Home / Α1 / Ακάθεκτος ο Πανιώνιος, ξέσπασε ο Παναθηναϊκός!

Ακάθεκτος ο Πανιώνιος, ξέσπασε ο Παναθηναϊκός!

Έπρεπε να περάσουν 5 αγωνιστικές από τη φετινή Α1 για να… αποφασίσουμε να ασχοληθούμε με την ανάλυση/περιγραφή των αγώνων κάθε αγωνιστικής. Και η αλήθεια είναι ότι δεν θα το κάναμε αν η ζήτηση από τους αναγνώστες δεν ήταν τόσο μεγάλη σε σχόλια και e-mail, ακόμα και με… μηνύματα στο facebook, ή αν τα αποτελέσματα της δημοσκόπησης μας άφηναν έστω και το ελάχιστο περιθώριο. Πάμε λοιπόν, και στο εξής η κάθε αγωνιστική της Α1 θα ανεβαίνει πιθανότατα μέσα στην Τρίτη (ξέρω ότι σήμερα είναι Πέμπτη, η εβδομάδα είχε, δυστυχώς, ειδικές συνθήκες).

Πρέπει, πριν πάμε στα της 5ης αγωνιστικής να κάνουμε μια εισαγωγή στο τι έχει γίνει ως τώρα, μιας και αναλυτικά έχουμε μιλήσει μόνο για το ντέρμπι (και στατιστικά για την 1η αγωνιστική). Ο Ολυμπιακός είναι αήττητος με 5-0, αλλά όχι και μόνο, μιας και ο Πανιώνιος βρίσκεται κι αυτός στο 5-0, έχοντας μάλιστα «βγάλει» και πολύ δύσκολα ματς όπως εκτός με ΚΑΟΔ, εκτός με Καβάλα, εντός με Κολοσσό και εσχάτως εντός με Άρη.

Ο Παναθηναϊκός έχει ήδη δύο ήττες, αφού την 4η αγωνιστική ηττήθηκε από τον Ίκαρο και αυτό σημαίνει ότι, δεδομένης και της εντός έδρας ήττας του στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστεί ότι αν θέλει τίτλο φέτος θα πρέπει να τον πάρει μέσα στο ΣΕΦ. Από εκεί και κάτω έχουμε 8 ομάδες σε απόσταση μιας νίκης, είτε στο 3-2 είτε στο 2-3 (9 με τον Παναθηναϊκό), με τον Πανελευσινιακό και τον Ηλυσιακό να βρίσκονται στο 1-4 και την Καβάλα να μην έχει ακόμα κάνει νίκη, 0-5.

Στην 5η αγωνιστική, είδαμε τον Παναθηναϊκό να ξεσπά πάνω στον Ηλυσιακό μετά τις ήττες από Ίκαρο και Χίμκι, 101-49 το σκορ, τον Ολυμπιακό να περνά από το… οικογενειακό διπλό στο Περιστέρι με 78-92, αλλά και τον Πανιώνιο να αλώνει τη Θεσσαλονίκη και μάλιστα εύκολα, 60-82 τον Άρη. Από εκεί και πέρα ο ΚΑΟΔ κέρδισε με 76-69 τον Ίκαρο, ο Απόλλωνας πέρασε από τη Ρόδο με 67-80, ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Καβάλα με 70-91, ενώ ο ΑΓΟΡ νίκησε τον Πανελευσινιακό με 75-69.

ΑΡΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 60-82

Περίπατο έκανε ο Πανιώνιος στο Αλεξάνδρειο
, επιβεβαιώνοντας τη διαφορά που έχει φέτος από άλλες παραδοσιακές ομάδες της λίγκας. Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν θεαματικά στο ματς και καθάρισαν το ματς ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο. Κι αν το τέλος της πρώτης περιόδου άφηνε ελπίδες στον Άρη, ήρθε η καταιγιστική δεύτερη για να κλείσει κάθε ερώτημα σχετικά με τον νικητή, πριν ακολουθήσει ένα χαλαρό δεύτερο ημίχρονο.

