Home / Α1 / Πέρασε απ’ τη Ρόδο ο Ολυμπιακός, νίκες για ΑΓΟΡ, ΚΑΟΔ!

Πέρασε απ’ τη Ρόδο ο Ολυμπιακός, νίκες για ΑΓΟΡ, ΚΑΟΔ!

Η 19η αγωνιστική της Α1 έφερε τον Ολυμπιακό ένα βήμα πιο κοντά στην πρωτιά, αφού οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν από τη Ρόδο κερδίζοντας τον Κολοσσό με 64-78. Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Καβάλα με 93-71, ενώ ο Πανιώνιος πλησίασε τον Κολοσσό στη μία νίκη στη μάχη της 3ης θέσης, αφού κέρδισε με 97-57 το Μαρούσι. Ο ΑΓΟΡ κέρδισε με 81-71 τον ΠΑΟΚ, ο ΚΑΟΔ με 84-80 τον Ίκαρο Καλλιθέας, ενώ ο Ηλυσιακός πέρασε από την έδρα του Περιστερίου με 60-65. Ρεπό είχε ο Άρης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 64-78 (26-24)

Μπόικιν 16, Χάτεν 16π. 5ρ. 3ασ. 5κ.φ., Λιακόπουλος 9π. 3ρ., Τσάμης 7π. 6ρ. 5ασ. // Λο 10π. 4ασ. 3κ.φ., Σπανούλης 10π. 5ρ. 8ασ. 3κ.φ., Ντόρσεϊ 8π. 6ρ. 3κ.φ., Παπανικολάου 9π. 3ρ. 3κλ. 3κ.φ., Σλούκας 11π. 4ασ. 3κ.φ., Πρίντεζης 14.

Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Βενετόκλειο
και έφτασε ένα βήμα πιο κοντά στην πρωτιά της κανονικής περιόδου στην Α1, αφού πήρε το ροζ φύλλο στην ομολογουμένως δυσκολότερη (στη θεωρία) αποστολή που θα συναντήσει ως το φινάλε της σεζόν.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Κολοσσού στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπορούσαν να σκοράρουν και να δημιουργήσουν παιχνίδι, μοιραία έμειναν στους 24 πόντους και ήταν πίσω στο σκορ. Όμως, όλα άλλαξαν στην επανάληψη, όταν ο Ολυμπιακός έβαλε 54 πόντους, έπαιξε πολύ καλά στην επίθεση και κράτησε τον Κολοσσό στους 9 πόντους στην 3η περίοδο για να καθαρίσει στο διάστημα αυτό το παιχνίδι.

Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν με 55% στα δίποντα (40% ο Κολοσσός), με τα τρίποντα να είναι 42%-39%. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες, 26-33 τα ριμπάουντ, 11-20 οι ασίστ, 13-11 τα λάθη και 4-6 τα κλεψίματα.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, είχαμε 4 ισοπαλίες (από τις 5 πιθανές με βάση την εξέλιξη του σκορ) με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο καλάθι με δυσκολία. Από 7 άστοχα σουτ είχαν οι δυο ομάδες στο δεκάλεπτο, καμία εύστοχη βολή και τα λάθη ήταν 2-4.

Ο Ολυμπιακός πήγε στο 16-19 στη δεύτερη περίοδο με Άντιτς και Χάινς, αλλά γρήγορα ισοφάρισε ο Λιακόπουλος με τρίποντο με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στο τέλος με τρίποντο του Χάτεν στο 26-24. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε πλήρως στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός έτρεξε πολύ καλά, σκόραρε κατά βούληση και η άμυνά του ήταν πολύ σκληρή και σφιχτή, με αποτέλεσμα το 9-24 της περιόδου.

Ο Κολοσσός στην 3η περίοδο είχε 4/14 εντός παιδιάς και 5 λάθη, ενώ επιτρέποντας στον αντίπαλό του να τρέξει, έχασε την επαφή του με το σκορ. Η επανάληψη ξεκίνησε με 28-24 για τον Κολοσσό, με τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 5 πόντους του Πρίντεζη και να πηγαίνει στο 32-35 με τρίποντο του Παπανικολάου. Ο Ντόρσεϊ και ο Σπανούλης έγραψαν το 33-40, ενώ το τρίποντο του Μάντζαρη και ο αιφνιδιασμός του Σλούκα έδωσαν διψήφιο προβάδισμα στον Ολυμπιακό (35-46), που πλέον ήλεγχε απόλυτα τον αγώνα, χωρίς να έχει κενά στην άμυνά του.

