Home / NCAA / Buzzer-beater τρέλα λίγο πριν τον Μάρτιο!

Buzzer-beater τρέλα λίγο πριν τον Μάρτιο!

Οι αγώνες ανάμεσα στο Ντιουκ και το Νορθ Καρολάινα πάντα τραβούν το ενδιαφέρον. Πρόκειται για δύο από τα πιο γνωστά «μπασκετικά» κολέγια, που πάντα έχουν καλές ομάδες και σχεδόν πάντα πρωταγωνιστούν. Όταν μάλιστα κρίνονται στο τελευταίο σουτ, τότε γίνονται. Κι αν αυτό το τελευταίο σουτ είναι buzzer-beater συζητούνται αρκετά! Αν σε αυτά βάλουμε και το γεγονός ότι το έβαλε παίκτης των φιλοξενούμενων για το 84-85, παγώνοντας 21.750 οπαδούς τότε μιλάμε για… τρέλα!

Το Ντιουκ κέρδισε μέσα στην έδρα του Νορθ Καρολάινα χάρη στο buzzer-beater τρίποντο του Όστιν Ρίβερς! Απολαύστε:

Ο Ρίβερς (γιος του προπονητή των Σέλτικς, Ντοκ Ρίβερς) στο ματς είχε 29 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 6 τρίποντα, για ένα Ντιουκ που γύρισε από το -13 στο δεύτερο ημίχρονο και το -10 στα τελευταία 3 λεπτά (από 82-72), βάζοντας 14 τρίποντα στον αγώνα: 14/36 το Ντιουκ (νο.10) στον αγώνα, 1/6 το Νορθ Καρολάινα (νο.5)!

Η απίστευτη ιστορία των Κρις Τζένκινς και Νέιτ Μπριτ!

Ήταν το 2004 όταν ο Κρις Τζένκινς και ο Νέιτ Μπριτ ΙΙ πρωτογνωρίστηκαν. Τότε 10χρονα …