Κοιτώντας τα νούμερα της αναμέτρησης βλέπουμε τη διαφορά που «βγήκε» στο παρκέ, ο Πανιώνιος σούταρε με 70% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα (51% και 31% τα αντίστοιχα του Άρη), τα ριμπάουντ ήταν 18-25, οι ασίστ 8-15, τα κλεψίματα 6-15. Μπορεί τα λάθη να ήταν ισορροπημένα, 20-17, αλλά γι’ αυτό ευθύνεται το δεύτερο ημίχρονο, όταν το ματς είχε κριθεί. Μπόγρης, Παππάς, Μπατής, Πέιν, Μπούκερ και Αθανασούλας ξεχώρισαν, με τον Πανιώνιο να έχει 7 παίκτες με πάνω από 9 ranking στον αγώνα.

Με Μίλμπουρν και Μπούκερ πήγε στο 2-9 στο ξεκίνημα, ενώ τελευταία φορά που ο Άρης βρέθηκε κοντά στον αντίπαλό του ήταν στο 7-11 από το τρίποντο του Πελεκάνου (είχε και τους 7 πόντους της ομάδας του ως τότε). Ο Παππάς έφερε τον Πανιώνιο στο 7-18 και ο Άρης δεν μπόρεσε να απειλήσει ξανά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 12-24 με τρίποντο του Παππά, με τη δεύτερη περίοδο να βλέπει τον Πανιώνιο να φτάνει το σερί του στο 0-19 ως το 12-40 από το τρίποντο του Γιάνκοβιτς. Ο Άρης έκανε περισσότερα από 5 λεπτά για να σκοράρει και περισσότερα από 7 λεπτά για να σκοράρει εντός παιδιάς, το πουλάκι προφανώς είχε πετάξει όταν ο Πάσαλιτς μείωσε από 14-45 σε 16-45.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο δεκάλεπτο Άρης είχε 2/9 σουτ εντός παιδιάς (το 2ο το έβαλε στην εκπνοή του ημιχρόνου) και 3 λάθη, με 5/8 βολές και 0 ασίστ, ενώ απ’ την άλλη ο Πανιώνιος είχε 10/15 εντός παιδιάς, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 30 πόντους, ενώ το 21-49 του ημιχρόνου δεν άφηνε περιθώρια για ελπίδες στον Άρη.

Το ματς χαλάρωσε και ισορρόπησε στην επανάληψη, ο Άρης με το τρίποντο του Τσακαλέρη μείωσε σε 40-58 στην 3η περίοδο, έχοντας μετατρέψει το -31 (21-52) σε -18 μέσα σε 6 λεπτά, αλλά δεν μπορούσε να πλησιάσει περισσότερο, ο Αθανασούλας και ο Μπατής βοήθησαν τον Πανιώνιο να κλείσει το δεκάλεπτο στο 42-64. Κάπως έτσι κύλησε και η 4η περίοδος, από τους 20 (46-66) μέχρι τους 27 (48-75) με το ματς να τελειώνει στο 60-82 και τον Πανιώνιο να περνά και από το Αλεξάνδρειο, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα.

ΚΑΟΔ – ΙΚΑΡΟΣ 76-69

Ισορροπημένο το παιχνίδι, με πολλά σκαμπανεβάσματα για τις δύο ομάδες, αλλά με τον ΚΑΟΔ καλύτερο στην τελική σούμα του αγώνα. Σίγουρα τα 4/25 τρίποντα του Ίκαρου (16%) του στοίχισαν την ώρα που ο ΚΑΟΔ σούταρε με 35%, ενώ ο Ντέιλ ήταν αυτός που όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του την πήρε από το χέρι για να την κρατήσει μπροστά στο σκορ και να της δώσει τη νίκη. Γκίμπσον και Κυρίτσης πάλεψαν από την άλλη, αλλά ήταν αρκετά άστοχοι από μακριά και αυτό στοίχισε στον Ίκαρο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, ο Ίκαρος δεν επέτρεπε στον αντίπαλό του να τρέξει και το αποτέλεσμα ήταν με τον έλεγχο του ρυθμού να μείνει κοντά στο σκορ. Ο ΚΑΟΔ μπήκε με 5-0, 7-2 και 10-4 στο ματς, αλλά γρήγορα βρέθηκε πίσω από το τρίποντο του Γκίμπσον (10-11) με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 18-16 για τους γηπεδούχους.

Ίδια κατάσταση και στο 2ο δεκάλεπτο, ο ΚΑΟΔ πήγε στο 24-20, αλλά βρέθηκε πίσω με 24-25 από τον Γκίμπσον, πίσω με 30-31 ξανά για να πάει στο 35-31 και να κλείσει το ημίχρονο στο 35-33. Εκεί που άνοιξε το ματς ήταν στο 3ο δεκάλεπτο, όταν το 39-35 έγινε 58-37 με σερί 19-2 για τους γηπεδούχους. Έτρεξαν, ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε 1/9 εντός παιδιάς στο διάστημα αυτό, βρήκαν σκορ από τη ρακέτα (8 πόντοι από τους 19 ήρθαν από εκεί), σούταραν με 8/10 και μετά τα δύο άστοχά τους σουτ πήραν επιθετικό ριμπάουντ, για να τελειώσουν τη φάση.

Έτσι, η διαφορά ανέβηκε στους 22 πόντους, 61-39, για να κλείσει η 3η περίοδος στους 17 πόντους, 63-46. Κι εκεί που φαινόταν ότι ο ΚΑΟΔ ήλεγχε το ματς απόλυτα, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και τα πρώτα 7 λεπτά της 4ης περιόδου ανήκαν στον Ίκαρο, που μείωσε από τους 17 πόντους στους 4, σε 67-63. Για του λόγου το αληθές, ο ΚΑΟΔ είχε 2/9 σουτ στο διάστημα αυτό, αλλά και 4 λάθη. Απ’ όταν άρχισε να σκοράρει εντός παιδιάς ο Ίκαρος είχε 3/3 σουτ και 7/7 βολές μέχρι το -4.

Στο πιο κρίσιμο σημείο, ο Ντέιλ σκόραρε για το 69-63, ο Ιωάννου έκλεψε την μπάλα για να κάνει με βολές το 70-63, με τον Κυρίτση να σκοράρει δυο φορές για την ομάδα του μειώνοντας σε 72-67, αλλά το ματς κρίθηκε με 4/4 βολές του Ντέιλ και μια τάπα του Πάλμερ στον Βρκιτς στο ενδιάμεσό τους για το 76-69.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 67-80

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας
μέσα στη Ρόδο επί του Κολοσσού, πιάνοντας πολύ καλή απόδοση σε όλο το ματς, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο. Ουσιαστικά άλλο παιχνίδι είδαμε στη Ρόδο ως το 27ο λεπτό και άλλο από εκείνο το σημείο και έπειτα. Ο Απόλλωνας έβαλε 39 πόντους στα τελευταία 13 λεπτά και δέχτηκε μόλις 19 για να ανατρέψει το σκηνικό και να πάρει το ροζ φύλλο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι στα δίποντα, 60% έναντι 52% του Κολοσσού, έλεγξαν τα ριμπάουντ (29-36), με τις ασίστ (15-14) και τα λάθη (12-11) να είναι μοιρασμένα. Ο Κολοσσός ήταν βιαστικός στην επίθεση στο τέλος, ενώ δεν μπορούσε η άμυνά του να κρατήσει τον Ίκαρο, που είχε ένα απίστευτο επιθετικά 15λεπτο στο τέλος του ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να περνούν από 3 ισοπαλίες μέχρι το 8-11 του Ίκαρου, που μετά ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους, 10-17. Ο Κολοσσός μπόρεσε και μείωσε, πλησίασε στο 18-19 με το τρίποντο του Λάνγκφορντ για να τελειώσει η πρώτη περίοδος στο 18-21.

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, ως το ημίχρονο είχαμε 4 εναλλαγές στο σκορ και 1 ισοπαλία, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να… γλιτώσουν η μία από το βραχνά της άλλης. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 28-23 με τον Ντόλαρντ, για να απαντήσει ο Απόλλων με τον Αργυρόπουλο και τον Κρόλο και να προσπεράσει με 28-29. Τελικά, στην ανάπαυλα οι δυο ομάδες πήγαν στο 32-33 με τον ίκαρο να προηγείται.

Ο Τσαλδάρης μετά το ματς μίλησε για κακό αγώνα της ομάδας του που είχε ένα ξέσπασμα στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά ο Απόλλων «έπαιζε σε όλο το ματς καλύτερα και δεν έχασε ούτε τότε την επαφή». Κάπως έτσι έγινε, ο Κολοσσός φάνηκε ότι θα ξεφύγει στο 3ο δεκάλεπτο αφότου έκανε ο Πέτροβιτς το 40-41 για τον Ίκαρο. Ακολούθησε ένα 8-0 των γηπεδούχων, με Ντέντι και Κουμπούρα για το 48-41 του Κολοσσού.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς πάνω σε αυτό να χτίσουν οι γηπεδούχοι, ο Απόλλωνας έδειξε τρομερά αντανακλαστικά. Ως το τέλος του δεκαλέπτου είχε κάνει σερί 2-13 για να προσπεράσει με 50-54. Τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο του Γκραντ) έγραψαν το 50-50, για να προσπεράσει ο Απόλλωνας με τον Πέτροβιτς. Με τον Λάνγκφορντ ο Κολοσσός πλησίασε σε 54-56 στις αρχές της 4ης περιόδου, αλλά ο Απόλλωνας πήγε στο 56-64 και αντέδρασε σωστά στο τρίποντο του Τσαλδάρη (59-64 στο 35ο λεπτό), με τον Αργυρόπουλο πήγε στο 59-68, ενώ Πέτροβιτς και Τέρνερ έκαναν το 63-74. Κάπου εκεί είχε τελειώσει το ματς, δεν υπήρχε χρόνος για ανατροπή, απλώς ο Γκραντ και ο Τέρνερ κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας ως την εκπνοή.

ΑΓΟΡ – ΠΑΛΕΝΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 75-69

Με τον Τσόχλα να κάνει τη διαφορά στο τέλος για την ομάδα του, ο ΑΓΟΡ πήρε τη νίκη από τον Πανελευσινιακό με 75-69, για να ανέβει στο 3-2 και να μείνει κοντά στην τετράδα της λίγκας, αφήνοντας τον αντίπαλό του στο 1-4. Μέχρι το τέλος, επιθετικά είχαν καθαρίσει ο Κόμματος και ο Πέτγουεϊ για τους νικητές.

Ο ΑΓΟΡ είχε 57% στα δίποντα
(41% ο Πανελευσινιακός), αλλά τα τρίποντα ήταν 24%-38% με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μείνουν μέσα στο ματς (ο ΑΓΟΡ έκανε 38 τρίποντα και έβαλε 9). Πάντως οι γηπεδούχοι ήλεγξαν τα ριμπάουντ (37-32), είχαν 16-7 τις ασίστ, ενώ τα λάθη ήταν 15-18.

Το ματς ήταν οριακό, είχαμε 8 εναλλαγές στο προβάδισμα και 5 ισοπαλίες μόνο στην πρώτη περίοδο, οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια και δεν μπορούσαν να ξεφορτωθούν η μία την άλλη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόμματος ήταν που πήρε πάνω του το παιχνίδι για τον ΑΓΟΡ, έβαλε 12 πόντους στην περίοδο και έδωσε προβάδισμα 5 πόντους στην ανάπαυλα στους Κρητικούς.

Σε μια περίοδο που είχε 5/7 σουτ εντός παιδιάς και 3 ριμπάουντ (τα δύο επιθετικά) ο Κόμματος οδήγησε τον ΑΓΟΡ από το 16-20 και το 25-27 στο 38-33 με δικό του τρίποντο στο τέλος του πρώτου μέρους. Ο ίδιος ήταν που με νέο τρίποντο στο ξεκίνημα της επανάληψης έκανε το 41-33, ενώ ο Κάρτερ έδωσε διψήφια διαφορά στον ΑΓΟΡ, 43-33. Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με λέι απ του Κόμματου πήγε στους 13 πόντους, 49-36 στο 24ο λεπτό, για να φτάσει με τρίποντο του Μπράουν τους 14, 55-41 στο 28ο λεπτό του ματς.

