Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Μεγάλες νίκες για Gademians, Άφοβο!

Μεγάλες νίκες για Gademians, Άφοβο!

Η 22η αγωνιστική στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα «Πάνος Ζαχαρογιάννης» έκρυβε πολλές συγκινήσεις. Οι Στιγκιντριακοί έφτασαν μια ανάσα από την πρωτιά της κανονικής περιόδου με το 71-66 επί του Άφοβου, ενώ η S-Parta BC νίκησε με 58-44 τους Jets για να δυναμώσει τη θέση της στην τριάδα, αφού για τη 12η αγωνιστική ο Άφοβος κέρδισε την Αττική με 49-45. Οι Gademians πήραν τους Barceλιώμα με 62-57 και τους προσπέρασαν, οι Gastone (6η αγωνιστική) κέρδισαν με 80-66 τους Ρούκουνες, ενώ οι Θαλασσόλυκοι επικράτησαν με το θεαματικό 101-52 των Τριπόντιων. Τέλος, η Τιρινίνι κέρδισε με 64-52 την Drink Team, η Ήρεμη Δύναμη έκανε την 4η της νίκη με 61-56 επί της Σοφοκλέους, ενώ οι Zeppelin έκλεισαν νικηφόρα την κανονική περίοδο με το 65-60 επί της Πλατείας.

ΡΟΥΚΟΥΝΕΣ – GASTONE 66-80
(11-25, 31-46, 46-62-66-80)

Για την 6η αγωνιστική οι Gastone κέρδισαν τους Ρούκουνες με 66-80 χάρη στο θεαματικό ξεκίνημά τους στο ματς. Οι νικητές με τον Καραλή και τον Μαρίνη μπήκαν με 1-12 στον αγώνα, πριν σκοράρει για πρώτη φορά εντός παιδιάς για τους Ρούκουνες ο Θεοδωρόπουλος. Ο Γκύζης πήγε το ματς στο 4-17 και το 6-19, με τον Μαρίνη να γράφει το 8-21 μετά τις βολές του Τοπαλίδη και πριν ο Θεοδωρόπουλος σκοράρει τρίποντο για το 11-21.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 11-25 από τον Πανδή, ενώ ο Πλευριάς έκανε και το 13-27. Ο Θεοδωρόπουλος έφτασε τους 11 πόντους για το 16-27, με τον Πλευριά να γράφει το 17-31 και μετά την απάντηση του Θεοδωρόπουλου, ο Μαρίνης και ο Πανδής με τρίποντα διαμόρφωσαν το 19-37. Οι Ρούκουνες αντέδρασαν και με τον Καψοκόλη αι τον Μητρόπουλο μείωσαν σε 28-41, ο Θεοδωρόπουλος έγραψε το 30-43, αλλά το ημίχρονο έκλεισε στο 31-46 από τον Πλευριά και τον Βλαχογεώργη.

Στην 3η περίοδο ο Μαρίνης με τον Καραλή έφεραν το ματς στο 31-50 για να απαντήσουν ο Καραμπάτσος με τον Μητρόπουλο. Οι Gastone με τον Πλευριά και τον Μαρίνη έφτασαν στο 35-54 και το 37-56 με τους Ρούκουνες να απαντούν Θεοδωρόπουλο και τον Ρατσιάτο για το 42-56. Όμως, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο, Πανδής και Βλαχογεώργης σκόραραν για το 43-62.

Η περίοδος έκλεισε στο 46-62 από τον Καψοκόλη, με τον ίδιο και τον Τοπαλίδη να γράφουν το 50-62 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Οι Gastone απάντησαν με τον Καραλή για το 50-65, αλλά οι Ρούκουνες με τον Τοπαλίδη και τον Θεοδωρόπουλο μείωσαν σε 54-65 για να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους ο Βαρβερόπουλος, 56-65. Το τρίποντο του Θεοδωρόπουλου έκανε το 59-67, αλλά ο Πανδής μίλησε την κατάλληλη ώρα για την ομάδα του, μετά από ένα καλάθι του Βλαχογεώργη αυτός ήταν που με 6 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 59-75 και καθάρισε οριστικά το ματς. Ο Μητρόπουλος με τον Ρατσιάτο μείωσαν σε 63-75, αλλά ο Πανδής και ο Καραλής έφεραν το ματς στο 63-79, για να κλείσει ο αγώνας στο 66-80 από τρίποντο του Βαρβερόπουλου.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 19 πόντους, ο Μαρίνης 16, ο Καραλής 13, ο Πλευράς 11 και ο Βλαχογεώργης 10. Για τους Ρούκουνες ο Θεοδωρόπουλος είχε 28 πόντους, ο Μητρόπουλος 11 και ο Καψοκόλης 8.

Ρούκουνες (Τοπαλίδης Δ.): Καψοκόλης Σ. 8, Ρατσιάτος Σ. 3, Καραμπάτσος Σ. 5, Μητρόπουλος Γ. 11, Πανόπουλος Α., Βαρβερόπουλος Γ. 5 (1), Θεοδωρόπουλος Κ. 28 (2), Τοπαλίδης Δ. 6.

