Home / Α1 / Οκτάδα για Άρη, νίκη αλλά όχι διαφορά για ΠΑΟΚ!

Οκτάδα για Άρη, νίκη αλλά όχι διαφορά για ΠΑΟΚ!

Ο Άρης κέρδισε με 69-90 το Μαρούσι και εδραίωσε τη θέση του στην οκτάδα της Α1 την 24η αγωνιστική (το πρώτο μισό με τους «αιωνίους» είχε γίνει την Παρασκευή). Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 77-59 του ΚΑΟΔ, αλλά δεν πήρε τη διαφορά και η μεταξύ τους μάχη για την 8η θέση μένει ανοιχτή. Ο ΑΓΟΡ κέρδισε με 76-70 τον Κολοσσό και ανέβηκε στην 4η θέση, ενώ ο Ίκαρος Καλλιθέας επικράτησε με 61-69 του Ηλυσιακού, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή του κατάσταση.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 61-69
(32-38)

Αποστολίδης 10π. 3ρ. 3ασ. 3κλ., Κασελάκης 11π. 6ρ. // Μπεκ 21π. 7ρ., Λιούμπισιτς 14π. 9κ.φ., Βασίλιεβιτς 12π. 3ασ., Αγαδάκος 8π. 4ρ. 4κ.φ.

Ο Ίκαρος κέρδισε τον Ηλυσιακ
ό εκτός έδρας για να τον πιάσει μαζί με το Περιστέρι στη 10η θέση της βαθμολογίας, ξεφεύγοντας μετά από πάρα πολύ καιρό από τη 12η θέση. Μπορεί η οκτάδα να μην μπορεί πια να είναι στόχος (ούτε μαθηματικά), αλλά σίγουρα ο Ίκαρος δείχνει πολύ σοβαρό πρόσωπο ως το τέλος και να αφήνει ακόμα μεγαλύτερες ελπίδες για το μέλλον και τα επόμενα χρόνια, σε ζοφερές στιγμές για το ελληνικό μπάσκετ.

Ο Ίκαρος ήταν καλύτερος στα τρίποντα (37% έναντι 22% του Ηλυσιακού) και κάλυψε έτσι τη διαφορά στα ριμπάουντ (36-31), ενώ σούταρε και 10 παραπάνω βολές. Το ματς ήταν ντέρμπι και οι φιλοξενούμενοι το πήραν στο τέλος, παρότι στο πρώτο ημίχρονο έδειχναν να ελέγχουν την αναμέτρηση. Προηγήθηκαν με 18-25 στην πρώτη περίοδο με τον Αγαδάκο, για να πάνε με δύο τρίποντα του Βασίλιεβιτς και τους Μπεκ στο 21-34 στη δεύτερη περίοδο, στο 15ο λεπτό.

Η διαφορά στο 18ο λεπτό πήγε στους 15 πόντους, 23-38, για να τρέξει ένα 9-0 ο Ηλυσιακός στο τέλος και να μειώσει σε 32-38 στην ανάπαυλα. Η διαφορά πήγε πάλι πάνω από τους 10 στην αρχή της επανάληψης, 32-43, αλλά ο Ηλυσιακός ισορρόπησε τον αγώνα και μείωσε σε 48-52 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο 33ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τον αγώνα, 56-56 με τον Τόμπσον, αλλά το καλάθι και φάουλ του Λιούμπισιτς για το 61-65, το άστοχο τρίποντο του Τόμπσον αμέσως μετά και το άστοχο φόλοου του Κασελάκη μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκριναν τον αγώνα υπέρ του Ίκαρου.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΑΡΗΣ 69-90
(39-44)

Νικολαΐδης 21π. 3ρ. 3ασ. 5κ.φ., Δεμερτζής 11π. 6ασ. 4κλ. 3κ.φ., Κανονίδης 11π. 3ρ., Τσόντζος 10 // Ταπούτος 14π. 9ρ. 4ασ. 7κ.φ., Ντέιβις 12π. 7ρ. 4ασ., Τσαϊρέλης 12, Κρούσιτς 10, Τσαλδάρης 10π. 3ασ., Μάλντροου 7π. 7ρ., Μαυραειδής 10

Ο Άρης κέρδισε εύκολα το Μαρούσι με 69-90 για να παραμείνει στην 7η θέση, δύο ήττες λιγότερες πιο πάνω από τον 9ο. Το ματς ήταν εύκολο για τον Άρη στο δεύτερο ημίχρονο, με το ζουμί της υπόθεσης να βρίσκεται στις δηλώσεις του Χρήστου Ταπούτου, που δικαιολογημένα έβγαλε τη διοίκηση της ομάδας στη σέντρα. Ο Έλληνας φόργουορντ μίλησε για την απόφαση της διοίκησης να ταξιδέψει ο Άρης στην Αθήνα με πούλμαν για να παίξει με το Μαρούσι, τη χαρακτήρισε «ντροπή» για τον Άρη, ενώ, δίνοντας ρεσιτάλ, αναρωτήθηκε αν «η διοίκηση θα μας πει να πάμε κολυμπώντας στη Ρόδο» εφόσον ο Άρης παίξει με τον Κολοσσό στα πλέι οφς.

Στο ματς το Μαρούσι δεν ήταν δυνατόν να αντέξει, έμεινε κοντά για ένα ημίχρονο, αλλά παραδόθηκε στον σαφώς καλύτερο Άρη. Οι «κίτρινοι» είχαν 57% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα, με τα ριμπάουντ να είναι 27-39, τις ασίστ 17-19 και τα λάθη 9-12.

Στην πρώτη περίοδο ο Άρης μπήκε με 5-11 για να κρατήσει μια μικρή διαφορά 2-5 πόντων ως το τέλος της περιόδου, που ο Δεμερτζής μείωσε σε 21-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το τρίποντο του Νικολαΐδη έφερε το Μαρούσι μπροστά με 31-30, αλλά ο Άρης απάντησε με 0-7 για να κάνει ο Μάλντροου το 31-37. Το ημίχρονο έληξε με τρίποντο του Βεργίνη για το 39-44, ενώ ο Μαυραειδής ολοκλήρωσε ένα 0-8 για τον Άρη που πήγε για πρώτη φορά στο +10 στο 22ο λεπτό, 39-49.

Ο Ταπούτος κάρφωσε για το 42-57 στο 24ο λεπτό με τη διαφορά να μένει σε αυτά τα επίπεδα ως το 56-70 του 30ου λεπτού. Το Μαρούσι στο 34ο λεπτό κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους με τρίποντο του Δεμερτζή (63-72), αλλά ο Άρης απάντησε με σερί 6-18 ως το τέλος του αγώνα για να μην απειληθεί.

ΑΓΟΡ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 76-70
(36-36)

Πετγουέι 21π. 7ρ. 6κ., Ράιτ 23π. 7ρ. 4κλ. 5ασ. 8κ.φ., Κρίστμας 11π. 6κ.φ. // Τσάμης 13π. 14ρ. 5κ.φ., Μπόικιν 13π. 7ρ. 4κ.φ., Χάτεν 10π. 4ρ.

Μεγάλη νίκη για τον ΑΓΟΡ επί του Κολοσσού
, με τον Στέργιο Κουφό μετά το ματς να λέει ότι η ομάδα του στοχεύει την 4η θέση (αυτή τη στιγμή βρίσκεται εκεί ισόβαθμη με τον Πανιώνιο) και θα την κατακτήσει στο τέλος της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος. Αυτό ήταν το τελευταίο παιχνίδι του Ζακ Ράιτ με τη φανέλα του ΑΓΟΡ, με τον Αμερικανό να κάνει 37 ranking και να αναδεικνύεται MVP της αγωνιστικής.

Οι Κρητικοί δεν φαίνεται να έχουν αποφασίσει ακόμα αν θα πάρουν παίκτη, καθώς μία λένε ότι θα το κάνουν για να χτυπήσουν την 3η θέση στα πλέι οφς, μία λένε ότι ήδη αρχίζουν να σκέφτονται την οικοδόμηση της ομάδας της επόμενης σεζόν, αφού δεν μπορούν τώρα να βρουν παίκτη τόσο καλό όσο ο Ράιτ.