Ο Παπανικολόπουλος απάντησε με δικό του τρίποντο, ο Πανελευσινιακός με άλλα δύο τρίποντα (Λιακόπουλος και Παπανικολόπουλος ξανά) κατάφερε να μειώσει σε 55-50, αλλά ο Ντούβνιακ έφερε τον ΑΓΟΡ μπροστά με 59-50 στο 32ο λεπτό. Ξανά ο Παπανικολόπουλος ήταν που έγραψε το 61-57 με τρίποντο, ο ίδιος έκανε το 61-61 για να δώσει προβάδισμα με 61-63 στους φιλοξενούμενους ο Τσιάκος.

Στο τέλος και μετά από 2/2 βολές του Αγγελόπουλου, ο Τσόχλας ήταν που έκλεψε την μπάλα από τον Λιακόπουλο και στον αιφνιδιασμό έγραψε το 65-63, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση με δικό του τρίποντο ο ΑΓΟΡ πήγε στο 68-64. Ο Τσόχλας κέρδισε επιθετικό φάουλ του Τσιάκου και μετά το 68-67 από το τρίποντο του Παπανικολόπουλου (προηγήθηκε άστοχο σουτ του Κάρτερ για τον ΑΓΟΡ) έδωσε την ασίστ στον Πέτγουεϊ για το καλάθι και φάουλ 71-67, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, για να κερδίσει ο ΑΓΟΡ.

ΚΑΒΑΛΑ – ΠΑΟΚ 70-91

Ο ΠΑΟΚ πέρασε εύκολα από την Καβάλα με 70-91
, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 0-5 στο πρωτάθλημα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λάζαρο Παπαδόπουλο που έκανε απίστευτα πράγματα στο παρκέ. Ο Λάζος είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 ασίστ, πλησιάζοντας το triple-double και δείχνοντας το πόσο πλήρης παίκτης είναι, βγάζοντας καταπληκτικά την μπάλα στην περιφέρεια κάθε φορά που η άμυνα έκλεινε όταν έβαζε πλάτη. Από κοντά και ο Χάτσερ με 22 πόντους και 6 ασίστ, οδήγησαν εκ του ασφαλούς τον ΠΑΟΚ με τη βοήθεια των Χαριτόπουλου, Μαργαρίτη και ΜακΓκραθ.

Το ματς δεν ήταν στρωμένο με ροδοπέταλα για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο πρώτο μέρος η Καβάλα ήλεγχε τον αγώνα, αλλά την 3η περίοδο ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός και ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό. Τα ριμπάουντ ήταν 33-41 στο φινάλε, οι ασίστ 12-19 και τα λάθη 13-9, με τον ΠΑΟΚ να σουτάρει 52% στα τρίποντα (12/23), και αυτό να του δίνει μεγάλη βοήθεια.

Η πρώτη περίοδος ήταν μοιρασμένη, η Καβάλα προηγήθηκε με 20-19 στο τέλος της, αφού πρώτα ο ΠΑΟΚ είχε ξεκινήσει με 2-8 τον αγώνα για να δει τους αντιπάλους του να απαντούν με σερί 13-0 για να πάνε στο 15-8 με τον Μανωλόπουλο. Ο Παπαδόπουλος έβαλε 4 πόντους για το 15-17 του ΠΑΟΚ, ενώ ο Στεφανίδης ήταν που ισοφάρισε σε 19-19 για την Καβάλα λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Ο Γκράντι έγραψε το 28-22 για την ομάδα του
στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Παπαδόπουλο να βοηθάει τον ΠΑΟΚ στο 29-27, αλλά τον Γκαγκαλούδη να γράφει με τρίποντο το 32-27 πριν την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο από τον Δέδα. Ο Κόλεμαν και ο Μανωλόπουλος πήγαν την Καβάλα στο 40-32, διαφορά που κράτησε ως την ανάπαυλα, 51-39 με 5 πόντους του Γκαγκαλούδη για να μειώσει ο Χαραλαμπίδης σε 51-41.

