Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / Περίπατος για Barcelioma με Μουχάκη!

Περίπατος για Barcelioma με Μουχάκη!

Πολύ εύκολα οι Barcelioma κέρδισαν τους Παλαίμαχους Φιλίππου με 76-42, σε εξ αναβολής αγώνα για την 9η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μουχάκης με 40 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μουχάκη να δίνει το στίγμα από νωρίς, 6 από τους πρώτους 8 πόντους της ομάδας του. Απ’ την άλλη ο Κολοβός Η. έβαλε 5 στο ξεκίνημα για να προηγηθούν οι Παλαίμαχοι Φιλίππου με 4-7. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το 14-13 με τους συνεχόμενους πόντους του Φλούδα, μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Μετά, το ξέσπασμα των Barcelioma ουσιαστικά έκρινε τον αγώνα, αφού οι νικητές έτρεξαν ένα 18-0 ως το 32-13 για να καθαρίσουν την υπόθεση «νίκη».

Ο Μουχάκης είχε ήδη φτάσει τους 13 πόντους στο δεκάλεπτο, με τους Barcelioma να προηγούνται 24-13, ενώ με 11 συνεχόμενους πόντους στη 2η περίοδο έγραψε το 39-24 του ημιχρόνου. Απ’ την άλλη, Βαμβακάς και Φλούδας είχαν 7 και 4 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά καμία βοήθεια.

Στην 3η περίοδο οι Παλαίμαχοι Φιλίππου δυσκολεύονταν να φτάσουν στο καλάθι, οι Barcelioma σκόραραν κατά βούληση, με τον Μουχάκη να βάζει 9 από τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του ως το 50-26 στα μισά της περιόδου. Το καλάθι και φάουλ του Μενεξιάδη έγραψε το 53-26, ολοκληρώνοντας ένα 10-0 για τους Barcelioma, με την περίοδο να κλείνει στο 58-31.

Στο 4ο δεκάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε, Κολοβός Η. και Μυλωνάς προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο Μουχάκης με ακόμα 7 πόντους συν τον Γκότση, κράτησαν ψηλά τη διαφορά, πηγαίνοντας από το 63-38 στο 69-38 για το πρώτο 30+ του αγώνα, που τελείωσε 76-42.

Από τους νικητές ο Μουχάκης είχε 40 πόντους, δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία του πρωταθλήματος και ο Αργαλιάς 7. Από τους Παλαίμαχους Φιλίππου, ο Φλούδας είχε 15 πόντους, ενώ οι Βαμβακάς και Κολοβός Η. από 9.

BARCELIOMA – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΦΙΛΙΠΠΟΥ 76-42
(24-13, 39-24, 58-31, 76-42)

Barcelioma: Τσιαμούλης Π. 6, Σκαλτσογιάννης Β. 5 (1), Γκότσης Γ. 3, Λιανάκης Ι., Μουχάκης Ν. 40 (2), Αργαλιάς Μ. 7, Μενεξιάδης Σ. 3, Μαρκάκης Γ. 6, Ταμβάκης Β. 6.

Παλαίμαχοι Φιλίππου:
Βαμβακάς Μ. 9, Παλαιοπάνος Κ., Φλούδας Π. 15 (1), Πυλόστομος Λ. 2, Κολτσίδας Κ. 2, Κολοβός Η. 9 (1), Μυλωνάς Γ. 3 (1), Καρκούλιας 2.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …