Home / Α1 / Ζωντανός ο Πανελευσινιακός, χαμός στην ουρά!

Ζωντανός ο Πανελευσινιακός, χαμός στην ουρά!

Το ανακάτεμα της βαθμολογίας της Α1 έγινε ακόμα μεγαλύτερο μετά και την 21η αγωνιστική, αφού η νίκη του Πανελευσινιακού με 76-72 επί του Πανιωνίου τον έφερε μαζί με Καβάλα και Περιστέρι στο 5-16 στη μάχη της παραμονής, με τον Κολοσσό ακριβώς πιο πάνω. Ήττες για ΠΑΟΚ και Πανιώνιο, που συνεχίζουν το σφιχτό τους εναγκαλισμό κυνηγώντας την 3η θέση.

Ο Πανελευσινιακός έμεινε ζωντανός στην προσπάθειά του να παραμείνει στην Α1, χάρη στο τρομερό 76-72 επί του Πανιωνίου. Δεν είναι και λίγο να είσαι τελευταίος στη βαθμολογία και να παίρνεις ροζ φύλλο απέναντι στον 3ο της βαθμολογίας. Η νίκη του αυτή τον έφερε στο 5-16, πάνω από Καβάλα και Περιστέρι στην ισοβαθμία στη μάχη της παραμονής. Εν ολίγοις, αν τελείωνε σήμερα το πρωτάθλημα η Ελευσίνα θα έμενε στην Α1. Βέβαια, με 5 αγώνες ακόμα και ματς όπως τα Περιστέρι-Καβάλα, Κολοσσός-Περιστέρι, Καβάλα-Κολοσσός (και πολλά άλλα των τεσσάρων με τις ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις 6-11) μπροστά μας, κανείς δεν μπορεί να προμηνύσει ποιοι δύο θα πέσουν στο τέλος της σεζόν.

Ο Πανελευσινιακός έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο στο ματς
, δεδομένου ότι έχει το πιο δύσκολο πρόγραμμα απ’ όλους ως το τέλος και ότι βρισκόταν μια νίκη πιο κάτω, αλλά κατάφερε να πετύχει τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του. Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, ο Πανελευσινιακός είχε τον πρώτο λόγο στην 4η περίοδο, μπήκε με 59-54 και ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους πριν ο Πανιώνιος μειώσει σε 63-61 και 67-65 με 5 λεπτά για το τέλος. Ο Λιακόπουλος και ο Εζιούκβου (από επιθετικό ριμπάουντ) πέτυχαν μεγάλα καλάθια για το 71-65 την ώρα που ο Παππάς έκανε λάθος και αστοχούσε σε τρίποντο στις δύο επιθέσεις του Πανιωνίου τότε.

Στο τελευταίο λεπτό ο Παππάς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 73-72, ενώ στη φάση που έκρινε ουσιαστικά το ματς, ο Μαγκουνής αστόχησε σε τρίποντο, ο Εζιούκβου πήρε το ριμπάουντ, ο Γιάνκοβιτς τον τάπωσε, ο Εζιούκβου πήρε νέο ριμπάουντ για να κερδίσει φάουλ και να γράψει το 74-72. Αυτά τα 2 χαμένα ριμπάουντ στοίχισαν το ματς στον Πανιώνιο, αφού ο Κις μετά το τάιμ άουτ αστόχησε σε τρίποντο, ο Παπανικολάου καθάρισε το ριμπάουντ, πήρε το φάουλ και με 2/2 βολές έγραψε το 76-72 για την ομάδα του.

Ο Πανελευσινιακός είχε 79% στις βολές, 22/28, απέναντι στις 17/26 του Πανιωνίου (65%), σούταρε καλύτερα στα δίποντα (49% έναντι 41%), ενώ στις υπόλοιπες κατηγορίες η πίτα ήταν λίγο πολύ μοιρασμένη με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες ασίστ και λιγότερα λάθη, τον Πανιώνιο πιο πολλά ριμπάουντ και καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα. Η Ελευσίνα ευτύχησε να έχει τον Λιακόπουλο σε τρομερή ημέρα, 21 πόντοι σε 25 λεπτά με 8/11 δίποντα, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, με τον Εζιούκβου να έχει καθοριστική παρουσία στις ρακέτες. Απ’ την άλλη, Γιάνκοβιτς και Μπούκερ ήταν οι καλύτεροι του Πανιωνίου, αλλά δεν μπόρεσαν να του χαρίσουν τη νίκη.

