Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Η τιμή του Πρίντ(ε)ζη!

Η τιμή του Πρίντ(ε)ζη!

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό στην Ιταλία επί της Σιένα με 75-82 στο πρώτο ματς των προημιτελικών της Ευρωλίγκας! Οι «ερυθρόλευκο» πήραν το διπλό που χρειάζονταν για να σπάσουν έδρα και να έχουν αυτοί το πλεονέκτημα, έκαναν το 0-1 στη σειρά και πια θέλουν 2 νίκες στο ΣΕΦ για να πάρουν την πρόκριση στο φάιναλ φορ. Τρομερός Ολυμπιακός στην 4η περίοδο, εκμηδένισε τη Σιένα που έμοιαζε ανήμπορη να αποτρέψει τη μοίρα της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιώργος Πρίντεζης, συνεχίζει να δίνει απαντήσεις για τη σεζόν στη Μάλαγα, τη μη κλήση του στην εθνική και όλους όσοι τον αμφισβήτησαν! Επόμενη μάχη στη σειρά την Παρασκευή.

Όταν ο Ολυμπιακός έφτασε στο πιο δύσκολο σημείο, το -10 στην 4η περίοδο, ο Πρίντεζης έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης, και οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στα επόμενα 9 λεπτά της περιόδου κάνοντας επιμέρους σκορ 7-24 ως το τέλος του αγώνα, ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση και παίρνοντας τη νίκη! Οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν όταν ο Σπανούλης έκανε 5ο φάουλ με περισσότερα από 4:30 λεπτά για το τέλος, για να δείξουν ότι έχουν πλέον και τον απαιτούμενο χαρακτήρα για τόσο δύσκολα ματς.

Ο Σιμόνε Πιανιτζάνι μετά το ματς μίλησε για αντίπαλο με περισσότερη ενέργεια και πιο αθλητικό, τον οποίο δεν μπορούσε να κερδίσει χωρίς προσφορά από Μος και Λαβρίνοβιτς και με την ομάδα του να παίζει λάθος άμυνα. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς είπε ότι δεν υπάρχει φαβορί στη σειρά, όλα είναι ανοιχτά και για τα ματς στο ΣΕΦ, αλλά ότι οι παίκτες του δεν έχουν ξεχάσει την περσινή σειρά.

Το ματς, βέβαια, δεν ξεκίνησε τόσο καλά για τον Ολυμπιακό, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί σκόραραν όποτε ήθελαν και έβαλαν 26 πόντους. Όσο η κατάσταση συνεχιζόταν, ο Ολυμπιακός έμενε κοντά στο σκορ, αλλά φαινόταν πολύ δύσκολο να πάρει τα ηνία του αγώνα, καθώς ο τόσο γρήγορος ρυθμός ευνοούσε τη Σιένα.

Η Σιένα μπήκε στο ματς με 11-5 στα πρώτα 4 λεπτά και συνέχισε να σκοράρει κατά βούληση σε όλη την περίοδο, με τον ΜακΚάλεμπ να γράφει το 15-7 και μετά το 15-13 από τον Παπανικολάου, τον Άντερσεν και τον Λο να κάνουν το 19-13. Ο Ολυμπιακός και πάλι μείωσε (19-18 με τον Άντιτς), αλλά η Σιένα έφτασε στο 26-21 στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο Κέσελι και Άντιτς βοήθησαν τον Ολυμπιακό να προσπεράσει με 26-28, αλλά όχι για πολύ, αφού μετά από ένα δίλεπτο η Σιένα πήγε με τον Στόουνρουκ κεφάλι (33-31).

Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει να ρίξει το ρυθμό του αγώνα και αυτό φάνηκε και στο σκορ, με τον Πρίντεζη τον Χάινς και τον Σπανούλη έτρεξε ένα 0-6 για να προσπεράσει και πάλι με 35-38. Όμως, στο σημείο εκείνο μίλησε ο Μπο ΜακΚάλεμπ, που με 5 κολλητούς πόντους έφερε τη Σιένα στο 42-38, ενώ ο Ρακόσεβιτς ήταν που έκανε το 48-42 για τη Σιένα στο ημίχρονο.

