Νίκη έντασης!

Οι Alley Ουπς μπήκαν με το δεξί στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης», κερδίζοντας στην πρώτη αγωνιστική τους Barceλιώμα με 60-51 μετά από ένα παιχνίδι με πολύ πάθος και ένταση και στα σαράντα λεπτά του, εκμεταλλευόμενοι τον επιθετικό πλουραλισμό τους με 9 παίκτες να σκοράρουν στο ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Barceλιώμα, που με τρία τρίποντα στην αρχή, από Ταμβάκη, Σκαλτσογιάννη και Μουχάκη πήγαν στο 4-9. Ο Μουχάκης έγραψε το 4-11 και ο Τσιαμούλης έκανε το 4-13 για την ομάδα του. Οι Alley Ουπς απάντησαν με τον Γονιδάκη για το 7-13, αλλά ο Μουχάκης και ο Τσιαμούλης πήγαν την ομάδα τους ως το 9-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι Alley Ουπς άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά. Με 4 διαφορετικούς σκόρερ στα πρώτα 4 καλάθια τους κατάφεραν να μειώσουν σε 17-20. Ο 4ος από τους σκόρερ, ο Κουλουπής ξεκίνησε με το καλάθι που έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους ένα προσωπικό ξέσπασμα. Πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους, πόντοι που έκαναν το σκορ 23-24 ρίχνοντας τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της και δίνοντας το δικαίωμα στον Παπαδόπουλο να κάνει το 25-24 στο τέλος του ημιχρόνου δίνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 4-3 στους Alley Ουπς.

Το δεύτερη μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια, τουλάχιστον μέχρι το 32-30 των Alley Ουπς, με τον Ταμβάκη πρωταγωνιστή για τους Barceλιώμα. Ο Παπαδόπουλος ήταν που σκόραρε για το 34-30 της ομάδας του, ενώ με βολές ο Γονιδάκης έκανε το 36-30 για τη μεγαλύτερη ως τότε διαφορά των Alley Ουπς στο ματς. Οι Barceλιώμα με τον Ταμβάκη και τον Μενεξιάδη για το 36-34, αλλά το καλάθι του Κουλουπή και το τρίποντο του Παπαδόπουλου στην εκπνοή του δεκαλέπτου έφεραν τους Alley Ουπς σε θέση ισχύος, 41-34 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Σταυρόπουλο Αγγ. να σκοράρει για το +9 των Alley Ουπς, με τους Barceλιώμα να χάνουν πολλές βολές και μαζί με αυτές την ευκαιρία να πλησιάσουν στο ματς. Γενικά, στην 4η περίοδο οι δύο ομάδες έριξαν πολλές βολές, οι Alley Ουπς είχαν 11/16, ενώ οι Barceλιώμα 13/22, δείγμα του πόσο σκληρό είχε γίνει το παιχνίδι.

Ο Μουχάκης ήταν που μείωσε σε 43-36, ενώ μετά από τεχνική ποινή οι Barceλιώμα πλησίασαν στο 45-38. Ο Ταμβάκης έκανε το 47-40, αλλά οι Alley Ουπς με Χατζηνικολάου και Στεφανιδάκη, εκμεταλλεύτηκαν τη σκληρή τους άμυνα και έγραψαν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο ματς, 51-40 με περίπου 6 λεπτά στο ρολόι.

Οι Barceλιώμα δεν παράτησαν το ματς, ο Μουχάκης και ο Ταμβάκης ανέλαβαν πρωτοβουλίες και με 4 λεπτά για το τέλος το σκορ ήταν 52-45. Όμως, δεν μπορούσαν να σταθεροποιήσουν καλό ποσοστό στις βολές, κι έτσι οι 2/2 του Στεργίου κράτησαν τους Alley Ουπς μπροστά με 54-45 για να μειώσουν με 1/4 βολές οι Barceλιώμα την ώρα που το ρολόι έδειχνε 2:39.

Ο Μενεξιάδης από κοντά και ο Ταμβάκης έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους, 54-50 με 1:40 για το τέλος του ματς, αλλά μετά από 1/2 βολές του Κουλουπή, οι Alley Ουπς πήραν το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισαν χρόνο και έφτασαν στο 57-50 με τον Μαζιώτη. Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά στην επόμενη άμυνα, όταν οι Alley Ουπς έκλεψαν την μπάλα, κέρδισαν φάουλ στον αιφνιδιασμό και στα 50 δευτερόλεπτα ο Παρασκευόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 59-50. Το τελικό 60-51 διαμορφώθηκε με 1/2 βολές εκατέρωθεν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Για τους νικητές ο Κουλουπής είχε 11 πόντους, ο Παπαδόπουλος 10, ο Γονιδάκης 9 και ο Στεργίου 8. Από τους Barceλιώμα ο Ταμβάκης είχε 23 πόντους και ο Μουχάκης 13.

ALLEY ΟΥΠΣ – BARCEΛΙΩΜΑ 60-51

(9-18, 25-24, 41-34, 60-51)

Alley Ουπς
(Σταυρόπουλος Αν.): Χαραλαμπόπουλος Γ. 2, Παρασκευόπουλος Ν. 6, Σταυρόπουλος Αγγ. 2, Παπαδόπουλος Β. 10 (1), Γονιδάκης Κ. 9, Κουλουπής Θ. 11 (1), Χατζηνικολάου Σ. 2, Κανζέλας Γ., Χατζηνικολάου Μ., Στεργίου Γ. 8, Στεφανιδάκης Γ. 6, Μαζιώτης Κ. 4.