Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Αήττητα τα Κουλουβάχατα, πρώτη νίκη για Byron Celtics!

Αήττητα τα Κουλουβάχατα, πρώτη νίκη για Byron Celtics!

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Σε ματς της 5ης αγωνιστικής για τον δεύτερο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» τα Κουλουβάχατα κέρδισαν με 56-39 τους Άσσους, ενώ οι Buzzer Beeres επικράτησαν με 56-44 των Ασυμβίβαστων. Για την 4η αγωνιστική οι Byron Celtics κέρδισαν με 62-37 τους Fast Break. Σε αγώνα της 6ης αγωνιστικής το Μπάχαλο κέρδισε με 61-50 τους Halia Mavericks, ενώ για τη 15η αγωνιστική οι Remal Madrid μπήκαν με νίκη στο πρωτάθλημα 49-31 τους Rolling Stones. Ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 80-46 τους Divers για τη 17η αγωνιστική, ενώ η ΑΕΚ Περιστερίου, σε ματς 11ης αγωνιστικής επικράτησε με 115-37 των Whiskago Bulls.

FAST BREAK – BYRON CELTICS 37-62

(6-21, 17-39, 27-51, 37-62)

Σε ματς της 4ης αγωνιστικής οι Byron Celtics κέρδισαν τους Fast Break με 37-62 για να κάνουν την πρώτη τους νίκη, μπαίνοντας καταπληκτικά στο ματς. Με τον Σαχινίδη να βάζει 8 πόντους και τον Ρούσσο να συνεπικουρεί, οι Byron Celtics μπήκαν στο ματς με 0-15, ενώ μετά το καλάθι των Fast Break, ο Σαχινίδης και ο Μακρυμίχαλος έφεραν το ματς στο 6-21 του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά ανέβηκε περισσότερο, με τρίποντο του Μακρυμίχαλου πήγε στο 6-24, ενώ ο Ρούσσος και ο Αλεξίου έκαναν το 10-29 για την ομάδα τους, με το τρίποντο του Χανιώτη να φέρνει το ματς πάνω από τους 20 πόντους, 12-34. Το ημίχρονο έκλεισε στο 17-39 από ένα ακόμα τρίποντο του Χανιώτη. Στην 3η περίοδο οι Byron Celtics με τον Γκίκα, τον Κυρούση και τον Σαχινίδη ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά ως το 21-49, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 27-51 από τον Σαχινίδη.

Στην 4η περίοδο οι Fast Break προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά τα κατάφεραν μόνο ως το 30-51, με τους αντιπάλους τους να σκοράρουν με τον Ρούσσο, τον Σιάφο και τον Γκίκα για το 30-58, με τον Σταθούλια να τους πηγαίνει στο 30-62 λίγο πριν το τέλος, μέχρι να διαμορφωθεί το 37-62 στο φινάλε.

Για τους νικητές ο Σαχινίδης έβαλε 16 πόντους, ο Ρούσσος 13, ο Γκίκας 7 και ο Μακρυμίχαλος επίσης 7. Για τους Fast Break ο Τρίγκας είχε 22 πόντους.

Fast Break (Παππάς Π.): Μακρής Κ. 2, Σπηλιωτόπουλος Φ. 2, Σιαφλέκης Α., Σιανός Χ. 3, Γαρέφαλλος Φ., Κοτσώνης Δ. 2, Τρίγκας Γ. 22, Παυλόπουλος Η. 4, Συμεωνίδης Γ. 2, Αρνής Σ., Σιανός Σ.

Byron Celtics (Σταθούλιας): Γκίκας Π. 7, Σαχινίδης Π. 16, Σταθούλιας Γ. 3, Κυρούσης Χ. 4, Σιάφος Φ. 2, Μακρυμίχαλος Α. 7 (1), Χανιώτης Α. 6 (2), Λοΐζος Α., Αλεξίου Κ. 4, Ρούσσος Γ. 13.

ΜΠΑΧΑΛΟ – HALIA MAVERICKS 61-50
(21-16, 31-33, 46-40, 61-50)

Σε ματς της 6ης αγωνιστικής το Μπάχαλο κέρδισε τους Halia Mavericks με 61-50, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος του και ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ανταλλάσουν καλάθια, χαρακτηριστικό είναι ότι στην πρώτη περίοδο είχαμε 9 εναλλαγές στο προβάδισμα! Ο Διακονικολάου έκανε το 4-5 για τους Halia Mavericks με τον Ραουάτ Ν. να απαντά, ενώ ο Κουταλάκης έφερε την ομάδα του στο 8-9 για να κάνει το 11-9 με τρίποντο ο Παραδείσας.

Ο Διακονικολάου και ο Κουταλάκης σκόραραν για το 11-14, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 21-16 από τον Μητρόπουλο και τον Κολιατσα για το Μπάχαλο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks έτρεξαν σερί 0-10 με τον Κλιμαντήρη Δ. και τον Κυριαζόπουλο για να προηγηθούν με 21-26, αλλά το σερί διέκοψε με τρίποντο ο Ραουάτ Α.. Μετά το 24-29 από τον Κλιμαντήρη Σ., το Μπάχαλο με δύο τρίποντα από Μητρόπουλο και Παπαδόπουλο πλησίασε σε 30-31 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο 31-33 από τον Αγγελονίτη για τους Halia Mavericks.

Στο δεύτερο μέρος ο Ραουάτ Α. και ο Καστρίτσιος έγραψαν το 35-33, με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 41-36 για την ομάδα του. Οι Halia Mavericks απάντησαν με τον Διακονικολάου και τον Κλιμαντήρη Σ. για το 41-40, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 5 ακόμα πόντους του Παπαδόπουλου για το 46-40.

Στην 4η περίοδο ο Κλιμαντήρης Δ. και ο Κλιμαντήρης Σ. κατάφεραν να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 46-46, με το Μπάχαλο να πηγαίνει στο 48-46 με τον Παραδείσα. Ο Κοκαλιάρης με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους Halia Mavericks, ενώ μετά την απάντηση με τρίποντο του Παραδείσα, ο Κλιμαντήρης Δ. μείωσε σε 51-50. Κάπου εκεί τα τρίποντα από Παραδείσα και Μητρόπουλο έφεραν το Μπάχαλο στο 57-50, με τους Halia Mavericks να χάνουν τις επιθέσεις που είχαν για να μειώσουν και τον Παραδείσα με ένα ακόμα τρίποντο να γράφει το 61-50 στο τέλος του αγώνα.

Για τους νικητές ο Παραδείσας είχε 17 πόντους, ο Μητρόπουλος, 15 και ο Παπαδόπουλος 12. Για τους Halia Mavericks ο Διακονικολάου είχε 10 πόντους, ο Αγγελονίτης 9, ο Κλιμαντήρης Σ. 8 και ο Κλιμαντήρης Δ. 7.

Μπάχαλο (Μητρόπουλος Σ.): Ραουάτ Ν. 4, Παραδείσας Α. 17 (4), Καστρίτσιος Λ. 4, Παπαδόπουλος Χ. 12 (2), Ραουάτ Α. 5 (1), Μητρόπουλος Σ. 15 (2), Μπόλλης Λ. 2, Κολιάτσας Φ. 2.

Halia Mavericks (Χαχλαδάκης): Αγγελονίτης Π. 9 (1), Κληρονόμος Χ., Κοκκαλιάρης Χ. 5 (1), Κυριαζόπουλος Α. 6, Κοντές Χ., Κλιμαντήρης Σ. 8, Διακονικολάου Γ. 10 (1), Χατζόπουλος Χ., Μανούσος Α., Κουταλάκης Α. 4, Κλιμαντήρης Δ. 7, Αγγελιδέλης Τ. 1.

ROLLING STONES – REMAL MADRID 31-49
(8-17, 17-27, 23-37, 31-49)

Οι Remal Madrid κέρδισαν σε αγώνα της 15ης αγωνιστικής τους Rolling Stones με 31-49 για να μπουν με νίκη στο πρωτάθλημα, σε παιχνίδι που είχαν τον έλεγχο σχεδόν από το ξεκίνημά του. Το ματς άρχισε με τρίποντο του Χανίδη Φ. για τους Rolling Stones, ενώ ο Τσιγαρίδας έκανε το 5-1 για την ομάδα του. Ο Μαζιώτης απάντησε και ο Βιλλιώτης ήταν που ισοφάρισε τον αγώνα σε 7-7 για τους Remal Madrid, με τον Μαζιώτη να φτάνει τους 8 πόντους δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του με 7-11. Ο Παπαδόπουλος και ο Σελάκης σκόραραν για το 7-15 με την περίοδο να κλείνει στο 8-17 από τον Λυμπερόπουλο.

Ο Σαπουντζής και ο Καλογερόπουλος μείωσαν σε 13-17 για τους Rolling Stones στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Τσιγαρίδα με τρίποντο να γράφει το 16-19 και τον Θειακούλη το 17-19 με 1/2 βολές. Την επιθετική ανομβρία των Remal Madrid έληξε το τρίποντο του Λυμπερόπουλου με τον Παπαδόπουλο να σκοράρει καλάθι και φάουλ για το 17-25 και το πρώτο μέρος να κλείνει από τον Λυμπερόπουλο στο 17-27.

Στην 3η περίοδο το σερί των Remal Madrid μεγάλωσε και έφτασε το 0-12, με τον Αλαφούζο και τον Ρούσσο ως το 17-31, με τον Χιονά να κάνει το 19-34 λίγο μετά. Ο Ευλογιάς έδωσε σκορ στους Rolling Stones ενώ μετά το 21-37 από τον Σελάκη, ο Χατζηιωάννου ήταν που έκανε το 23-37 στο 30ο λεπτό. Μάλιστα, μετά από το καλάθι του Βιλλιώτη, ο ίδιος ήταν που στο 4ο δεκάλεπτο έκανε το 27-41 για να σκοράρει ο Ρούσσος για τους Remal Madrid και ο Λυμπερόπουλος να κάνει το 27-45. Ο Καλογερόπουλος με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 31-45, για να κλείσει το ματς στο 31-49 από το τρίποντο του Χιονά.

Για τους νικητές ο Λυμπερόπουλος είχε 12 πόντους, ο Μαζιώτης 8 και ο Παπαδόπουλος 7. Για τους Rolling Stones ο Χατζηιωάννου είχε 8 πόντους.

Rolling Stones
(Παπαδήμας): Χανίδης Φ. 5 (1), Τσιγαρίδας Κ. 5 (1), Καλογερόπουλος Γ. 5, Παπαδήμας Α., Θειακούλης Θ. 1, Χανίδης Θ., Χουρδάκης Κ., Ευλογιάς Φ. 4, Χατζηιωάννου Κ. 8, Σαπουντζής Τ. 3.

Remal Madrid (Μεσσάδος): Μεταξάς Μ., Πηλάκης Ν., Λυμπερόπουλος Τ. 12 (1), Παπαδόπουλος Β. 7, Σελάκης Σ. 4, Χιονάς Γ. 6 (2), Μαζιώτης Κ. 8, Αλαφούζος Γ. 2, Ρούσσος Β. 5, Μανίνας Γ., Μεσσάδος Κ., Βιλλιώτης Δ. 5.

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – DIVERS 80-46
(22-15, 35-26, 54-33, 80-46)

Για τη 17η αγωνιστική ο Ρεμπελιακός κέρδισε με 80-46 τους Divers παίρνοντας διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους Divers, που με τον Καβρουδάκη και τον Τσάπαλο πήγαν στο 4-8, για να ισοφαρίσει το ματς με τρίποντο ο Πλεξουσάκης για τον Ρεμπελιακό. Ο Κοτρόλος έκανε το 8-11 με τον Κοντογιώργη να απαντά με τρίποντο και τον Ρεμπελιακό με τον Φλόκαλη και τον Ροδίτη Α. να παίρνει το προβάδισμα με 19-14, για να τελειώσει η πρώτη περίοδος από τον Φλόκαλη στο 22-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κατσιαφάρος με τρίποντο έκανε το 26-15 για την ομάδα του, με τον Καβρουδάκη να μειώνει για τους Divers και τον Τσάπαλο να φέρνει το ματς στο 30-22. Κάπως έτσι έμεινε η εικόνα του αγώνα ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον Κουλουριώτη και τον Ροδίτη Α. να στέλνουν τις δύο ομάδες στο 35-26 στην ανάπαυλα.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ρεμπελιακός πήγε στο 37-26 με τον Ντούσια, ενώ μετά το καλάθι του Καβρουδάκη για το 37-29, οι νικητές πήραν διαφορά, με τον Κοντογιώργη και τον Καρρά πήγαν στο 43-29. Οι Divers με τον Καβρουδάκη και τον Τάρλα πλησίασαν σε 45-33, αλλά ακολούθησε ένα 9-0 από τους νικητές με τον Καρρά, τον Φλόκαλη και το τρίποντο του Κατσιαφάρου για το 54-33 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στην 4η περίοδο η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο, ο Ντούσιας και ο Κοντογιώρηγς με τον Ροδίτη Α. έφεραν το ματς στο 64-35, ενώ ο Καρράς έκανε το 68-36 για την ομάδα του, με τον Σαρρή να γράφει το 70-36. Οι Divers απάντησαν με τον Τσάπαλο και τον Καβρουδάκη για το 70-40, με τον Λαρεντζάκη και τον Κοντογιώργη να κάνουν το 77-43, για να κλείσει το ματς στο 80-6 από Φλόκαλη και Καβρουδάκη.

Για τους νικητές ο Καρράς είχε 14 πόντους, ο Κοντογιώργης 12, ο Φλόκαλης και ο Ροδίτης Α. από 10, ο Ντούσιας 8 και ο Σαρρής 7. Για τους Divers ο Καβρουδάκης είχε 26 πόντους, ενώ οι Τσάπαλος και Κοτρόλος από 7.

Ρεμπελιακός (Καρράς): Ροδίτης Α. 10, Ντούσιας Σ. 8, Πλεξουσάκης Κ. 4 (1), Κοντογιώργης Α. 12 (1), Φλοκάλης Σ. 10,Λαρεντζάκης Β. 5 (1), Κατσιαφάρος Γ. 10 (2), Σαρρής Π. 7, Καρράς Χ. 14.

Divers (Καβρουδάκης): Κουλουριώτης Ζ. 2, Κοντσαλάκης Γ., Τάρλας Θ. 4, Τσαπάλος Φ. 7, Καβρουδάκης Ν. 26, Σαρρής Γ., Κοτρόλος Φ. 7.

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – WHISKAGO BULLS 115-37

(33-3, 58-12, 90-17, 115-37)

Σε ματς της 11ης αγωνιστικής η ΑΕΚ Περιστερίου κέρδισε με 115-37 τους Whiskago Bulls μπαίνοντας πολύ καλά στο ματς και συνεχίζοντας να ανεβάζει τη διαφορά ως το τέλος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 12-0 για τους νικητές με τον Πετσανά και τον Γεωργαλά με τον Κουφογιάννη, για να το διακόψει ο Χουδελούδης με 1/2 βολές. Ο Καρούσος, ο Παληός και ο Πετσανάς έφεραν την ομάδα τους στο 25-1 πριν ο Χουδελούδης σκοράρει για το 25-3, με την πρώτη περίοδο να λήγει από Καρούσο, Παληό και Ιωαννίδη στο 33-3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσιλώνης και ο Δημπούρλιαγκας των Whiskago Bulls σκόραραν για το 35-7 με τον Καραθανάση να κάνει το 40-7 για την ομάδα του. Ο Δημπούρλιαγκας μείωσε σε 40-9, με τον Φέτση να κάνει το 44-9. Με τρίποντο ο Καραΐσκος έγραψε το 44-12 για τους Whiskago Bulls, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 58-12 από τον Πετσανά, τον Καραθανάση και τον Κουφογιάννη.

Στην 3η περίοδο ο Καρούσος και ο Παληός έκαναν το 64-13 για την ομάδα τους, με τον Δημπούρλιαγκα να σκοράρει για το 64-15. Ο Καραθανάσης με τον Καρούσο και τον Παληό πήγαν την ΑΕΚ Περιστερίου στο 73-15 με τους Whiskago Bulls να απαντούν ξανά με τον Δημπούρλιαγκα και το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 90-17 από τον Φέτση, τον Ιωαννίδη και τον Καρούσο.

Στην 4η περίοδο ο Φέτσης με τον Ανανίδη έκαναν το 98-17 για να κάνει ο Δημπούρλιαγκας το 98-21. Η ΑΕΚ Περιστερίου πέρασε τους 100 πόντους με το τρίποντο του Φέτση, που την έφερε και το 105-23, με τον Γεωργαλή να κάνει το 105-25 για τους Whiskago Bulls. Ο Μακρυγιάννης με τρίποντο έκανε το 109-31, ενώ μετά τα καλάθια του Ιωαννίδη και του Κουφογιάννη, με τρίποντα ο Μακρυγιάννης και ο Μιλσής έκαναν το 115-37.

Για τους νικητές ο Καρούσος είχε 22 πόντους, ο Πετσανας 19, ο Φέτσης 15, ο Καραθανάσης 14, ο Ιωαννίδης 13, ο Παληός 12, ο Κουφογιάννης 10 και ο Ανανίδης 8. Για τους Whiskago Bulls ο Δημπούρλιαγκας είχε 17 πόντους και ο Μακρυγιάννης 7.

ΑΕΚ Περιστερίου (Καφαντάρης Γ.): Γεωργαλάς Σ. 2, Κουφογιάννης Χ.10, Παληός Σ. 12, Ιωαννίδης Σ. 13 (2), Καραθανάσης Θ. 14 (2), Πετσανάς Δ. 19, Ανανίδης Ν. 8, Καρούσος Μ. 22, Φέτσης Ν. 15 (2).

Whiskago Bulls (Φουσέκης Π., Χαλβά Α.): Χουδελούδης Κ. 3, Δημπούρλιαγκας Δ. 17, Μακρυγιάννης Κ. 7 (2), Μαυροειδής Ν., Μιλσής Ν. 3 (1), Γεωργάκης Κ. 2, Δημόπουλος Π., Γούλας Α., Καραΐσκος Σ. 3 (1), Τσιλώνης Π. 2.

ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟΙ – BUZZER BEERES 44-56
(9-19, 19-36, 31-43, 44-56)

Σε ματς για την 5η αγωνιστική οι Buzzer Beeres κέρδισαν με 44-56 τους Ασυμβίβαστους. Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Σιδερίδη για το 0-6, ενώ ο Αρτόπουλος έκανε το 2-8. Οι Ασυμβίβαστοι απάντησαν με τον Ράμμο, αλλά ο Σιδερίδης ήταν ασταμάτητος, τρίποντο για το 4-11, με τον Τραχάνη να τον μιμείται για το 4-14. Ο Λεβεντούρης σκόραρε κι αυτός για τρεις πόντους για το 7-14, με τον Σιδερίδη να βάζει 4ο τρίποντο στην περίοδο για να κάνει το 9-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παρασκευόπουλος με τρίποντο και ο Σιδερίδης με τον Βλαχάκη έφεραν την ομάδα τους στο 9-26, για να απαντήσουν οι Ασυμβίβαστοι με τον Λεβεντούρη. Ο Ανδρικόπουλος Τζ. έκανε το 14-27, με τον Χρυσόστομο να πετυχαίνει τρίποντο για το 14-30. Ο Πετρόπουλος και ο Ανδρικόπουλος Τζ. μείωσαν σε 19-32, για να κλείσει το ημίχρονο στο 19-36 από το νέο τρίποντο του Χρυσόστομου.

Στην 3η περίοδο οι Ασυμβίβαστοι, μετά το καλάθι του Μπέρτσια, άρχισαν να μειώνουν, με τον Μιχαλόπουλο και τον Λεβεντούρη πλησίασαν σε 25-39, για να κάνει το 25-41 ο Βλαχάκης για τους Buzzer Beeres. Ο Λεβεντούρης απάντησε με τρίποντο, ενώ ο Κοντογιάννης έκανε το 30-42, με την 3η περίοδο να κλείνει με βολές στο 31-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ράμμος και ο Ανδρικόπουλος Τζ. έφεραν το ματς στο 37-43 πλησιάζοντας πολύ, με τον Τραχάνη να απαντά για το 37-45 και τους Buzzer Beeres με 2/4 βολές να πηγαίνουν στο 37-47. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Αρτόπουλος έβαλε 4 πόντους για το 37-51 της ομάδας του, φτάνοντας το σερί της στο 0-8 απ’ όταν η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους. Μετά το τρίποντο του Βαρλήγκου για το 42-51 ήρθε το τρίποντο του Αρτόπουλου που με 2:30 για το τέλος έκανε το 42-54 καθαρίζοντας τον αγώνα για την ομάδα του, με τον Μπέρτσια να γράφει το 42-56 και τον Πετρόπουλο να κλείνει τον αγώνα στο 44-56.

Για τους νικητές ο Σιδερίδης είχε 14 πόντους, ο Αρτόπουλος 11, ο Χρυσόστομος 8 και οι Μπέρτσιας και Τραχάνης από 7. Για τους Ασυμβίβαστους ο Ράμμος και ο Λεβεντούρης είχαν από 10 πόντους.

Ασυμβίβαστοι (Τερζής Α.): Ανδρικόπουλος Α., Κοντογιάννης Χ. 5, Μιχαλόπουλος Γ. 5 (1), Τερζής Α., Βαρλήγκος Σ. 4 (1), Ράμμος Α. 10, Πετρόπουλος Γ. 4, Αντωνόπουλος Γ. Ν., Σιμιτζής Γ., Λεβεντούρης Κ. 10 (1), Ανδρικόπουλος Τζ. 6.

Buzzer Beeres (Μακρή): Παρασκευόπουλος Γ. 3 (1), Σιδερίδης Α. 14 (4), Αρτόπουλος Γ. 11 (1), Μπέρτσιας Π. 7, Τραχάνης Α. 7 (1), Βλαχάκης Γ. 6, Χρυσόστομος Δ. 8 (2).

ΑΣΣΟΙ – ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ 39-56
(8-15, 17-31, 28-47, 39-56)

Σε ματς της 5ης αγωνιστικής τα Κουλουβάχατα κέρδισαν τους Άσσους με 39-56, έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Μετά το 2-2 από Καλοπήτα και Τσιλάβη, τα Κουλουβάχατα με τον Κοκονίδη, τον Κουμεντάκη και τον Μπάιλαν πήγαν στο 2-11, με τους Άσσους να απαντούν με τον Σιάπικα. Ο Κουμεντάκης και ο Κοκονίδης έφεραν την ομάδα τους 5-15 για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο από τον Τσεκούρα για τους Άσσους στο 8-15.

Στη δεύτερη περίοδο ο Φελεμέγκας με τρίποντο βοήθησε την ομάδα του να πλησιάσει σε 11-15, αλλά ακολούθησε ένα σερί 0-12 για τους νικητές, με τον Τσιλάβη, τον Κουμεντάκη και τον Καλλιγά για το 11-27. Το σερί διέκοψαν δύο τρίποντα από Κούπα και Σιάπικα για τους Άσσους, 17-27, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Κουμεντάκη στο 17-31.

Στην 3η περίοδο τα Κουλουβάχατα πήγαν στο 17-35 με τον Καλλιγά και τον Κουμεντάκη, για να απαντήσουν με σερί 11-0 οι Άσσοι, σερί που ξεκίνησε από τον Σακελλαρόπουλο Αλ., συνεχίστηκε με τον Σιάπικα και τον Σακελλαρόπουλος Αθ. Κι έκλεισε για το 28-35 με τρίποντο του Σιάπικα. Τα Κουλουβάχατα, πάντως, αντέδρασαν σωστά όταν είδαν τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια επίπεδα, έσφιξαν την άμυνά τους, με τον Κοκονίδη πήγαν στο 28-38, ενώ το τρίποντο του Μπάιλαν τους έφερε στο 28-41, για να κάνουν με 6/6 βολές Μπάιλαν, Χρυσικόπουλος και Κοκονίδης ως το τέλος της 3ης περιόδου το 28-47, τρέχοντας νέο σερί 0-12.

Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους μστο 28-49 και το 30-51 από τον Χρυσικόπουλο, ενώ οι Άσσοι με τον Αλευριάδη και τον Τσεκούρα σκόραραν για το 35-53 και το 37-54, με τον Χρυσικόπουλο και τον Σακελλαρόπουλο Αθ. να διαμορφώνουν το τελικό 39-56 εκατέρωθεν.

Για τους νικητές ο Κουμεντάκης, ο Μπάιλαν και ο Κοκονίδης είχαν από 12 πόντους, με τον Χρυσικόπουλο να προσθέτει 9 και τον Τσιλάβη 7. Για τους Άσσους ο Σιάπικας είχε 10 πόντους.

Άσσοι (Καλοπήτας Μ.): Σακελλαρόπουλος Αλ. 6, Κούπας Π. 3 (1), Τσεκούρας Χ. 5, Καλοπήτας Μ. 2, Βασιλακόπουλος Γ., Σακελλαρόπουλος Αθ. 5, Σιάπικας Κ. 10 (2), Φελεμέγκας Γ. 5 (1), Αλευριάδης Γ. 3.

Κουλουβάχατα (Κοκονίδης Χ.): Κουμεντάκης Ν. 12, Μπάιλαν Α. 12 (2), Τσιλάβης Α. 7 (1), Καλλιγάς Π. 4, Χρυσικόπουλος Τ. 9, Κοκονίδης Δ. 12, Γιανίρης Δ..