Την ήττα του Πανιωνίου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε από τον ΑΓΟΡ στην Κρήτη με 66-64 μετά από έναν αγώνα με πολλές εναλλαγές στο σκορ, σερί και σκαμπανεβάσματα στην απόδοση και των δύο ομάδων. Ο ΑΓΟΡ μπήκε με 10-2 στο ματς για να πάει στο 24-10 με το πρώτο καλάθι (του Κόμματου) στη 2η περίοδο, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να προσπεράσει ως το ημίχρονο, τρέχοντας από εκείνο το σημείο και μετά δικό του σερί 9-27! Ισοφάρισε σε 27-27 με ένα αρχικό 3-17, για να πάει με τον Χαραλαμπίδη στο 33-37 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο μεγάλωσε τη διαφορά που τον χώριζε από τον αντίπαλό του, καθώς στο 30ο λεπτό είχε φτάσει στο 44-51, με τον ΑΓΟΡ να πετυχαίνει ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, στο οποίο μπήκε πίσω στο σκορ με 53-59. Δύο τρίποντα από Λάτοβιτς και Κόμματο ισοφάρισαν τον αγώνα σε 59-59, ο Λάτοβιτς έγραψε με 3ο τρίποντο το 62-61, ο Χάτσερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 62-64, ο Πετγουέι είχε 1/2 βολές, ο ΠΑΟΚ έκανε 2 συνεχόμενα λάθη στις επόμενες επιθέσεις του, από το δεύτερο ο Ντούβνιακ αστόχησε στην επίθεση του ΑΓΟΡ, ο Κόμματος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε στον Τσόχλα που 9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς με τρίποντο έγραψε το 66-64. Ο ΠΑΟΚ πήρε τάιμ άουτ, αλλά στην επιστροφή ο Χαραλαμπίδης αστόχησε, ο Καλλινικίδης καθάρισε το ριμπάουντ και ο ΑΓΟΡ πήρε το ροζ φύλλο.

Ο ΑΓΟΡ κυνηγά ακόμα τους δύο της τετράδας, πλέον είναι στις 2 νίκες απόσταση, σίγουρα το έργο του είναι δύσκολο, αλλά ελπίζει. Το πιθανότερο, πάντως, όπως έχουμε ήδη πει, να παίξει με τον 4ο με μειονέκτημα έδρας αν θέλει να μπει τετράδα στα πλέι οφς. Πάντως, δείχνει να την κυνηγά τη χρονιά, ήδη οι Ρεθυμνιώτες ουσιαστικά συμφώνησαν με τον Γκέιμπ Προύιτ.

Ο ΠΑΟΚ είχε 52% στα δίποντα, αλλά είχε 10/38 τρίποντα, μόλις 26% (6/14 ο ΑΓΟΡ). Ο Πετγουέι ήταν ο καλύτερος του γηπέδου (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 3 τάπες με 7/9 σουτ), ενώ Μαργαρίτης και Χαραλαμπίδης ήταν οι καλύτεροι του ΠΑΟΚ.

Στη μάχη της ουράς, νέο ενδιαφέρον έδωσαν και τέσσερα άλλα αποτελέσματα. Η Καβάλα ηττήθηκε από τον ΚΑΟΔ με 60-71 στην έδρα της, στο παιχνίδι που αποτέλεσε την αφορμή για να απολυθεί ο Άγγελος Κορωνιός από τον πάγκο της και να αναλάβει στη θέση του ο Βαγγέλης Αλεξανδρής για τις τελευταίες 5 αγωνιστικές της Α1. Με τον Μισέλ να κυριαρχεί στις ρακέτες (16 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 2 τάπες, 7/12 σουτ) ο ΚΑΟΔ είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, με κομβικό σημείο το διάστημα 29-33.

Τότε το 45-45 έγινε 45-52 ως το τέλος του 3ου δεκαλέπτου από τον Κακαρούδη και τον Πάλμερ, με τον ΚΑΟΔ να μπαίνει δυνατά και στο 4ο δεκάλεπτο για να φτάσει στο 49-68, φτάνοντας το σερί του στο 4-23. Εκεί κρίθηκε και η αναμέτρηση, με την Καβάλα να μην έχει αντοχές και δυνάμεις για να επιστρέψει. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρα πολλά λάθη (18-21 ήταν τα λάθη), αλλά σούταραν πολύ καλύτερα, 51% έναντι 37% στα δίποντα και 31% έναντι 22% στα τρίποντα.

Με τη νίκη αυτή ο ΚΑΟΔ ανέβηκε 2 πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ βρίσκεται και 2 κάτω από την οκτάδα, ισόβαθμος με τον Ηλυσιακό.

