Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2011-12 / «Πρώτο αίμα» για τους Barcelioma!

«Πρώτο αίμα» για τους Barcelioma!

Οι Barcelioma κέρδισαν τους εBEERους με 70-65 μετά από έναν πολύ ωραίο αγώνα στην προημιτελική φάση, για να κάνουν το 1-0 στη σειρά και να θέλουν πλέον μια νίκη για να προκριθούν στον ημιτελικό του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Με Μουχάκη και Ταμβάκη να τους οδηγούν οι Barcelioma εκμεταλλεύτηκαν πλήρως την υπεροχή τους στη ρακέτα και πήραν την πρώτη νίκη. Οι εBEERοι παίζουν με την πλάτη στον τοίχο στο δεύτερο ματς (την ερχόμενη Πέμπτη), με ήττα αποχαιρετούν το πρωτάθλημα, ενώ με νίκη ωθούν τη σειρά σε tie-breaker!

Φοβερός σε εξέλιξη ο αγώνας, με πολλά απρόοπτα, καθώς οι εBEERοι είχαν παραταχθεί με ρόστερ 6 παικτών, ο Γκούσκος Δ. τραυματίστηκε στην 3η περίοδο (επέστρεψε αναγκαστικά στην 4η), ο Αλεβίζος έχασε το φακό επαφής του 6:30 λεπτά πριν το τέλος, ενώ μετά το 5ο φάουλ του Δουκλιά και του Χαντόπουλου οι εBEERοι, για 40 δευτερόλεπτα, έπαιξαν με 4 παίκτες. Στα σημαντικά του αγώνα το γεγονός ότι ο Κορρές έσπασε το ρεκόρ πόντων στα πλέι οφς με τους 31 που πέτυχε.

Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημα, Αλεβίζος και Μουχάκης άνοιξαν το σκορ, με τον Αλεβίζο και τον Ταμβάκη να πηγαίνουν τις δύο ομάδες στο 6-6. Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία στο 8-8 από Κορρέ και Μουχάκη, με τους Barcelioma να σκοράρουν με Τουμπακάρη και Ταμβάκη για το 13-8. Οι εBEERοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Γκούσκο Δ. πλησίασαν στο 15-14, για να προσπεράσουν με τον Αλεβίζο και τον Ζώτο στο 15-18. Το 2ο και το 3ο τρίποντο του Ταμβάκη έκαναν το 21-20 για τους Barcelioma στο τέλος της πρώτης περιόδου, με τους εBEERους να μην ξαναπαίρνουν το προβάδισμα ως τα μισά της 3ης περιόδου.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τους Barcelioma να φτάνουν στο 25-20, ενώ Μουχάκης και Ταμβάκης ήταν ασταμάτητοι και οδήγησαν την ομάδα τους στο 29-22. Οι εBEERοι αντέδρασαν και ο Κορρές μείωσε σε 29-27, αλλά ο Μουχάκης με 4 πόντους και ο Τουμπακάρης έκαναν το 35-29 για την ομάδα τους. Το τρίποντο του Μουχάκης λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έγραψε το 38-33, με τους Barcelioma να πηγαίνουν με +6 στην ανάπαυλα.

Ο Ταμβάκης ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους με το ξεκίνημα της επανάληψης, 41-33, αλλά ο Κορρές δεν επέτρεψε να ξεφύγουν οι Barcelioma. Με 6 μαζεμένους πόντους βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει 42-39, με τον Ζώτο να γράφει το 42-41 και τον Κορρέ με τρίποντο νε δίνει το προβάδισμα στους εBEERους με 42-44. Ο Κορρές ήταν ασταμάτητος, παρά τις προσπάθειες του Ταμβάκη που ισοφάρισε σε 46-46, με τρίποντο έκανε το 48-51 για τους εBEERους και μετά το 48-53 για το +5 της ομάδας του, με την 3η περίοδο να τελειώνει στο 53-56 με το τρίποντο του Αλεβίζου.

