Home / Α1 / Νίκες για «αιωνίους» πριν την Ευρωλίγκα!

Νίκες για «αιωνίους» πριν την Ευρωλίγκα!

Με νίκες συνέχισαν στην 24η αγωνιστική της Α1 Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός, στα ματς τους πριν τις μάχες των προημιτελικών της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στο ΣΕΦ τον Πανιώνιο με 73-64, ενώ οι «πράσινοι» επικράτησαν εκτός έδρας του Περιστερίου με 64-97. Η επόμενη εβδομάδα αναμένεται πολύ δύσκολη για τους δυο τους, καθώς αρχίζουν τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας, με 2 αγώνες απέναντι σε Σιένα και Μακάμπι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 73-64
(37-31)

Πρίντεζης 14π. 4κ.φ., Λο 9π. 3ρ. 5κ.φ., Ντόρσεϊ 8π. 6ρ. 4κλ., Σπανούλης 9π. 4ρ. 7ασ., Κέσελι 9 // Στίβεσον 13π. 8ρ. 3κ. 4κ.φ., Νατζφέι 12π. 4ρ. 3κ.φ., Ξανθόπουλος 8π. 3ρ. 5ασ.

Επηρεασμένος από την απώλεια του Κυπέλλου
εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός, που όμως πήρε τη νίκη από τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ με 73-64 και παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν άσχημα ποσοστά, 42% στα δίποντα και 33% στα τρίποντα, ενώ ο Πανιώνιος σούταρε με 64% στα δίποντα.

Τα ριμπάουντ ήταν 30-32, οι ασίστ 14-11 και τα κλεψίματα 13-9, ενώ η μεγάλη διαφορά ήταν στα λάθη, που ήταν 19-29, με τον Ολυμπιακό να παίζει πιο έξυπνα και να σουτάρει περισσότερες βολές, παίρνοντας από εκεί πολύτιμους πόντους. Ο Πανιώνιος έπεσε 2 ήττες πίσω από τον Κολοσσό, ισοβαθμεί πλέον με τον ΑΓΟΡ, αλλά έχει ένα ματς περισσότερο και από τους δύο, στη μάχη για την τετράδα.

Μέτρια ήταν η πρώτη περίοδος, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στο παρκέ με 9-3 με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ, να κρατά το προβάδισμα σε ολόκληρο το δεκάλεπτο, που τελείωσε με 17-14 από το λέι απ του Ξανθόπουλου. Ο Πανιώνιος μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το μέτριο επιθετικά παιχνίδι του Ολυμπιακού και να προσπεράσει με το τρίποντο του Μπάρλου σε 17-19 και παρότι ο Ολυμπιακός με τον Λο πήγε στο 27-22, οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να βρεθούν και πάλι μπροστά στο σκορ στο 30-31.

Πρίντεζης και Μάντζαρης έκλεισαν το ημίχρονο στο 37-31 για τον Ολυμπιακό, που πήγε στο 40-31 με το τρίποντο του Κέσελι, αλλά δεν μπόρεσε να ελέγξει το ματς. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 41-41 και ξανά σε 49-49, ενώ το τρίποντο του Κις στο 28ο λεπτό τον έφερε μπροστά με 52-54. Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Λο πρωταγωνιστή προσπέρασαν πριν βγει η 3η περίοδος, 58-54, και μετά κατάφεραν να εγκλωβίσουν πλήρως τον Πανιώνιο με την άμυνά τους, για να πάρουν τη νίκη.

Ο Πανιώνιος έκανε σχεδόν 3 λεπτά να σκοράρει στην 4η περίοδο, ως τότε ο Ολυμπιακός είχε βρεθεί στο +12, 66-54, φτάνοντας το σερί του στο 14-0 και καθαρίζοντας τον αγώνα. Ο Πανιώνιος με τον Κις να έχει 4/4 βολές στην τεχνική ποινή του Ίβκοβιτς μείωσε σε 66-60, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού τον κράτησε και πάλι 3,5 λεπτά χωρίς πόντο, με τους «ερυθρολεύκους» να γράφουν ένα 6-0 στο διάστημα αυτό για να πάνε στο 72-60, τελειώνοντας οριστικά τον αγώνα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 64-97
(28-60)

Καυκής 14π. 4ρ. 5ασ. 4κ.φ., Έντουαρντς 12, Γιαννόπουλος 8π. 6ασ., Παπαντωνίου 9π. 7ρ. 4κ.φ. // Διαμαντίδης 16π. 4κλ., Βουγιούκας 8π. 7ρ. 3κ., Γιασικεβίτσιους 18π. 3ασ., Σάτο 11π. 4ρ. 3ασ., Σμιθ 11π. 5ρ.

Ο Παναθηναϊκός πολύ εύκολα κέρδισε το Περιστέρι καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο δεκάλεπτο και ανεβάζοντας πάρα πολύ τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο για να χαλαρώσει στη συνέχεια. Οι «πράσινοι» σούταραν με 58% στα τρίποντα (14/24) και 53% στα δίποντα, τα ριμπάουντ ήταν 29-34, οι ασίστ 15-21, τα λάθη 24-11 και τα κλεψίματα 7-14 σε ένα ματς που έμοιαζε περισσότερο με φιλικό.

Ο Παναθηναϊκός δεν έδωσε περιθώρια στο Περιστέρι στο ξεκίνημα, μπήκε στον αγώνα με 0-10 σε λιγότερο από ένα δίλεπτο, για να πάει στο 2-17 στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης. Κάπου εκεί έβαλε το Περιστέρι το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι στον αγώνα, με τον Παναθηναϊκό στο επόμενο δίλεπτο να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, 4-25 με δύο βολές του Σάτο.

Η περίοδος τελείωσε με 9-29 και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να παίζει στο μάξιμουμ στην επίθεση και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 13ο λεπτό προηγήθηκε με 11-37 για να περάσει η διαφορά τους 30 πόντους στο 15ο λεπτό, 13-44. Το Περιστέρι μπόρεσε να πάρει πόντους από Καυκή και Παπαντωνίου για να τελειώσει το ημίχρονο στο 28-60. Κάπου εκεί χαλάρωσε ο Παναθηναϊκός, έσβησε τις μηχανές και οι γηπεδούχοι άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά. Μετά το 34-69 του 25ου λεπτού, το Περιστέρι έτρεξε ένα 19-5 για να κλείσει την 3η περίοδο στο -21 του 53-74. Το σερί του έφτασε το 22-5 από το τρίποντο του Γιαννόπουλου, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και με σερί 3-21 πήγε στο 59-95 και το +36 λίγο πριν το τέλος του αγώνα.