Παρότι ο Ολυμπιακός είχε ρίξει το ρυθμό των Ιταλών, δεν είχε καταφέρει να ελέγξει την επίθεσή τους και αυτό συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κοντά (48-47 με τρίποντο του Κέσελι) ή και μπροστά στο σκορ (50-52 με νέο τρίποντο του Κέσελι), αλλά όσο η Σιένα σκόραρε εύκολα (με τον Άντερσεν σε τρομερή μέρα) τόσο προσπερνούσε και έχτιζε μικρές διαφορές. Το τρίποντο του Άντερσεν έκανε το 55-53, με τον Θόρντον να ανεβάζει τη διαφορά στους 5 και τον Άντερσεν ξανά να γράφει το 60-53 στο 26ο λεπτό.

Τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Ρακόσεβιτς έδωσαν για δεύτερη φορά αέρα 8 πόντων στη Σιένα, 66-58 στο τέλος της 3ης περιόδου, ενώ ο Νίκος Ζήσης στο ξεκίνημα της 4ης έκανε το 68-58. Κάπου εκεί ο Ίβκοβιτς ρίσκαρε, πέρασε στο παρκέ τον Σπανούλη με 4 φάουλ και τον Ντόρσεϊ με 3 γιατί έβλεπε ότι τα περιθώρια στένευαν.

Ο Πρίντεζης πέτυχε πολύ μεγάλο τρίποντο για το 68-61, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του, ενώ ο Ντόρσεϊ μεταμόρφωσε τελείως την άμυνα του Ολυμπιακού. Το ματς έγινε σκληρό και άγριο στις άμυνες, οι δυο ομάδες έμειναν άποντες για 2-3 λεπτά, μέχρι που ο Λο έκανε το 68-63. Ο Ολυμπιακός πήρε καλάθι και από τον Σπανούλη για το 70-65 με τον Λο να κάνει αδιανόητο 4ο δεκάλεπτο και να γράφει το 70-67.

Κάπου εκεί, με 4:38 στο ρολόι, οι διαιτητές χρέωσαν με 5ο φάουλ τον Σπανούλη, αλλά ο Ολυμπιακός όχι μόνο δεν έχασε την ψυχραιμία του, αλλά αντιθέτως έγινε ακόμα καλύτερος στην άμυνα, πνίγοντας τελείως τη Σιένα. Ο Πρίντεζης ήταν εκεί για το 70-69, ο Ντόρσεϊ κάρφωσε για το 70-71 και το προβάδισμα του Ολυμπιακού με τον Άντερσεν να δείχνει ότι πάλευε μόνος. Ο Αυστραλός ήταν ο μόνος που σκόραρε για τη Σιένα στο τελευταίο τετράλεπτο του αγώνα, με τον Λο να γράφει 4 μαζεμένους πόντους για το 73-75 του Ολυμπιακού στο τελευταίο δίλεπτο.

Η τάπα του Ντόρσεϊ
στον ΜακΚάλεμπ και η αδιανόητα κακή πάσα του τελευταίου (για την κλάση του) στον Άντερσεν έδωσαν ξανά την μπάλα στον Ολυμπιακό, με τον Πρίντεζη να γράφει το πιο σημαντικό σουτ του αγώνα, τρίποντο για το 73-78! Πλέον η Σιένα έμοιαζε ανήμπορη, οι Ιταλοί είχαν 1/5 βολές στο τελευταίο τετράλεπτο του ματς, δείγμα της κάκιστης ψυχολογίας τους.

Όταν ο Χάινς έγραψε 2/2 βολές για το 73-81ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα, αφού και χρόνος δεν υπήρχε και η Σιένα έδειχνε να μην το πιστεύει καν. Ο Έισι Λο στο 4ο δεκάλεπτο ήταν απίστευτος, είχε 7 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κερδισμένα φάουλ με 2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 3/4 βολές! Από κοντά ο Γιώργος Πρίντεζης, που έβαλε 10 πόντους, για να αλλάξουν οι δυο τους την εικόνα του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός σούταρε καλύτερα από τη Σιένα, είχε 58% στα δίποντα (48% οι Ιταλοί), 43% στα τρίποντα (31% οι Ιταλοί), τα ριμπάουντ ήταν 28-36, οι ασίστ 9-14, τα κλεψίματα 8-2 και τα λάθη 12-17, με τους «ερυθρολεύκους» να παίρνουν τη μεγαλύτερη νίκη που έχουν κάνει φέτος, για να κερδίσουν το πλεονέκτημα στη σειρά.