Home / Α1 / Ανάσα για Κολοσσό, χάνει έδαφος ο ΑΓΟΡ!

Ανάσα για Κολοσσό, χάνει έδαφος ο ΑΓΟΡ!

Λίγο… απότομα μάς ήρθε η 16η αγωνιστική της Α1, ελέω τελικού Κυπέλλου, μεσοβδόμαδα. Μετά από αυτή, όμως, ο Κολοσσός ανάσανε για πρώτη φορά πιο ήρεμος, ύστερα από το 60-68 στην έδρα του Πανελευσινιανκού. Ο ΑΓΟΡ ηττήθηκε στην έδρα του με 58-85 από τον Παναθηναϊκό, έτσι Πανιώνιος (88-71 την Καβάλα) και ΠΑΟΚ (77-66 τον ΚΑΟΔ) νιώθουν να πατάνε καλύτερα στην τετράδα. Νίκη και για τον Ολυμπιακό πριν τον τελικό Κυπέλλου, 85-63 τον Ίκαρο. Ο Απόλλωνας ανέβηκε ακόμα πιο ψηλά μετά το 86-76 επί του Περιστερίου, ενώ ο Άρης πήρε το ροζ φύλλο με το 62-64 στην Αθήνα επί του Ηλυσιακού, αφού πρώτα παραλίγο να πάθει έμφραγμα μέχρι ο Στόγκλιν να χάσει το σουτ της νίκης στην εκπνοή.

Πολύ δύσκολα πέρασε ο Άρης από την έδρα του Ηλυσιακού, σε ένα ματς που ήλεγξε τα ριμπάουντ, είχε περισσότερες ασίστ, αλλά σούταρε άσχημα και από το τρίποντο και από τις βολές. Έτσι, το τρίποντο του Στόγκλιν τον έφερε πίσω με 51-45 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, αλλά Πελεκάνος και Χαντ άλλαξαν τη ροή του αγώνα (51-53) με τον Άρη να κρατά το προβάδισμα, να φτάνει με τον Ασημακόπουλο στο 57-63 στα 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για να δει τον Στόγκλιν να απαντά με τρίποντο για το 60-63. Ο Πάσαλιτς είχε 1/2 βολές μετά, με τον Χατζή να μειώνει σε 62-64. Ο Άρης δεν κατάφερε να συγκρατήσει την μπάλα, ο Χατζής έκλεψε και ο Στόγκλιν είχε την ευκαιρία στην εκπνοή, αλλά το τρίποντό του ήταν άστοχο και οι «κίτρινοι» έφυγαν από το λεκανοπέδιο με το ροζ φύλλο.

Ο Στόγκλιν είχε 29 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 9 κερδισμένα φάουλ στο ματς με 8/22 σουτ και 10/10 βολές, κουβάλησε την ομάδα του ως την εκπνοή σχεδόν μόνος του, αλλά δεν μπόρεσε να της χαρίσει και τη νίκη. Για τον Άρη ο Πελεκάνος έκανε εκπληκτικό αγώνα με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ έχοντας 5/10 σουτ και 6/8 βολές. Με τη νίκη αυτή ο Άρης είναι στην 7η θέση μία νίκη πάνω από τον 8ο.

Η νίκη της αγωνιστικής
μάλλον ανήκει στον Κολοσσό, ο οποίος πέρασε από την Ελευσίνα με 60-68 και ανάσανε βαθμολογικά, ανεβαίνοντας 2 νίκες πάνω από τη ζώνη υποβιβασμού. Οι Ροδίτες ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με 10-22, με 23-39 για να φτάσουν στο 28-42 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Κάπου εκεί ο Πανελευσινιακός απάντησε με τον Παπανικολόπουλο και τον Μαγκουνή για να καταφέρει να ισοφαρίσει σε 44-44 με σερί 16-2.

Ο Ντέντι και ο Καλαμπόκης
κράτησαν μπροστά τον Κολοσσό, που στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου με το τρίποντο του δεύτερου πήγε στο 48-56 για να κάνει ο Λάνγκφορντ το 51-61 και να μην υπάρξει επιστροφή για τον Πανελευσινιακό. Ο Μαγκουνής έκανε πολύ καλό παιχνίδι για τον Πανελευσινιακό, αλλά Ντέντι, Κουμπούρας και οι Χάτεν, Καλαμπόκης και Λάνγκφορντ έδωσαν τη νίκη στον Κολοσσό.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από την Κρήτη ενόψει του τελικού Κυπέλλου κερδίζοντας τον ΑΓΟΡ με 58-85 γράφοντας επιμέρους σκορ 9-28 στην πρώτη περίοδο και 7-22 στην 3η με τη διαφορά να ξεπερνά τους 30 πόντους. Οι «πράσινοι» σούταραν με 67% στα δίποντα, είχαν 27-44 τα ριμπάουντ και 10-19 τις ασίστ, αλλά στην προσπάθειά τους να τρέξουν (και λόγω της χαλαρότητας του αγώνα μετά που πήραν διαφορά) έκαναν 18 λάθη (8 ο ΑΓΟΡ). Καλύτερος ο Λασμ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 8 παίκτες έπαιξαν 15-22 λεπτά και ολόκληρη η δωδεκάδα 9-22. Στα καλά για τον Παναθηναϊκό τα 7/7 δίποντα του Σχορτσανίτη που σε 13 λεπτά είχε 17 πόντους και 21 ranking. Βέβαια, το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει στο ίδιο διάστημα απέναντι σε πολύ δυνατούς αντιπάλους, αφού ακόμα δεν μπορεί να παίξει περισσότερο.

Διαφορετικό ήταν το ματς του Ολυμπιακού με τον Ίκαρο, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 85-63, είχαν τον έλεγχο σε κάθε δεκάλεπτο, αλλά στο ημίχρονο η διαφορά ήταν μονοψήφια (43-34) και ξέφυγαν μόνο στην 3η περίοδο όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 25-10. Ο Ολυμπιακός είχε 59% στα δίποντα, δεν ήλεγξε τα ριμπάουντ (34-35 με 12-15 τα επιθετικά), αλλά οι ασίστ ήταν 19-14 και τα λάθη 12-19. Κανείς δεν έπαιξε πάνω από τα 24 λεπτά του Περπέρογλου ή λιγότερα από τα 7 του Χάινς. Για 10 λεπτά αγωνίστηκε ο Μαυροειδής, ενώ για 18 ο Κατσίβελης, προφανώς ο Μπαρτζώκας ήθελε να βρει ρυθμό ο μικρός ενόψει του τελικού. Να δούμε αν θα τον χρησιμοποιήσει την Κυριακή.

Ο Απόλλωνας συνέχισε το πολύ καλό πρωτάθλημα που κάνει κερδίζοντας με 86-76 το Περιστέρι, για να φτάσει στο 8-8 και να βρεθεί μόνος του στην 6η θέση του πρωταθλήματος. Το Περιστέρι ήξερε ότι θα έπρεπε να ελέγξει το ρυθμό αν ήθελε να έχει τύχη στο ματς, τα κατάφερε στο ξεκίνημα, 14-19 η πρώτη περίοδος, ενώ η αλήθεια είναι ότι έπαιξε πολύ πιο οργανωμένα (8-24 οι ασίστ) και ήλεγξε και τα ριμπάουντ (30-36).

Όμως, από τη στιγμή που ο ΜακΚόλουμ άρχισε να βρίσκει χώρους, ο Απόλλωνας άρχισε να τρέχει και να ελέγχει τον αγώνα. Πέρασε μπροστά πριν το ημίχρονο και δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα στην επανάληψη, με την 4η περίοδο να λήγει 31-27 σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι. Ο ΜακΚόλουμ είχε 26 πόντους με 10/21 σουτ, ο Τέρνερ 11 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Πέτροβιτς 24 πόντους με 9/14 σουτ και ο Απόλλωνας έφτασε στις 5 νίκες στην έδρα του. Απ’ την άλλη, ο Παπαντωνίου συνέχισε το πολύ καλό πρωτάθλημα που κάνει, ενώ Μελισσαράτος, Μάντζαρης, Κανονίδης και Θορν ήταν καλοί.

