Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Ανεβαίνουν Τερψιθέα, Γ.Σ.Π.!

Ανεβαίνουν Τερψιθέα, Γ.Σ.Π.!

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Η 6η αγωνιστική στον τρίτο όμιλο του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» είδε τους Run ‘n’ Gun να παραμένουν αήττητοι μετά τη νίκη τους με 82-31 επί των Gunners και τον Γ.Σ. Κυψέλης να τους ακολουθεί στο 6-0 με το 77-72 επί των Rockets. Η Τερψιθέα κέρδισε με 78-54 τους Ροζ Πάνθηρες, ενώ ο Γ.Σ.Π. επικράτησε με 62-37 των Houston Robes. Η Havana Rum συνέχισε την πολύ καλή της πορεία κερδίζοντας με 46-37 την Gauls Team, ενώ ο Santa Nionios κέρδισε με 53-49 τους Greek Lovers.

SANTA NIONIOS – GREEK LOVERS 53-49

(15-11, 24-23, 40-34, 53-49)

Ο Santa Nionios κέρδισε με 53-49 τους Greek Lovers σε ένα ματς που κρίθηκε στο φινάλε του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους Greek Lovers με τον Χρηστιά και τον Λιάβαρη. Ο Santa Nionios απάντησε με τον Γαλανόπουλο και τον Τσουλφά για το 4-5, με τον Χρηστιά να φέρνει την ομάδα του στο 4-7 και τον Πούλιο να κάνει το 6-9. Ο Santa Nionios προσπέρασε με τον Νυφαδόπουλο και τον Γαλανόπουλο με 10-9, για να πάει στο 15-11 με τον δεύτερο στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσουλφάς με 5 πόντους έφερε την ομάδα του στο 20-12. Οι Greek Lovers απάντησαν με καλάθι και φάουλ του Χρηστιά για το 20-15, αλλά ο Τσουλφάς με τον Λάγιο έκαναν το 24-15. Όμως, ως το τέλος του ημιχρόνου, ο Χρηστιάς και ο Λιάβαρης έτρεξαν σερί 0-8 για τους Greek Lovers, σερί που έφερε το ματς στο 24-23.

Στην 3η περίοδο ο Λέγγας με τον Νυφαδόπουλο έγραψαν το 30-25 για τον Santa Nionios, ενώ μετά το καλάθι του Πούλιου ο Νυφαδόπουλος με τον Λέγγα έφεραν το ματς στο 34-27 για να κάνει ο Γαλανόπουλος το 36-27. Η διαφορά έμεινε ψηλά παρά τις προσπάθειες του Πούλιου και του Χρηστιά, αφού Λέγγας και Αλεξανδρόπουλος έγραψαν το 38-29 και το 40-31 για την ομάδα τους. Όμως, ο Παναγιωτόπουλος με τρίποντο στο τέλος της περιόδου μείωσε σε 40-34.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο καλάθια και φάουλ από Μουσινούδη και Λιάβαρη για το 40-40 με σερί 0-9 για τους Greek Lovers. Ο Santa Nionios απάντησε με τον Τσουλφά να κάνει το 44-40 και τον Λέγγα να φέρνει το ματς στο 46-40. Η απάντηση ήταν άμεση, Μουσινούδης και Πούλιο μείωσαν σε 46-44, αλλά ο Γαλανόπουλος έκανε το 48-44. Οι Greek Lovers με τον Πούλιο κατάφεραν να μειώσουν σε 48-46, για να κάνει ο ίδιος με καλάθι και φάουλ το 48-49. Όμως, η χαμένη επίθεση των ΣΦΔΔΔ και τα καλάθια των Λάγιου και Τσουλφά έφεραν το ματς στο 52-49 για τον Santa Nionios που με 1/2 βολές του Λάγιου έγραψαν το τελικό 53-49.

Για τους νικητές ο Τσουλφάς είχε 15 πόντους, ο Γαλανόπουλος 14, ενώ Λέγγας και Νυφαδόπουλος είχαν από 8. Για τους Greek Lovers ο Πούλιος και ο Χρηστιάς είχαν από 15 πόντους με τον Λιάβαρη να έχει 11.

Santa Nionios (Μπελεχάκης Γ.): Αλεξανδρόπουλος Β. 2, Καρυδάκης Π., Λάγιος Σ. 6, Λέγγας Χ. 8, Γαλανόπουλος Γ. 14, Νυφαδόπουλος Χ. 8, Γιαννιώτης Ν., Τσουλφάς Π. 15.

Greek Lovers (Τσάπαλος): Παναγιωτόπουλος Κ. 3 (1), Μουσινούδης Β. 5, Χρηστιάς Α. 15 (2), Πούλιος Β. 15, Ντίζος Β., Λιάβαρης Χ. 11.

Γ.Σ.Π. – HOUSTON ROBES 62-37
(22-8, 40-12, 51-25, 62-37)

Ο Γ.Σ.Π. κέρδισε τους Houston Robes με 62-37 για να κάνει την 3η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μέρρη να σκοράρει 3 τρίποντα και 11 συνολικά πόντους για το 11-2 της ομάδας του. Οι Houston Robes απάντησαν με τον Δράκο και τον Ξηρόπουλο για το 11-6, αλλά ο Στασινό έγραψε το 15-6. Μετά τις βολές του Μικελάκη ο Παπαναστασίου και ο Τσικαλάς έφεραν το ματς στο 20-8 για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο 22-8 ο Ντόκος.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κολοβέρος έφερε το ματς στο 25-8, ενώ μετά την απάντηση του Ξηρόπουλου ο Παπαναστασίου έγραψε το 32-8 για να κάνουν ο Γκουμάκης με τον Νεράτζη το 35-12. Στασινός και Τσικαλάς έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-12 για τον Γ.Σ.Π..