Ισόβαθμος με τον Ηλυσιακό, καθώς και εκείνος κέρδισε στην 21η αγωνιστική, 75-69 τον Απόλλωνα. Την ώρα που όλος ο Απόλλωνας είχε πέσει πάνω στον Στόγκλιν, ο Ζευγώλης είχε αλλάξει τη λογική με την οποία επιτίθετο η ομάδα του, χαρακτηριστικό ότι 7 παίκτες έκαναν 5-13 σουτ στο ματς, 3/13 είχε ο Στόγκλιν. Πρώτος σκόρερ και καθοριστικός στο ματς ήταν ο Χατζής με 14 πόντους, ενώ ο Αναγκόνιε έκανε τη διαφορά στις ρακέτες, 13 πόντοι, 8 ριμπάουντ και 7/7 βολές με 5 κερδισμένα φάουλ. Ο Παραγιός και ο Δορκοφίκης πρόσφεραν πολύτιμες λύσεις και ο Ηλυσιακός έχει πια ξεκάθαρο πλεονέκτημα στη μάχη για την παραμονή.

Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο ματς, αλλά ως το ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες, ενώ και στο 30ο λεπτό οι δυο ομάδες έφτασαν με το σκορ στο 53-52 από το τρίποντο του Ζαφείρη. Σπανός και Στόγκλιν έγραψαν το 57-52, ο Παραγιός κράτησε την ομάδα του μπροστά, με το παιχνίδι ουσιαστικά να κρίνεται σε ένα δίποντο του Χατζή, τρεις χαμένες ευκαιρίες του Απόλλωνα για καλάθι (2 λάθη, ένα άστοχο σουτ) κι ένα τρίποντο του Χατζή αμέσως μετά για το 64-56. Από εκεί δεν υπήρχε επιστροφή για τον Απόλλωνα, προσπάθησε με φάουλ να γυρίσει το ματς, αλλά ο Χατζής είχε 7/8 βολές και καθάρισε για την ομάδα του.

Οι δυο ομάδες σούταραν άθλια στα δίποντα, 38% και 39%, ο Ηλυσιακός, όμως, έλεγξε τα ριμπάουντ, 40-29, ενώ ήταν καλύτερος και στα τρίποντα, 41% έναντι 32%. Ρεσιτάλ ευστοχίας, πάντως, και από τους δύο στις βολές, 91% για τον Ηλυσιακό, 88% για τον Απόλλωνα (20/22 και 23/26 αντίστοιχα).

Το 3ο αποτέλεσμα που έχει φέρει την κατάσταση στην ουρά της βαθμολογία εδώ που βρίσκεται είναι η νίκη του Ίκαρου μέσα στη Ρόδο, 69-73 τον Κολοσσό. Η νίκη αυτή έφερε μόνο 6ο τον Ίκαρο στο 10-11, μία νίκη πάνω από Απόλλωνα και Άρη. Απ’ την άλλη, έφερε και τον Κολοσσό στο 6-15, μία νίκη πάνω από την ισοβαθμία του υποβιβασμού.

Ο Ίκαρος ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το 46-39 του 26ου λεπτού, έτρεξε ένα 0-9 το οποίο τον έφερε στο 46-48 για να μην ξαναχάσει το προβάδισμα. Το καλάθι του ΜακΝάιτ και το τρίποντο του Φαγιέ στο 32ο λεπτό έγραψαν το 50-55 για να θέσουν τις ισορροπίες της 4ης περιόδου, ο Κολοσσός μπόρεσε να πλησιάσει ως τους 2 πόντους, τρίποντο του Λάνγκφορντ για το 55-57, τρίποντο του Κάπελαν για το 59-61, αλλά ο Σίμτσακ και ο ΜακΝάιτ έγραψαν το 60-69 αμέσως μετά για να κριθεί το ματς.

Ο γηπεδούχοι «πέθαναν» από τη γραμμή των 6.75, απ’ όπου σούταραν 4/20, με τον Ίκαρο να έχει 9/20. Σούταραν, όμως, καλύτερα στα δίποντα, 53% έναντι 48% για να μείνουν κοντά στο σκορ, ενώ είχαν και λιγότερα λάθη, 13-17.

Κάπελαν, Νατζφέι, Λάνγκφορντ και Καλαμπόκης οι καλύτεροι του Κολοσσού, με τον ΜακΝάιτ να γράφει 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ σε 23 λεπτά για τον Ίκαρο, μαζί με τον Φαγιέ οι καλύτεροι της ομάδας τους, ενώ Κυρίτσης, Σίμτσακ ακολούθησαν.

Το τελευταίο αποτέλεσμα που επηρέασε τη μάχη της ουράς ήταν η νίκη του Παναθηναϊκού με 85-60 επί του Περιστερίου. Οι «πράσινοι» ήλεγξαν το ματς από την αρχή, επέτρεψαν μόλις 6 πόντους στους αντίπαλούς τους στην πρώτη περίοδο, 17-6 το σκορ εκεί, για να πάνε στο 40-18 στο ημίχρονο, με το δεύτερο μέρος να είναι πιο χαλαρό. Το Περιστέρι έτρεξε ένα 0-11 στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο μείωσε σε 64-47 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Διαμαντίδη που ξεκουράστηκε μετά το ματς με τη Ρεάλ, ενώ ο Γιώργος Διαμαντάκος έκανε ντεμπούτο στην Α1. Αυτή ήταν η 14η συνεχόμενη νίκη του Παναθηναϊκού επί του Περιστερίου στην Α1 (κανονική περίοδος και πλέι οφς).

