Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Απλά και όμορφα

Απλά και όμορφα

Χωρίς να συναντήσει ουσιαστικά κανένα πρόβλημα ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της Μπεσίκτας με 60-79 στην 9η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας και, πλέον, βρίσκεται με 6-3 μόνος 3ος στον όμιλό του, μία νίκη κάτω από τη 2η θέση. Με τη σκέψη σε μια όσο το δυνατόν καλύτερη θέση οι ήττες της Κάχα Λαμποράλ (εντός από τη Μακάμπι με 62-66) και της Χίμκι (εκτός από τη Μπαρτσελόνα με 71-69) του ήρθαν κουτί. Απ’ την άλλη, και η Μακάμπι είναι πια στο κόλπο της πρόκρισης, μαζί με τη Λαμποράλ και τη Χίμκι βρίσκονται στο 4-5 (οι πρώτες) και το 5-4 (η τελευταία). Εφικτός στόχος για τον Ολυμπιακό το 4-1 ως το τέλος του Top-16, ενώ ένα 5-0 τον φέρνει ίσως και στην 1η θέση.

Απ’ ότι καταλαβαίνετε από τα «μαθηματικά» του προλόγου, λίγη σημασία δίνουμε στο ματς της Πόλης με την Μπεσίκτας. Αν και ο Ολυμπιακός έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσει αυτόν τον αγώνα, η νίκη του ήταν εντελώς αναμενόμενη, όπως αναμενόμενο ήταν και το εύκολο του ερχομού της. Ένα δεκάλεπτο δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός, ή, μάλλον, με βάση αυτά που βλέπαμε, ένα δεκάλεπτο δυσκόλεψε τον εαυτό του. Από τη δεύτερη περίοδο και μετά επέβαλε το ρυθμό του στο ματς και το καθάρισε πολύ εύκολα, όπως αρμόζει σε έναν πρωταθλητή Ευρώπης.

Στο παιχνίδι πήρε και ο Ντορόν Πέρκινς την πρώτη του συμμετοχή με τα χρώματα του Ολυμπιακού, έπαιξε για 5:38 και είχε ένα άστοχο σουτ, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ. Προφανώς έξω από τα νερά του, αλλά υπάρχει όλος ο χρόνος μπροστά για να δείξει το πραγματικό του πρόσωπο. Ένα από τα καλά νέα για τον Ολυμπιακό ήταν η επιθετική ανάσταση του Πάουελ που μετά από αρκετές μέτριες έως κακές εμφανίσεις, ήταν πολύ καλός στην επίθεση με 16 πόντους και 7/8 σουτ.

Απ’ την άλλη, λίγο το εύκολο του αγώνα, λίγο η κακή άμυνα, Φόλκερ και Βίντμαρ ήταν οι καλύτεροι παίκτες της Μπεσίκτας. Μαζί κέρδισαν 14 φάουλ, είχαν 24 πόντους με 7/12 σουτ, 16 ριμπάουντ, 10/15 βολές, 3 κλεψίματα και 3 τάπες. Εν ολίγοις, τηρουμένων των αναλογιών του αγώνα, έκαναν πάρτι στη ρακέτα του Ολυμπιακού.

Και ποιων αναλογιών; Το ότι έπαιζαν για μια ομάδα που σούταρε με 37% στα δίποντα και 21% στα τρίποντα (3/14), που έκανε 18 λάθη. Μάλιστα, βγάζοντας τα 7/12 των δύο, η Μπεσίκτας είχε 10/34 δίποντα, δηλαδή 29%. Εννοείται ότι δεν θα μπορούσε να μείνει μέσα στο ματς με αυτά τα ποσοστά. Απ’ την άλλη, ο Ολυμπιακός σούταρε με 50% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα, έχασε τα ριμπάουντ (40-35 με 17-9 τα επιθετικά), αλλά οι ασίστ ήταν 22-10, δείχνοντας εύγλωττα και το πώς έπαιζαν οι δυο ομάδες στο ματς.

Ο Ολυμπιακός έκανε αρκετά λάθη στο ξεκίνημα του αγώνα
, με μέτριες επιθέσεις και κυκλοφορία μπάλας, που κατέληξαν σε μόλις 13 πόντους στην περίοδο. Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεκάλεπτο είχε 4 λάθη και 4/15 σουτ (γράφοντας 8/14 στη δεύτερη περίοδο). Ο Πάουελ ήταν ο μόνος που σκόραρε εντός παιδιάς για τον Ολυμπιακό στα πρώτα 5 λεπτά του ματς, με τη Μπεσίκτας να φτάνει με το μόνο καλάθι του Μάρκοτα στον αγώνα (προφανώς η μεγαλύτερη «νίκη» της άμυνας του Ολυμπιακού στο ματς) στο 8-3. Ο Πάουελ συνέχισε να είναι η μόνη επιθετική απειλή για το 9-9 (8 δικοί του πόντοι) με τον πρώτο άλλο «ερυθρόλευκο» που έβαλε καλάθι εντός παιδιάς να είναι ο Πρίντεζης για το 9-11 μετά από 6:40 στο ματς. Και μάλιστα αυτό ήταν και το τελευταίο του Ολυμπιακού στην περίοδο. Προφανώς έτσι δεν θα μπορούσε να είναι μπροστά, Ακίν και Οζέρ έγραψαν το 15-13 για μια πολύ μέτρια Μπεσίκτας.

Χάινς και Άντιτς
κράτησαν τον Ολυμπιακό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει μετά ρόλο και με 3/3 βολές να γράφει το 19-23. Το τρίποντο του Παπανικολάου έγραψε το 22-26 και ο Ολυμπιακός είχε πια τον έλεγχο του αγώνα και δεν θα τον έχανε ως το τέλος. Μετά την απάντηση του Κρίστοφερ, Σλούκας και Πάουελ έφεραν το ματς στο 24-31, ενώ ο Παπανικολάου με 5 πόντους έγραψε το 26-36 για το πρώτο διψήφιο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα. Η διαφορά ανέβηκε ως τους 12 από τον Λο για να κλείσει το ημίχρονο στο 30-38 από τον Μινάρντ. Οι ασίστ ήταν ήδη διπλάσιες για τον Ολυμπιακό, 6-12, ενώ η Μπεσίκτας σούταρε με 11/31 στο πρώτο μέρος.

Το τρίποντο του Κρίστοφερ στην αρχή της επανάληψης μείωσε σε 35-39, αλά γρήγορα απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Σπανούλης και μετά που ο Ολυμπιακός έβγαλε την άμυνα, πήγε στο 35-44 με βολές (βέβαια είχε κερδίσει φάουλ και τεχνική ποινή, αλλά έγραψε 2/4 βολές και ένα λάθος στη φάση). Μετά από δύο άστοχες βολές του Βίντμαρ ο Πάουελ έκανε το 35-46, ο Πρίντεζης με τρίποντο το 37-49, με τον Βίντμαρ να είναι η μόνη επιθετική απειλή από πλευράς Μπεσίκτας και ο μόνος που σκόραρε από το 7:52 ως το 2:39 για τους Τούρκους. Δεν θα μπορούσε μόνος του να κρατήσει το ματς, έτσι ο Λο έφερε τον Ολυμπιακό στο 42-56. Το τρίποντο του Κρίστοφερ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό της περιόδου έφερε το ματς στο 49-58, με τον Σλούκα να απαντά για το 49-60 και την περίοδο να κλείνει στο 51-60 από τον Φόλκερ.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε ξεφύγει, αλλά δεν επέτρεπε στην Μπεσίκτας να πλησιάσει περισσότερο από το -9. Ο Πάουελ και ο Περπέρογλου έκαναν το 53-64 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, ο Σλούκας και ο Σπανούλης ανέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους, 54-68, με την Μπεσίκτας να είναι εμφανές ότι δεν επρόκειτο να δημιουργήσει κανένα πρόβλημα ως το τέλος του ματς. Εκατέρωθεν ενός καλαθιού του Μινάρντ, ο Σλούκας και ο Περπέρογλου έκαναν το 56-72, με τον δεύτερο να κλέβει την μπάλα και να τελειώνει στον αιφνιδιασμό για το 56-74.

Ο Μινάρντ σκόραρε ξανά για την Μπεσίκτας, με τον Περπέρογλου και τον Χάινς μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό να γράφουν το 58-78. Δύο βολές του Φόλκερ και 1/2 του Χάινς ήταν που έκλεισαν το ματς στο 60-79 με τον Ολυμπιακό να παίρνει ατσαλάκωτος τη νίκη στην Τουρκία.

Ο Σπανούλης έκλεισε το ματς με 9 πόντους και 8 ασίστ σε 29 λεπτά, ο Πρίντεζης είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ (οι δυο τους είχαν 4/14 σουτ εντός παιδιάς), ενώ ο Παπανικολάου είχε 11 πόντους με 3/3 τρίποντα. Καλός ο Λο (παρά τα 1/5 σουτ), καλός ο Χάινς που έπαιξε λίγο, αλλά και ο Σλούκας με τον Περπέρογλου.

Η επόμενη εβδομάδα δεν αναμένεται να είναι τόσο εύκολη για τους «ερυθρολεύκους» που θα υποδεχτούν στο ΣΕΦ την πρωτοπόρο του ομίλου Μπαρτσελόνα. Περιθώρια για άλλες απώλειες στην έδρα τους δεν έχουν, οπότε η νίκη αποτελεί μονόδρομο. Με δεδομένο το ταξίδι στη Σιένα μια εβδομάδα αργότερα, ο Ολυμπιακός δεν θέλει ούτε να διανοηθεί ότι θα κάνει 2 ήττες στα ματς αυτά, βάζοντας ξανά σε κίνδυνο την πρόκρισή του. Απ’ την άλλη, δύο νίκες θα τον έφερναν ξανά να κοιτάζει προς την πρώτη δυάδα του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-38, 51-60, 60-79.

Μπεσίκτας (Κούντερ): Γκιουλέρ 1, Οζμιζράκ, Ακίν 4 (4ασ.), Ασίκ, Βίντμαρ 13 (7ρ. 9κ.φ.), Φόλκερ 11 (9ρ. 4κλ. 3κ. 5κ.φ.), Μάρκοτα 2, Κρίστοφερ 13 (2τρ. 3ρ. 5κλ.), Μινάρντ 11 (3ρ. 3ασ.), Χερσέκ, Οζέρ 5 (1τρ. 3ρ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8 (4ρ. 3ασ. 5κ.φ.), Άντιτς 2 (4ρ.), Σπανούλης 9 (1τρ. 4ρ. 8ασ. 3κ.φ.), Περπέρογλου 8 (4ρ. 2κλ.), Σερμαντίνι 1, Σλούκας 7 (1), Πάουελ 16 (3ρ.), Πέρκινς, Πρίντεζης 9 (1τρ. 8ρ. 7κ.φ.), Παπανικολάου 11 (3τρ. 3κ.).