Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Αρχή με «πράσινη» κυριαρχία!

Αρχή με «πράσινη» κυριαρχία!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στα προημιτελικά της Ευρωλίγκα, διαλύοντας τη Μακάμπι στο ΟΑΚΑ με 93-73 και ανοίγοντας το σκορ στη σειρά, 1-0. Επόμενος αγώνας την Πέμπτη, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να κυνηγούν το 2-0 ενόψει των αγώνων στο Ισραήλ. Απίστευτο παιχνίδι από τον Διαμαντίδη, που έβαλε σε λειτουργία την… ορχήστρα και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Ισραηλινούς που παραιτήθηκαν πολύ γρήγορα.

Ο Ομπράντοβιτς μετά το ματς μίλησε για την άμυνα της ομάδας του και το πόσο καλά έπαιξε στον αγώνα, ενώ ο Νικ Καλάθης μίλησε για το σχέδιο της Μακάμπι να τον αφήνει μόνο του από μακριά (είχε 2/5 τρίποντα σε ένα πολύ καλό παιχνίδι). Ο Μπλατ απ’ την άλλη τόνισε ότι η ομάδα του δεν… εμφανίστηκε να παίξει, αλλά ότι η σειρά έχει μέλλον. Θυμήθηκε την περσινή σειρά του Ολυμπιακού με τη Σιένα και τη βαριά ήττα, ενώ ονειρεύτηκε νίκη στο ΟΑΚΑ, όπως αυτές των Ουνίκς και Αρμάνι. Αν η ομάδα του συνεχίσει να παίζει έτσι, δύσκολο…

Περίπου 8 λεπτά άντεξε η Μακάμπι στο ΟΑΚΑ και μετά ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ. Το ματς ξεκίνησε με τη Μακάμπι να προσπαθεί να χτυπήσει με τον Σχορτσανίτη, εκείνον να μπαίνει μέτρια στο παρκέ, και τους Μπατίστ-Διαμαντίδη να οδηγούν τον Παναθηναϊκό στο 11-5 στο ξεκίνημα.

Ο Σμιθ και ο Λάνγκφορντ προκαλούσαν προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ενώ όταν ο Ελιάχου βρήκε δύο κοντινά σουτ, η Μακάμπι ισοφάρισε σε 18-18 με 2 λεπτά για το τέλος της περιόδου. Ως εκεί, όμως, καθώς δύο τρίποντα από Διαμαντίδη και Καλάθη με ένα κλέψιμο στο ενδιάμεσο έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, με τη Μακάμπι να πετάει όλες της τις επιθέσεις ως το τέλος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός έφτασε το σερί του στο 10-0 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 28-18.

Η Μακάμπι στα τελευταία 2 λεπτά του δεκαλέπτου είχε 2 λάθη, 0/3 σουτ και 0/2 βολές, χάνοντας την ψυχραιμία της ολοκληρωτικά. Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε στο 22-0 ως το 13ο λεπτό, με τους «πράσινους» να διαλύουν την αντίπαλό τους μέσα σε 5 λεπτά! Όταν το κακό διάστημα της Μακάμπι έφτασε στο τέλος του, οι Ισραηλινοί είχαν σε 5 λεπτά 5 λάθη, 0/3 σουτ και 0/4 βολές, έχοντας χάσει ήδη τον αγώνα, αφού το σκορ ήταν 40-18!

Ο Μπλατ φοβήθηκε συντριβή με 50 πόντους (το είπε μετά το ματς), αλλά ο Ομπράντοβιτς προτίμησε να κάνει διαχείριση της κούρασης των παικτών του, καθώς η σειρά είναι μακρά και δύσκολη, με τον Παναθηναϊκό να αφήνει το πόδι από το γκάζι, ελέγχοντας, πάντως, πλήρως το ματς.

Ουσιαστικά μοναδικό πρόβλημα ήταν ο Λάνγκφορντ, που ήταν και αυτός που μείωσε σε 43-27 στο 16ο λεπτό, αλλά ο Διαμαντίδης ήταν σε τρομερή μέρα και έκανε το 48-27 πολύ γρήγορα με καλάθι και φάουλ, ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους. Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πήγε με +21 από το τρίποντο του Σάτο στην εκπνοή (55-34), με τη Μακάμπι να παίζει απλώς για να τελειώσει το ματς.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε στο δεύτερο μέρος χαλαρός για να διακινδυνεύσει όσα είχε επιτύχει στο πρώτο. Με τον Σμιθ να βάζει δύο κολλητά τρίποντα και τον Διαμαντίδη να τον μιμείται με άλλο ένα αμέσως μετά, πήγε στο +30 και η Μακάμπι αποχαιρέτησε κάθε σκέψη ανατροπής, 64-34 στο 22ο λεπτό!

Ο Μάριτς έγραψε το 68-35, η διαφορά πήγε και στους 34 πόντους, 73-39 από το καλάθι και φάουλ του Βουγιούκα στο 26ο λεπτό με την 3η περίοδο να κλείνει στο 79-52. Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε τον αγώνα, αλλά είχε και χαλαρώσει, με τη Μακάμπι να βρίσκει τρόπο να περιορίζει το εύρος της διαφοράς στο 4ο δεκάλεπτο. Μετά το 88-57 από τον Γιασικεβίτσιους στο 33ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έσβησε τις μηχανές, η Μακάμπι έτρεξε ένα 2-12 και μείωσε σε 90-69, όλα βέβαια είχαν κριθεί προ πολλού. Το τελικό 93-73 ήρθε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν ένα πόντο στα τελευταία 2:38 του αγώνα, σε ένα πάρα, μα πάρα πολύ χαλαρό φινάλε.

Τα ριμπάουντ ήταν 35-27 για τον Παναθηναϊκό, οι ασίστ διπλάσιες, 22-11, τα κλεψίματα 13-9, ενώ τα λάθη 15-18. Ο Ομπράντοβιτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, κανείς δεν έπαιξε πάνω από τα 28 λεπτά του Ν. Καλάθη ή κάτω από τα 12 του Περπέρογλου, ενώ ο Διαμαντίδης ήταν απίστευτος με 31 ranking σε 21 λεπτά!

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 55-34, 79-52, 93-73.

Παναθηναϊκός
(Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6 (4ρ. 2κλ.), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 11, Λόγκαν 11 (1τρ. 3ασ.), Σάτο 6 (1τρ. 3ρ.), Τσαρτσαρής 3 (1τρ. 4κ.φ.), Διαμαντίδης 15 (2τρ. 5ρ. 8ασ. 2κλ. 2κ. 7κ.φ.), Βουγιούκας 7 (4ρ.), Ν. Καλάθης 13 (2τρ. 8ρ. 3ασ. 2κλ.), Σμιθ 8 (2), Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους 9 (1τρ. 5ασ.).

Μακάμπι Τελ Αβίβ
(Μπλατ): Παπαλουκάς (1κλ.), Χέντριξ 6 (3ρ. 5κ.φ.), Σμιθ 17 (2τρ. 6ρ.), Μπλου 5 (1τρ. 3ρ.), Ελιάχου 6 (3ρ.), Μάλετ 3 (1), Πνίνι 2 (3ασ.), Μπούρσταϊν 4, Οχαγιόν 3, Τζέιμς, Σχορτσανίτης 6 (2ασ. 2κλ. 3/5δ.), Λάνγκφορντ 21 (1τρ. 3ρ. 5κ.φ.).