Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ακάθεκτοι οι Zeppelin!

Ακάθεκτοι οι Zeppelin!

Οι Zeppelin κέρδισαν τους Nothing But Net με 52-41 στην 3η αγωνιστική του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης», πήραν άτυπη ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό τους στα πλέι οφς και έφτασαν στο 3-0 στο πρωτάθλημα.

NOTHING BUT NET – ZEPPELIN 41-52
(8-13, 16-26, 21-30, 41-52)

Το παιχνίδι τους ανήκε από την αρχή ως το τέλος του, καθότι δεν έχασαν ούτε για μια στιγμή το προβάδισμα, ενώ μετά το… 0-0 είχαμε μόλις μία ισοπαλία (στο 4-4) σε όλο τον αγώνα. Η αρχή έγινε με Παπαδάτο και Κουτσό να γράφουν το 0-4 για την ομάδα τους με τον Μπαμπάκο να σκοράρει σε δυο συνεχόμενες επιθέσεις για να ισοφαρίσει το ματς. Όμως, 3 τρίποντα από τους Zeppelin ως το τέλος της περιόδου τους έδωσαν κεφάλι που δεν έχασαν ως το τέλος του αγώνα. Παπαδάτος και Ποζιόπουλος έγραψαν το 4-10, με τον Κοτσίφη να απαντά για τους Nothing But Net με τον ίδιο τρόπο για το 7-10, αλλά την περίοδο να λήγει στο 8-13 από το δεύτερο τρίποντο του Παπαδάτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε με τους Zeppelin να ελέγχουν το ματς, κρατώντας ξανά κάτω από τους 10 πόντους τους αντιπάλους τους. Ο Σπλατέρας μείωσε σε 10-13, αλλά ο Ποζιός και ο Παπαδάτος με τρίποντο πήγαν το ματς στο 10-18 για τους νικητές. Οι Nothing But Net αντέδρασαν και κατάφεραν με την είσοδο του Εμμανουηλίδη στο παρκέ να μειώσουν σε 16-18, με 4 δικούς του πόντους και 2 του Μπαμπάκου. Όμως, ο Ποζιόπουλος και ο Τσάντζαλης με νέο τρίποντο για τους Zeppelin έγραψαν το 16-23, για να κλείσει το ημίχρονο με καλάθι και φάουλ από τον Παπαδάτο, 16-26.

Η 3η περίοδος ήταν πολύς κληρή αμυντικά και για τις δύο ομάδες, δεν είναι τυχαίο ότι το επιμέρους σκορ ήταν 5-4. Ο Καραγεωργάκης μείωσε για τους Nothing But Net σε 19-26 στην αρχή της, αλλά ο Ποζιός απάντησε για το 19-28. Μετά το καλάθι του Μπαμπάκου, που ήρθε αρκετά αργότερα, 21-28, ο Κουτρούλης έγραψε το 21-30, που έμελλε να μείνει απαράλλαχτο ως το 30ο λεπτό του αγώνα.

Εντελώς αντίθετη ήταν η 4η περίοδος, με τους Nothing But Net να κυνηγούν την ανατροπή και να έχουν στο νου τους ότι πρέπει να σκοράρουν. Όμως, οι Zeppelin κατάφεραν να τους διασπάσουν την άμυνα και με επιμέρους σκορ 20-22, δεν κινδύνευσαν ουσιαστικά. Η περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Βαγιάνου Γ. για το 24-30, αλλά ο Ποζιός απάντησε για το +8 της ομάδας του. Ο Βαγιάνος Γ. με τον Παναγιωτόπουλο μείωσαν σε 27-34, αλλά και πάλι ήταν ο Παπαδάτος που απάντησε, με τον Ποζιό να σκοράρει τρίποντο για το +12 των Zeppelin, 27-39.

Ο Παναγιωτόπουλος μείωσε, αλλά ο Ποζιός σκόραρε και δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για το 29-42. Ο Βαγιάνος Δ. βγάζοντας πολλή ενέργεια και με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 35-42, ενώ ο Μπαμπάκος ήταν που μείωσε σε 37-42. Ο Ποζιός έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους γράφοντας στο 37-44, αλλά ο Μπαμπάκος βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει και πάλι, 39-44 με 1:40 για το τέλος. Τότε μίλησε ο Κουτσός, σκόραρε για το 39-46, ενώ μετά τις χαμένες επιθέσεις των Nothing But Net, ο Τσαντζαλής έσπασε το press των αντιπάλων του, κέρδισε φάουλ και με 4/4 βολές έκανε το 39-50 με τον Κουτσό να γράφει το 39-52 στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βαγιάνος Γ., 41-52.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 18 πόντους, ο Ποζιός 14 και ο Τσαντζαλής 7. Από τους Nothing But Net ο Μπαμπάκος είχε 12 πόντους και ο Βαγιάνος Γ. 8.

Nothing But Net (Πίστης Γ.): Κοτσίφης Β. 3 (1), Βαγιάνος Γ. 8 (1), Βαγιάνος Δ. 6, Παπαδομανωλάκης Γ., Καραγεωργάκης Μ. 3, Παναγιωτόπουλος Κ. 3, Φανός Ν., Σαπλατέρας Θ. 2, Εμμανουηλίδης Μ. 4, Μπαμπάκος Κ. 12.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 18 (3), Κουτρούλης Γ. 2, Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ., Ποζιός Γ. 14 (2), Τσαντζαλής Θ. 7 (1), Ποζιόπουλος Λ. 5 (1), Αντωνίου Μ..