Home / Α1 / Νίκη Πανιωνίου, ανάσανε το Περιστέρι!

Νίκη Πανιωνίου, ανάσανε το Περιστέρι!

Πλησιάζει στο τέλος της η Α1, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα πράγματα γίνονται πιο ξεκάθαρα. Η 22η αγωνιστική επεφύλασσε ήττα για τον Παναθηναϊκό με τον Πανιώνιο να κερδίζει 63-56 για να μείνει οδηγός στη μάχη της 3ης θέσης, ενώ οι ήττες του Ηλυσιακού, του Πανελευσινιακού και του Κολοσσού, έδωσαν την ευκαιρία στο Περιστέρι, με το 81-72 επί της Καβάλας, να ανέβει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το Περιστέρι πέτυχε τη νίκη της εβδομάδας, το 81-72 επί της Καβάλας μπορεί στο τέλος να είναι η νίκη που έψαχνε για την παραμονή του, αν και έχουμε ακόμα 4 αγωνιστικές για να κάνουμε ταμείο. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 6-16 μαζί με τον Κολοσσό, με τον Πανελευσινιακό και την Καβάλα στο 5-17 να είναι κάτω από τη γραμμή αυτή τη στιγμή.

Ο Πάρκερ έβγαλε… το μισό συμβόλαιό του με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ 2 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ, αλλά ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μάντζαρης. Είχε σε 26 λεπτά 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα με 5/7 τρίποντα, 32 ranking και ροζ φύλλο για την ομάδα του. Ο Άρμπετ προσπάθησε για την Καβάλα, μαζί με τον Ατσάρα και τον Κολέμαν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το Περιστέρι ήταν πιο εύστοχο στα τρίποντα (44% έναντι 33%) και τις βολές (84% έναντι 59%) και στο τέλος αυτό έκανε τη διαφορά. Μετά από 3 δεκάλεπτα με σκαμπανεβάσματα ο Μάντζαρης έγραψε 3/3 τρίποντα στις αρχές της 4ης περιόδου για το 64-57 της ομάδας του. Η Καβάλα ισοφάρισε και προσπέρασε με 64-66 στο 36ο λεπτό, με το καλάθι και φάουλ του Πάρκερ να γράφει το 70-66 με 2:39 για το φινάλε. Η Καβάλα απάντησε με τον Κόλεμαν για το 70-71, αλλά το λάθος του Ατσάρα έδωσε στο Περιστέρι την ευκαιρία να πάει στο 74-71. Ο Μάντζαρης με κλέψιμο έβαλε το θαυμαστικό στην εμφάνισή του, 2/2 βολές για το 76-71, ενώ το τρίποντο του Πάρκερ αμέσως μετά έκλεισε οριστικά το ματς γράφοντας το 79-72.

Στα σημαντικά ότι το Περιστέρι κάλυψε και το -5 του πρώτου αγώνα, οπότε θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος.

Κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού μαζί με την Καβάλα είναι και ο Πανελευσινιακός, ο οποίος έχασε στην Πάτρα από τον Απόλλωνα με 68-65. Ο Απόλλωνα βρίσκεται στο 10-12 και κυνηγά τον Ίκαρο για την 6η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Πανελευσινιακός ήταν καλύτερος σε τρίποντα (24% έναντι 33%), ριμπάουντ (36-48 με τα επιθετικά 14-16), ασίστ (10-16), αλλά τα λάθη ήταν 10-18 και αυτό έγειρε την πλάστιγγα σε ένα ματς με σκληρές άμυνες. Το 18-9 του Απόλλωνα στην 3η περίοδο του έδωσε το προβάδισμα, προβάδισμα που κράτησε στο τέλος του ματς όταν Πέτροβιτς και Αργυρόπουλος με 3/4 βολές τον πήγαν στο 65-60. Ο Παπανικολόπουλος απάντησε με τρίποντο για το 65-63, αλλά οι 2/2 βολές του Αργυρόπουλου μετά ήταν καθοριστικές. Ο Λιακόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 67-65, ενώ ο Αργυρόπουλος με 6 δευτερόλεπτα έκανε το 68-65 με 1/2 βολές. Ο Λιακόπουλος κλείστηκε στην τελευταία επίθεση, πάσαρε στον Εζιούκβου, εκείνος έκανε βήματα και ο Πανελευσινιακός δεν βρήκε το σουτ της ισοφάρισης.

Ο Αργυρόπουλος είχε 21 πόντους και ο Γκραντ με τον ΜακΚόλουμ 16 και 15 αντίστοιχα για τον Απόλλωνα, ενώ ο Εζιούκβου είχε 20 πόντους για τον Πανελευσινιακό, με τον Μαγκουνή να κατεβάζει 14 ριμπάουντ.

Ήττα και για τον Κολοσσό, 74-66 από τον ΚΑΟΔ, με τους Ροδίτες να νιώθουν και πάλι ανήσυχοι όσον αφορά στην παραμονή τους στην Α1. Ο Κολοσσός έχασε τελείως τα ριμπάουντ στο ματς, 46-28 με τα επιθετικά στο 13-6, οι ασίστ ήταν 19-13, αλλά τα κλεψίματα 19-12 και αυτό τον κράτησε κοντά παρά το 15% στα τρίποντα (3/20 έναντι 8/24 του ΚΑΟΔ).

Ο ΚΑΟΔ είχε τον έλεγχο του αγώνα
, διψήφια διαφορά από το ξεκίνημα (22-11 η πρώτη περίοδος), έφτασε στο 56-43 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου, αλλά λίγο η χαλαρότητα, λίγο ο Κάπελαν με τον Χάτεν, ο Κολοσσός μείωσε σε 67-62 με 3 λεπτά για το τέλος. Ο Ρόου έβαλε το καλάθι που χρειαζόταν στο τέλος ο ΚΑΟΔ για το 72-66, ο Κάπελαν αστόχησε στο τρίποντο της ελπίδας και ο Πάλμερ με 2/2 βολές έγραψε το 74-66.

Ο Πάλμερ έκανε απίστευτα πράγματα σε όλο τον αγώνα, έπαιξε 38:23 στο ματς, είχε 25 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 τάπα, 8 κερδισμένα φάουλ, 8/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 6/6 βολές, φτάνοντας το 48 ranking! Αν ψάχνετε το λόγο της νίκης του ΚΑΟΔ, δεν χρειάζεται να κοιτάξετε αλλού. Ο Αμερικανός προφανώς και αναδείχτηκε MVP της αγωνιστικής. Ο Κολοσσός συνέχισε να έχει το ίδιο πρόβλημα που έχει όλη τη χρονιά φέτος και αυτό δεν είναι άλλο από την επιθετική δυστοκία (οι αριθμοί μιλούν για την 11η επίθεση στο πρωτάθλημα) και το γεγονός ότι δεν μπορεί να έχει σταθερό ρυθμό στην επίθεση.

Ο ΚΑΟΔ πήρε και τη διαφορά του πρώτου αγώνα,
αν και η λογική λέει ότι αφού είναι στο 8-14 δεν πρόκειται να κινδυνεύσει, πιο πολύ στην οκτάδα κοιτάει παρά τι γίνεται από κάτω του. Με 4 αγώνες θα είναι… κατόρθωμα αν πέσει κατηγορία ενώ είναι 3 νίκες ψηλότερα. Με νίκη επί του Άρη την ερχόμενη εβδομάδα ο ΚΑΟΔ ανοίγει την πόρτα της οκτάδας. Το ματς είναι στο Αλεξάνδρειο και ο ΚΑΟΔ είχε κερδίσει στον πρώτο αγώνα με 3 πόντους.

Οι δυο ομάδες απέχουν 1 νίκη, ο Άρης είναι στο 9-13 μετά και την ήττα του με 79-67 από τον Ίκαρο. Ο Ίκαρος όχι μόνο έφτασε στο 11-11, αλλά όλοι καταλαβαίνουμε εύκολα και τη σημασία της 6ης θέσης στην οποία βρίσκεται τώρα, αφού στην πρώτη φάση των πλέι οφς θα τον κρατήσει μακριά από ενδεχόμενο διασταύρωμα με Ολυμπιακό/Παναθηναϊκό.

Ο Ίκαρος είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, τα ριμπάουντ ήταν 41-36, οι ασίστ 16-8, στα δίποντα 53%-45%, στα τρίποντα 33%-24%, ενώ τελευταία φορά που ο Άρης βρέθηκε σε μονοψήφια απόσταση στο ματς ήταν στο 49-40 του 24ου λεπτού του αγώνα. Μετά ο Αγαδάκος και ο Κυρίτσης σκόραραν για το 53-40 για να μην πέσει στα τελευταία 15 λεπτά του ματς η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους με τον Ίκαρο να φτάνει ως και το +17 του 69-52.

Ο Φαγιέ είχε 17 πόντους και 15 ριμπάουντ με 3 τάπες, με τον Κυρίτση και τον Βρκιτς να ακολουθούν και τον Άλαμπι να κάνει καλό ματς με 15 ranking σε 12 λεπτά. Για τον Άρη ο Βεργίνης ήταν ο καλύτερος, αλλά οι 21 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί. Ο Άρης ξέρει ότι το ματς της ερχόμενης εβδομάδας είναι ουσιαστικά εκείνο που θα καθορίσει αν θα πρέπει τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές να ανησυχεί για την οκτάδα. Αν το πάρει ουσιαστικά θα είναι μέσα, αν το χάσει, θα έχει μειονέκτημα.

Κάτω από τον ΚΑΟΔ και πάνω από τη μάχη της ουράς βρίσκεται ο Ηλυσιακός, που είναι στο 7-15 μετά την ήττα του από τον ΠΑΟΚ με 73-69. Ο Ηλυσιακός πάλεψε σε όλο το ματς, είχε τον έλεγχο, έφτασε να προηγείται και με 39-48 στα μισά της 3ης περιόδου, αλλά στο τέλος, ένα 8-0 του ΠΑΟΚ ήταν που του χάρισε τη νίκη.

Ο Στόγκλιν έγραψε το 62-63 για την ομάδα του 2:30 πριν το τέλος, αλλά δύο τρίποντα από Μαργαρίτη και Χάτσερ με ένα λάθος του Μαργαρίτη στο ενδιάμεσο έφεραν το ματς στο 68-63 για να πάει μετά με 2/4 βολές (και 2 άστοχα τρίποντα του Ηλυσιακού) ο ΠΑΟΚ στο 70-63. Μετά, η ομάδα του Μαρκόπουλου είχε την εμπειρία και το καθαρό μυαλό να κρατήσει το προβάδισμα, με τον Χατζή να μειώνει στην εκπνοή.

Ο ΠΑΟΚ έκανε μόλις 8 λάθη στο ματς (13 ο Ηλυσιακός), τα ριμπάουντ ήταν 37-27, αλλά ο Ηλυσιακός σούταρε καλύτερα (45%-50% στα δίποντα και 38%-43% στα τρίποντα). Ο Τσαϊρέλης με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Μαργαρίτης με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Καλλές με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι του ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε χωρίς τον Παπαδόπουλο. Ο Στόγκλιν είχε 21 πόντους για τον Ηλυσιακό, ο Χατζής 20 και ο Δορκοφίκης 14, αλλά δεν έφταναν στην τελική σούμα, το 15-8 στα επιθετικά ριμπάουντ έκανε τη διαφορά.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 17-5
και αυτό είναι το καλύτερο ρεκόρ του τα τελευταία 13 χρόνια, ήδη με 4 αγώνες πριν λήξει η χρονιά. Ξεκάθαρα σημαντικότερος από τους 4 εναπομείναντες αυτός της 24ης αγωνιστικής με τον Πανιώνιο, που ίσως κρίνει και την 3η θέση της κανονικής περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ ήλπιζε να είχε πλεονέκτημα στη μάχη αυτή ως τότε, αλλά ο Πανιώνιος κατάφερε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό με 63-56 και να πάει κι αυτός στο 17-5. Ο Παναθηναϊκός, πάντως, έχει το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τον Πανιώνιο (είχε κερδίσει με 14 στο ΟΑΚΑ), οπότε θέλει 2 ήττες περισσότερες από τον αντίπαλό του σε 4 ματς για να χάσει τη 2η θέση.

Ο Πανιώνιος είχε να νικήσει τον Παναθηναϊκό από το 4ο παιχνίδι των ημιτελικών του 2005, με τον Παναθηναϊκό να έχει από τότε 26 συνεχόμενες νίκες. Το 17-5 του Πανιωνίου είναι ήδη το καλύτερο ρεκόρ τους τα τελευταία 15 χρόνια. Πάντως, το ματς δεν φάνηκε από την αρχή ότι θα πήγαινε έτσι. Ο Παναθηναϊκός μπήκε με 0-11 στο ματς και ο Πανιώνιος έβαλε το πρώτο του καλάθι με 1:49 για το τέλος του δεκαλέπτου, όταν ο Πέιν σκόραρε για 3 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ σκληρό αμυντικά εκατέρωθεν, αλλά ο Πανιώνιος ήταν αυτός που αντιμετώπιζε το μεγαλύτερο πρόβλημα, το δείχνει άλλωστε και το 19-28 της ανάπαυλας. Το θέαμα βελτιώθηκε στην επανάληψη, μαζί με τον ρυθμό του αγώνα, μετά το 21-31 από τον Μπράμο, ο Πανιώνιος άρχισε να μειώνει τη διαφορά και ισοφάρισε σε 35-35 με σερί 14-4, για να προσπεράσει στο 37-36 με τον Μπούκερ.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μασιούλις ο Παναθηναϊκός πήγε στο 39-46 εκατέρωθεν της τελευταίας διακοπής, αλλά ο Πανιώνιος γρήγορα ισοφάρισε και με τρίποντο του Μπατή προσπέρασε με 49-48. Δύο τρίποντα από Γιάνκοβιτς και Αθηναίου τον πήγαν στο 58-50, με τον Μπράμο και τον Μασιούλις να απαντούν κι αυτοί με τρίποντα για το 59-56. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα, ο Διαμαντίδης πήγε να φύγει στην επίθεση, ο Αθηναίου του έκανε καθαρό φάουλ που δεν σφυρίχτηκε, του έκλεψε την μπάλα, ο Παναθηναϊκός έκανε φάουλ, ο Διαμαντίδης διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές (και δεν σταματούσε, προφανώς σε μεγάλη ένταση από την εξέλιξη του ματς και τη φάση), δέχτηκε τεχνική ποινή και ο Γιάνκοβιτς με 4/4 βολές καθάρισε το ματς στα 25 δευτερόλεπτα.

Η φάση ήταν φάουλ από τον Αθηναίου και λάθος των διαιτητών, η διαμαρτυρία του Διαμαντίδη ήταν ακραία, περισσότερο στη… χρονική της διάρκεια, αφού ο αρχηγός του Παναθηναϊκού δεν σταματούσε, η τεχνική ποινή σε τέτοιο σημείο, θεωρώ ότι, πάντα υποδηλώνει αδυναμία των διαιτητών να διαχειριστούν την κατάσταση, είναι σχεδόν πάντα αχρείαστη και κακό σφύριγμα στο τέλος αγώνων που είναι ντέρμπι. Είτε είχαν αναγνωρίσει το λάθος τους στην προηγούμενη φάση είτε όχι, καλό είναι πάντα να αποφεύγεται το να “κρίνονται” αγώνες από τεχνική ποινή.

Αυτό δεν μειώνει την προσπάθεια του Πανιωνίου, που το πιο πιθανό είναι και χωρίς την τεχνική ποινή να κέρδιζε τον αγώνα (προφανώς δεν θα το μάθουμε ποτέ) αφού οι βολές του Γιάνκοβιτς από το φάουλ έγραψαν το 61-56. Ο Πανιώνιος κέρδισε τον αγώνα επειδή είχε και στα 40 λεπτά πιο καθαρό μυαλό από τον αντίπαλό του, τα λάθη ήταν στο τρομερό 5-18.

Αυτό ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να το ξεπεράσει, ούτε και το 52%-40% στα δίποντα, παρά τα 27-36 ριμπάουντ που είχε. Τα κλεψίματα ήταν 7-0 με τους «πράσινους» να μην καταφέρνουν να κλέψουν την μπάλα ούτε στο πρώτο ημίχρονο που περιόρισαν τον Πανιώνιο σε 19 πόντους, δείγμα του πόσο καλά κυκλοφορούσε η μπάλα από τους «κυανέρυθρους» στο ματς. Όταν απέναντι σε τέτοια άμυνα έχεις 5 λάθη (1 λάθος σε όλο το δεύτερο ημίχρονο!), τότε ο Πανιώνιος μπορεί να ελπίζει σε πολλά στη φετινή Α1, αφού αυτό το ματς δείχνει την τεράστια φετινή αγωνιστική του ωριμότητα.

Ο Γιάνκοβιτς ήταν ο καλύτερος του Πανιωνίου με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Παππάς είχε 8 πόντους και 7 ασίστ, ο Μπούκερ πρόσθεσε 12 πόντους, ενώ ο Μίλμπουρν είχε 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει το ροτέισον που θα ήλπιζε πριν το ματς με την ΤΣΣΚΑ, ο Διαμαντίδης έμεινε στο παρκέ 35 λεπτά, αλλά ήταν εμφανώς κουρασμένος και κακός σε όλο τον αγώνα, χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς, με 6 ασίστ αλλά και 9 λάθη. Καλύτερος όλων ο Λασμ, ακολούθησαν Μασιούλις και Μπράμος. Αλλά για ακόμα μία φορά ο Πεδουλάκης φοβήθηκε τον πάγκο του, Γιαννόπουλος-Σκορδίλης δεν έπαιξαν, ο Μπανκς έπαιξε 3 λεπτά.

Έτσι, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 3 νίκες στην κορυφή, καθώς με το 88-73 επί του ΑΓΟΡ έφτασε στο 21-1. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν χάρη στην απίστευτη 4η περίοδο που έκαναν, η οποία ανέτρεψε το σκηνικό και αντέστρεψε την εικόνα που είχε ως τότε το ματς.

Το 29-9 του Ολυμπιακού
εκεί τον έφερε από το -5 στο τελικό +15, με τους «ερυθρολεύκους» να είναι κακοί στο διάστημα 11-30. Ο ΑΓΟΡ είχε κίνητρο, πάλεψε και έμεινε κοντά σε όλο σχεδόν το ματς, μάλιστα, στην 3η περίοδο προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά, τρίποντο του Πετγουέι και καλάθι του Ντούβνιακ τον έφεραν στο 51-61. Ο Χορν στο 31ο λεπτό έκανε το 59-68 για τον ΑΓΟΡ, αλλά στα υπόλοιπα 9 λεπτά του ματς οι πρωταθλητές Ελλάδας επέτρεψαν μόλις 5 πόντους στους αντιπάλους τους, πέτυχαν 29 και πήραν το ματς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χάινς, αυτός με τον Περπέρογλου ισοφάρισαν σε 68-68, ενώ ο Χάινς έφερε τον Ολυμπιακό στο 75-70 για να γράψει τρίποντο ο Παπανικολάου για το 78-70. Ο Παπανικολάου ήταν που έβαλε τους 13 τελευταίους πόντους του Ολυμπιακού για το 88-73 με τους «ερυθρολεύκους» να γράφουν 25 ασίστ στον αγώνα (16 ο ΑΓΟΡ), ενώ τα ριμπάουντ ήταν 42-30.

Ο Ολυμπιακός σούταρε με 73% στα δίποντα (55% ο ΑΓΟΡ) με τον Παπανικολάου να έχει 24 πόντους με 8/10 δίποντα και 6 ριμπάουντ, τον Χάινς 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα με 5/5 σουτ, και τον Σπανούλη 15 πόντους και 9 ασίστ. Καλός ήταν και ο Πρίντεζης με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη, ο Πέρκινς έμεινε στο παρκέ 11:35 αλλά δεν σούταρε καν, ενώ ο Σερμαντίνι έπαιξε 3:30 μόλις. Για τον ΑΓΟΡ, ο Πετγουέι είχε 21 πόντους με 9/12 σουτ, αλλά πέραν αυτού ουδείς άλλος πρόσφερε σταθερή απειλή στην επίθεση.