Gastone: Γκύζης Δ. 5 (1), Πλευριάς Σ. 11, Ζέκιος Θ. 4, Καραλής Γ. 13, Μαρίνης Μ. 16 (1), Βλαχογεώργης Κ. 10, Πανδής Γ. 19 (1), Ροντογιάννης Α. 2.

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 66-71
(11-21, 29-33, 42-46, 66-71)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 66-71 τον Άφοβο μετά από σκληρό ντέρμπι στο οποίο είχαν τον έλεγχο, για να παραμείνουν πρώτοι και να χρειάζονται πλέον μία νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια τους για να κλειδώσουν και μαθηματικά την πρωτιά. Το παιχνίδι άρχισε καλύτερα για τους νικητές, με τον Καζάκο και τον Γράψα πήγαν στο 2-8 στο ξεκίνημα. Η αντίδραση του Άφοβου ήταν άμεση, με τον Ντούβα και τον Καραντζούνη πλησίασε στο 9-11, αλλά ο Εγγλέζος και ο Γαβρίδης έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 9-16.

Ο Γαβρίδης με τον Διαμαντόπουλο έκαναν το 11-21 για τους Στιγκιντριακούς στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά ο Άφοβος με τον Ντούβα, τον Ποντικόπουλο και τον Αναγνώσου μείωσε σε 20-23 στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου. Οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με τον Καζάκο για το 20-27, αλλά ο Ντούβας με τον Τραϊφόρο έγραψαν το 24-27 πριν ο Καραντζούνης με τρίποντο μειώσει σε 27-29. Καλάθια από Εγγλέζο και Διαμαντόπουλο έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 27-33, για να κλείσει το ημίχρονο από τον Ντούβα, 29-33.

Στην 3η περίοδο ο Εγγλέζος και ο Γράψας έγραψαν το 29-38 για τους Στιγκιντριακούς, με τον Ντούβα να μειώνει στους 5 πόντους πριν ο Γαβρίδης φέρει το ματς στο 33-40. Ο Αναγνώστου με τον Καραντζούνη απάντησαν για να μειώσει η ομάδα τους σε 38-40, ενώ ο Καραντζούνης με νέο τρίποντο έγραψε το 42-42 λίγο πριν το τέλος της περιόδου, για να έρθουν Γράψας και Γαβρίδης και να διαμορφώσουν με 4/4 βολές το 42-46 στη διακοπή.

Στην 4η περίοδο οι Στιγκιντριακοί έγραψαν με τον Κτενίδη και τον Γκιόση το 42-51, ενώ ο Γράψας τους πήγε στο 44-53. Ο Γαβρίδης έκανε το 47-55 και το 49-57 μετά το καλάθι του Τραϊφόρου, ενώ το τρίποντο του Κυριαθόπουλου ήρθε στο καταλληλότερο σημείο για τους Στιγκιντριακούς, 49-60, ουσιαστικά το δικό του κρύο αίμα διαμόρφωσε τις ισορροπίες του τελευταίου τριλέπτου.

Στο τρίποντο απάντησε ο Συσκάκης με τον ίδιο τρόπο, αλλά ο Γράψας έφερε το ματς στο 52-62. Ο Γαβρίδης με βολές έκανε το 53-64, για να απαντήσουν Τραϊφόρος και Καραντζούνης μειώνοντας σε 57-64. Ο Γαβρίδης και πάλι με λιγότερο από 1:30 για το τέλος έγραψε το 57-65 και το 59-67, ενώ μετά το λάθος του Άφοβου ο ίδιος ήταν που από φάουλ έφερε το ματς στο 59-69 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Ο Ντούβας ξανά με βολές μείωσε σε 61-69 αλλά ο Γράψας στα 44 δευτερόλεπτα έγραψε το 61-71. Ο Άφοβος κατόρθωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Συσκάκη και τον Ποντικόπουλο να μειώσει σε 66-71.

Για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 26 πόντους, ο Γράψας 18, ο Εγγλέζος και ο Καζάκος από 8. Για τον Άφοβο ο Καραντζούνης είχε 21 πόντους, ο Ντούβας 19 και ο Τραϊφόρος 8.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν., Τσικόλας Γ.): Τραϊφόρος Κ. 8, Γιαννάκης Γ., Σπυριδωνάκος Σ. 2, Αναγνώστου Σ. 4, Ντούβας Β. 19, Καραντζούνης Τ. 21 (4), Γκότσης Μ. 1, Συσκάκης Α. 6 (2), Ποντικόπουλος Α. 5.

Στιγκιντριακοί (Γαβρίδης Γ.): Γαβρίδης Γ. 26, Μπούσουλας Μ., Γράψας Α. 18, Εγγλέζος Γ. 8, Κυριαθόπουλος Κ. 3 (1), Διαμαντόπουλος Σ. 4, Καζάκος Π. 8, Γκιόσης Γ. 2, Μιχαηλίδης Ι., Κτενίδης Γ. 2.

JETS – S-PARTA BC 44-58
(10-10, 21-22, 35-48, 44-58)

Η S-Parta BC κέρδισε τους Jets με 44-58 σε ένα ματς που πήρε διαφορά στην 3η περίοδο. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την S-Parta BC να προηγείται με τον Κουζουβουνά Μ. με 2-5 για να απαντήσουν Μάρκος και Ουζουνίδης για το 6-5 των Jets. Οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια ως το τέλος της περιόδου, ο Κωνσταντίνου και ο Μυλωνάς Γ. έκαναν το 8-8 για να κλείσει το δεκάλεπτο από Μάρκο και Κουζοβουνά σε 10-10.

Στη δεύτερη περίοδο ο τρίποντο του Κουκάκη έγραψε το 11-13, αλλά ο Κωνσταντίνου απάντησε με 4 μαζεμένους πόντους για το 15-13. Ο Κουζουβουνάς Μ. έκανε το 15-17 για τη S-Parta BC, με τον Ονουφρίου και τον Κωνσταντίνου να απαντούν για το 19-17 και τον Ουζουνίδη να γράφει το 21-17. Το νέο τρίποντο του Κουκάκη και το καλάθι του Κοτρώνη Κ. έφεραν το ματς στο 21-22 για τη S-Parta BC στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ουζουνίδης έγραψε το 23-22 για τους Jets, ο ίδιος έκανε το 24-24 και μείωσε σε 26-27 μετά το τρίποντο του Κουκάκη, αλλά από εκεί και πέρα η S-Parta BC άρχισε να ανεβάζει τη διαφορά. Ο Κουκάκης και ο Κωνσταντέλος έγραψαν το 26-33 ενώ, μετά την απάντηση του Μπουρδανιώτη Α., ο Κουζοβουνάς σκόραρε για το 28-36 και ο Κουκάκης με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 28-39. Το σερί της S-Parta BC συνεχίστηκε, ο Κοτρώνης Κ. και ο Κουκάκης έφεραν το ματς στο 28-43 για να φτάσει στο 0-12 από τον Κουζοβουνά, 28-45. Το σερί διέκοψαν ο Κωνσταντίνου με τον Ουζουνίδη για το 32-45, αλλά το τρίποντο του Κοτρώνη Κ. έφερε το ματς στο 42-48 για να κλείσει η περίοδος από τον Μάρκο, 35-48.

Στην 4η περίοδο οι Jets μείωσαν σε 37-48 με τον Ουζουνίδη, ενώ ο Κωνσταντίνου με καλάθι και φάουλ μετά το δίποντο του Ορνιθόπουλου έγραψε το 40-50. Η S-Parta BC απάντησε με τον Ορνιθόπουλο για το 40-53, για να φέρει το ματς στους 9 πόντους ο Κωνσταντίνου, 44-53. Όμως, το καλάθι του Κουζοβουνά και το τρίποντο του Ορνιθόπουλου ήταν που έκλεισαν το ματς οριστικά, 44-58 για τη S-Parta BC.

Για τους νικητές ο Κουκάκης είχε 17 πόντους, ο Κουζοβουνάς 13, ο Κουζουβουνάς Μ. 8 και ο Ορνιθόπουλος με τον Κοτρώνη Κ. 7. Για τους Jets ο Κωνσταντίνου είχε 20 πόντους, ο Ουζουνίδης 13 και ο Μάρκος 7.

Jets (Μητσάκης Γ.): Μπουρδανιώτης Α. 2, Ουζουνίδης Θ. 13, Μάρκος Η. 7 (1), Ονουφρίου Π. 2, Κωνσταντίνου Α. 20, Κιούσης Θ..

S-Parta BC (Κοτρώνης): Ανδρικόπουλος Τ., Κωνσταντέλος Κ. 2, Ορνιθόπουλος Π. 7 (1), Κουζοβουνάς Σ. 13, Κοτρώνης Κ. 7 (1), Κουζουβουνάς Μ. 8, Κοτρώνης Α., Κουκάκης Α. 17 (4), Κωνσταντόπουλος Γ., Μυλωνάς Γ. 4, Διαμαντόπουλος Μ..

ΤΙΡΙΝΙΝΙ – DRINK TEAM 64-52
(16-9, 42-21, 52-35, 64-52)

Η Τιρινίνι κέρδισε με 64-52 την Drink Team, κάνοντας καλό πρώτο ημίχρονο στο ματς. Το ματς ξεκίνησε με 6-2 για τους νικητές με τον Λεγάκη και τον Λογοθέτη, για να απαντήσουν ο Πραγιάννης με τον Γιαννιτσιώτη Β. για την Drink Team που ισοφάρισε σε 6-6. Ο Βελισσάριος και ο Κουρτογιάννης έκαναν το 10-7, ενώ ο Αντωνόπουλος έφερε την ομάδα του στο 12-7. Μετά το 14-7 από τον Κώτσο, ο Βασιλάκης απάντησε για την Drink Team, με την περίοδο να κλείνει στο 16-9 από τον Βελισσάριο.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γαλανόπουλος έφερε το ματς στο 18-9 για να απαντήσει ο Βασιλάκης, ενώ Γιαννιτσιώτης Β., Βελισσάριος και Κώτσος έγραψαν το 22-13. Μετά το καλάθι του Η Τιρινίνι με τον Γαλανόπουλο, τον Παντελή και τον Αντωνόπουλο πήγε στο 29-13, για να απαντήσει ο Λαζάρου, ενώ μετά το 30-17 από τον Βασιλάκη, ένα 10-0 της Τιρινίνι από Αντωνόπουλο, Κώτσο και τρίποντα από Κουσούλη Ν., Λογοθέτη, έφερε το ματς στο 40-17. Ο Παραγιάννης με τον Λαζάρου απάντησαν, με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-21 από τον Γαλανόπουλο.

Στην επανάληψη η Τιρινίνι με τον Παντελή πήγε στο 45-21, για να απαντήσει η Drink Team με σερί 0-10, ο Λαζάρου με 8 πόντους και ο Καβακιώτης μείωσαν σε 45-31 για την ομάδα τους. Ο Αντωνόπουλος με τον Λεγάκη έκαναν το 50-33, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Βασιλάκη και τον Σέτα στο 52-35.

Η Drink Team πλησίασε ακόμα περισσότερο στο 4ο δεκάλεπτο, νέο σερί 0-9 με 7 πόντους του Βασιλάκη και τον Αυγουλά έφερε το ματς στο 52-44. Ο Λεγάκης με τον Παντελή σκόραραν για το 58-44 για να ανασάνει η Τιρινίνι, ενώ μετά το καλάθι του Λαζάρου, ο Γαλανόπουλος και ο Λεγάκης έγραψαν το 62-46. Ο Λαζάρου συνέχισε και μείωσε σε 62-50, με το τελικό σκορ να διαμορφώνουν Παντελής και Βασιλάκης με βολές.

Για τους νικητές ο Παντελής και ο Λεγάκης είχαν από 11 πόντους, ο Γαλανόπουλος είχε 9 και ο Αντωνόπουλος 8. Για την Drink Team ο Βασιλάκης είχε 21 και ο Λαζάρου 18.

Τιρινίνι (Κουσούλης Ν., Κυριάκου Ε.): Βελισσάριος Π. 6, Παντελής Δ. 11, Λεγάκης Δ. 11, Κώτσος Δ. 6, Αντωνόπουλος Α. 8, Κουσούλης Ν. 3 (1), Κουρτογιάννης Χ. 2, Γαλανόπουλος Γ. 9 (1), Λογοθέτης Δ. 6 (1), Σέτα Κ. 2.

Drink Team (Καβακιώτης Χ.): Γιαννιτσιώτης Β. 4, Κώτσογλου Ν., Παπαδόπουλος Μ., Παραγιάννης Κ. 5, Λαζάρου Γ. 18 (1), Αυγουλάς Δ. 2, Βασιλάκης Σ. 21, Καβακιώτης Χ. 2.

ZEPPELIN – ΠΛΑΤΕΙΑ 65-60
(13-16, 26-30, 40-42, 65-60)

Οι Zeppelin κέρδισαν την Πλατεία μετά από σκληρό ντέρμπι με 65-60, κλείνοντας με αυτόν τον τρόπο την κανονική περίοδο με νίκη και ρεκόρ 14-9, η πρώτη ομάδα που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της, και πλέον περιμένουν τα πλέι οφς.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για την Πλατεία που με τον Σαντικτσή και τον Σκοπελίτη προηγήθηκε με 0-5 και 2-8. Ο Ποζιόπουλος απάντησε με τρίποντο για τους Zeppelin, αλλά ο Σκοπελίτης έφτασε τους 10 συνεχόμενους πόντους για να φέρει την ομάδα του στο 6-13. Ο Τσαντζαλής απάντησε, αλλά ο Χρυσούλας Π. έγραψε το 10-16 για να κλείσει η περίοδος στο 13-16 από τον Παπαδάτο.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Zeppelin μπήκαν καλύτερα και έφτασαν το σερί τους στο 11-0, με τρίποντα από Ποζιόπουλο και Αντωνίου και καλάθι του Παπαδάτου πήγαν στο 21-16, ενώ ο Παπαδάτος με τον Μαρινάκη έγραψαν το 26-19 για την ομάδα τους. Η Πλατεία αντέδρασε άμεσα, με τον Σκοπελίτη μείωσε στους 5, ενώ Αθανασίου και Παπαϊωάννου έφεραν το ματς στον πόντο. Το σερί της Πλατείας έφτασαν στο 0-11 ο Σαντικτσής με τον Σκοπελίτη για το 26-30 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Παπαδάτος μείωσε στους 2, ενώ μετά το καλάθι του Βλαχαδάμη, ο Κουτσός ισοφάρισε τον αγώνα σε 32-32. Ο Σκοπελίτης με καλάθι και φάουλ έκανε το 32-35, αλλά οι Zeppelin με τον Κουτσό και τον Τσαντζαλή προσπέρασαν με 38-35 για να κάνει ο Ποζιόπουλος το 40-35. Μέχρι να τελειώσει η περίοδος, πάντως, η Πλατεία είχε προσπεράσει ξανά, ο Σκοπελίτης με τρίποντο μείωσε, ο Παπαϊωάννου ισοφάρισε και ο Σκοπελίτης με βολές έγραψε το 40-42.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παπαδάτος και ο Μαρινάκης έφεραν τους Zeppelin στο 47-42, αλλά ο Σαντικτσής και ο Παπαϊωάννου απάντησαν για το 47-46 με τον πρώτο να γράφει τρίποντο για το 47-49. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο η Πλατεία έχασε 4 συνεχόμενες βολές, για να έρθει ο Θωμάς να κάνει το 50-49 με 3:20 για ο φινάλε. Ο Σκοπελίτης απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 50-52, αλλά το τρίποντο του Παπδάτου έδωσε το προβάδισμα στους Zeppelin με 2:52 για το τέλος, προβάδισμα που δεν έχασαν ξανά.

Ο Κουτσός με τον Παπαδάτο έγραψαν το 60-53 με λιγότερο από 1:30 να απομένει, η Πλατεία αστόχησε σε νέο τρίποντο, αλλά ο Σκοπελίτης μείωσε σε 60-56 με 1:09 για το τέλος. Οι Zeppelin είχαν 1/6 βολές σε δύο επιθέσεις, για να έρθει στα 42 δευτερόλεπτα ο Παπαϊωάννου και να μειώσει σε 61-58. Από μια χαμένη επίθεση για κάθε ομάδα και 0/2 βολές για τους Zeppelin μετά, για να κάνει ο Σκοπελίτης το 61-60 στα 30 δευτερόλεπτα. Ο Παπαδάτος κράτησε την ψυχραιμία του και έγραψε το 63-60, η Πλατεία έκανε λάθος και ο Ποζιόπουλος με 1/2 βολές ανέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους. Η Πλατεία προσπάθησε για την απάντηση αλλά αστόχησε, με τον Τσαντζαλή να έχει 1/2 βολές για το 65-60 στα 17 δευτερόλεπτα, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Για τους νικητές ο Παπαδάτος είχε 23 πόντους, ο Κουτσός είχε 13, ο Ποζιόπουλος 10. Για την Πλατεία ο Σκοπελίτης είχε 34 πόντους, ο Σαντικτσής 11 και ο Παπαϊωάννου 8.

Zeppelin: Παπαδάτος Χ. 23 (2), Μαρινάκης Α. 5, Κουτσός Α. 13, Θωμάς Θ. 3, Τσαντζαλής Θ. 6, Ποζιόπουλος Λ. 10 (2), Αντωνίου Μ. 5 (1).

Πλατεία (Μπαλής Μ.): Μπαλής Θ., Παπαϊωάννου Γ. 8, Χρυσούλας Π. 2, Αθανασίου Σ. 3, Σαντικτσής Κ. 11 (2), Σκοπελίτης Κ. 34 (4), Μπαλής Μ., Γιάγλογλου Γ., Βλαχαδάμης Ε. 2.

GADEMIANS – BARCEΛΙΩΜΑ 62-57
(17-15, 26-28, 47-41, 62-57)

Οι Gademians κέρδισαν τους Barceλιώμα με 62-57 σε ένα ματς πολύ όμορφο, που κρίθηκε στο τέλος του. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλύτερα για τους Gademians, μετά το τρίποντο του Κονταράτου, ο Τρουλάκης και ο Παπαδόπουλος έγραψαν το 8-3 για την ομάδα τους, με τον Κοζαδίνο και τους δύο προαναφερθέντες να κάνουν το 14-3 στη συνέχεια. Ο Μουχάκης ήταν που πήρε τους Barceλιώμα στις πλάτες του, με 8 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 14-11, για να έρθει το τρίποντο του Τρουλάκη για το 17-11, αλλά Μουχάκης και Τσιαμούρης να κλείσουν την περίοδο στο 17-15.

Ο Τρουλάκης αποχώρησε τραυματίας στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι Barceλιώμα είχαν προλάβει να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν, με τον Μουχάκη να γράφει άλλους 7 συνεχόμενους πόντους για το 17-22, ενώ το τρίποντο το Μαρκάκη έφερε το ματς στο 17-25 και το σερί της ομάδας του στο 3-22! Οι Gademians αντέδρασαν με τον Κοζαδίνο και τον Παπαδόπουλο για το 21-25, ενώ ο Αθανασόπουλος μείωσε στο ένα καλάθι. Μετά το τρίποντο του Μαρκάκη για το 23-28, ο Καραγγέλης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 26-28, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Τρούπης έκανε την αρχή ισοφαρίζοντας το ματς σε 28-28, αρχή ενός απίστευτου ημιχρόνου όπου έβαλε 20 πόντους. Ο ίδιος έγραψε και το 30-28, αλλά και το 34-30 μετά το καλάθι του Μουχάκη. Ο Αδαμόπουλος έφερε την ομάδα του στο 36-30, ο Κονταράτος μείωσε με καλάθι και φάουλ, αλλά τα δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κοζαδίνο και Τρούπη έφεραν το ματς στο 42-33. Ο Μουχάκης με καλάθι και φάουλ και ο Κονταράτος με τρίποντο μείωσαν σε 42-39, αλλά ο Τρούπης με τον Καραγγέλη απάντησαν για το 47-39 της ομάδας τους. Το τέλος της περιόδου είδε τον Τσιαμούρη να σκοράρει για το 47-41 του 30ου λεπτού.

Ο Κονταράτος με τρίποντο έφερε το ματς στο 47-44, αλλά ο Κοζαδίνος απάντησε με τον ίδιο τρόπο αμέσως μετά. Ο Σκαλτσογιάννης έκανε το 50-46, ενώ μετά το καλάθι του Τρούπη ο Κονταράτος με τρίποντο μείωσε σε 52-50 για να έρθει ο Μουχάκης μετά το νέο καλάθι του Τρούπη και να κάνει το 54-53 με 6:35 για το φινάλε. Ο Σκαλτσογιάννης μείωσε σε 56-55, αλλά ο Αθανασόπουλος απάντησε για το 58-55.

Οι δυο ομάδες είχαν συνεχή άστοχα σουτ και παρά τα επιθετικά ριμπάουντ δεν κατάφεραν να σκοράρουν για περίπου 3:30 μέχρι την ώρα που ο Μουχάκης έγραψε το 58-57 με 2:06 στο ρολόι. Οι Barceλιώμα είχαν την ευκαιρία να προσπεράσουν αλλά αστόχησαν σε τρίποντα σε τρεις επιθέσεις τους με τελευταία αυτή στα 35 δευτερόλεπτα, για να έρθει ο Παπασγουρίδης Ε. και να κάνει το 60-57 στα 30 δευτερόλεπτα. Οι Barceλιώμα έχασαν την μπάλα και ο Τρούπης πήρε φάουλ στα 23 δευτερόλεπτα για να γράψει με 2/2 βολές το 62-57, που ήταν και το τελικό σκορ.

Για τους νικητές ο Τρούπης είχε 20 πόντους, ο Κοζαδίνος 10, ο Παπαδόπουλος 9 και ο Τρουλάκης 8. Για τους Barceλιώμα ο Μουχάκης είχε 27 πόντους και ο Κονταράτος 15.

Gademians (Παπασγουρίδης Ε.): Καραγγέλης Ι. 5 (1), Αδαμόπουλος Α. 2, Κοζαδίνος Α. 10 (2), Παπαδόπουλος Η. 9 (1), Παπασγουρίδης Ε. 2, Τρούπης Β. 20 (1), Αθανασόπουλος Θ. 6, Τρουλάκης Δ. 8 (2).

Barceλιώμα (Γκότσης Γ.): Μενεξιάδης Σ. 1, Μαρκάκης Γ. 6 (2), Τσιαμούρης Π. 4, Σκαλτσογιάννης Β. 4, Γκότσης Γ., Νικολόπουλος Θ., Μουχάκης Ν. 27 (1).

ΤΡΙΠΟΝΤΙΟΙ – ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ 52-101
(9-32, 26-50, 42-73, 52-101)

Οι Θαλασσόλυκοι κέρδισαν με 52-101 τους Τριπόντιους σε έναν αγώνα που η επίθεσή τους έβγαζε φωτιές. Το ματς ξεκίνησε με τον Γεωργάτο και τον Τσαφαντάκη να γράφουν το 5-4 για την ομάδα τους, ενώ μετά τα καλάθια από Τσανικλίδη, Δασκαλάκη και Καραγιαννίδη Γ. ο Δαμιανάκης έκανε το 7-10. Από εκεί και πέρα οι Θαλασσόλυκοι έτρεξαν ένα σερί 0-20, με τον Λέντζο Φ., τον Λέντζο Γ., τον Τσανικλίδη και τον Καραγιαννίδη Γ. πήγαν στο 7-30 για να διακόψει το σερί ο Γεωργάτος για το 9-30 και την περίοδο να κλείσει στο 9-32 ο Δασκαλάκης.

Στη 2η περίοδο ο Μπέης έγραψε το 11-32, με τν Δασκαλάκη να φέρνει την ομάδα του στο 11-36. Ο Γεωργάτος με τον Δαμιανάκη έκαναν το 18-38, για να απαντήσει ο Λέντζος Γ. με τον Λύρα και τον Τσανικλίδη έφεραν την ομάδα τους στο 18-44. Οι Τριπόντιοι με Χασιώτη, Γεωργάτο και Τσαφαντάκη σκόραραν για το 24-44, με τον Δημόγιωργα να κλείνει το ημίχρονο στο 26-50 μετά τα καλάθια των Καραγιαννίδη Τ. και Λύρα.

Στην επανάληψη ο Λέντζος Φ. και ο Τσαφαντάκης έφεραν το ματς στο 28-56, με τον τελευταίο να γράφει και το 30-56 για την ομάδα του. Ο Γεωργάτος σκόραρε για το 34-58 με τους Θαλασσόλυκους με Δασκαλάκη και Λέντζο Γ. να πηγαίνουν στο 34-62. Το τρίποντο του Τσαφαντάκη έκανε το 37-62, με τον Γεωργάτο να μειώνει σε 40-68, για να κάνει το 40-71 ο Λύρας και να κλείσει η περίοδος στο 42-73 από τον Τσανικλίδη για τους Θαλασσόλυκους.

Στο 4ο δεκάλεπτο το τρίποντο του Δασκαλάκη έκανε το σκορ 42-76 με τον Δαμιανάκη να απαντά για το 46-76. Ο Λύρας έφερε το ματς στο 46-82 για να σκοράρει ο Γεωργάτος για το 48-82, ενώ μετά τα καλάθια του Καραγιαννίδη Τ. ο ίδιος ήταν που σκόραρε για το 50-86. Ο Λέντζος Φ. και ο Λύρας έφεραν την ομάδα τους στο 50-92, για να σκοράρει ο Δαμιανάκης για το 52-92 και οι Θαλασσόλυκοι με τον Λέντζο Φ. και τον Καραγιαννίδη Τ. να κλείσουν το ματς στο 52-101.

Για τους νικητές ο Δασκαλάκης είχε 21 πόντους, ο Λύρας 20, ο Λέντζος Φ. 18, ο Τσανικλίδης 15, ο Λέντζος Γ. 12, ο Καραγιαννίτης Τ. 8 και ο Καραγιαννίδης Γ. 7. Για τους Τριπόντιους ο Τσαφαντάκης είχε 16 πόντους, ο Γεωργάτος 15 και ο Δαμιανάκης 11.

Τριπόντιοι: Τσαφαντάκης Δ. 16 (2), Γεωργάτος Ε. 15, Μπέης Α. 2, Δημόγιωργας Π. 2, Χασιώτης Γ. 2, Δαμιανάκης Ζ. 11.

Θαλασσόλυκοι: Καραγιαννίδης Τ. 8, Λέντζος Φ. 18 (1), Λύρας Γ. 20, Τσανικλίδης Θ. 15 (1), Καραγιαννίδης Γ. 7 (1), Τεντόμας Ν., Λέντζος Γ. 12, Δασκαλάκης Π. 21 (1).

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – ΣΟΦΟΚΛΕΟΥΣ 61-56
(10-13, 26-26, 45-43, 61-56)

Η Ήρεμη Δύναμη κέρδισε τη Σοφοκλέους με 61-56 χάρη στον οίστρο του Ανυφαντάκη, ο οποίος έβαλε 31 πόντους σε 3 περιόδους για την ομάδα του. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και ξεκίνησε με 0-4 για τη Σοφοκλέους από Βλούτη και Βουλέλλη, με τον Νικολακόπουλο να γράφει τρίποντο για το 5-4 της ομάδας του. Ο Σπανός τον μιμήθηκε για το 5-7, ενώ ο ίδιος με τον Φραγκάκη έφεραν τη Σοφοκλέους στο 8-13, για να τελειώσει το δεκάλεπτο από τον Χατζηιωαννίδη στο 10-13.

Στη 2η περίοδο ο Ανυφαντάκης πέρασε στο παρκέ για την Ήρεμη Δύναμη και ήταν ασταμάτητος σκοράροντας και τους 16 πόντους της ομάδας του στο δεκάλεπτο! Μετά το 11-18 από τον Σπανό για τη Σοφοκλέους, ο Ανυφαντάκης ήταν που με δύο τρίποντα και 2/2 βολές έγραψε το 19-20, ενώ εκείνος έφερε το ματς στο 22-20, ολοκληρώνοντας ένα ατομικό σερί 11-2. Ο Νάκης με τον Βουλέλλη ισοφάρισαν σε 22-22 και 24-24 για να κάνει ο Ανυφαντάκης το 26-24 για την ομάδα του και ο Σπανός να κλείσει ένα πολύ καλό από πλευράς του πρώτο ημίχρονο για το 26-26, φτάνοντας τους 12 πόντους.

Στην 3η περίοδο το τρίποντο του Βλούτη έφερε τη Σοφοκλέους στο 28-29, με τον Πασσά και τον Χατζηιωαννίδη να γράφουν το 32-29 για την ομάδα τους. Μετά την απάντηση του Σπανού, ο Νικολόπουλος και ο Ανυφαντάκης έκαναν το 36-31, με τη Σοφοκλέους να παίρνει σκορ από Βουλέλλη και Φραγκάκη για να μειώσει στον πόντο. Όμως, μετά το καλάθι του Νάκη για το 38-37, η Ήρεμη Δύναμη, με τον Χατζηιωαννίδη και τον Ανυφαντάκη πήγε στο 45-37 παίρνοντας διαφορά 8 πόντων. Ο Φραγκάκης με τον Βουλέλλη δεν άφησαν το ματς να ανοίξει και στο 30ο λεπτό μείωσαν σε 45-43.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ανυφαντάκης με τον Χατζηιωαννίδη έκαναν το 49-43 για την ομάδα τους, αλλά ο Φραγκάκης απάντησε για το 49-47. Μετά το καλάθι του Ανυφαντάκη ο Βλούτης με τρίποντο μείωσε σε 51-50, για να κάνει ο Πασσάς το 55-51 για την Ήρεμη Δύναμη. Ο Φραγκάκης με βολές έφερε το ματς στο 55-53, αλλά ο Ανυφαντάκης τον μιμήθηκε για το 57-53. Ο Βουλέλλης σε δύο επιθέσεις μείωσε σε 57-56, αλλά μετά τα φάουλ της Σοφοκλέους ο Ανυφαντάκης ήταν ψύχραιμος στις βολές και με 4/4 έγραψε το τελικό 61-56 χαρίζοντας την ομάδα του τη νίκη.

Για τους νικητές ο Ανυφαντάκης είχε 31 πόντους, ο Χατζηιωαννίδης 13, ο Πασσάς 8 και ο Νικολόπουλος 7. Για τη Σοφοκλέους ο Σπανός είχε 15, ο Φραγκάκης 14, ο Βουλέλλης 13 και ο Βλούτης 8.

Ήρεμη Δύναμη (Μπίτσικας): Χατζηιωαννίδης Χ. 13, Πασσάς Σ. 8, Χάχαλης Β. 2, Νικολόπουλος Δ. 7 (1), Ανυφαντάκης Γ. 31 (2), Χάχαλης Χ., Αναστασίου Κ..

Σοφοκλέους (Περιστεράκης): Περιστεράκης Μ., Ζώης Π. 2, Βουλέλλης Π. 13, Βλούτης Δ. 8 (2), Νάκης Α. 4, Φραγκάκης Η. 14, Σπανός Α. 15 (2), Κοροβέσης Π..

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – ΑΤΤΙΚΗ 49-45
(15-13, 28-21, 39-38, 49-45)

Για τη 12η αγωνιστική ο Άφοβος κέρδισε την Αττική με 49-45 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο του λεπτό. Το ματς άρχισε με 4-1 για τον Άφοβο από Ντούβα και Καραντζούνη, με την Αττική να παίρνει σκορ από τον Μπέλλο και τον Βασιλείου για το 4-5. Ο Καραντζούνης έφερε το ματς στο 8-5, αλλά ο Κοντός με τον Τρικαλιώτη έκαναν το 8-9 με τον Ποντικόπουλο να ισοφαρίζει σε 11-11 και τον Ντούβα να κάνει το 13-11 και το 15-13 για την ομάδα του μετά το καλάθι του Μπέλλου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ντούβας συνέχισε το κρεσέντο του, έφτασε τους 10 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, μετά το 15-15 από τον Μπέλλο, αυτός ήταν που έφερε τον Άφοβο στο 21-16 για να κάνει ο Καραντζούνης το 23-16. Μετά την απάντηση του Χριστόπουλου για την Αττική, ο Ντούβας με τον Καραντζούνη (μόνο οι δυο τους σκόραραν στην περίοδο για τον Άφοβο) έγραψαν το 28-18 για να μειώσει ο Μπουργαζάς σε 28-21 στην ανάπαυλα.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μπέλλος μείωσε σε 28-24, αλλά ο Άφοβος με τον Ανατολίτη και τον Αναγνώστου πήγε στο 33-24. Η Αττική σκόραρε με τον Τρικαλιώτη, αλλά ο Συσκάκης με τρίποντο ήταν που έφερε το ματς στο 38-28 αποκαθιστώντας τη διψήφια διαφορά για την ομάδα του. Η Αττική αντέδρασε με Τρικαλιώτη και Μπέλλο για το 38-32, για να φέρουν ο Μπέλλος με τον Καραλή Δ. το ματς στο 39-38 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Το σερί της Αττικής συνεχίστηκε, με τον Μπέλλο πήγε στο 39-40, ενώ μετά το καλάθι του Γκότση, ο Γαλάνης με τρίποντο και ο Μπέλλος έγραψαν το 41-45 με 6:55 για το τέλος, με την Αττική να τρέχει ένα 3-17 από το 38-28 και μετά. Όμως, ο Άφοβος αποδείχτηκε πιο ψύχραιμος στο τέλος, με 1/2 βολές του Γκότση και τρίποντο του Καραντζούνη ισοφάρισε με 3:55 για το φινάλε, με την Αττική να χάνει συνεχόμενες επιθέσεις, για να δώσει το δικαίωμα στον Γκότση να γράψει το 47-45 με 1:10 για φινάλε.

Κλεψίματα και επιθετικά ριμπάουντ δεν έφτασαν σε καμία ομάδα για να σκοράρει, μέχρι που με 1/2 βολές στα 16 δευτερόλεπτα το έκανε ο Συσκάκης για το 48-45. Από τη δεύτερη χαμένη βολή του ο Τραϊφόρος πήρε το ριμπάουντ του αγώνα, έβγαλε στον Ντούβα και εκείνος κέρδισε φάουλ για το 49-45 στα 10 δευτερόλεπτα. Η Αττική αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε στη συνέχεια, με το ματς να τελειώνει έτσι.

Για τους νικητές ο Ντούβας είχε 18 πόντους, ο Καραντζούνης 14. Για την Αττική ο Μπέλλος είχε 21 πόντους και ο Τρικαλιώτης 9.

Άφοβος (Γιαννόπουλος Ν.): Αναγνώστου Σ. 3, Ποντικόπουλος Α. 2, Σπυριδωνάκος Σ., Γιαννακής Γ., Ντούβας Ε. 18, Τραϊφόρος Κ. 1, Καραντζούνης Τ. 14 (1), Γκότσης Μ. 5, Συσκάκης Α. 4 (1), Ανατολίτης Ι. 2, Καρουτάς Ν..

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Μπέλλος Γ. 21, Τρικαλιώτης Α. 9, Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ., Κοντός Γ. 2, Γαλάνης Δ. 3 (1), Χριστόπουλος Τ. 2, Καραλής Δ. 2, Μπουργαζάς Β. 2, Αντωνάκης Γ. 2, Βασιλείου Μ. 2.