Η 3η περίοδος έληξε με 35-48 με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά και στο 4ο δεκάλεπτο για να ανεβάσει τη διαφορά στους 19 πόντους στο πρώτο του δίλεπτο, 38-57 από το καλάθι του Χάινς. Οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγχαν τον αγώνα, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να σκοράρουν και μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά την αντεπίθεση του Κολοσσού, που με τον Χάτεν να βάζει 6 πόντους μείωσε σε 49-60. Η διαφορά έπεσε κι άλλο, αποτέλεσμα των συνεχόμενων τριπόντων του Κολοσσού απέναντι στα δίποντα του Ολυμπιακού, 59-67, αλλά οι Πειραιώτες δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά. Ο Πρίντεζης έστειλε τη διαφορά στους 10, ο Ντόρσεϊ κάρφωσε θεαματικά για το 59-71 και το ματς τελείωσε οριστικά κάπου εκεί.

ΚΑΟΔ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 84-80 (36-33)

Χαραλαμπίδης 26π. 3ρ. 2ασ. 2κλ. 8κ.φ., Χαντ 13π. 5ρ., Ζάρας 12, Μίτσελ 9 // Μπεκ 34π. 5ασ. 5κ.φ., Σκορδίλης 15π. 6ρ. 4κ.φ., Λιούμπιτσιτς 8π. 6ρ. 3ασ.

Ο ΚΑΟΔ κέρδισε τον Ίκαρο με 84-80
μετά από ένα ντέρμπι που έδωσε στους γηπεδούχους την 7η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Πάντως, ο Ίκαρος κράτησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα για την περίπτωση της ισοβαθμίας (οι ομάδες απέχουν 3 ήττες αυτή τη στιγμή).

Οι γηπεδούχοι είχαν 57% στα δίποντα και 38% στα τρίποντα (42% και 42% ο Ίκαρος), με τα ριμπάουντ να είναι 30-29, τις ασίστ 12-13, τα λάθη 12-10 και τα κλεψίματα 6-3. Χαραλαμπίδης και Μπεκ ήταν σε απίστευτη μέρα, ο δεύτερος κέρδισε την προσωπική κόντρα, αλλά ο πρώτος πήρε το ροζ φύλλο στο τέλος.

Ισορροπημένο για 9 λεπτά
ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να περνούν από τρεις ισοπαλίες, το 3-7 έγινε 7-7 και μετά 13-13, για να κάνουν ο Χαραλαμπίδης και ο Κακαρούδης το 18-13 στο τέλος της περιόδου. Η διαφορά ανέβηκε στους 9 στο δεύτερο δεκάλεπτο, 22-13 από Τσέρανιτς και Χαντ, αλλά ο Μπεκ απάντησε με τρία τρίποντα (29-25), για να ισοφαρίσει τελικά ο Ίκαρος σε 29-29. Η περίοδος έληξε με 36-33 για τον ΚΑΟΔ, που με τον Χαραλαμπίδη πήγε στο 41-36 στις αρχές της επανάληψης.

Ο Μπεκ ήταν ασταμάτητος
και με 4 πόντους μείωσε σε 43-42 για να ξεφύγει πάλι ο ΚΑΟΔ με 51-45 με τον Ζάρα. Τα τρίποντα από Ζάρα και Αθηναίου στο τέλος του δεκαλέπτου έκαναν το σκορ 62-54 με τον Ζάρα μετά την άστοχη επίθεση του Βασίλιεβιτς να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 πόντους για τον ΚΑΟΔ. Ο Μπεκ έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και μαζί με τον Σκορδίλη στο 36ο λεπτό μείωσαν σε 68-66 κάνοντας και πάλι το ματς ντέρμπι.

Ο Κακαρούδης κράτησε μπροστά τον ΚΑΟΔ, αλλά το τρίποντο του Μπεκ και ο Μπάξτερ βοήθησαν τον Ίκαρο να προσπεράσει με 76-77 λίγο πριν το τέλος του ματς! Ο Χαντ είχε 2/2 πολύ κρίσιμες βολές και όταν έπρεπε μίλησε και πάλι ο Χαραλαμπίδης που με 4 πόντους σε δύο επιθέσεις έκανε το 82-78 και το 84-80 κρατώντας την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας στα τελευταία δεκάλεπτα.

ΑΓΟΡ – ΠΑΟΚ 81-71 (44-36)

Ράιτ 18π. 3ρ. 4ασ. 7κλ. 7κ.φ., Κρίστμας 19π. 7ρ. 3ασ. 5κλ. 5κ.φ., Παπανικολάου 12 // Ντικούδης 26π. 5ρ. 3ασ. 7κ.φ., Κλαμπόκης 16π. 7κ.φ., Ντούβνιακ 8π. 9ρ.