Στο ματς οι δυο ομάδες είχαν από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε με 36-36, ενώ μαζί πήγαιναν και στην 3η περίοδο, όταν ο ΑΓΟΡ προηγήθηκε με 47-41, αλλά ο Κολοσσός κατάφερε να προσπεράσει με 50-52 για να λήξει το δεκάλεπτο με 55-56. Ο αγώνας κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο και μάλιστα μετά το 35ο λεπτό.

Ο Λιακόπουλος με τρίποντο έκανε το 61-62 για τον Κολοσσό, αλλά ο ΑΓΟΡ απάντησε με 8-0 από Λάτοβιτς, Ράιτ και Πετγουέι για να πάει στο 69-62 και να καθαρίσει το ματς για τους Κρητικούς, που έφτασαν μια νίκη απόσταση από τον 3ο Κολοσσό.

ΠΑΟΚ – ΚΑΟΔ 77-59
(38-29)

Παππάς 20π. 7κ.φ., Ντικούδης 14π. 4ρ. 3ασ. 5κ.φ., Στίγκερς 11 // Μπένας 14π. 3ρ., Τσέρανιτς 12π. 12ρ. 5ασ. 8κ.φ., Χαραλαμπίδης 7π. 6ρ. 3ασ. 4κ.φ.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εύκολα τον ΚΑΟΔ
και παρέμεινε στην 8η θέση της Α1 ρίχνοντας τον ΚΑΟΔ μια ήττα πιο κάτω στη μάχη για τα πλέι οφς. Η νίκη είναι σημαντική για τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν του σιγουρεύει την οκτάδα, καθώς δεν πήρε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (είχε χάσει με 21 πόντους). Έτσι, η αγωνία παρατείνεται. Ο ΠΑΟΚ έχει ένα ακόμα ματς, εκτός έδρας με τον Ίκαρο (και ένα ρεπό), ενώ ο ΚΑΟΔ θα παίξει εντός έδρας με το Μαρούσι και εκτός με τον ΑΓΟΡ.

Ίσως η μάχη θα κριθεί στο ΑΓΟΡ-ΚΑΟΔ την τελευταία αγωνιστική, με τον ΠΑΟΚ θεατή, καθώς θα έχει ρεπό, εκτός κι αν ο ΠΑΟΚ χάσει από τον Ίκαρο και ο ΚΑΟΔ κερδίσει το Μαρούσι, οπότε θα ξέρουμε από την 25η αγωνιστική ότι ο ΚΑΟΔ θα είναι πάνω από τον ΠΑΟΚ.

Στο ματς ο ΠΑΟΚ σούταρε με 58% στα δίποντα (41% ο ΚΑΟΔ) και 38% στα τρίποντα (31% ο ΚΑΟΔ), ενώ το ματς κρίθηκε στο γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ έκλεισε πλήρως τον Μπάβτσιτς και ανάγκασε τον ΚΑΟΔ σε 19 λάθη (9 ο ΠΑΟΚ), την ώρα που τα ριμπάουντ ήταν 28-37 και οι ασίστ 8-13.

Στη δεύτερη περίοδο πήρε κεφάλι ο ΠΑΟΚ, με την πρώτη να τελειώνει στο 20-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ κράτησε τον ΚΑΟΔ στους 9 πόντους και στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου με σερί 6-0 μετέτρεψε το 32-29 σε 38-29. Πολύ γρήγορα στην επανάληψη ο Ντικούδης έδωσε διψήφιο προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 40-30, με τον «δικέφαλο του Βορρά» να ελέγχει πλήρως το ματς και να πηγαίνει στο 58-41 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, όταν ο ΚΑΟΔ μείωσε στους 13 πόντους (62-49), ήρθαν 5 πόντοι του Μπόγιοβιτς για το 67-49 του ΠΑΟΚ. Στην εκπνοή του αγώνα ο Αράπης προσπάθησε για το +21, αλλά η τρίποντη προσευχή του ήταν άστοχη και ο ΚΑΟΔ κράτησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα.