Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Νέα ήττα για Alley Ουπς, ξανά κατοστάρα οι Gastone!

Νέα ήττα για Alley Ουπς, ξανά κατοστάρα οι Gastone!

Η 12η αγωνιστική ήταν η τελευταία πριν την αλλαγή του έτους για το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» και περιείχε αρκετά ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Σε αγώνα της 2ης αγωνιστικής οι Zeppelin κέρδισαν με 57-50 τη Havana Rum, ενώ σε ματς για τη 15η αγωνιστική οι Jets επικράτησαν με 76-47 της Drink Team.

Όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια ανήκαν στη 12η αγωνιστική, με τους Στιγκιντριακούς να μένουν πρώτοι με 50-44 επί των Ρούκουνων, τους Alley Ουπς να χάνουν έδαφος στη μάχη της κορυφής, 57-64 από τους Gademians, τους εBEERους να κερδίζουν με 62-43 την Κάτω Γειτονιά και τους Gastone να γράφουν 116-42 επί της Ήρεμης Δύναμης. Στα υπόλοιπα παιχνίδια οι Barceλιώμα κέρδισαν με 70-59 την Τιρινίνι, οι S-Parta BC κέρδισαν με 56-46 τους Desperado, η Cream Team νίκησε με 91-40 τους Τριπόντιους και οι Θαλασσόλυκοι την Πλατεία με 63-43.

** Ανακοίνωση διοργανωτών: Οι ομάδες που επιθυμούν προπόνηση ή φιλικό από τις 22/12/2012 έως και τις 02/01/2013 παρακαλούνται να επικοινωνήσουν με τους διοργανωτές για να το δηλώσουν. **

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – GASTONE 42-116
(13-15, 23-42, 31-80, 42-116)

Οι Gastone συνεχίζουν την θεαματική τους πορεία στο πρωτάθλημα, με δεύτερη συνεχόμενη κατοστάρα, με δεύτερο ματς πάνω από τους 70 πόντους διαφορά, φτάνοντας πια στις 8 συνεχόμενες νίκες.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό για μία περίοδο με την Ήρεμη Δύναμη να παίρνει δύο τρίποντα από τον Χάχαλη Β. για να προηγηθεί με 8-4 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι Gastone απάντησαν με σερί 0-10 με τον Πανδή και δύο τρίποντα του Μαρίνη για το 10-14, με την πρώτη περίοδο να λήγει στο 13-15 από τον Γράψα για την Ήρεμη Δύναμη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Gastone χρειάστηκαν περίπου 3-4 λεπτά για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Νικολόπουλος είχε βάλει 7 πόντους για την Ήρεμη Δύναμη για να την κρατήσει όρθια ως το 20-21, αλλά από εκεί και πέρα οι Gastone έτρεξαν ένα 0-19 σερί, με τον Πανδή να έχει 6 πόντους και άλλους 5 παίκτες να σκοράρουν ως το 20-40. Το σερί διέκοψε το τρίποντο του Μπίτσικα, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 23-42. Η επίθεση των Gastone ήταν εκρηκτική στην 3η περίοδο, σκόραραν 38 πόντους, δέχτηκαν μόλις 8, για να ξεφύγει πολύ η διαφορά. Μέχρι να σκοράρει ο Χατζηιωαννίδης για την Ήρεμη Δύναμη, οι Gastone είχαν τρέξει ένα σερί 0-10 με τον Καραλή και τον Βλαχογεώργη για το 23-52, ενώ στο ίδιο επίπεδο έμεινε το σκορ ως το 28-58 από τον Νικολόπουλο και τον Πλευριά.

Στη συνέχεια, οι Gastone με τον Βλαχογεώργη και τον Πλευριά πήγαν ως το 28-65, ενώ ο Καραλής έκανε το σκορ 30-69 για να λήξει η 3η περίοδος στο 31-80 από τον Πανδή και τον Ροντογιάννη. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τον Πλευριά και τον Κορμανό οι Gastone πήγαν στο 33-86, , ενώ έφτασαν το σερί τους ως το 0-12 με τον Πλευριά και τον Πανδή για το 33-96. Ο Πανδής πήγε την ομάδα του στο 35-98, ενώ ο Καραλής έγραψε το 35-100, με τον Χατζηιωαννίδη και τον Χάχαλη Β. να σκοράρουν για την Ήρεμη Δύναμη. Το 40-110 έκαναν με τρίποντο ο Μπίτσικας και ο Πανδής απ’ την άλλη, με το ματς να τελειώνει στο 42-116 από τον Πανδή και τον Καραλή.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 36 πόντους, ο Πλευριάς 20, ο Καραλής 18, ο Μαρίνης 17 και ο Κορμανός 12. Για την Ήρεμη Δύναμη ο Χάχαλης Β. είχε 15 πόντους, ο Νικολόπουλος 10 και ο Χατζηιωαννίδης 9.

Ήρεμη Δύναμη: Χατζηιωαννίδης Χ. 9, Μπίτσικας Ε. 6 (2), Χάχαλης Β. 15 (2), Νικολόπουλος Δ. 10 (1), Γράψας Ε. 2, Χάχαλης Χ..

Gastone (Σακελλαρόπουλος Ν.): Καραλής Γ. 18, Βλαχογεώργης Γ. 9, Μαρίνης 17 (4), Πανδής Γ. 36, Ροντογιάννης Α. 4, Πλευριάς Σ. 20, Κορμανός Θ. 12.

εBEERοι – ΚΑΤΩ ΓΕΙΤΩΝΙΑ 62-43

(19-16, 33-21, 49-35, 62-43)

Οι εBEERοι κέρδισαν την Κάτω Γειτονιά με 62-43, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στη δεύτερη περίοδο χάρη στην πολύ καλή άμυνά τους. Το ματς ξεκίνησε με 0-4 για την Κάτω Γειτονιά με τον Μαυράκη, για να κρατήσει το προβάδισμα με το τρίποντο του Χατζηπαρασκευά στο 6-9. Οι εBEERοι απάντησαν για να προσπεράσουν με 12-11 με τον Ζώτο και τον Χανιωτάκη, για να πάει το ματς στο 14-14, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 19-16 για τους εBEERους από τον Γκούσκο Μ..

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζώτος και ο Χαντόπουλος πήγαν την ομάδα τους στο 25-16, με την Κάτω Γειτονιά να απαντά με δύο καλάθια του Λιακόπουλου για το 27-20. Από εκεί και πέρα οι εBEERοι κράτησαν την αντίπαλό τους στον ένα πόντο ως το τέλος της περιόδου, με τον Κανελλίδη και τον Ζώτο πήγαν στο 33-21.

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο στην 3η περίοδο, με τον Ρήγα να βάζει 4 πόντους στο ξεκίνημα οι εBEERοι πήγαν στο 37-23, ο Γκούσκος Δ. έκανε το 40-23, με την Κάτω Γειτονιά να απαντά με τον Φωτιάδη Χ. να σκοράρει 6 μαζεμένους πόντους ως το 42-27 της ομάδας του. Όμως, ο Ζώτος ήταν σε μεγάλη μέρα, κράτησε τους εBEERους με ασφάλεια μπροστά, 49-35 στην 3η περίοδο. Ο Λιακόπουλος μείωσε σε 49-37, αλλά οι εBEERοι με 3 πόντους του Ζώτου και 3 του Χαντόπουλου κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για να πάνε στο 55-38. Μετά την απάντηση του Λιακόπουλου ο Χανιωτάκης και ο Ζώτος έκαναν το 59-41, για να κλείσει το ματς με τρίποντο του Γκούσκου Δ. και καλάθι του Χατζηπαρασκευά για το 62-43.

Για τους νικητές ο Ζώτος είχε 22 πόντους, ο Χανιωτάκης 11 και 4 παίκτες από 6. Για την Κάτω Γειτονιά ο Λιακόπουλος είχε 18 πόντους, ο Φωτιάδης Χ. 8, ο Κωνσταντόπουλος και ο Χατζηπαρασκευάς από 7.

εBEERοι (Ζώτος): Κανελλίδης Π. 6, Γκούσκος Μ. 6, Χαντόπουλος Θ. 6, Χανιωτάκης Γ. 11, Γκούσκος Δ. 6 (2), Ρήγας Χ. 5, Ζώτος Χ. 22.

Κάτω Γειτονιά
(Μαυράκης): Φωτιάδης Χ. 8, Χατζηπαρασκευάς Χ. 7 (1), Μαυράκης Δ. 2, Φωτιάδης Α., Τσαμάλης Π. 1, Κωνσταντόπουλος Γ. 7 (1), Λιακόπουλος Η. 18, Σέρτσος Κ..

JETS – DRINK TEAM 76-47
(24-9, 35-17, 47-33, 76-47)

Οι Jets, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική, κέρδισαν την Drink Team με 76-47, παίρνοντας διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο. Ο Κωνσταντίνου και ο Ονουφρίου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς για να πάνε μαζί με τον Μάρκο την ομάδα τους στο 10-2, με τον Καλογρίδη και τον Ονουφρίου να γράφουν το 18-2 στη συνέχεια. Ο Λαζάρου με 5 πόντους μείωσε σε 20-9 στη συνέχεια, αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 24-9 από τον Κιούση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μπουρδανιώτης Α. με 6 μαζεμένους πόντους έφερε το ματς στο 32-11, με την Drink Team να απαντά με τον Παπαδόπουλο και τον Γιαννιτσιώτη Β., αλλά ο ημίχρονο έκλεισε στο 35-17. Στην επανάληψη ο Λαζάρου, ο Παπαδόπουλος και ο Γιαννιτσιώτης Β. κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά, 39-27. Όμως, οι Jets, με τον Ονουφρίου και τον Κωνσταντίνου να βάζουν από 4 πόντους πήγαν στο 47-30 για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο του Γιαννιτσιώτη Β..

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κωνσταντίνου με 4 πόντους έκανε το 51-33, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 20 πόντους από τον Τζώτζο, για να μειώσει ο Λαζάρου σε 57-40. Ο Καλογρίδης έβαλε 6 πόντους και ο Κιούσης 4 για να πάνε οι Jets στο 67-45, για να σκοράρει ο Μάρκος και ο Καλογρίδης στο τέλος και να κλείσει ο αγώνας στο 76-47.

Για τους νικητές ο Κωνσταντίνου είχε 18 πόντους, ο Ονουφρίου 15, ο Καλογρίδης 14, ο Μπουρδανιώτης Α. 12 και ο Κιούσης 8. Για την Drink Team ο Γιαννιτσιώτης Β. είχε 14 πόντους και ο Λαζάρου 13.

Jets (Μητσάκης Γ., Μπουρδανιώτης Π.): Τζώτζος Κ. 2, Μπουρδανιώτης Α. 12, Καλογρίδης Π. 14 (1), Μάρκος Η. 7, Ονουφρίου Π. 15 (1), Κωνσταντίνου Α. 18, Κιούσης Θ. 8.

Drink Team: Γιαννιτσιώτης Β. 14 (2), Σέμας Β., Γιαννιτσιώτης Σ. 5, Κώτσογλου Ν. 2, Παπαδόπουλος Μ. 6, Κουμάνης Σ. 2, Λαζάρου Γ. 13 (3), Παραγιάννης Κ. 3, Τσαβούρογλου Κ. 2.

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – BARCEΛΙΩΜΑ 59-70
(9-24, 27-41, 40-55, 59-70)

Οι Barceλιώμα, χωρίς τον περσινό MVP στο ρόστερ τους, κέρδισαν την Τιρινίνι, με τον… προπέρσινο MVP στο ρόστερ της, με 59-70 έχοντας πάρει διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, χάρη στον τρίποντο οίστρο του Κονταράτου. Με τρίποντο δικό του και του Ταμβάκη οι νικητές πήγαν στο 1-7 στο ξεκίνημα, με τον Κονταράτο να γράφει το 4-10 και τον Ταμβάκη με καλάθι και φάουλ το 4-13. Ο Κονταράτος ήταν ασταμάτητος έξω από τη γραμμή των 6.75 για το 4-16, με τον Μαντάκο να κάνει το 4-21 και τον Λεγάκη με τον Κουσούλη Α. να μειώνουν στο τέλος της περιόδου σε 9-24 μετά από το 4ο τρίποντο του Κονταράτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά το τρίποντο του Κουσούλη Α. για το 12-26, οι Barceλιώμα πήγαν στο 14-31 με τον Ταμβάκη, ενώ το τρίποντο του Σκαλτσογιάννη έκανε το 16-36 στο ματς. Ο Λεγάκης με τον Παντελή μείωσαν σε 23-39, με τον Μαντάκο να απαντά και τον Κουσούλη Α. με τον Ξενόφο να κλείνουν το ημίχρονο στο 27-41. Στην 3η περίοδο ο Μαντάκος έβαλε 5 πόντους για το 27-47 στο ξεκίνημα, με την Τιρινίνι, μετά το 29-49 να αρχίζει με τον Λεγάκη να βάζει 7 πόντους και τον Κουσούλη με τον Παντελή να βοηθούν να μειώνει ως το 38-51 και το 40-53, για να κλείνει ο Μαντάκος το δεκάλεπτο στο 40-55.

Στην 4η περίοδο ο Κώτσος και ο Παντελής μείωσαν σε 47-58, με τον Λεγάκη να σκοράρει τρίποντο για το 50-59 και τον Κουτέλα να κάνει το 52-60. Οι Barceλιώμα αντέδρασαν σωστά, είχαν 13/18 βολές στην περίοδο όσο η Τιρινίνι κυνηγούσε, απ’ την άλλη δεν υπήρχε επιθετική λύση πέραν του Κουσούλη Α., που μείωσε με τρίποντο σε 55-64, έκανε το 57-67, αλλά με τον Ταμβάκη και τον Σκαλτσογιάννη οι Barceλιώμα έφτασαν ως το 59-70 στο τέλος του ματς.

Για τους νικητές ο Ταμβάκης είχε 23 πόντους, ο Κονταράτος και ο Μαντάκος από 15 και ο Σκαλτσογιάννης 11. Για την Τιρινίνι ο Κουσούλης Α. είχε 20 πόντους, ο Λεγάκης 17 και ο Παντελής 10.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Ξενόφος Μ. 2, Παντελής Δ. 10 (1), Λεγάκης Γ. 17 (3), Κώτσος Δ. 5, Αντωνόπουλος Α., Κουρτογιάννης Χ., Κουσούλης Α. 20 (2), Κουσούλης Ν., Μυλωγιαννάκης Π., Γαλανόπουλος Γ., Κουτέλας Π. 5.

Barceλιώμα (Γκότσης Γ.): Μαρκάκης Γ. 2, Κονταράτος Ν. 15 (4), Σκαλτσογιάννης Β. 11 (1), Γκότσης Γ. 4, Ταμβάκης Θ. 23 (1), Μαντάκος Δ. 15 (1).

ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ – ΠΛΑΤΕΙΑ 63-43
(14-9, 29-25, 42-35, 63-43)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν την Πλατεία με 63-43, σε ένα ματς πολύ πιο κλειστό απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, παίρνοντας διαφορά μετά τα μισά της τελευταίας περιόδου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σαντικτσή και τον Γιαγλόγλου να φέρνουν την Πλατεία στο 4-5, για να απαντήσουν οι Θαλασσόλυκοι με τον Καραγιαννίδη και τον Δασκαλάκη και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-9.

Στη δεύτερη περίοδο, μετά το 16-9 από τον Λύρα, ο Σαντικτσής και ο Γεωργακόπουλος μείωσαν σε 16-14, με τον Ζαφειρόπουλο και τον Μπαλή Ε. να κάνουν το 20-19. Οι Θαλασσόλυκοι βρήκαν τρία τρίποντα ως το φινάλε του ημιχρόνου από Αδαμίδη, Καραγιαννίδη Τ. και Γερμενή, αλλά η Πλατεία με τον Χρυσούλα Χ. έμεινε κοντά, 29-25 στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο ο Σαντικτσής με 5 πόντους έκανε το 33-30, αλλά ο Τσανικλίδης και ο Δασκαλάκης έφεραν στο 38-32 τους Θαλασσόλυκους με τον Καραγιαννίδη και τον Γερμενή να κλείνουν την περίοδο στο 42-35. Η 4η περίοδος είδε τον Γερμενή να πηγαίνει την ομάδα του στο 44-35, αλλά η Πλατεία αντέδρασε και με τον Παπαϊωάννου και τον Χρυσούλα Χ. πλησίασε σε 44-41 με 6:35 για το φινάλε του αγώνα. Κάπου εκεί, το ξέσπασμα του Γερμενή έκρινε το ματς. Μετά από ένα καλάθι του Δασκαλάκη, έβαλε 5 πόντους με ένα τρίποντο για να πάει το ματς στο 52-41 με 4:10 για το φινάλε. Η Πλατεία είχε αποσυντονιστεί επιθετικά, ο Καραγιαννίδης Γ. με τρίποντο έκανε το 57-41, με το ματς να κλείνει στο 63-43 από τον Καραγιαννίδη Τ..

Για τους νικητές ο Δασκαλάκης είχε 13 πόντους, ο Γερμενής 12, ο Καραγιαννίδης Γ. 11 και ο Καραγιαννίδης Τ. 9. Για την Πλατεία ο Σαντικτσής είχε 13 πόντους, όσους και ο Χρυσούλας Χ..

Θαλασσόλυκοι (Καραγιαννίδης Γ.): Καραγιαννίδης Τ. 9 (1), Λέντζος Φ. 4, Λύρας Γ. 2, Γερμενής Χ. 12 (2), Καραγιαννίδης Γ. 11 (3), Αδαμίδης Ν. 4 (1), Τσανικλίδης Θ. 6, Δασκαλάκης Π. 13 (1), Μανάι Δ. 2.

Πλατεία: Μπαλής Ε. 4, Παπαϊωάννου Γ. 3, Χρυσούλας Π., Χρυσούλας Χ. 13, Γεωργακόπουλος Α. 2, Αθανασίου Σ. 3, Σαντικτσής Κ. 13 (2), Ζαφειρόπουλος Α. 3, Γιαγλόγλου Γ. 2, Μπαλής Μ..

ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ – ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ 50-44
(7-9, 16-18, 35-30, 50-44)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τους Ρούκουνες με 50-44 χάρη στην εμφάνιση του Εγγλέζου και την είσοδο του Γαβρίδη στο ματς στη δεύτερη περίοδο, που πήγε την ομάδα του από το -8 στο +7 μέχρι να ξαναβγεί. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Ρούκουνες να μπαίνουν καλύτερα στο γήπεδο. Μετά το 3-0 από τον Καζάκο, ο Θεοδωρόπουλος και ο Μορφιάδης έφεραν την ομάδα τους στο 5-7, με τον Ρατσιάτο να κάνει το 5-9. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 7-9 από τον Κτενίδη, με τους Ρούκουνες να ανεβάζουν τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Εκεί, ο Τσερπές και ο Θεοδωρόπουλος έγραψαν το 8-16, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 10 πόντους, 8-18, από τον Τοπαλίδη. Ο Εγγλέζος και η είσοδος του Γαβρίδη άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, με τους Στιγκιντριακούς να καταφέρνουν να μειώσουν σε 16-18 μέχρι να βγει το ημίχρονο, με 6 πόντους του Εγγλέζου. Στην επανάληψη, ο Εγγλέζος ήταν που ισοφάρισε τον αγώνα, ενώ μετά από ένα καλάθι του Γράψα, ο Εγγλέζος ήταν και πάλι που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 22-20.

Μάλιστα, έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους για να φέρει τους Στιγκιντριακούς στο 28-20 με σερί 10-0. Ο Θεοδωρόπουλος απάντησε μετά το τρίποντο του Γαβρίδη (31-22) για να μειώσει σε 33-27, αλλά ο Κόκκορης έκανε το 35-29, για να κλείσει η περίοδος στο 35-30 από βολές του Θεοδωρόπουλου και του Τοπαλίδη. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Νούκας έκανε το 37-30, με τους Ρούκουνες να απαντούν με τον Καραμπάτσο για το 37-34. Η διαφορά με 4:30 για το τέλος έφτασε στους 10 πόντους και πάλι, 44-34, από τους 5 πόντους του Γρυπάρη και το καλάθι του Εγγλέζου, με τους Ρούκουνες να βρίσκουν δύο τρίποντα από Μορφιάδη και Ρατσιάτο για να μειώσουν σε 46-40 και να κάνει ο Μορφιάδης το 46-42 με 2:03 για τη λήξη.

Στο 1:30 αστόχησαν σε τρίποντο που θα έφερνε το ματς στον πόντο, αλλά και οι Στιγκιντριακοί έχασαν επίθεση για να κάνει ο Θεοδωρόπουλος το 46-44. Οι Στιγκιντριακοί έχασαν κι άλλη επίθεση, αλλά στα 15 δευτερόλεπτα ο Εγγλέζος ήταν εκεί και έκλεψε την μπάλα, με 2/2 βολές του Γαβρίδη το ματς πήγε στο 48-44, με τον Εγγλέζο να ξανακλέβει την μπάλα στην επαναφορά και να γράφει το 50-44 στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Εγγλέζος είχε 23 πόντους και ο Γαβρίδης 7. Για τους Ρούκουνες ο Θεοδωρόπουλος είχε 19 πόντους και ο Μορφιάδης 7.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης, Γαβρίλος): Διαμαντόπουλος Σ., Μπότσης Γ., Γρυπάρης Θ. 5 (1), Εγγλέζος Τ. 23, Μπούσουλας Μ., Γαβρίδης Γ. 7 (1), Γράψας Α. 3, Κόκκορης Θ. 2, Κτενίδης Γ. 2, Νούκας Δ. 2, Καζάκος 6.

Ρούκουνες (Πανόπουλος): Ρατσιάτος Σ. 5 (1), Καραμπάτσος Σ. 4, Πανόπουλος Α. 2, Μορφιάδης Π. 7 (1), Τσερπές Η. 2, Θεοδωρόπουλος Κ. 19 (2), Λουπασάκης Μ., Τοπαλίδης Δ. 5.

HAVANA RUM – ZEPPELIN 50-57

(13-14, 22-30, 35-41, 50-57)

Σε αγώνα της 2ης αγωνιστικής, οι Zeppelin κέρδισαν τη Havana Rum με 50-57, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα. Το ματς άρχισε με τον Παπαδημητρίου να βάζει 5 πόντους και τον Χατζηαρσένη να βοηθά για να πάει η ομάδα του στο 9-0, ενώ με τον Μπακαυγά Γ. η Havana Rum πήρε διψήφια διαφορά, 13-3. Ο Τσαντζαλής έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, με δικό του τρίποντο και 4 πόντους του Ποζιόπουλου οι Zeppelin ισοφάρισαν σε 13-13 για να τελειώσει η περίοδος στο 13-14.

Το σερί των Zeppelin έφτασε στο 0-15 με το Ρήγα και τον Τσαντζαλή στο δεύτερο δεκάλεπτο για το 13-18, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 10 πόντους, αφού η Havana Rum δεν είχε επιθετικές λύσεις μπροστά στην άμυνα των αντιπάλων της. Ο Παπαδάτος με 5 πόντους και ο Θωμάς έγραψαν το 14-25, με το σερί των Zeppelin να έχει φτάσει στο 1-22. Ο Μαγιάτης σταμάτησε την ανομβρία της ομάδας του στην επίθεση βάζοντας 4 πόντους με τον Τσιτκάνο να κάνει το 20-28. Όμως οι Zeppelin κράτησαν τον έλεγχο, με τον Τσαντζαλή πήγαν στο 20-30 για να κλείσει στους 8 πόντους το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η Havana Rum μείωσε με τον Χατζηαρσένη και τον Μπακαυγά σε 27-30, αλλά οι Zeppelin είχαν ξανά την απάντηση, με τον Ποζιόπουλο πήγαν στο 27-35. Η Havana Rum μείωσε ξανά στους 4 πόντους, 33-37 με τον Μπακαυγά Γ., με την 3η περίοδο να κλείνει στο 35-41 από τον Θωμά. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Zeppelin πήγαν στο 35-44 με το τρίποντο του Ποζιόπουλου, η Havana Rum μείωσε με τον Χιώτη σε 39-44 για να έρθει ο Κουτσός για το 39-48. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο, Παπαδάτος και Ποζιόπουλος έγραψαν το 40-55, τρέχοντας ένα σερί 1-11 που έκρινε οριστικά τον αγώνα. Η Havana Rum μπόρεσε να μειώσει σε 50-57 στο τέλος, μετά το 42-57 του Κουτσού, με τον Ραδόπουλο και τον Μπακαυγά Γ..

Για τους νικητές ο Ποζιόπουλος είχε 15 πόντους, ο Παπαδάτος 14, ο Θωμάς 8 και ο Τσαντζαλής 7. Για τη Havana Rum ο Παπαδημητρίου είχε 12 πόντους, ο Μπακαυγάς Γ. και ο Μαγιάτης είχαν από 8 και ο Χιώτης 7.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 8, Μαγιάτης Γ. 8, Μπακαυγάς Α. 4, Παπαδημητρίου Γ. 12 (1), Χατζηαρσένης Α. 5, Ραδόπουλος Π. 4, Χιώτης Σ. 7, Μανίκας Ε., Τσιτκάνος Ε. 2.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 14 (1), Ρήγας Γ. 5, Κουτρούλης Γ., Κουτσός Α. 6, Θωμάς Θ. 8, Τσαντζαλής Θ. 7 (1), Ποζιόπουλος Λ. 15 (1), Αντωνίου Μ. 2.

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – CREAM TEAM 40-91
(6-16, 16-43, 28-64, 40-91)

Η Cream Team κέρδισε τους Τριπόντιους με 40-91 έχοντας τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Το ματς ξεκίνησε με την Cream Team να απαντά στο 2-1 του Χασιώτη με τον Ζήση Γ. και τον Σταθόπουλο για να πάει στο 2-9. Μετά το 6-11 από τον Χασόγια και τον Παβατζόγλου ο Ζούλιας και ο Τσαΐνης έκαναν το 6-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσαφαντάκης μείωσε σε 8-16, αλλά η Cream Team απάντησε με σερί 0-14 με τον Ζήση Γ., τον Κοτσιώτα και τον Σταθόπουλο για να ξεφύγει με 8-30. Το σερί διέκοψε ο Παβατζόγλου, αλλά ο Ζούλιας και ο Κολοβός Φ. έφεραν την ομάδα τους στο 12-37. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε σε 16-43 από τον Χασιώτη και τον Βαμβακά.

Στην επανάληψη η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει, με τον Κοτσιώτα να βάζει 13 συνεχόμενους πόντους, η Cream Team έτρεξε ένα 0-13 για να φτάσει στο 16-56. Ο Παβατζόγλου και ο Χασόγιας σκόραραν για το 24-58, αλλά η Cream Team πήγε με το τρίποντο του Σταθόπουλου και το καλάθι του Ζήση Δ. στο 26-64 για να κλείσει η 3η περίοδος στο 28-64 από τον Δαμιανάκη. Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Παβατζόγλου και το καλάθι του Χασιώτη έκαναν το σκορ 33-64, με την Cream Team να απαντά με νέο σερί 0-14, αυτή τη φορά με 8 πόντους του Κοτσιώτα και τους Ζούλια και Τούση να συνεπικουρούν ως το 33-78. Ο Βαμβακάς έκανε το 34-85 για την ομάδα του, ενώ ο αγώνας έληξε με 6 πόντους του Παβατζόγλου για τους Τριπόντιους και καλάθι του Τσαΐνη για την Cream Team.

Για τους νικητές ο Κοτσιώτας είχε 26 πόντους, ο Ζούλιας 13, ο Ζήσης Γ. 10, όσους και ο Σταθόπουλος, ενώ ο Βαμβακάς είχε 9. Για τους Τριπόντιους ο Παβατζόγλου είχε 17 πόντους.

Τριπόντιοι: Τσαφαντάκης Α. 2, Καλορίτης Ν. 5, Μπέης Α., Δημόγιωργας Π., Παβατζόγλου Α. 17 (2), Χασόγιας Θ. 6, Χασιώτης Γ. 6, Δαμιανάκης Ζ. 4.

Cream Team (Ζήσης Δ.): Μπολάνος Μ., Δουβίκος Γ., Ζήσης Γ. 10 (2), Τούσης Ν. 6, Ζήσης Δ. 4, Ταταμίδης Α. 4, Ζούλιας Ν. 13, Σταθόπουλος Π. 10 (2), Τσαΐνης Δ. 4, Κολοβός Φ. 5 (1), Κοτσιώτας Μ. 26 (3), Βαμβακάς Μ. 9.

S-PARTA BC – DESPERADO 56-46
(8-6, 15-17, 31-29, 56-46)

Σκληρό ντέρμπι ανάμεσα στους S-Parta BC και τους Desperado με τους πρώτους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 56-46 στο φινάλε. Το παιχνίδι ήταν κλειστό από την αρχή. Οι Desperado μπήκαν με τον Σεφέρη και τον Κορκονδείλα να γράφουν το 2-6, αλλά η S-Parta BC απάντησε με τον Κουζουβουνά Χ. και τον Ορνιθόπουλο για το 8-6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σαλιμένος και ο Σεφέρης έγραψαν το 9-12, ο Κουζουβουνάς Χ. απάντησε, με τον Σεφέρη και τον Μαυροφρύδη να πηγαίνουν την ομάδα τους στο 12-16. Η S-Parta BC απάντησε και πάλι, με τον Κουζουβουνά Μ. για το 15-17, αλλά το ημίχρονο έληξε στο 15-17 για τους Desperado. Στην 3η περίοδο ο Κορκονδείλας έκανε το 15-21, με την S-Parta BC να απαντά με τρίποντο του Κουκάκη για το 19-21. Οι Desperado κράτησαν το προβάδισμα, πήγαν στο 19-25 με τον Μαυροφρύδη και στο 20-27 με τον Σεφέρη, για να έρθει ο Κουζοβουνάς και ο Κουζουβουνάς Χ. για να μειώσουν σε 26-27, με τον Κουκάκη να ισοφαρίζει με νέο τρίποντο και τον Κοτρώνη Κ. να κλείνει την περίοδο στο 31-29 για τους S-Parta BC.

Στο 4ο δεκάλεπτο η S-Parta BC μπόρεσε και με τρίποντα από τους Κουκάκη και Ορνιθόπουλο να ξεφύγει με 10 πόντους, 39-29, με τον Ράγγα να απαντά κι αυτός με τρίποντο ο Κουζουβουνάς Χ. πήγε την ομάδα του στο 41-32, αλλά νέο τρίποντο του Ράγγα μείωσε σε 41-35. Μετά το 43-35 ο Ράγγας έβαλε και 3ο συνεχόμενο τρίποντο για το 43-35, με τον Μαυροφρύδη να ρίχνει τη διαφορά στο 43-40. Ο Ορνιθόπουλος πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 46-40, με τους Desperado με τον Σεφέρη να μειώνουν σε 48-43. Με βολές του Κοτρώνη Κ. και του Ορνιθόπουλου η S-Parta BC πήγε στο 52-43, για να απαντήσει με τρίποντο ο Κορκονδείλας, αλλά να μην μπορέσουν οι Desperado να πλησιάσουν περισσότερο, ο Κοτρώνης Κ. και ο Ορνιθόπουλος ήταν που και πάλι έγραψαν το 56-46 για το τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Ορνιθόπουλος και ο Κουζουβουνάς Χ. είχαν από 15 πόντους, ο Κουκάκης 9 και ο Κοτρώνης Κ. 8. Για τους Desperado ο Σεφέρης είχε 16 πόντους, ο Κορκονδείλας 11 και ο Ράγγας 9.

S-Parta BC (Μυλωνάς Γ., Κοτρώνης Κ.): Κουζουβουνάς Χ. 15, Ορνιθόπουλος Π. 15 (2), Πορτσίδης Σ. 1, Κοτρώνης Κ. 8, Κουζουβουνάς Μ. 3, Κουκάκης Α. 9 (3), Σπανίδης Ν., Κουζοβουνάς Σ. 4, Μυλωνάς Γ. 1, Διαμαντόπουλος Μ..

Desperado (Καραλής Ε.): Δάφνος Δ., Δραγατσίκης Κ., Καραλής Ε., Εμμανουηλίδης Α., Μαυροφρύδης Δ. 6, Κορκονδείλας Β. 11 (2), Σεφέρης Δ. 16, Μουρούτης Ι., Κατσιαβάρας Π., Ράγγας Φ. 9 (3), Σαλιμένος Β. 4.

GADEMIANS – ALLEY ΟΥΠΣ 64-57
(18-7, 37-27, 51-41, 64-57)

Οι Gademians κέρδισαν τους Alley Ουπς με 64-57, χάρη στο πολύ καλό ξεκίνημά τους στον αγώνα, που τους χάρισε από νωρίς διψήφια διαφορά. Οι Alley Ουπς αντέδρασαν, ισοφάρισαν, αλλά δεν κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε με βολή του Σταυρόπουλου Αγ. για το μοναδικό προβάδισμα των Alley Ουπς στον αγώνα. Οι Gademians απάντησαν με τον Τρουλάκη και τον Παπαδόπουλο πήγαν στο 6-1, για να απαντήσουν ο Χαραλαμπόπουλος και ο Στεφανιδάκης για το 9-6.

Η περίοδος συνεχίστηκε με τρίποντο του Τρουλάκη και καλάθι του Αθανασόπουλου για το 14-6, με τους Gademians με 4 πόντους του Αδαμόπουλου πήγαν στο 18-6, για να γράψει ο Αθανασόπουλος το 20-7 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι Alley Ουπς μείωσαν με τον Παρασκευόπουλο, αλλά μετά το 22-11 από τον Κοζαδίνο, οι Gademians με τον Τρουλάκη και τον Αδαμόπουλο πήγαν στο 30-13. Η διαφορά μειώθηκε στους 6 πόντους με σερί 0-11 από τους Alley Ουπς, ο Κουλούπης με 8 συνεχόμενους πόντους και ο Στεργίου με τρίποντο έγραψαν το 30-24. Ο Τρουλάκης απάντησε με δικό του τρίποντο, για να κάνει ο Στεργίου με τον ίδιο τρόπο το 33-27.

Οι Gademians, πάντως, δεν έχασαν τον έλεγχο και με τον Τρουλάκη και τον Αδαμόπουλο πήγαν στο 37-27 στην ανάπαυλα. Με 5 πόντους του Σιπετζή στην επανάληψη έφτασαν στο 42-27, με τα τρίποντα από Στεργίου και Κουλούπη να μειώνουν σε 42-33. Οι Gademians και πάλι είχαν την απάντηση, ο Σιπετζής έφτασε τους 9 συνεχόμενους πόντους για το 46-33 ενώ ο Κοζαδίνος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 16 πόντους (49-33). Οι Alley Ουπς προσπάθησαν και πάλι να μειώσουν, με τον Μαζιώτη και τον Κουλούπη πλησίασαν στο 49-39, για να κλείσει η 3η περίοδος στο 51-41.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Στεφανιδάκης μείωσε σε 51-43, οι Gademians πήγαν με τον Αθανασόπουλο στο 54-43, για να αρχίσουν την τελική τους αντεπίθεση οι Alley Ουπς, με τον Μαζιώτη και τον Στεφανιδάκη μείωσαν σε 54-48, για να έρθει το τρίποντο του Κουλούπη για το 54-51. Ο ίδιος ήταν που έριξε κι άλλο τη διαφορά, 55-53 στα 3:30 για το τέλος, για να έρθει, μετά την ένταση που δημιουργήθηκε και 2 ντεσκαλιφιέ, το καλάθι του Τσομπάνου για να ισοφαρίσει το ματς, 55-55.

Μετά τη χαμένη επίθεση των Gademians, οι Alley Ουπς είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν αλλά αστόχησαν κι αυτοί, για να κάνει με 2/2 βολές ο Τρουλάκης το 57-55 με 2:22 για το τέλος. Νέα χαμένη επίθεση των Alley Ουπς, ξανά 2/2 βολές από τον Τρουλάκη για το 59-55. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά ένα λεπτό πριν το τέλος, όταν οι Alley Ουπς μετά από χαμένη επίθεση πήραν επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ, αλλά είχαν 0/2 βολές για να έρθει με 2/2 ο Σιπετζής να κάνει το 61-55 για τους Gademians στα 54 δευτερόλεπτα. Ο Παρασκευόπουλος μείωσε στα 44 δευτερόλεπτα 61-57, οι Gademians αστόχησαν στα 20, αλλά στα 8 δευτερόλεπτα το τρίποντο των Alley Ουπς ήταν κι αυτό άστοχο και στην εκπνοή ο Τρουλάκης έγραψε το 64-57.

Για τους νικητές ο Τρουλάκης είχε 24 πόντους, ο Αθανασόπουλος είχε 11, όσους και ο Αδαμόπουλος με τον Σιπετζή. Για τους Alley Ουπς ο Κουλούπης είχε 19 πόντους, ο Στεργίου 10 και ο Μαζιώτης 9.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Αδαμόπουλος Α. 11, Παπαδόπουλος Η. 2, Κοζαδίνος Α. 5 (1), Παπασγουρίδης Ε., Τρουλάκης Δ. 24 (3), Παπασγουρίδης Ζ., Αθανασόπουλος Θ. 11 (1), Τσάκαλος Γ., Σιπετζής Σ. 11 (1).

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν.): Χατζηνικολάου Χ. 1, Σταυρόπουλος Αγ. 3, Χαραλαμπόπουλος Γ. 2, Παρασκευόπουλος Ν. 5, Κουλούπης Θ. 19 (3), Χατζηνικολάου Σ., Τσομπάνος Β. 2, Γιαννουκάς Α., Στεργίου Γ. 10 (3), Στεφανιδάκης Γ. 6, Μαζιώτης Κ. 9.

“Πάνος Ζαχαρογιάννης” 2012-13

Το ερασιτεχνικό πρωτάθλημα “Πάνος Ζαχαρογιάννης”, κατά την σεζόν 2012-13 διεξήχθη σε 3 διαφορετικούς ομίλους, αλλά …