο τον Δημήτρη Τσαλδάρη (δικέφαλος ποδιού) με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 81-74 για να ψαλιδιστούν αρκετά οι πιθανότητες πρόκρισής του.

Χωρίς τον Τζέιμς ο Άρης έμοιαζε να δυσκολεύεται πολύ στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να χάσει πολύ γρήγορα την επαφή του με το σκορ. Στο 5ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 12-2 για τη Ντόνετσκ που είχε διψήφια διαφορά και ήλεγχε απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού, έχοντας εγκλωβίσει τον Άρη, ο οποίος είχε ήδη 3 λάθη. Η κατάσταση δεν άλλαξε ως το δεκάλεπτο, με τους Ουκρανούς να πηγαίνουν στο 21-6 στο 9ο λεπτό και το 24-8 λίγο πριν το τέλος από το τρίποντο του Κάρι. Ο Κερούς απάντησε με τον ίδιο τρόπο, αλλά η Ντόνετσκ ως το 13ο λεπτό κράτησε τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Τότε, δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ντέιβις και Μαυραειδή μείωσαν σε 33-25, με τον Άρη να έχει ήδη χάσει Ταπούτο και Τσαλδάρη από τραυματισμό. Η άμυνα των «κιτρίνων» ανάγκασε σε 2ο συνεχόμενο λάθος τη Ντόνετσκ, για να κάνει ο Ντέιβις το 33-28 με το 3ο συνεχόμενο τρίποντο του Άρη. Ο Πουστοζβόνοφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Κάρι πήγε τους Ουκρανούς στο 40-29.

Ο Ντέιβις βρισκόταν σε πολύ καλή μέρα, και μείωσε σε 40-32, για να κάνει ο Μάλντροου το 40-34 στο ημίχρονο. Με Βεργίνη και Ντέιβις ο Άρης μείωσε σε 44-39 στις αρχές της επανάληψης, αλλά και πάλι μίλησε ο Κάρι για να κάνει μετά ο Πουστοζβόνοφ το 51-41 στο 24ο λεπτό. Ο Ντέιβις φαινόταν ασταμάτητος, έφτασε με καλάθι και φάουλ τους 18 πόντους για να μειώσει σε 51-44, ενώ ο Κερούς έριξε και πάλι τη διαφορά στους 5, με τον Άρη να δείχνει ότι θα παλέψει για τη νίκη.

Το 3ο τρίποντο του Πουστοζβόνοφ «πλήγωσε» πολύ τον Άρη, ενώ ο Ραντένοβιτς με δικό του τρίποντο έκανε το 60-48 στο 27ο λεπτό για να ξεφύγει και πάλι η Ντόνετσκ που δεν άφηνε τον Άρη να την φτάσει, έχοντας επιθετικά την απάντηση κάθε φορά που οι «κίτρινοι» πλησίαζαν. Τελευταία φορά αυτό έγινε με το λέι απ του Μαυραειδή 2:56 πριν το τέλος της 3ης περιόδου, όταν το σκορ πήγε στο 60-53.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν σκόραρε ως το τέλος της περιόδου, με τον Άρη να έχει 0/4 εντός παιδιάς και να κάνει άλλα 3:30 στην 4η περίοδο για να σκοράρει, διάστημα στο οποίο είχε χάσει τον αγώνα, αφού η Ντόνετσκ είχε τρέξει σερί 11-0 ως το 71-53. Δύο άστοχα σουτ και 3 λάθη από τον Άρη, 4 συνεχόμενα δίποντα από τους Ουκρανούς και το ματς είχε κάνει φτερά.

Ο Άρης προσπάθησε, η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους 10 και η Ντόνετσκ είχε τον έλεγχο. Η ελληνική ομάδα μπόρεσε να μειώσει σε 77-70 με 1:18 για το τέλος, αλλά τα καλάθια του Κάρι (και το άστοχο τρίποντο του Βεργίνη ενδιάμεσα) έγραψαν την ιστορία του αγώνα, 81-70 στα 32 δευτερόλεπτα.

Ο Άρης ήλεγξε τα ριμπάουντ (28-30), οι ασίστ ήταν 12-12, τα κλεψίματα 7-5, αλλά τα λάθη 11-15. Η βασική διαφορά ήρθε από τα νεκρά διαστήματα του Άρη και από το 47% στα τρίποντα της Ντόνετσκ, που είχε μόνο 7/15, αλλά ήταν όλα σε καθοριστικά σημεία. Ο Ντέιβις καλύτερος για την ελληνική ομάδα, καλοί οι Κερούς, Μάλντροου και Βεργίνης, με τον τελευταίο, όμως, να έχει 1/6 τρίποντα και 5 λάθη.

Συνέχεια για τον Άρη στις 31 Ιανουαρίου στο Αλεξάνδρειο εναντίον της Βιλερμπάν, σε ματς που πρέπει οπωσδήποτε να πάρει αν θέλει να έχει οποιαδήποτε ελπίδα πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 40-34, 60-53, 82-74.

Ντόνετσκ (Ομπράντοβιτς): Πουστοζβόνοφ 13 (3τρ. 4ρ. 3κ.φ.), Λι 12 (6ρ. 4κ.φ.), Κάρι 18 (2τρ. 3ρ. 5ασ.), Στογιανόφσκι 2, Αβντάλοβιτς 8 (1τρ. 3ασ.), Λίποβι 2, Ραντένοβιτς 8 (1τρ. 4ρ.), Κοβαλένκο, Γκλιέμποφ, Τζάκσον 6 (6ρ.), Κράβτσοφ 12 (3ρ. 3κ.φ.).

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 7 (1τρ. 3ασ.), Κερούς 17 (3τρ. 3ρ.), Ταπούτος, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 22 (2τρ. 6ρ. 3κ.φ.), Κρούσιτς, Μπόγρης 5 (6ρ. 5κ.φ.), Μάλντροου 7 (8ρ. 3κ.φ.), Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 14 (1τρ. 3ρ. 4κ.φ.), Δήμας.

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …