Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πρόκριση για 4, αγωνία για 7!

Πρόκριση για 4, αγωνία για 7!

Η 5η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας σήμανε την πρόκριση στα πλέι οφς για 4 ομάδες, αφού ΤΣΣΚΑ, Παναθηναϊκός, Μπαρτσελόνα και Μακάμπι πήραν ήδη το εισιτήριο για τα προημιτελικά. Απ’ την άλλη, 10 ακόμα θα λύσουν τις διαφορές τους σε μία εβδομάδα: Ολυμπιακός και Γαλατά από το πρώτο γκρουπ, Μπιλμπάο, Σιένα και Ρεάλ από το δεύτερο και οι Ουνίκς και Φενέρ από το 3ο.

Στα ματς της 5ης αγωνιστικής η Γαλατά κέρδισε την Εφές με 64-56 και την πέταξε οριστικά εκτός, η Μπιλμπάο κέρδισε τη Σιένα με 60-59 και της στέρησε τη μαθηματική πρωτιά, η Ρεαλ κέρδισε τη Μάλαγα με 86-65, η Μπαρτσελόνα πέρασε από την Ιταλία και την Καντού με 62-63 και η Μακάμπι «σώθηκε» κερδίζοντας με 70-66 τη Ζαλγκίρις. Τέλος, η Φενέρ κέρδισε την Ουνίκς με 94-87 στην παράταση, της πήρε και τη διαφορά και έκανε το Ουνίκς-Παναθηναϊκός το ματς… της χρονιάς!

Όμιλος E

Γαλατασαράι – Αναντόλου Εφές 64-56 (39-32)

Άντριτς 15π. 7ρ., Λούκας 9π. 4ρ. 3κλ. 4κ.φ., Αρσλάν 8π. 3ασ., Σιπ 9π. 3ρ. 3κλ. // Βούγιατσιτς 15π. 8ρ. 6κ.φ., Μπάρατς 16π. 5ρ. 9κ.φ., Λαφαγιέτ 5π. 4ρ. 4ασ. 3κλ.

Το προβάδισμα σε όλο σχεδόν τον αγώνα
είχε η Γαλατά κερδίζοντας και αποκλείοντας τελικά την Εφές από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Πάντως, η ομάδα του Μαχμουτί δεν κέρδισε τίποτα άλλο από την αναμέτρηση, αφού θα πρέπει να κερδίσει στο ΣΕΦ την ερχόμενη εβδομάδα για να προκριθεί, αλλιώς αποχαιρετά τη διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν με 39-24 στο πρώτο μέρος, αλλά ένα 0-8 της Εφές έκλεισε το ημίχρονο στο 39-32. Πάντως, η Γαλατά δεν έχασε το προβάδισμα, πήγε στο 48-39 και το 58-48 για να μην απειληθεί στο φινάλε και να κερδίσει με 64-56 για το αντίο της Εφές στη διοργάνωση, μετά από άλλη μία χρονιά γεμάτη απογοητεύσεις παρά τις επενδύσεις.

Όμιλος F

Μπιλμπάο – Μοντεπάσκι Σιένα 60-59 (21-22)

Μπάνιτς 16π. 8ρ. 2κλ. 3κ.φ., Λόπεθ 15π. 3ρ. 3κ.φ., Μουμπρού 10π. 3ρ. 6κ.φ., Μαυροειδής 1π. 4ρ. 1ασ. 1κλ. (1/2β.), Βασιλειάδης 6π. 3ρ. (0/2δ. 1/3τρ. 3/4β.) // ΜακΚάλεμπ 12π. 5κ.φ., Ρακόσεβιτς 14π. 3ρ., Μος 10π. 3ρ., Ζήσης 0π. 2ρ. 3.ασ (0/1δ.)

Μεγάλη νίκη για την Μπιλμπάο
στο ματς με τη Σιένα, με τους Βάσκους να κρατούν την τύχη τους στα χέρια τους και να θέλουν νίκη στην Ανδαλουσία επί της αδιάφορης Μάλαγα ή ήττα της Ρεάλ στην Ιταλία από τη Σιένα για να προκριθούν στα νοκ άουτ.

Οι 10.000 περίπου θεατές θα έφευγαν πλήρως απογοητευμένοι αν δεν ήταν το buzzer-beater του Λόπεθ, καθώς ο αγώνας ήταν… μάπα, χαρακτηριστικό ότι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε 7-8 και το ημίχρονο 21-22. Όμως, το καλάθι του Ισπανού πλέι μέικερ στο τέλος τους αποζημίωσε και η Μπιλμπάο ζει το όνειρό της. Το ματς ήταν τελείως κλειστό, η Σιένα προηγήθηκε με 25-30 και 43-47 για να προσπεράσει η Μπιλμπάο με 49-48 και 54-53 στα 23 δευτερόλεπτα. Λόπεθ και ΜακΚάλεμπ αντάλλαξαν βολές (4/4 και 3/4 αντίστοιχα) για το 58-56, με τον Θόρντον να σκοράρει στα 6 δευτερόλεπτα για το 58-59. Μετά ήρθε το καλάθι του Λόπεθ για να σπρώξει την Μπιλμπάο ένα βήμα πιο κοντά στα πλέι οφς.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ουνικάχα Μάλαγα 86-65 (41-41)

Μίροτιτς 18π. 10ρ., Λιουλ 15π. 4κ.φ., Κάρολ 13, Ρέγιες 7π. 7ρ. // Φιτς 15π. 3ρ., Λίμα 12π. 7ρ., Πέριτς 11π. 4ρ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εύκολα τη Μάλαγα, αλλά δεν της φτάνει αυτό για να προκριθεί. Ούτε καν το να κερδίσει τη Σιένα μέσα στην Ιταλία. Θα χρειαστεί δική της νίκη και νίκη της Μάλαγα επί της Μπιλμπάο για να περάσει, ή αλλιώς να κερδίσει αυτή με αστρονομική διαφορά τη Σιένα (τουλάχιστον με 23 πόντους για να αποκλείσει την Μπιλμπάο, ενώ πάνω από τους 38 αποκλείει τη Σιένα), κάτι που προφανώς δεν θα γίνει.

Μετά από ένα κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο η Ρεάλ καθάρισε με +8 το δεύτερο για να ισοφαρίσει σε 41-41 στο ημίχρονο, ενώ κέρδισε και το 3ο (+6) και το 4ο (+15) για να πάει στο τελικό 86-65. Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στις αρχές της 4ης περιόδου, όταν ο Πότσιους έδωσε διψήφιο προβάδισμα στους Μαδριλένους.

Όμιλος G

Φενέρμπαχτσε – Ουνίκς Καζάν 94-87παρ. (42-44, 79-79)

Μπογκντάνοβιτς 20π. 5ρ. 6κ.φ., Ούκιτς 18π. 3ρ. 3ασ. 2κλ., Τουρκσάν 6π. 13ρ. 4ασ., Βίντμαρ 10π. 5ρ. 7κ.φ., Πρέλντζιτς 13π. 4ρ. 4ασ. 9κ.φ. // Γκριρ 33π. 6ρ. 6ασ. 11κ.φ., Ουίλκινσον 17π. 5ρ., Ντόμερκαντ 13π. 5κ.φ.

Μετά από ένα σκληρό ντέρμπι η Φενέρ κατάφερε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας, αφού κέρδισε στην παράταση την Ουνίκς και της πήρε και τη διαφορά (είχε χάσει με 5) με τους Ρώσους να αυτοκτονούν αφού αν έχαναν 1-4 πόντους θα είχαν ήδη προκριθεί. Πλέον, οι Τούρκοι εύχονται νίκη του Παναθηναϊκού στο Καζάν και δική τους επί της αδιάφορης Αρμάνι Μιλάνο για να περάσουν στα νοκ άουτ.

Η Καζάν στηρίχτηκε στον απίστευτο οίστρο του Λιν Γκριρ, που έκανε ρεκόρ πόντων στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο, ούτε να προστατεύσει τη διαφορά που θα την έστελνε από αυτή την αγωνιστική στα νοκ άουτ. Πλέον, για να προκριθεί, θέλει νίκη επί του Παναθηναϊκού, ή ήττα της Φενέρ στο Μιλάνο.

Ο Γκριρ είχε 33 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 11 κερδισμένα φάουλ με 4/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 13/14 βολές για να φτάσει το 43 ranking σε 41 λεπτά.