Οι «πράσινοι» σούταραν πολύ καλά, 63% στα δίποντα και 44% στα τρίποντα, οι ασίστ ήταν 15-9, τα λάθη 10-15 και τα κλεψίματα 9-4. Ο Μπανκς έκανε ατομικό ρεκόρ στην Α1 με 19 πόντους (σε 21 λεπτά με 5/7 τρίποντα), ενώ ο Μπράμος είχε 14 πόντους. Κανείς δεν έπαιξε πάνω από τα 25 λεπτά του Γιαννόπουλου (ο οποίος ξεκάθαρα είναι εκτός ρυθμού) για τον Παναθηναϊκό, ενώ από το Περιστέρι και πάλι ξεχώρισε ο Νώντας Παπαντωνίου, που κάνει καταπληκτική χρονιά. Είχε σε 34 λεπτά 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 κερδισμένα φάουλ με 5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/4 βολές.

Το Περιστέρι, πάντως, θα πρέπει να αναζητήσει αλλού τις νίκες που χρειάζεται για να μείνει στην κατηγορία. Στην προσπάθειά του αυτή θα το βοηθήσει και ο Γιώργος Γαλιώτος, ο οποίος έπαιζε στην Τσέρνο Μόρε Βάρνα της Βουλγαρίας (9.0 πόντοι, 9.2 ριμπάουντ σε 15 ματς), αλλά αποχώρησε και υπέγραψε στο Περιστέρι.

Τέλος, νίκη και για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, που κατάφερε χάρη σε ένα εκπληκτικό 3ο δεκάλεπτο να κερδίσει με 68-84 τον Άρη στο Αλεξάνδρειο. Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που έφτασε τις 20 νίκες, ενώ αυτή ήταν η 15η συνεχόμενη νίκη του επί του Άρη στην Α1 (κανονική περίοδος και πλέι οφς).

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 33-26, πάλεψε αρκετά, αλλά ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού τον έφερε στο 35-35. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τελείως διαφορετικό, οι πρωταθλητές έτρεξαν ένα επιμέρους 9-26 στην 3η περίοδο, καταφέρνοντας να πάρουν διψήφια διαφορά στο 40-50 από τον Λο, για να φτάσουν στο 46-64 στο 30ο λεπτό, καθαρίζοντας το ματς.

Ο Ολυμπιακός σούταρε με 69% στα δίποντα (48% ο Άρης), με 78% στις βολές (50% ο Άρης), ενώ ήταν χειρότερος στα τρίποντα (32% ο Άρης, 30% ο Ολυμπιακός). Τα ριμπάουντ τα πήραν οι γηπεδούχοι, 38-31 με 14-4 τα επιθετικά, αλλά αυτό εξηγείται από τα προβλήματα τραυματισμών στη ρακέτα του Ολυμπιακού, οι ασίστ ήταν 15-16, τα λάθη 20-15, αλλά τα κλεψίματα στο 7-14.

Ο Ολυμπιακός είδε τον Άντιτς να φεύγει τραυματίας μετά από μόλις 6 λεπτά συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο, δεδομένου ότι είχε Πρίντεζη, Πάουελ, Μαυροειδή εκτός αγώνα, είχε πρόβλημα στη ρακέτα. Ευτυχώς για τους «ερυθρολεύκους» ο Άντιτς δεν έχει κάτι σοβαρό, λογικά θα προλάβει και το ματς με τη Φενέρ.

Ο Ολυμπιακός είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και 5 με διψήφιο ranking. Καλύτερος όλων ο Περπέρογλου με 15 πόντους και 20 ranking, ενώ ακολούθησαν Σπανούλης, Σερμαντίνι, Λο, Σλούκας και Χάινς. Ο Γεωργιανός είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 5 κερδισμένα φάουλ σε 19 λεπτά συμμετοχής με 4/4 δίποντα και 5/7 βολές. Και ο Πέρκινς έπαιξε για 15 λεπτά, δείχνοντας, μάλιστα, για πρώτη φορά λίγο περισσότερο εντός κλίματος (2 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 0 λάθη, 2 κερδισμένα φάουλ).

Για τον Άρη, καλύτεροι ήταν ο Ασημακόπουλος με τον πελεκάνο, ενώ στο πρώτο ημίχρονο και ο Καραποστόλου ήταν καλός, με τον Βεργίνη και τον Χαρίση. Οι «κίτρινοι» έχουν πολύ σημαντικό ματς με τον Ίκαρο εκτός έδρας την ερχόμενη εβδομάδα, με τις δύο ομάδες να απέχουν 1 νίκη μεταξύ τους.