Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Νίκες για Gastone, Θαλασσόλυκους!

Νίκες για Gastone, Θαλασσόλυκους!

Εβδομάδα χρωστούμενων και οι Gastone κέρδισαν τους Nothing But Net με 56-52 σε αγώνα για τη 9η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν την Τιρινίνι με 63-46 για την 11η αγωνιστική, ενώ οι Zeppelin επικράτησαν των Jets (21η αγωνιστική) με 49-46 στην παράταση. Οι εBEERοι επικράτησαν των Tsunami με 62-40 (10η αγωνιστική), ενώ οι Ρούκουνες για τη 13η αγωνιστική κέρδισαν τα Σαπάκια με 61-50. Τέλος, η Αττική τη Δευτέρα επικράτησε των Tsunami με 80-31 (13η αγωνιστική) για να παραμείνει μόνη πρώτη.

Οι Gastone κέρδισαν τους Nothing But Net με 56-52 σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο σουτ. Οι Nothing But Net μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και μετά το 6-5 από τον Ροντογιάννη, πήραν προβάδισμα με 9-11 για να πάνε στο 11-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Gastone να κάνουν αρκετά λάθη στο τέλος του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, οι Gastone κράτησαν αρκετά τους αντιπάλους τους στο μηδέν, για να μειώσουν με 15-20, αλλά στο τετράλεπτο ο Μπαμπάκος έγραψε το 15-23. Ο Πλευριάς μείωσε σε 22-25 για τους Gastone με 5 μαζεμένους πόντους, για να κάνει ο Κωνσταντίνου το 22-29 λίγο πριν το ημίχρονο.

Οι Gastone στην αρχή της επανάληψης ολοκλήρωσαν ένα 8-0 για να προσπεράσουν στο σκορ με 30-29 με καλάθι του Κορμανού. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν οριακό, οι δυο ομάδες πέρασαν από 5 ισοπαλίες με τελευταία το 41-41 από το καλάθι και φάουλ του Μπαμπάκου. Ίδια κατάσταση και στις αρχές της 4ης περιόδου, στο 34ο λεπτό το σκορ ήταν 43-43, με τον Ζήση Δ. να κάνει το 45-46 για τους Nothing But Net, σκορ που παρέμεινε ως και 3:10 πριν το τέλος.

Ο Κορμανός με τρίποντο έγραψε το 48-46 και ο Μαρίνης με βολές το 50-46. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ο Παναγιωτόπουλος μείωσε σε 50-48, με τον Μπαμπάκο στο 1:20 να ισοφαρίζει τον αγώνα. Ο Μαρίνης μίλησε στο πιο κρίσιμο σημείο, τρίποντο για το 53-50 και ο ίδιος έκανε το 55-50 λίγο μετά. Οι Nothing But Net μείωσαν με τον Μπαμπάκο σε 55-52 στα 15 δευτερόλεπτα, οι Gastone είχαν 0/4 βολές (0/2, επιθετικό ριμπάουντ και άλλες 0/2) αλλά στα 5 δευτερόλεπτα οι Nothing But Net αστόχησαν σε τρίποντο ισοφάρισης για να τελειώσει το ματς 56-52.

Για τους νικητές οι Κορμανός, Πανδής και Πλευριάς είχαν από 13 πόντους και ο Μαρίνης 11, ενώ από τους Nothing But Net ο Μπαμπάκος είχε 17 πόντους, ο Παναγιωτόπουλος 15 και ο Κωνσταντίνου 12.

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν εύκολα την Τιρινίνι με 63-46, με τους ηττημένους να μην μπορούν να ξεπεράσουν τις απουσίες τους. Η Τιρινίνι μπήκε στον αγώνα καλύτερα, προηγήθηκε με 2-7 με τον Γράψα, ενώ ο Κουσούλης Α. με 4 πόντους και ο Λεγάκης έγραψαν το 7-13. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, πήγε στο 9-18 με τον Γράψα, για να λήξει το δεκάλεπτο στο 11-21 για την Τιρινίνι. Στη δεύτερη περίοδο οι Θαλασσόλυκοι ανέτρεψαν το σκηνικό, ήταν καλύτεροι και εγκλώβισαν πλήρως τους αντιπάλους τους. Με τον Βελέντζα μείωσαν σε 18-23, ενώ ο Μανάι τους έφερε στο 23-24. Το προσπέρασμα ήρθε από τον Λέντζο Γ. με τους Θαλασσόλυκους να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 35-24, έχοντας ήδη διψήφια διαφορά μετά από ένα εκπληκτικό 24-3 στο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε ουσιαστικά κάτι, το σκορ πήγε στο 39-26 από τον Λέντζο Γ., στο 44-31 με τρίποντο του Καραγιαννίδη Γ. για να κλείσει η 3η περίοδος στο 48-37 από 4 πόντους του Κουσούλη Α.. Η Τιρινίνι διεύρυνε το σερί της στο 4ο δεκάλεπτο, μείωσε με τον Γράψα σε 48-41 για να τη φέρει ο Κουσούλης Α. στο 50-45 στο 35ο λεπτό. Όμως, οι Θαλασσόλυκοι απάντησαν με καλάθι του Καραγιαννίδη Γ. και τρίποντο του Τεντόμα για το 55-45 και το οριστικό τέλος στον αγώνα.

Από τους νικητές οι ο Καραγιαννίδης Γ. είχε 13 πόντους, ο Λέντζος Γ. 10 πόντους, ο Μανάι 9 και ο Γερμενής 8. Για την Τιρινίνι ο Κουσούλης Α. είχε 20 πόντους, ο Γράψας 13 και ο Λεγάκης 8.

Σκληρό ντέρμπι ανάμεσα στους Zeppelin και τους Jets, ντέρμπι από το οποίο οι πρώτοι έφυγαν νικητές με 49-46 στην παράταση. Οι Zeppelin μπήκαν πιο καλά στο ματς, προηγήθηκαν με 12-7 με τον Ρήγα και το τρίποντο του Θωμά, για να πάνε στο 17-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Κουτσό. Το σερί των Jets στην αρχή της δεύτερης περιόδου άλλαξε τα πράγματα, καθώς με ένα 0-10 προσπέρασαν με βασική αιχμή του δόρατος τον Μπουρδανιώτη Π. ως το 17-21. Όμως, ο Ρήγας και ο Παπαδάτος έφεραν την ομάδα τους στο 26-21 στο ημίχρονο, αποκαθιστώντας τις ισορροπίες του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Zeppelin κράτησαν το προβάδισμα και στο 3ο δεκάλεπτο, πήγαν στο 31-26 με τον Χριστόπουλο, αλλά ο Μπουρδανιώτης Π. και ο Καλογρίδης κρατούσαν όρθια την ομάδα τους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-27. Ο Μπουρδανιώτης Π. και ο Μάρκος έπαιξαν πολύ καλά στην 4η περίοδο, είχαν 8 και 6 πόντους αντίστοιχα και βοήθησαν τους Jets να μειώσουν. Πρώτα σε 36-33 και μετά το 39-33 με σερί 0-9 να φτάσουν στο 39-41 λίγο πριν το τέλος. Όμως, οι βολές του Παπαδάτου για το 41-41 πήγαν το ματς στην παράταση.

Εκεί, οι Zeppelin είδαν τους Jets να πηγαίνουν στο 43-46 με τον Ονουφρίου, αλλά με καλάθι του Θωμά και τρίποντο του Παπαδάτου προσπέρασαν με 48-46 για να κερδίσουν στο τέλος.

Από τους νικητές ο Ρήγας είχε 19 πόντους και ο Παπαδάτος 15. Για τους Jets ο Μπουρδανιώτης Π. είχε 17 πόντους και ο Μάρκος 9.

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τα Σαπάκια με 61-50 παρά τις πολλές απουσίες τους, παίρνοντας διαφορά από την πρώτη περίοδο. Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τους Ρούκουνες από τον Κανελλόπουλο, ενώ ο Χριστοδουλόπουλος πήγε τους νικητές στο 11-4. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει για να πάει στο 19-9 από τον Παπαναστασίου, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-10 από το τρίποντο του Μουρίκη. Τα Σαπάκια προσπάθησαν να αντιδράσουν με Μπουντουβά και Τσιχλιά Σ., αλλά δεν τα κατάφεραν, ο Κανελλόπουλος κράτησε την ομάδα του σε διψήφια διαφορά και με τον Μουρίκη έκαναν το 37-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, αφού μετά το 44-32 από τον Τσιχλιά Σ. που ήλεγχε τη ρακέτα, οι Ρούκουνες πέτυχαν σερί 8-0 για να πάνε στο +20 το 52-32 με 6 συνεχόμενους πόντους του Μουρίκη. Στην 4η περίοδο τα Σαπάκια προσπάθησαν για την ανατροπή, έτρεξαν σερί 0-8 για να πλησιάσουν στους 12 πόντους (54-42), με τον Τσιχλιά Σ. πήγαν στο 55-44, ενώ το τρίποντο του Κουμπούρα τους έφερε στο 55-47. Όμως δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, αφού ο Κανελλόπουλος συνέχισε ασταμάτητος για το 61-50 και το ροζ φύλλο για τους Ρούκουνες.

Για τους νικητές ο Κανελλόπουλος είχε 27 πόντους, ο Μουρίκης 19, ο Χριστοδουλόπουλος 8 και ο Παπαναστασίου 7. Από τα Σαπάκια ο Τσιχλιάς Σ. είχε 20 πόντους, ο Μπουντουβάς 16 και ο Κουμπούρας 7.

Οι εBEERοι κέρδισαν τους Tsunami με 62-40 σε αγώνα που κρίθηκε στην τελευταία περίοδο. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο περίπου ως το τέλος του με τους εBEERους να ξεφεύγουν με 7-4 με τον Γκούσκο Μ., αλλά τους Tsunami να απαντούν για το 11-10 ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Οι 7 μαζεμένοι πόντοι του Χαντόπουλου στο τέλος της περιόδου έφεραν το ματς στο 16-10, με τους εBEERους να μένουν σχεδόν 5 λεπτά χωρίς πόντο στη 2η περίοδο, διάστημα στο οποίο οι Tsunami με τον Αντωνίου μείωσαν σε 16-15. Ο Χαντόπουλος έφτασε τους 10 συνεχόμενους πόντους για το 19-15 με τον Ρήγα να κάνει το 21-15. Η διαφορά πήγε στους 7 πόντους με τρίποντο του Γκούσκου Δ. (24-17), αλλά οι Tsunami αντέδρασαν και πάλι με τον Αντωνιάδη, για να πλησιάσουν σε 24-21.

Οι καλές άμυνες στη ρακέτα ήταν το χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου, με τους εBEERους να μπαίνουν στην επανάληψη με 6-0 για το 31-21. Οι Tsunami έκαναν 4,5 λεπτά για να βάλουν καλάθι και ήταν στο -10 όταν σκόραραν με βολές, αλλά εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές άστοχες βολές των εBEERων στη συνέχεια, για να μειώσουν σε 35-27, παρότι ο Αντωνιάδης ήταν καλά κλεισμένος. Η διαφορά έπεσε στους 6, αλλά ο Χαντόπουλος σκόραρε στην εκπνοή της περιόδου (37-29).

Στο 32ο λεπτό το σκορ ήταν στο 39-31με τον Γκούσκο Δ. να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους για να στείλει την ομάδα του στο 47-31. Οι Tsunami πήραν τρίποντο από τον Κατσιφλώρο για το 49-36, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά από τους 11 πόντους, με το νέο σερί 8-0 των εBEERων να καθαρίζει το ματς, στέλνοντας το σκορ στο 57-38 με 2 λεπτά για το τέλος.

Από τους νικητές ο Χαντόπουλος είχε 20 πόντους, ο Γκούσκος Δ. 16, ο Γκούσκος Μ. 8 και ο Ρήγας 7. Για τους Tsunami ο Αντωνιάδης είχε 12 πόντους και ο Αντωνίου 8.

Σε αγώνα που έγινε τη Δευτέρα η Αττική ήταν ξανά εντυπωσιακή, επικρατώντας των Tsunami με 80-31 και παραμένοντας μόνη στην κορυφή του πρωταθλήματος. Ζαΐμης και Αντωνιάδης κράτησαν τους Tsunami ως το 6-6 αλλά ακολούθησε ένα 12-0 της Αττικής με πρωταγωνιστή τον Μπέλλο και τον Αναγνωστόπουλο Α. για να πάει το ματς στο 18-6. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 21-8, ενώ μετά το 21-11 από τον Αντωνιάδη η Αττική απάντησε με σερί 31-1 για να πάει στο 52-12 προς το τέλος της 3ης περιόδου.

Ο Καραλής είχε 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν τραυματίστηκε ο Αναγνωστόπουλος Α., ενώ ο Σταυρόπουλος ήταν κι αυτός πολύ καλός, μαζί με τον Κωστούλα και τον Μπέλλο. Το Tsunami αντιμετώπιζε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, χαρακτηριστικό είναι ότι στη δεύτερη και την 3η περίοδο σκόραρε μόνο ο Αντωνιάδης 9 πόντους και κανείς άλλος. Στην 4η περίοδο η Αττική δεν άφησε το πόδι από το γκάζιπήγε στο 62-23 με τον Καραλή και τον Γαλάνη, με τη διαφορά να αγγίζει τους 50 πόντους στο 76-27 από τον Σταυρόπουλο και τους Tsunami να αντιδρούν με 4 πόντους του Αντωνιάδη για το 76-31 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 21 πόντους, ο Μπέλλος είχε και ο Σταυρόπουλος από 14, ο Κωστούλας 10, ο Αναγνωστόπουλος 9 και ο Γαλάνης 7. Από τους Tsunami ο Αντωνιάδης είχε 19 πόντους.

NOTHING BUT NET – GASTONE 52-56

(20-11, 29-24, 41-41, 52-56)

Nothing But Net: Κοτσίφης Β., Κωνσταντίνου Α. 12, Ζήσης Δ. 4, Παναγιωτόπουλος Κ. 15, Ντριλάρης Φ. 2, Ζήσης Γ. 2, Μπαμπάκος Κ. 17.

Gastone: Μέγας Σ., Κουρμπέτης Γ., Μαρίνης 11 (1), Κορμανός 13 (2), Ροντογιάννης Α. 6, Πλευριάς Σ. 13, Πανδής Γ. 13.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 46-63
(21-11, 24-35, 37-48, 46-63)

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν.): Γαλανόπουλος 2, Σταματέρης 2, Κουρτογιάννης 1, Γράψας 13, Κουσούλης Α. 20 (1), Λεγάκης 8, Κουσούλης Ν., Μπόικου, Κουβαράς.

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Καραγιαννίδης Τ. 2, Λέντζος Φ. 5, Λύρας Γ. 5, Γερμενής Χ. 8, Καραγιαννίδης Γ. 13 (1), Τεντόμας Ν. 5 (1), Λέντζος Γ. 10, Βελέντζας Γ. 6, Μανάι 9 (1).

ZEPPELIN – JETS 49-46παρ.
(17-11, 26-21, 34-27, 41-41, 49-46)

Zeppelin: Παπαδάτος Χ. 15 (3), Ρήγας Γ. 19 (2), Χριστόπουλος 3, Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ. 5 (1), Τσάτζαλης Θ. 1, Πασσάς Σ..

Jets (Μητσάκης): Τζιουρής Δ. 2, Μπουρδανιώτης Α. 4, Τζώτζος Κ. 2, Μπελαλής Ν. 2, Μάρκος Η. 9 (1), Παναγιωτόπουλος Κ. 2, Μπουρδανιώτης Π. 17, Ονουφρίου Π. 2, Καλογρίδης Π. 6, Κιούσης Θ..

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – ΣΑΠΑΚΙΑ 61-50
(22-10, 39-24, 52-34, 61-50)

Ρούκουνες (Πανόπουλος): Χριστοδουλόπουλος 8, Πανόπουλος, Παπαναστασίου 7, Τσερπές, Κανελλόπουλος 27 (2), Μουρίκης 19 (2).

Σαπάκια (Τσιχλιάς Γ.): Μπουντουβάς 16 (1), Κουμπούρας 7 (1), Τσέρτος 2, Δρακούλης 2, Καραμανής, Τσιχλιάς Γ. 3, Τσιχλιάς Σ. 20.

εBEERοι – TSUNAMI 62-40
(16-10, 25-21, 37-29, 62-40)

εBEERοι: Γκούσκος Μ. 8, Χαντόπουλος Θ. 20 (1), Χριστοδουλάκης Β. 4, Γκούσκος Δ. 16 (2), Δουκλιάς Σ. 2, Μοσχοβίτης Π. 1, Ζώτος Χ. 4, Ρήγας Χ. 7.

Tsunami: Αντωνίου Τ. 8, Ζαΐμης Α. 6, Αντωνιάδης Π. 12 (1), Παπαδόπουλος Σ. 3, Σκουρλέτης Γ. 6, Σταθόπουλος Κ. 2, Σβανάς Τ., Κατσιφλώρος Χ. 3 (1).

TSUNAMI – ΑΤΤΙΚΗ 31-80
(8-21, 12-38, 17-55, 31-80)

Tsunami: Αντωνίου Τ., Ζαΐμης Α. 4, Αντωνιάδης Π. 19 (2), Παπαδόπουλος Σ. 3, Σκουρλέτης Γ., Σταθόπουλος Κ., Σβάνας Τ., Κατσιφλώρος Χ. 5 (1),

Αττική: Μπέλλος Γ. 14 (1), Καραλής Α. 21, Κοντός Γ. 3 (1), Γαλάνης Δ. 7, Ξερέας Μ. 2, Σταυρόπουλος Α. 14, Κωστούλας 10, Αναγνωστόπουλος Α. 9.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …