Home / Α1 / Ελπίζει ο Πανελευσινιακός, υποχωρεί ο ΑΓΟΡ

Ελπίζει ο Πανελευσινιακός, υποχωρεί ο ΑΓΟΡ

Με νίκες όλων των γηπεδούχων στα πλην «αιωνίων» ματς συνεχίστηκε η Α1 στη 18η αγωνιστική της και αυτή η εξέλιξη είχε αρκετό ενδιαφέρον, καθώς μία από τις ομάδες που έπαιζε στην έδρα της το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήταν ο τελευταίος Πανελευσινιακός. Η νίκη του με 90-80 επί του ΑΓΟΡ είναι πολύ πιθανό να τελείωσε τη μάχη της τετράδας, ο ΑΓΟΡ είναι πια 3 νίκες πίσω από τον ΠΑΟΚ και 4 από τον Πανιώνιο, αλλά αναθέρμανε τη μάχη της παραμονής, καθώς Πανελευσινιακός, ΚΑΟΔ, Καβάλα, Περιστέρι και Ηλυσιακός βρίσκονται σε απόσταση μιας νίκης στις θέσεις 10-14.

Ο ΑΓΟΡ ήταν πολύ καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα, έφτασε στο +12 μέχρι το ημίχρονο, 42-54, και φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το ματς. Το ξεκίνημα της επανάληψης ενίσχυσε ακόμα περισσότερο τη θέση των Κρητικών στο ματς, καθώς ο Πετγουέι έγραψε το 42-58. Από εκεί και πέρα, με τον Πανελευσινιακό να σφίγγει πολύ περισσότερο την άμυνά του, ο ΑΓΟΡ έχασε κάθε έλεγχο του ματς, ενώ η απίστευτη αστοχία του από το τρίποντο, του κόστισε τελικά το ροζ φύλλο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΓΟΡ είχε 11/16 δίποντα, 9/15 τρίποντα και 5/7 βολές, αλλά στην 3η περίοδο έγραψε 0/14 τρίποντα, ενώ είχε άλλα 1/9 στην 4η περίοδο για να χάσει τελικά το ματς. Απ’ την άλλη, τρία τρίποντα του Μαγκουνή ήταν που μπήκαν σε κομβικά σημεία του ματς, για το 50-59 και δύο συνεχόμενα για το προσπέρασμα με 65-63 του Πανελευσινιακού, με σερί 23-5. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην 4η περίοδο, ο Πανελευσινιακός ήλεγχε τα ριμπάουντ (40-33), ενώ με 57% στα δίποντα και 62% στα τρίποντα (8/13 στο ματς με 5/5 του Μαγκουνή) ήλεγξε ουσιαστικά το ματς χωρίς να κινδυνεύσει για να φτάσει στην 4η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Καταπληκτικός ο Μαγκουνής, σε 36 λεπτά είχε 21 πόντους με 8/8 σουτ, 15 ριμπάουντ και 2 ασίστ με 34 ranking, ενώ ο Λιακόπουλος είχε 21 πόντους, 6 ασίστ και 9 κερδισμένα φάουλ (με 10/11 βολές). Πολύ καλός και ο Εζιούκβου με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη ο Κάρτερ έγραψε 26 πόντους με 9/15 σουτ, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά (εκ του ασφαλούς, βεβαίως, πλέον) η διστακτικότητα του Κουφού στις αλλαγές (έπαιξε με 8 παίκτες με Καλλινικίδη, Αγγελόπουλο, Κόλιμον να μην πατάνε παρκέ) πιθανότατα του κόστισε και το ματς όταν η ομάδα του είδε να της γυρνάει μπούμερανγκ η αναμέτρηση.

Οι ελπίδες του Πανελευσινιακού για παραμονή αναπτερώθηκαν
, οι ελπίδες του ΑΓΟΡ για τετράδα μειώθηκαν αισθητά, με τους Κρητικούς να πρέπει σιγά σιγά να το παίρνουν απόφαση ότι θα πρέπει να σπάσουν έδρα σε ΠΑΟΚ ή Πανιώνιο αν θέλουν να φτάσουν στα ημιτελικά.

Ο λόγος που μειώθηκαν οι ελπίδες του ΑΓΟΡ ήταν, πρώτον, η νίκη του ΠΑΟΚ με 81-69 επί της Καβάλας. Η Καβάλα πάλεψε το ματς ως την 4η περίοδο, αλλά ένα 9-0 του ΠΑΟΚ μετέτρεψε το ματς από 61-58 σε 70-58 για να κλείσει το θέμα του νικητή και να πάει ο ΠΑΟΚ στο 9/9 στην έδρα του και να φτάσει τις 5 συνεχόμενες νίκες στην Α1.

Στα σημαντικά στατιστικά στοιχεία του ματς το γεγονός ότι ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με τα 10 ριμπάουντ που μάζεψε έφτασε τα 1.702 και είναι ο 5ος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος ΕΣΑΚΕ που περνά τα 1.700 ριμπάουντ μετά τους Τσαρτσαρή, Καράγκουτη, Βράνκοβιτς και Μπέρι.

Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 57% στα δίποντα, έναντι 34% της Καβάλας, αλλά τα 9/18 τρίποντα των φιλοξενούμενων τους επέτρεψαν να μείνουν κοντά ως την 4η περίοδο. Τα ριμπάουντ ήταν 39-31 και οι ασίστ 19-10, με τον Χαραλαμπίδη να έχει 19 πόντους και 10 κερδισμένα φάουλ, τον Τσαΐρέλη να έχει 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και τον Παπαδόπουλο, 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για την Καβάλα Μίτροβιτς και Πάνος ήταν οι καλύτεροι, αλλά δεν άντεξαν ως το τέλος.

Ο δεύτερος λόγος που μειώθηκαν οι πιθανότητες του ΑΓΡ για τετράδα ήταν η νίκη με 82-75 του Πανιωνίου επί του Άρη. Ο Πανιώνιος κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ, 43-22 (16-7 τα επιθετικά), σε ένα ματς που κρίθηκε στην 4η περίοδο, με τον Άρη να μειώνει από το -16 σε 69-63, αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο. Ο Άρης σούταρε πάρα πολύ καλά στο ματς (28/58 εντός παιδιάς), αλλά έκανε περίπου 10 επιθέσεις λιγότερες από τους αντιπάλους του και αυτό στο τέλος του κόστισε, όπως του κόστισε και το γεγονός ότι ο Πανιώνιο με τα φάουλ σχεδόν ισορροπημένα, πήρε 14 βολές περισσότερες, παίζοντας, δηλαδή πιο έξυπνα στις επαφές.

Ο Παππάς είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Γιάνκοβιτς είχε 14 πόντους και 14 ριμπάουντ. Μαζί με τον Μίλμπουρν (21 πόντοι, 8 ριμπάουντ) καθάρισαν για την ομάδα τους, που συνεχίζει να αρμενίζει και να ονειρεύεται. Την επόμενη εβδομάδα το ΑΓΟΡ-Πανιώνιος είναι πολύ σημαντικό για τις μάχες πάνω από την 6η θέση του πρωταθλήματος.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός κέρδισε το Περιστέρι με 105-57 όντας καταιγιστικός σε όλο σχεδόν το ματς και κάνοντας ένα απίστευτο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στην ανάπαυλα να είναι 58-24. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 28/43 δίποντα και 13/24 τρίποντα, δηλαδή 65% και 54% αντίστοιχα, τα ριμπάουντ ήταν 43-30, ενώ οι ασίστ στο εξωπραγματικό 32-10 (με τον Λο να μοιράζει 9) και τα λάθη στο 8-14.

Το Περιστέρι άντεξε μέχρι το 13-10 από τον Παπαντωνίου, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει στα επόμενα 3 λεπτά ως το τέλος της πρώτης περιόδου με σερί 17-2, ενώ αν βάλουμε και το τρίποντο του Κατσίβελη στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα 16-0 μετά το 17-12 μέσα σε 3 λεπτά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με 11 παίκτες (ο Χάινς ήταν δωδεκάδα αλλά δεν αγωνίστηκε) με τον Σπανούλη εκτός ρόστερ. Από τους 11 οι 7 είχαν διψήφιο ranking, με καλύτερο τον Περπέρογλου που είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ με 8/11 σουτ και 29 ranking. Αυτός έπαιξε και περισσότερο απ’ όλους, 27 λεπτά, με τον Άντιτς να παίζει μόλις 7 λεπτά αλλά να γράφει 13 ranking και τον Σερμαντίνι να πατά παρκέ μόνο για 4:30. Ο Μαυροειδής ήταν πολύ καλός στα 18 λεπτά που έπαιξε, είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Πάουελ σε 19 λεπτά είχε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Πολύ καλός ο Γκεσεβίτσιους, 19 πόντοι με 7/10 σουτ.

Ο Μπαρτζώκας μίλησε και την ενδεχόμενη αλλαγή παίκτη στην Α1 (την είσοδο του Πέρκινς δηλαδή στο ρόστερ), είπε ότι αυτή θα γίνει στις 26/2 μετά που θα συζητήσει με τους παίκτες, προφανώς έχοντας ήδη στο μυαλό του κάποια πράγματα για το ποιος θα αλλάξει. Πέραν τούτου, το παιχνίδι ήταν από εκείνα που δημιουργούν τα αναπάντητα ερωτηματικά ως προς τη λογική των τιμωριών στο ελληνικό επαγγελματικό μπάσκετ, αφού ήταν κεκλεισμένων των θυρών αλλά και χωρίς τηλεοπτική κάλυψη. Δηλαδή, προφανώς, ήταν επαγγελματικός αθλητισμός που δεν έγινε για τον κόσμο…

Τέλος πάντων, η ΚΑΕ Ολυμπιακός ετοίμασε ένα 5λεπτο βίντεο από το ματς με φάσεις του αγώνα και το έβγαλε στο youtube για τον κόσμο της ομάδας. Δεν το συνηθίζουμε, αλλά μιας και πρόκειται για ένα ματς στο οποίο δεν υπήρχε πρόσβαση στον κόσμο να το παρακολουθήσει (και εφόσον υπήρχε υλικό μαγνητοσκοπημένο) ας δούμε μερικές από τις φάσεις της αναμέτρησης:

Νίκη και για τον Παναθηναϊκό εναντίον του Ηλυσιακού, οι «πράσινοι» κέρδισαν με 62-87, με το ματς να καθαρίζει στις παρυφές της ανάπαυλας. Στο 18ο λεπτό το σκορ ήταν 33-35, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα 0-16 και στο 22ο λεπτό να προηγείται με 33-51 με το ματς να τελειώνει. Στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-27 για να φτάσει στο 43-71 στο 31ο λεπτό. Με τις 3 ασίστ που μοίρασε ο Διαμαντίδης στο ματς έφτασε τις 1.602 και είναι ο μόνος παίκτης στην ιστορία του ΕΣΑΚΕ που έχει πάνω από 1.600 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 58% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα (39% και 23% ο Ηλυσιακός), δίνοντας πολύ γρήγορο ρυθμό στο ματς (έβαλε 87 πόντους με 3 καθαρούς αιφνιδιασμούς), τα ριμπάουντ ήταν 37-44 και οι ασίστ 8-23. Ο Τσαρτσαρής είχε 20 πόντους με 8/9 σουτ και 29 ranking σε 19 λεπτά, ενώ Μασιούλις και Λασμ ακολούθησαν. Απ’ την άλλη, ο Στόγκλιν είχε 23 πόντους με 7/20 σουτ και 8 κερδισμένα φάουλ.

Σχεδόν ως… νίκη οκτάδας μπορεί να χαρακτηριστεί το 78-66 του Απόλλωνα Πάτρας επί του Κολοσσού, καθώς τον έφερε στο 9-9 και 3 νίκες πάνω από την 9η θέση. Ο Απόλλωνας ξέφυγε στο σκορ στη δεύτερη περίοδο μετά το 25-25, έκλεισε το πρώτο μισό στο 40-34 για να πάει στο 47-36 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Η διαφορά κυμάνθηκε στις παρυφές των 10 πόντων για λίγη ώρα για να τη στείλει στους 16 ο Πέτροβιτς, 57-41. Ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να πλησιάσει ξανά κάτω από τους 10 πόντους, με το ματς να κρίνεται χωρίς δράματα στο φινάλε.

Οι 18-10 ασίστ και τα 10-21 λάθη
δείχνουν γιατί δεν μπόρεσαν οι Ροδίτες να παλέψουν το ματς, παρότι τα ριμπάουντ ήταν 29-38. ΜακΚόλουμ, Αργυρόπουλος, Κρόλο και Κλάιμπερ τράβηξαν το κουπί για τον Απόλλωνα, ενώ απ’ την άλλη ο Καλαμπόκης έμοιαζε αρκετά μόνος την περισσότερη ώρα.

Η αγωνιστική έκλεισε με τη νίκη του Ίκαρου με 80-74 επί του ΚΑΟΔ. Το ματς θα έπρεπε να έχει πολύ μεγαλύτερη διαφορά, το 54-23 του ημιχρόνου το δείχνει αυτό, με τον Ίκαρο να κάνει μια καταπληκτική δεύτερη περίοδο, 34-8. Ο ΚΑΟΔ είχε 10/20 τρίποντα στο ματς (5/20 ο Ίκαρος) και έτσι στο, σίγουρα πιο χαλαρό δεύτερο ημίχρονο του Ίκαρου, μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και να μειώσει πάρα πολύ. Ποιο ήταν τελικά το αποτέλεσμα της επανάληψης και του +25 του ΚΑΟΔ στο δεύτερο μέρος; Η ομάδα της Δράμας κράτησε τη διαφορά και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (2 νίκες χωρίζουν τώρα τις δύο ομάδες), αφού είχε κερδίσει με 7 στον πρώτο γύρο.

Τώρα το αν είναι ρεαλιστικό να πούμε ότι ο ΚΑΟΔ θα μπορούσε μέχρι και να έχει κλέψει το ματς με το δεύτερο ημίχρονο που έκανε, αφού μετά το 79-74 έχασε δύο δίποντα και ένα τρίποντο ως το τέλος του ματς, με τον Ίκαρο να πετάει βολές, δεν ξέρω αν θα ήταν σοβαρό. Πάντως, ο ελάχιστος στόχος υπεράσπισης της διαφοράς επιτεύχθηκε από τον ΚΑΟΔ, σε ένα ματς που έχανε 31 πόντους στα μισά του.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Βρκιτς για τον Ίκαρο, 19 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 κερδισμένα φάουλ, ο Φαγιέ είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κυρίτσης 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Απ’ την άλλη ο Νόουλς έγραψε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, αλλά το δεύτερο ημίχρονο που έκανε δεν έφτανε για να ολοκληρώσει ο ΚΑΟΔ την επική ανατροπή που ξεκίνησε.