Το παιχνίδι ήταν απίστευτο σε εξέλιξη με την Ουνίκς να δείχνει χαρακτήρα όσο ο Γκριρ έκανε ό,τι ήθελε και μετά το 31-34, το 44-44 και το 53-52, να ξεφεύγει με 55-68 και 57-70.

Η Φενέρ έκανε… επική αντεπίθεση στην 4η περίοδο από το 32ο λεπτό και μετά για να πλησιάσει σε 71-73 και μετά το 73-79 να πλησιάζει με 4/4 βολές σε 77-79 στα 26 δευτερόλεπτα για να έχει 0/2 ο Ουίλκινσον και στην εκπνοή από το επιθετικό ριμπάουντ του Πρέλντζιτς να ισοφαρίσει ο Ούκιτς, 79-79.

Στην παράταση με Βίντμαρ και Μπογκντάνοβιτς η Φενέρ πήγε στο 87-83, ο Πρέλντζιτς έγραψε το 89-83 και ο Μπογκντάνοβιτς με βολές το 94-85 λίγο πριν το τέλος την ώρα που η Ουνίκς είχε 3 λάθη, 1/6 σουτ και 6/8 βολές. Η Ουνίκς «αυτοκτόνησε», καθώς αν… κατάφερνε να χάσει μέχρι 4 πόντους θα είχε την πρόκριση, αντ’ αυτού πήγε το ματς στην παράταση. Δείτε το βίντεο:

Όμιλος H

Καντού – Μπαρτσελόνα 62-63 (33-35)

Σερμαντίνι 14π. 8ρ. 8κ.φ., Πέρκινς 12π. 7ρ. 5ασ., Λέουνεν 9π. 3ασ. // Ναβάρο 12π. 4ασ. 8κ.φ., Εντόνγκ 13π. 5ρ. 4κ.φ., Λόρμπεκ 10π. 6ρ. 5κ.φ., Ραμπασέδα 8π. 3ρ.

Ήττα-αποκλεισμός για την Καντού
, που πάλεψε απέναντι στην Μπαρτσελόνα, αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση. Το ματς ήταν οριακό, αλλά οι «μπλαουγκράνα» μπόρεσαν να φύγουν νικητές με τον Ναβάρο, τον Εντόνγκ και τον Λόρμπεκ πρωταγωνιστές.

Ο Μπαζίλε πήρε το σουτ της νίκης στην εκπνοή, κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, αλλά η μπάλα βρήκε σίδερο και η Καντού αποχαιρέτησε τη συνέχεια της Ευρωλίγκας. Λίγο νωρίτερα, το φάουλ στον Ναβάρο και οι 2/2 βολές του είχαν γράψει το 62-63 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ζαλγκίρις Κάουνας 70-66 (33-37)

Λάνγκφορντ 17π. 3κλ., Χέντριξ 11π. 9ρ. 4κ.φ., Παπαλουκάς 7π. 3ρ. 7ασ. (2/3δ. 1/1τρ. 0/3β.), Σχορτσανίτης 10π. 1ρ. 2ασ. (5/6δ. 0/2β.)

Όλα τα είδε η Μακάμπι
, που έχασε 11-25 στην πρώτη περίοδο από τη Ζαλγκίρις και παραλίγο να ψάχνει τι έφταιξε. Τελικά, στο τέλος της έκατσαν όλα καλά, κέρδισε και έχασε η Καντού για να πάρει από την 5η αγωνιστική την πρόκριση.

Οι Ισραηλινοί ήταν πίσω στο σκορ ως το 32ο λεπτό του αγώνα, προηγήθηκαν με 61-54 στη συνέχεια, αλλά η Ζαλγκίρις πήγε στο 65-66 με 1:42 για το τέλος. Ο Λάνγκφορντ έβαλε 4 πόντους για το 69-66 στα 24 δευτερόλεπτα και ο Ουίμς έχασε το τρίποντο της ισοφάρισης (τάπα από Σμιθ), η Μακάμπι έχασε την μπάλα, ο Ουίμς έχασε και δεύτερο τρίποντο και οι Ισραηλινοί γλίτωσαν τα εμφράγματα…