Νίκη στην επανάληψη για τον Πανιώνιο, 88-71 την Καβάλα, επιβάλλοντας το νόμο του στην 3η περίοδο και πηγαίνοντας στο 13-3, όσο έχει και ο Παναθηναϊκός. Οι «κυανέρυθροι» είχαν 61% στα δίποντα και 41% στα τρίποντα με 9/22 (η Καβάλα είχε 46% στα τρίποντα, αλλά με 6/13), ήλεγξαν τα ριμπάουντ (31-23), είχαν περισσότερες ασίστ (22-14) και περισσότερα κλεψίματα (11-5) για να πάρουν μεγάλη διαφορά στην 3η περίοδο (28-14 το επιμέρους εκεί) και να την κρατήσουν πάνω από τους 15 πόντους σε όλο το 4ο δεκάλεπτο.

Ο Παππάς βραβεύτηκε ως MVP του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος (απολύτως δίκαια κατά τη γνώμη μου, μάλιστα μία από τις ψήφους που πήρε ήταν και αυτή του Age of Basketball), το γιόρτασε με 24 πόντους και 26 ranking με 9/15 σουτ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Πέιν με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα για τον Πανιώνιο που έπαιξε χωρίς τον Γιάνκοβιτς. Ο Κόλεμαν ήταν ο καλύτερος για την Καβάλα. Αξίζει τον κόπο να πούμε ότι το 13-3 που φέρνει τόσο ψηλά τον Πανιώνιο, του χαρίζει ως τώρα την καλύτερη πορεία του σε πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ από το 1993-94!

Νίκη και για τον ΠΑΟΚ, 77-66 τον ΚΑΟΔ, νίκη που τον έφερε στο 8-0 στην έδρα του, οι μοναδικές ομάδες μαζί με τον Ολυμπιακό που δεν έχουν χάσει εντός έδρας στο πρωτάθλημα. Στην άμυνά του και στον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ στηρίχτηκε ο ΠΑΟΚ για τη νίκη. Παρότι δέχτηκε 28 πόντους στη δεύτερη περίοδο κι έχανε με 41-46 στο ημίχρονο, περιόρισε τον ΚΑΟΔ στους 20 πόντους στην επανάληψη (7 και 13) και πήρε τη νίκη ελέγχοντας τον αγώνα. Σε αυτό βοήθησαν και τα 45-35 ριμπάουντ που είχε απέναντι στον ΚΑΟΔ, που είναι πρώτος στα ριμπάουντ στην Α1.

Ο Τσαϊρέλης έδειξε ότι είναι σε τρομερή κατάσταση αυτή την περίοδο, είχε 16 πόντους και 12 ριμπάουντ με 26 ranking, ενώ ακολούθησε και ο Κασελάκης με 15 πόντους και 23 ranking. Με τους Παπαδόπουλο, Χαραλαμπίδη και Χαριτόπουλο να ακολουθούν (οι 5 τους έβαλαν το 90% των πόντων, πήραν το 76% των ριμπάουντ, έδωσαν το 69% των ασίστ και κέρδισαν το 80% των φάουλ της ομάδας τους, παίζοντας το 68% του χρόνου του ΠΑΟΚ) ο ΠΑΟΚ προσπέρασε μετά το 59-59 και έλεγξε το ματς ως το τέλος.

Ο ΚΑΟΔ έμεινε στο 5-11 μαζί με Ηλυσιακό και Περιστέρι και νιώθουν την ανάσα της Καβάλας (4-12) στο σβέρκο τους στη μάχη της παραμονής.