Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Πάλεψε αλλά ηττήθηκε

Πάλεψε αλλά ηττήθηκε

Την πρώτη του ήττα στο Top-16 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Τουρκία, 77-72 από τη Φενέρμπαχτσε. Οι «πράσινοι» ήταν κάκιστοι στο πρώτο δεκάλεπτο, κατόρθωσαν ανατροπή από το -14 στην 3η περίοδο, πέρασαν μπροστά στο τέλος, αλλά στα κρίσιμα ο Λίνας Κλέιζα πήρε την ομάδα του στις πλάτες του και με 5 μαζεμένους πόντους όταν το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού, χάρισε στη Φενέρ την πρώτη της νίκη στο Top-16, κρατώντας τη ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Γλυκόπικρη γεύση άφησε το ματς στον Παναθηναϊκό. Απ’ τη μία έκανε την ανατροπή σε μια πολύ δύσκολη έδρα, μπόρεσε και ανέτρεψε το -14 και πέρασε μπροστά, απ’ την άλλη έχασε ένα ματς που θα μπορούσε να το έχει πάρει, καθώς τα νούμερα λένε ότι είχε αυτή την ευκαιρία. Αν δούμε, εκ του ασφαλούς και κατόπιν εορτής, τον αγώνα, το φοβισμένο πρώτο δεκάλεπτο με την κάκιστη άμυνα, συν τα… άπειρα τρίποντα, ήταν αυτά που του στοίχισαν τη νίκη.

Ο Ομπράντοβιτς θέλησε να προστατεύσει τη ρακέτα του, νιώθοντας ότι εκεί οι «πράσινοι» είχαν πλεονέκτημα, με αποτέλεσμα να αφήνει το μακρινό σουτ. Σε ένα ματς που ο Παναθηναϊκός είχε 30-36 τα ριμπάουντ με 11-19 τα επιθετικά (πήρε 19 επιθετικά, όσα αμυντικά η Φενέρ, δηλαδή το 50% των ριμπάουντ στη ρακέτα της κατέληγαν σε «πράσινα» χέρια), έκανε μόλις 26 δίποντα και 40 τρίποντα.

Η διαιτησία είχε λάθη, αλλά με την αγωνιστική νοοτροπία που δείχνουν τα 40 τρίποντα με 26 δίποντα θα ήταν πολύ δύσκολο να σουτάρει ο Παναθηναϊκός περισσότερες από τις 15 βολές που έκανε. Στα τρίποντα είχε 10/40, με τον Φώτση να έχει 1/7, τον Ούκιτς 0/5, τον Μασιούλις 1/5, τον Γκιστ 0/2, τον Κάρι 2/6 και τον Διαμαντίδη 3/9. Μόνο ο Μπράμος σούταρε με πολύ καλό ποσοστό (3/5). Απ’ την άλλη, ο Μαυροκεφαλίδης έπαιξε 10 λεπτά και άλλαξε πλήρως την εικόνα της ομάδας του, όντας ουσιαστικά ο βασικός λόγος της ανατροπής. Είχε 11 πόντους επιμένοντας να πηγαίνει στη ρακέτα (7/7 βολές, 2/5 σουτ), αλλά οι συμπαίκτες του δεν ακολούθησαν, παρότι είχαν 58% στα δίποντα.

Η Φενέρ ήταν ακόμα καλύτερη μέσα από το τρίποντο με 68% με τον Παναθηναϊκό να αποτυγχάνει στην άμυνα στη ρακέτα. Οι Τούρκοι τελείωσαν με το φοβερό 10/13 δίποντα το πρώτο ημίχρονο, για να πέσουν στα 11/18 στην επανάληψη. Μπιέλιτσα, ΜακΚάλεμπ, Μπογκντάνοβιτς και Πρέλντζιτς δημιούργησαν αρκετά προβλήματα, με τον Κλέιζα να παίρνει το ματς στο τέλος.

Μπορεί αν βγάλουμε την πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός να δέχτηκε 54 πόντους στα υπόλοιπα δεκάλεπτα (16, 17 και 21), αλλά στην ουσία από όποιον παίκτη ήταν να προβληματιστεί… προβληματίστηκε, εκτός του Ζόριτς. Οι πέντε προαναφερθέντες που τραβούν το κουπί για τους Τούρκους, είχαν 63 πόντους με 69% στα δίποντα και 4/16 τρίποντα (25%), αλλά από εκεί ήρθε η «μαχαιριά» του Κλέιζα στο φινάλε που έκρινε το ματς.

Αυτό που μπορεί να κρατήσει ο Παναθηναϊκός είναι ο έλεγχος των ριμπάουντ, το γεγονός ότι οι ασίστ ήταν 10-17, τα κλεψίματα 7-9, με τα λάθη στο 12-14. Απ’ την άλλη, η κλάση των παικτών της Φενέρ φάνηκε από το γεγονός ότι αν και αναγκάζονταν από την «πράσινη» άμυνα σε ατομικές κατά βάση ενέργειες (10 ασίστ σε 75 επιθέσεις), είχαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας και κέρδισαν το ματς.

Ξεκλειδώνοντας την άμυνα των Τούρκων από τη 2η περίοδο και μετά (11 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο, 17, 22 και 22 στη συνέχεια) ο Παναθηναϊκός είχε κέρδος ενόψει του δεύτερου ματς, με τη διαφορά των 5 πόντων να είναι εύκολα ανατρέψιμη αν χρειαστεί κάτι τέτοιο.

Σε ατομικό επίπεδο ο Διαμαντίδης ήταν πολύ καλός με 9 πόντους και 8 ασίστ, αν και δεν του βγήκε επιθετικά το ματς όπως θα ήθελε, ενώ είχε και το σουτ που έχασε οριστικά το ματς για την ομάδα του (μαζί με εκείνο του Φώτση). Ο Μαυροκεφαλίδης γύρισε το ματς τούμπα, ο Μπράμος με τον Κάρι ήταν πολύ καλοί, ενώ ο Λασμ με τον Γκιστ έδωσαν πολλές μάχες στις ρακέτες (με τον Γκιστ να στοιχίζει στην άμυνα αρκετά) με τον πρώτο να παίζει μόνο 19 λεπτά πριν κάνει 5 φάουλ. Ο Μαυροκεφαλίδης με τον Κάρι είχαν +6 και +4 στη διαφορά πόντων και μαζί με το +2 του Μπατίστ (έπαιξε 4 λεπτά όμως) ήταν οι μόνοι με θετικό πρόσημο. Απ’ την άλλη, με τον ΜακΚάλεμπ στο παρκέ η Φενέρ ήταν στο +13, ενώ ο Ζόριτς είχε μόλις 3 πόντους, αλλά +11 για την ομάδα του όσο βρισκόταν στο παρκέ.

Στην ουσία ο Παναθηναϊκός έχασε το ματς στην Πόλη από το πρώτο δεκάλεπτο. Εκεί είχε 4/16 σουτ εντός παιδιάς και 5 λάθη, την ώρα που ούτε με την άμυνά του μπόρεσε να κρατήσει τη Φενέρ σε κοντινή απόσταση. Οι Τούρκοι είχαν 8/12 και 4 λάθη, με τις βολές να είναι 5/8 για τη Φενέρ και 2/2 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με 3-4 από τον Λασμ στο ματς, αλλά ο Μπιέλιτσα με τον Μπογκντάνοβιτς έφεραν τον αγώνα στο 12-6. Μετά το καλάθι του Μασιούλις, ΜακΚάλεμπ και Πρέλντζιτς σκόραραν για το 19-8 με τον δεύτερο να έχει 2/2 τρίποντα ως τότε, ενώ ο ΜακΚάλεμπ έφτασε τους 8 πόντους στο δεκάλεπτο για το 23-11 στο τέλος της περιόδου.

Η κατάσταση ουσιαστικά δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο κύλησε σαν μία ευθεία γραμμή, η διαφορά κυμάνθηκε από το -13 ως το -8 για τον Παναθηναϊκό, που βελτίωσε την άμυνά του, ισορρόπησε τον αγώνα, αλλά δεν έδειχνε να μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στους Τούρκους. Δύο τρίποντα από Κάρι και Μασιούλις έγραψαν το 27-19 στο πεντάλεπτο, αλλά ένα 5-0 από Ονάν και Κλέιζα σε 30 δευτερόλεπτα έγραψε το 32-19. Ο Μπατίστ και ο Κάρι μείωσαν στους 9, ο Σιπάχι πήγε το ματς στο 34-23, ενώ μετά από νέα καλάθια από Κάρι και Μπατίστ, ο Μπογκντάνοβιτς έγραψε το 39-28 στο ημίχρονο.

Ως τότε έχει ενδιαφέρον να δούμε τα ριμπάουντ, ήταν 17-14 (για να πάνε στο 13-22 στην επανάληψη!). Η Φενέρ μπήκε δυνατά και στην 3η περίοδο, με τον Μπογκντάνοβιτς έφτασε στο 43-30, ενώ μετά τις βολές του Κάρι, άλλοι 4 πόντοι του Μπογκντάνοβιτς (8 συνεχόμενοι σε 3:40) έφεραν το ματς στη μεγαλύτερη διαφορά του, 47-33. Στο 43-30 είχε περάσει ο Μαυροκεφαλίδης στο παρκέ, που από το πεντάλεπτο και μετά ουσιαστικά άλλαξε όλο το ματς.

Έβαλε 9 συνεχόμενους πόντους και μαζί με ένα καλάθι του Κάρι έτρεξαν σερί 2-11 για να μειώσει ο Παναθηναϊκός σε 49-44 με 3:27 για την περίοδο. Ουσιαστικά το παιχνίδι είχε αλλάξει μορφή, αφού οι δύο ομάδες πια ήταν σε κοντινή απόσταση και ο Μαυροκεφαλίδης είχε δώσει στην ομάδα του την ώθηση που χρειαζόταν για να αλλάξει μια κατάσταση που φαινόταν να έχει παγιωθεί στο παρκέ. Ο Κλέιζα έφερε τη Φενέρ στο 53-44, αλλά ο Γκιστ απογειώθηκε για φόλοου κάρφωμα και το 53-48, με τον Μαυροκεφαλίδη να βάζει άλλες δύο βολές για το 55-50 λίγο μετά, ολοκληρώνοντας 11 πόντους σε 3:50 αγώνα!

Στο 4ο δεκάλεπτο ένα τρίποντο του Διαμαντίδη κι ένα κάρφωμα του Λασμ έφεραν το ματς στο 58-55, ενώ ο Διαμαντίδη ισοφάρισε τον αγώνα λίγο αργότερα σε 58-58 με τη Φενέρ να έχει 2 πόντους σε 5:10 στην περίοδο (αλλά να βάζει 19 στο τελευταίο πεντάλεπτο). Ο Μπράμος έδωσε στον Παναθηναϊκό το πρώτο προβάδισμα μετά το ξεκίνημα του αγώνα με τρίποντο για το 60-61, ενώ ο ίδιος έγραψε επίσης με τρίποντο το 62-64 αμέσως μετά.

Ο Φώτσης πέτυχε τρίτο συνεχόμενο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό για το 64-67, αλλά ο Ονάν απάντησε αμέσως σε ένα πολύ σημαντικό σημείο για την εξέλιξη του ματς, 67-67. Το άστοχο τρίποντο του Φώτση στο 1:54 έφερε τον Ονάν στη γραμμή των βολών για το 68-67, με τον Φώτση να χάνει μετά και δεύτερο τρίποντο για να έρθει ο Κλέιζα ακριβώς στο 1 λεπτό πριν το τέλος και να βάλει το καλάθι του αγώνα, 71-67. Αμέσως πριν το 2ο άστοχο τρίποντο του Φώτση έγινε μια φάση που σηκώνει συζήτηση και έπαιξε ρόλο στο ματς. Ο Διαμαντίδης κάνει ντράιβ, κερδίζει φάουλ, σκοράρει, με τους διαιτητές να δίνουν την μπάλα απ’ το πλάι λέγοντας ότι το φάουλ έγινε στην ντρίμπλα. Όμως, το ριπλέι δεν τους δικαιώνει, το καλάθι θα έπρεπε να έχει μετρήσει και ο Διαμαντίδης να πάει στη γραμμή για μία συμπληρωματική βολή. Βέβαια, με τα «αν» δεν αλλάζει κάτι και μικρή σημασία έχει πλέον, αλλά έπρεπε να σημειώσω τη φάση, μιας και ήταν καθοριστική.

Στο τελευταίο λεπτό ο Κάρι μείωσε γρήγορα με λέι απ, αλλά ο Κλέιζα σκόραρε και πάλι, με τον Μπράμο κολλημένο πάνω του για το 73-69 στα 38 δευτερόλεπτα. Ο Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο για να χαθούν οι τελευταίες ελπίδες του Παναθηναϊκού από το κάρφωμα του Ζόριτς για το 75-69. Στο τέλος ο Μπράμος μείωσε στους 3 πόντους, αλλά ο Μπιέλιτσα στα 2 δευτερόλεπτα είχε 2/2 βολές για το 77-72 και τη νίκη της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ, ματς πιο σημαντικό από αυτό με τη Φενέρ. Χρειάζεται τη νίκη πριν τη διακοπή της Ευρωλίγκας, όπως νίκη θα θέλει και με τη Μάλαγα στη συνέχεια, πριν τον ελληνικό «εμφύλιο». Η Μπαρτσελόνα θα είναι αήττητη την άλλη εβδομάδα, πήγε την Πέμπτη στο 4-0, αλλά οι «πράσινοι» θέλουν να τη φτάσουν στην κορυφή με νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 39-28, 56-50, 77-72.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 10 (7ρ. 2ασ.), Ονάν 7 (2), Μπιέλιτσα 13 (1τρ. 3ρ. 2κλ.), Κλέιζα 13 (1), Βίντμαρ 2 (3ρ. 2κ.), Ζόριτς 3, Σιπάχι 2, Μπογκντάνοβιτς 15 (3ασ. 2κλ. 6κ.φ.), Πρέλντζιτς 12 (2τρ. 6ρ. 2ασ. 2κλ. 5κ.φ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9 (3τρ. 5ρ.), Κάρι 14 (2τρ. 3ρ.), Μπατίστ 4, Φώτσης 3 (1), Ούκιτς 4 (3ασ.), Λασμ 5 (4ρ.), Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 9 (3τρ. 8ασ. 7κ.φ.), Γκιστ 6 (10ρ.), Μασιούλις 7 (1τρ. 4ρ. 4κλ.).