Η 3η περίοδος ήταν καταστροφική για την Καβάλα, με 3/20 εντός παιδιάς στο δεκάλεπτο, συν 2 λάθη, ό,τι κι αν δοκίμαζαν οι γηπεδούχοι δεν τους έβγαινε. Ο ΠΑΟΚ έδωσε τρελό ρυθμό στο ματς, σκόραρε 27 πόντους στην περίοδο και μετέτρεψε το -10 σε +10 μέσα σε… 10 λεπτά. Κασελάκης και Χάτσερ είχαν μειώσει σε 53-52 μέσα σε λιγότερο από 4 λεπτά, ο Μαργαρίτης έδωσε το προβάδισμα, ενώ ο Χάτσερ με τρίποντο έκανε το 55-61 για τον ΠΑΟΚ στο 27ο λεπτό. Με Κασελάκη και Παπαδόπουλο στο τέλος ο ΠΑΟΚ έγραψε το 58-68 στο τέλος της περιόδου.

Το ματς δεν είχε χαθεί ακόμη για την Καβάλα, αλλά θα χανόταν σύντομα, ο Χαριτόπουλος και ο ΜακΓκραθ από δύο ασίστ του Παπαδόπουλου έκαναν το 58-73 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με τον Παπαδόπουλο λίγο αργότερα να κάνει το 60-81 για το +21 της ομάδας του. Η Καβάλα προσπαθούσε, αλλά ήταν εμφανές ότι ο ΠΑΟΚ πατούσε καλύτερα, το τρίποντο του Χάτσερ έγραψε το 68-88 στο δρόμο για το τελικό 70-91 που διαμόρφωσε στο τέλος με βολές ο Νικολόπουλος.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 78-92

«Οικογενειακά»
ήταν τα πράγματα στο ματς του Περιστερίου με τον Ολυμπιακό, με τους Μάντζαρη και Χάινς να βρίσκουν… αδερφούς στην απέναντι πλευρά, ενώ ο Λο βρέθηκε με τον ξάδερφό του, Θορν. Βέβαια, όλα αυτά δεν αποτελούν μομφή για τη μάχη που έγινε στο παρκέ, το Περιστέρι δεν φάνηκε να έχει καμία διάθεση να παραιτηθεί χωρίς να παλέψει, παρά το όνομα και τις δάφνες του αντιπάλου του.

Α. Μάντζαρης, Τ. Χάινς και Θορν
φάνηκε να έχουν πολύ μεγάλο κίνητρο για το ματς (ξέρετε πώς είναι αυτά όταν γυρνάς το βράδυ σπίτι και μπορείς να πάρεις τον αδερφό σου στο ψιλό, ιδίως αν παίζει σε καλύτερη ομάδα). Οι τρεις μαζί είχαν 43 πόντους με 15/25 δίποντα και 3/9 τρίποντα, συν 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, σαφώς καλύτερα από την… άλλη τριάδα που είχε 21 πόντους με 7/10 δίποντα και 1/1 δίποντο, συν 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα. Βέβαια, έπαιξαν και όλοι πάνω από 27:40, ενώ οι του Ολυμπιακού όλοι κάτω από 20:40.

Για να πάμε και στα πιο… σοβαρά, τα του αγώνα, ο Ολυμπιακός σούταρε με 64% στα δίποντα και αυτό τον βοήθησε να φτάσει στη νίκη, αφού ήλεγξε ριμπάουντ (25-34), ασίστ (14-22) και κλεψίματα (8-12) με τα λάθη να είναι 20-19.

Πάντως, μετά από μια πολύ καλή (επιθετικά) πρώτη περίοδο, στην οποία προηγήθηκαν με 8-13 και 12-18 και ξέφυγαν μετά το 18-21 του Α. Μάντζαρη με 18-29, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδειξαν ιδιαίτερη όρεξη για να πατήσουν το πόδι στο γκάζι. Κράτησαν μια διαφορά διψήφια, 22-35 με τον Παπανικολάου στο 13ο λεπτό, με τον Θορν να μειώνει σε 31-37 λίγο αργότερα, αλλά τον Παπανικολάου και τον Σπανούλη να γράφουν το 31-44 για να στείλει ο Πρίντεζης το ματς στους 15 πόντους. Στο 38-49 του ημιχρόνου μείωσε ο Ψαρόπουλος με τρίποντο στην εκπνοή, από την πάσα του Παπαντωνίου, που ήταν πολύ καλός στο ματς.

Κάπως έτσι συνεχίστηκε το πράγμα και στην 3η περίοδο, ο Πρίντεζης έγραψε το 38-53, ο Σπανούλης το 40-55, με το Περιστέρι να μειώνει για πολλή ώρα στους 12 και να δέχεται καλάθι για τους 14-15 πόντους διαφοράς του Ολυμπιακού, 48-59 από τον Παπαντωνίου και 48-62 από τον Β. Μάντζαρη. Ο Α. Μάντζαρης μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 58-68 με τρίποντο, αλλά ο Γκεσεβίτσιους απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 58-71 του Ολυμπιακού.

Ο Πάουελ πήγε τον Ολυμπιακό στο 58-73
μετά από επιθετικό ριμπάουντ στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν τεράστια κοιλιά, δέχτηκαν ένα σερί 12-0, σερί το οποίο έφερε το Περιστέρι σε απόσταση 3 πόντων. Ο Πέτρουλας το ξεκίνησε, ο Παπαντωνίου έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να πάνε Θορν και Α. Μάντζαρης την ομάδα τους στο 70-73 λίγο πριν το πεντάλεπτο.

Εκεί, ο Β. Μάντζαρης έκλεψε μπάλα από τον Θορν και σκόραρε για το 70-75 του Ολυμπιακού, ενώ ο Περπέρογλου με τρίποντο και ο Κ. Χάινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκαναν το σκορ 72-80. Ο Περπέρογλου έκλεψε την μπάλα για το 72-82 στον αιφνιδιασμό, ενώ ο Πρίντεζης απάντησε με τρίποντο στο τρίποντο του Α. Μάντζαρη, 75-85 για τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης, που δεν απειλήθηκαν ξανά ως το τέλος, πηγαίνοντας στο 75-90 με τον Β. Μάντζαρη και στο τελικό 78-92 με τον Σλούκα μετά το τρίποντο του Θορν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 101-49

Κάπου θα ξέσπαγε
όλη αυτή η πίεση που ένιωθε ο Παναθηναϊκός μετά τα τρία συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα. Η ομάδα του Πεδουλάκη είχε χάσει 2 αγώνες Ευρωλίγκας και στο ενδιάμεσό τους από τον Ίκαρο και έψαχνε ένα ροζ φύλλο και μια καλή εμφάνιση, περισσότερο ως αυτοεπιβεβαίωση μετά τον αγώνα με τη Χίμκι, και ως ένεση ψυχολογίας ενόψει της αναμέτρησης με τη Ρεάλ.

Κάπως έτσι αρνήθηκε να αφήσει το πόδι από το γκάζι για 40 λεπτά και προήλθε το +52 επί του Ηλυσιακού, που δεν μπορούσε παρά να παίξει το ρόλο κομπάρσου στον αγώνα.

Απ’ την άλλη ο Ηλυσιακός είχε και τα δικά του προβλήματα πριν τον αγώνα, δεν μπόρεσε να κάνει παρά μια προπόνηση πριν το ματς, ο Παπανικολάου μίλησε για «κατάσταση μπουρδέλο» στην ομάδα, ο Ανδρέας Παπαντωνίου (που έχει συνδέσει το όνομά του με πολλές επιτυχημένες σεζόν μικρών ομάδων στην Α1) παραιτήθηκε αφήνοντας αιχμές και μη θέλοντας να χρησιμοποιηθεί το όνομά του ως δικαιολογία αποτυχίας της ομάδας, παραιτήθηκε και ο Παπανικολάου πάνω κάτω για τους ίδιους λόγους, η διοίκηση δεν έκανε δεκτή την παραίτησή του, εκείνος ενέμεινε σε αυτή και, γενικά, ήταν μια ωραία ατμόσφαιρα. Μέσα σε όλα αυτά ήρθε και το -52 από τον Παναθηναϊκό, που αποτελεί τη μεγαλύτερη διαφορά φέτος στην Α1, αλλά δεν φάνηκε να ασχολείται κανείς ιδιαίτερα.