Οι Barcelioma προσπέρασαν στην αρχή της 4ης περιόδου με τον Αργαλιά και τον Τσιαμούλη για το 57-56, με το ματς να διακόπτεται για περίπου 10 λεπτά στο 57-57 επειδή από σύγκρουση ο Αλεβίζος έχασε τον ένα φακό επαφής του. Ο φακός δεν βρέθηκε και ο παίκτης των εBEERων αναγκάστηκε να συνεχίσει έτσι το ματς. Η διακοπή είχε ανακόψει το ρυθμό των ομάδων, χαρακτηριστικό είναι ότι μετά την επιστροφή οι εBEERοι είχαν 6 συνεχόμενες άστοχες βολές και οι δύο ομάδες 5 χαμένες επιθέσεις στη σειρά.

Και πάλι τότε μίλησε ο Κορρές και ο Αλεβίζος, ο δεύτερο έκανε το 57-59, με τον Κορρέ να βάζει 4 πόντους για το 59-63 της ομάδας του. Η κούραση είχε κάνει την εμφάνισή της στους εBEERους, που πάλευαν στη ρακέτα με μια ψηλότερη ομάδα και αυτό φάνηκε στη συνέχεια, με τους Barcelioma να κυριαρχούν απόλυτα στις μάχες των ριμπάουντ, να παίρνουν σε κάθε επίθεση ένα και δύο επιθετικά ριμπάουντ και να σκοράρουν σε κάθε τους επίθεση. Αποτέλεσμα ένα σερί 11-0 για τους Barcelioma, σερί που προφανώς έκρινε το ματς.

Ο Μουχάκης με τρίποντο μείωσε σε 62-63, ενώ ο ίδιος μετά ισοφάρισε τον αγώνα. Από κοντά ο Τουμπακάρης έκανε το 65-63 για την ομάδα του, ενώ 3/4 βολές του Μουχάκη πήγαν το παιχνίδι στο 68-63 με 1:31 για το φινάλε. Οι εBEERοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια, με σουτ τριών πόντων πήγαιναν να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά αστόχησαν και στα 4 που επιχείρησαν με τον Ταμβάκη στο 1 λεπτό να έχει 2/2 βολές για το 70-63. Ο Χαντόπουλος μετά από κλέψιμο έκανε το 70-65 στα 40 δευτερόλεπτα, αλλά μετά έκανε και το 5ο του φάουλ (για να στείλει τους αντιπάλους στις βολές) για να αφήσει την ομάδα του με 4 παίκτες και το ματς να τελειώσει με τους Barcelioma να παίρνουν την πρώτη τους νίκη.

Για τους νικητές ο Μουχάκης είχε 28 πόντους, ο Ταμβάκης 23, ο Τουμπακάρης 8 όσους και ο Τσιαμούλης, ενώ από τους εBEERους ο Κορρές είχε 31 πόντους, ο Αλεβίζος 17 και ο Ζώτος 7.

εBEERοι – BARCELIOMA 65-70

(20-21, 33-39, 56-53, 65-70)

Σκορ σειράς: 0-1

εBEERοι: Κορρές Γ. 31 (2), Χαντόπουλος Θ. 4, Γκούσκος Δ. 6 (2), Αλεβίζος Δ. 17 (1), Δουκλιάς Σ., Ζώτος Χ. 7.

Barcelioma:
Μενεξιάδης Σ., Μαρκάκης Γ. 1, Τσιαμούλης Π. 8, Σκαλτσογιάννης Β., Γκότσης Γ., Τουμπακάρης Α. 8, Ταμβάκης Θ. 23 (3), Μουχάκης Ν. 28 (2), Αργαλιάς Μ. 2.

Πρωταθλητές οι Ρούκουνες! – Η τελική κατάταξη

Οι Ρούκουνες κατέκτησαν τον τίτλο στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργάνωσε ο ΝΕΦΟ Νικηφόρος, …