Τα πολλά λάθη και η κακή άμυνα στη ρακέτα στοίχισαν στον ΠΑΟΚ, που έχασε εύκολα από τον ΑΓΟΡ με 81-71, με τους Κρητικούς να παίρνουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, η οποία όμως το πιο πιθανό είναι να μην τους χρειαστεί καν, αφού βρίσκονται ήδη 4 νίκες πάνω από τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία.

Ο ΑΓΟΡ είχε 62% στα δίποντα (52% ο ΠΑΟΚ), με τον δικέφαλο να ελέγχει τα ριμπάουντ (29-36), αλλά οι ασίστ να είναι 15-10, τα λάθη 17-26 και τα κλεψίματα 16-6 για τους Κρητικούς. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, με τον Κρίστμας και τον Ράιτ να κάνουν το 19-13 για τον ΑΓΟΡ στο 6ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα, ο Ντικούδης μείωσε με τρίποντο στο τέλος της περιόδου (26-23), με τον Ράιτ να γράφει το 32-23 στο 13ο λεπτό με 6 συνεχόμενους πόντους. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τους Ντούβνιακ και Ντικούδη πλησίασε σε 34-32, αλλά γρήγορα το τρίποντο του Τσόχλα και ο Κρίστμας έφεραν το σκορ ξανά στους 9 πόντους, 41-32, για να λήξει το ημίχρονο 44-36.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στην 3η περίοδο, ο ΑΓΟΡ με τον Καλλινικίδη να κάνει πολύ μεστό παιχνίδι προηγήθηκε με 49-38, για να ανεβάσει ο Κρίστμας τη διαφορά στους 15 πόντους, 53-38 με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ, και να μείνει η απόσταση των δύο ομάδων πάνω από τους 10 πόντους για όλη την τρίτη περίοδο, που έληξε με 63-50 από το τρίποντο του Κρίστμας στον αιφνιδιασμό.

Ο ΠΑΟΚ έχασε πλήρως την επαφή του με το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου, όταν ο ΑΓΟΡ έτρεξε ένα 16-5 για να πάει στο 79-55 και το +24 και να τελειώσει οριστικά το ματς. Ο Κρίστμας ήταν πρωταγωνιστής με 8 πόντους στο διάστημα αυτό, με τον ΑΓΟΡ να χαλαρώνει στη συνέχεια και να επιτρέπει στον ΠΑΟΚ ένα σερί 2-16 ως το τελικό 81-71 που διαμόρφωσε ο Καλαμπάκας στην εκπνοή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ 93-71 (46-42)

Γιασικεβίτσιους 16π. 5ασ. 3κ.φ., Καϊμακόγλου 15π. 4ρ., Βουγιούκας 15π. 4ρ. 4κ.φ., Διαμαντίδης 10π. 7ασ., Περπέρογλου 13π. 3ασ. 4κλ. // Τέιλορ 16π. 5ασ. 9κ.φ., Σίμτσακ 10π. 8ρ., Ο’ Μπράιαντ 11π. 4ρ. 3κ.φ., Καραποστόλου 6π. 4ρ. 6ασ. 4κ.φ., Αγγελόπουλος 12π. 5ρ. 3κ.φ.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την Καβάλα με 93-71, καθαρίζοντας το ματς στην 4η περίοδο, αφού ως τότε η φιλοξενούμενη ομάδα πάλευε σκληρά. Οι «πράσινοι» είχαν 55% στα δίποντα και 43% στα τρίποντα, με την Καβάλα να έχει 50% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα (με 10/22). Τα ριμπάουντ ήταν μοιρασμένα 28-32, αλλά η βασική διαφορά ήταν στις ασίστ, 24-16, στα λάθη, 9-24, και στα κλεψίματα, 12-4.

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό
, που στην αρχή του ματς φάνηκε μουδιασμένος από την ήττα από τον Ολυμπιακό, γεγονός που η Καβάλα εκμεταλλεύτηκε πλήρως για να πάει στο 6-18 στο 7ο λεπτό, με τον Ο’ Μπράιαντ και τον Τέιλορ να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με τον Βουγιούκα και τον Γιασικεβίτσιους κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο ελάχιστο (21-22) πριν καν βγει το πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε 21-24.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μόλις 1 λεπτό
στη δεύτερη περίοδο για να προσπεράσει, με το καλάθι και φάουλ του Καϊμακόγλου, ενώ ο κεφάτος Γιασικεβίτσιους τον πήγε με τρίποντο στο 28-24. Η Καβάλα απάντησε με 0-6 για το 28-30 με τον Γιασικεβίτσιους πάλι να γράφει το 35-30 στο 15ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, με το τρίποντο του Κοστόφ προσπέρασαν με 37-38, με τον Σίμτσακ βρέθηκαν στο 41-42, για να κλείσει το ημίχρονο στο 46-42 με λέι απ του Καλάθη στον αιφνιδιασμό.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους
(50-42) με Λόγκαν και Τσαρτσαρή στο ξεκίνημα της επανάληψης για να φτάσει στο 56-47 με τον Βουγιούκα που ήλεγχε την κατάσταση στη ρακέτα και να ανεβάσει τη διαφορά στους 10 με τον αιφνιδιασμό του Λόγκαν. Όμως, ένα τρίποντο του Αγγελόπουλου κι ένα φόλοου του Τέιλορ από επιθετικό ριμπάουντ μείωσαν σε 59-54, για να ολοκληρώσει η Καβάλα ένα 0-10 με Τέιλορ και Σίμτσακ και να κάνει στο 28ο λεπτό το 59-59. Γιασικεβίτσιους και Μάριτς σκόραραν για τον Παναθηναϊκό, που ξέφυγε με 68-61 στο 30ο λεπτό, αλλά όσο δεν μπορούσε να ελέγξει με την άμυνά του την αντίπαλο, της έδινε ελπίδες για κάτι καλύτερο.

Αυτά άλλαξαν στην 4η περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να πατά το πόδι στο γκάζι και παράλληλα στην άμυνα να εγκλωβίζει την Καβάλα που σκόραρε μόλις 10 πόντους στην περίοδο, έχοντας 4/14 εντός παιδιάς, αλλά και 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι το 72-65 του 32ου λεπτού από τον Γεωργάκη στον αιφνιδιασμό, δεχόμενοι σερί 21-6 στα τελευταία 8 λεπτά. Το τρίποντο του Διαμαντίδη ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12, 77-65, ενώ 7 συνεχόμενοι πόντοι στον αιφνιδιασμό για τον Παναθηναϊκό έκαναν το 86-68 με τους «πρασίνους» να ανεβάζουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο τέλος.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΜΑΡΟΥΣΙ 97-57 (46-24)

Ντίμπλερ 22π. 11ρ., Μπατής 16π. 6ρ. 4ασ., Σαρικόπουλος 17π. 5ρ., Καββαδάς 10π. 5ρ. 5κ.φ. // Γκαγκαλούδης 16π. 10ασ. 4κ.φ., Κόμματος 14π. 3ρ. 3ασ. 3κλ. 5κ.φ.

Περίπατο έκανε ο Πανιώνιος
απέναντι στο Μαρούσι που, έχοντας χάσει πια Χαριτόπουλο και Έλεγκαρ, και με τον Κόμματο άστοχο, δεν μπόρεσε να αντισταθεί και να παλέψει και παραδόθηκε νωρίς στο δρόμο για το τελικό -40. Οι γηπεδούχοι είχαν 65% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα, ενώ το Μαρούσι 49% και 15% αντίστοιχα, με τα ριμπάουντ να είναι 44-21 (15-9 τα επιθετικά) και το ματς να κρίνεται εύκολα και γρήγορα.

Ουσιαστικά για 15 λεπτά μπόρεσε το Μαρούσι να φανεί ανταγωνιστικό, αφού μετά η διαφορά ανέβηκε πολύ. Ο Πανιώνιος μπήκε στο ματς με 5-0 το οποίο κι έκανε 16-8 με τα τρίποντα από Ντίμπλερ και Νατζφέι για να τον πάει στο 18-8 ο Σαρικόπουλος. Το Ματούσι ισορρόπησε το ματς με την περίοδο να κλείνει στο 23-13 και τη διαφορά να μένει σε μονοψήφια επίπεδα μέχρι το 26-19 από τον Γκαγκαλούδη και το 28-20 από τον Κόμματο στο 15ο λεπτό.

Τα δύο κολλητά τρίποντα του Κις
ουσιαστικά έληξαν τον αγώνα, από το 34-20 το Μαρούσι δεν είχε γυρισμό. Ο Μπόισα ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους, ο Κις έκανε το 43-24 με τον Ντίμπλερ να βάζει το 3ο του τρίποντο στο ματς για το 46-24 του ημιχρόνου.

Το Μαρούσι ισορρόπησε το ματς στην 3η περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει κάτω από τους 19 πόντους, αφού πρώτα είχε μείνει πίσω με 27 από τα τρίποντα των Ντίμπλερ και Νατζφέι (52-25). Κόμματος και Γκαγκαλούδης μείωσαν σε 56-37, αλλά ως εκεί, αφού ο Ντίμπλερ σκόραρε το 5ο του τρίποντο (σε 6 προσπάθειες) για το 59-37 με την περίοδο να λήγει 67-46.

Μετά το 69-48 του 32ου λεπτού το Μαρούσι δεν άντεξε άλλο και παράτησε τελείως τον αγώνα, για να τρέξει ένα 11-0 ο Πανιώνιος και να κάνει το 80-48. Ο Σαρικόπουλος έγραψε το 88-53 με τον Ντίμπλερ να ανεβάζει τη διαφορά στους 40 πόντους (93-53) λίγο πριν το τέλος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 60-65 (31-32)

Μανωλόπουλος 21π. 4ρ 3κ.φ., Γιαννόπουλος 11π. 6ρ. 3ασ. 3κ.φ., Έντουαρντς 10π. 9ρ. 3ασ. 3κ.φ., Παπαντωνίου 10π. 7ρ. 4κ.φ. // Νάνα 19π. 11ρ. 2κλ., Μάταλον 9π. 3ασ. 5κ.φ., Κασελάκης 9π. 3ασ. 4κ.φ.

Νίκη που τον έβαλε στην πενταπλή ισοβαθμία
στην 7η θέση πέτυχε ο Ηλυσιακός στην έδρα του Περιστερίου κλείνοντας με 2-0 τους φετινούς του αγώνες με τους Περιστεριώτες. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες (38%-34% στα δίποντα και 32%-32% στα τρίποντα), αλλά ο Ηλυσιακός ήταν καλύτερος σε όλους τους στατιστικούς τομείς, 31-39 τα ριμπάουντ (5-13 τα επιθετικά), 11-15 οι ασίστ, 18-17 τα λάθη και 5-10 τα κλεψίματα, με τα επιθετικά ριμπάουντ να παίζουν μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Το Περιστέρι έχασε στις αρχές της 4ης περιόδου τον Παπαντωνίου (τράβηγμα και κράμπα στο γοφό).

Το Περιστέρι μπήκε στο ματς με βολή του Έντουαρντς, αλλά μετά δέχτηκε απίστευτο σερί 0-17 από τον Ηλυσιακό, που το «έπνιξε» τελείως στην άμυνά του και προηγήθηκε με 16 πόντους: 0/5 σουτ και 4 λάθη στα επόμενα 5 λεπτά από το Περιστέρι βοήθησαν τον Ηλυσιακό με 4 τρίποντα να πάει στο 1-17, το οποίο διέκοψε ο Παπαντωνίου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με Παπαντωνίου και Μανωλόπουλο να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ως το τέλος της πρώτης περιόδου, ελέγχοντας τον αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το τρίποντο του Μανωλόπουλου τους έφερε στο 16-20
, ο Χατζής απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 16-25 με το Περιστέρι να τρέχει ένα 9-0 το οποίο έκλεισε με τρίποντο ο Παπαντωνίου για το 25-25 και την ισοπαλία στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά μετά το 1-0 με τρίποντο του Τσιλούλη για το 28-27 με το ημίχρονο λήγει στο 31-32 για τον Ηλυσιακό.

Οι δύο τεχνικές ποινές στον Κοχαντάρεβιτς και οι 4/4 βολές του Γιαννόπουλου έφεραν τον αγώνα το 41-34 στο 14ο λεπτό με το Περιστέρι να φαίνεται ότι ελέγχει το ματς. Ο Μάταλον μείωσε με τρίποντο σε 43-41 και ο Ηλυσιακός προσπέρασε με βολές του Κασελάκη, 43-45. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στην 4η περίοδο ως το 36ο λεπτό (5 εναλλαγές και 3 ισοπαλίες σε 6 λεπτά) με τον Μάταλον να κάνει το 55-57 για τον Ηλυσιακό. Ο Γιαννόπουλος έχασε τρίποντο (γενικά είχε 1/11 εντός παιδιάς) με τον Νάνα στον αιφνιδιασμό να κάνει το 55-59.

Ο Μανωλόπουλος απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Κασελάκης κράτησε μπροστά την ομάδα του, Γιαννόπουλος και Μάταλον αντάλλαξαν 2/2 βολές για το 60-63, αλλά το Περιστέρι έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση για να γράψει ο Παπανικολόπουλος το τελικό 60-65 με βολές.