Τα στατιστικά του ματς δεν αφήνουν περιθώρια, ο Παναθηναϊκός είχε 67% στα δίποντα, 48% στα τρίποντα, τα ριμπάουντ ήταν 41-21, οι ασίστ στο… αστρονομικό 27-5, τα λάθη 13-18 και τα κλεψίματα στο 12-4 για το «τριφύλλι». Ο Παναθηναϊκός είχε και 10 παίκτες με διψήφιο αριθμό ranking. Ένα ρεκόρ είχε το ματς, ο Κώστας Τσαρτσαρής με τα 8 ριμπάουντ που πήρε πέρασε τον Στόγιαν Βράνκοβιτς στην πρώτη θέση της λίστας των πρώτων ριμπάουντερ της Α1 (μιλάμε για ΕΣΑΚΕ και μετά πάντα).

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 23-13 για τον Παναθηναϊκό, που μπήκε με 7-0 στο ματς, πήγε στο 13-5 και το 15-7, για να ανεβάσει ο Πάνκο τη διαφορά πάνω από τους 10, 19-8 στο 9ο λεπτό. Ο Ηλυσιακός ήταν εμφανώς ανέτοιμος για τον αγώνα, δεν έδειχνε να ασχολείται και ιδιαίτερα με αυτόν λόγω της εσωστρέφειας της ομάδας αυτή την εβδομάδα, έπεσε και πάνω σε έναν Παναθηναϊκό που ήθελε να αποδείξει στον εαυτό του ότι μπορεί να σκοράρει και να παίξει άμυνα, ε, δεν ήθελε πολύ για το τρομερό 28-5 που είδαμε στη δεύτερη περίοδο.

Πέρασαν 5,5 λεπτά για να σκοράρει ο Ηλυσιακός εντός παιδιάς στο δεκάλεπτο, το έκανε με τον Χάμπτον, αλλά ήδη έχασε με 33-15. Και μέχρι το ημίχρονο το ματς είχε πάει στο 51-18 και το +33 για τους «πρασίνους». Ο Ηλυσιακός έγραψε 1/12 εντός παιδιάς και 6 λάθη στο δεκάλεπτο, με την κατάσταση να μην αλλάζει πολύ ούτε στην 3η περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός την κέρδισε με επιμέρους 27-11, δηλαδή έτρεξε ένα 55-16 στο διάστημα 11-30 στο ματς, διαφορά 39 πόντων σε 20 λεπτά. Στους 40 πόντους τη διαφορά την πήγε ο Ξανθόπουλος, 62-22, ενώ ο Μασιούλις έγραψε με τρίποντο το 73-25 για τους «πρασίνους» με την περίοδο να τελειώνει στο 78-29 από τον Κίτσεν.

Στο διάστημα 11-30 ο Παναθηναϊκός είχε 14 ασίστ (7+7) και σούταρε με 70% εντός παιδιάς, 21/30 (10/12+11/18)! Προφανώς η 4η περίοδος ήταν διαδικαστική, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει και σε αυτή εύκολα, πήγε με τον Κίτσεν στο +50 του 84-34, ο Σχορτσανίτης έγραψε το 86-34, η μεγαλύτερη διαφορά ήρθε μετά τον αιφνιδιασμό του Γιαννόπουλου, 99-46 και +53, για να κλείσει το ματς στο 101-49 από το καλάθι του Πάνκο. Πάντως, την «εξιλέωση» (αν κάποιος μπορεί να πει κάτι τέτοιο) από τον ίδιο τους τον εαυτό κυρίως, οι παίκτες του Παναθηναϊκού θα τη νιώσουν μόνο μετά από νίκη επί της Ρεάλ.