Στην 3η περίοδο μετά τις βολές του Στασινού και το τρίποντο του Κολοβέρου, ο Κισκίρας με δύο τρίποντα έγραψε το 45-18 για να φέρει το ματς ο Μικελάκης Μ. στο 45-21. Ο Μπουγιούκος με τρίποντο έφτασε το σερί της ομάδας του στο 0-9 για το 45-24, για να απαντήσουν ο Νεράτζης με τον Νταγκίνη για το 49-24, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-25 από τον Ντόκο.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ξηρόπουλος και ο Μικελάκης Γ. σκόραραν για το 51-29, αλλά ο Κολοβέρος με 5 πόντους και ο Μέρρης με τρίποντο έφεραν το ματς στο 59-30. Κισκίρας και Μπουγιούκος απάντησαν για το 59-35, με τον Κολοβέρο και τον Μικελάκη Γ. να κλείνουν το ματς στο 62-37.

Για τους νικητές ο Μέρρης και ο Κολοβέρος είχαν από 14 πόντους, ενώ Παπαναστασίου και Στασινός είχαν από 8. Για τους Houston Robes ο Κισκίρας είχε 10 πόντους.

Γ.Σ.Π. (Στρατικόπουλος Η.): Νεράτζης Κ. 5 (1), Ντόκος Σ. 4, Παπαναστασίου Γ. 8, Τσέκας Ν., Στασινός Σ. 8, Κολοβέρος Α. 14 (2), Μερρής Δ. 14 (4), Στρατικόπουλος Η., Τσικαλάς Κ. 6 (2), Νταγκίνης Σ. 3.

Houston Robes (Ελευθεριάδης Μ.): Κουμπάρος Χ., Δράκος Γ. 4, Μπουγιούκος Α. 6 (1), Ξηρόπουλος Κ. 6, Μικελάκης Γ. 4, Κισκίρας Π. 10 (3), Γκουμάκης Σ. 2, Κανιούρας Δ., Μικελάκης Μ. 5.

RUN ‘N’ GUN – GUNNERS 82-31
(24-8, 38-17, 53-25, 82-31)

Οι Run ‘n’ Gun κέρδισαν με 82-31 τους Gunners για να συνεχίσουν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα. Το ματς ξεκίνησε με 13-2 για τους Run ‘n’ Gun με τρίποντο του Βασιλείου, 6 πόντους του Αντωνίου και 4 του Πανδή, για να απαντήσει ο Τσάπαλος Φ. για τους Gunners. Ο Βασιλείου με τον Πανδή και τον Περρή έφεραν το ματς στο 22-4 πριν ο Σερκιέτζιάν γράψει το 24-8 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τσάπαλος Μ. έγραψε το 24-11, με τον Ρήγα να απαντά για το 30-13 της ομάδας του και τον Παράσχο να γράφει το 36-13. Ο Κομπογιάννης σκόραρε για το 36-15, με το ημίχρονο να κλείνει από Σακελλαρόπουλο και Σερκιετζιάν στο 38-17.

Στο 3ο δεκάλεπτο, μετά το καλάθι του Πετρόπουλου ο Πανδής με τον Βασιλείου πήγαν το ματς στο 45-19, αλλά ο Τσάπαλος Φ., ο Τάρλας και ο Κομπογιάννης απάντησαν για το 47-25. Με τον Πανδή και τον Αντωνίου η περίοδος έκλεισε, πάντως, για τους Run ‘n’ Gun στο 53-25.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σακελλαρόπουλος με τον Αντωνίου έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 16-0 για το 63-25 πριν ο Τσάπαλος Φ. απαντήσει. Ο Πανδής με τον Πλευριά έκαναν το 70-27, ενώ μετά τις βολές του Τσάπαλου Φ. και το καλάθι του Τσάπαλου Μ. οι Run ‘n’ Gun έτρεξαν σερί 10-0 με τον Σακελλαρόπουλο και τον Πλευριά για το τελικό 82-31.

Για τους νικητές ο Πανδής είχε 17 πόντους, ο Αντωνίου 16, ο Σακελλαρόπουλος 14, ο Βασιλείου 13 και ο Παράσχος 8. Για τους Gunners ο Τσάπαλος Φ. είχε 10 πόντους και ο Σερκιετζιάν 7.

Run ‘n’ Gun: Παράσχος Π. 8, Πλευριάς Σ. 6, Περρής Ι. 2, Αντωνίου Α. 16 (1), Σακελλαρόπουλος Ν. 14, Αντωνίου Β., Βασιλείου Π. 13 (3), Πανδής Γ. 17, Ρήγας Χ. 6, Πάλλας Π..

Gunners (Βάννου Ε.): Πετρόπουλος Π. 2, Κομπογιάννης Δ. 6, Τάρλας Θ. 2, Σερκιετζιάν Σ. 7, Τσάπαλος Φ. 10, Τσάπαλος Μ. 4, Σαρρής Γ..

HAVANA RUM – GAULS TEAM 46-37
(9-10, 24-18, 30-25, 46-37)

Η Havana Rum κέρδισε με 46-37 την Gauls Team για να συνεχίσει την πολύ καλή της πορεία στον τρίτο όμιλο, πορεία που τη φέρνει στην 4η θέση προς το παρόν. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για την Gauls Team που με τον Ιακωβάκη και τον Κλήμη προηγήθηκε με 1-8 στο ξεκίνημα. Η απάντηση ήρθε από τον Χιώτη και τον Μπακαυγά Α. που κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 9-10 στο τέλος του δεκαλέπτου μετά το καλάθι του Μίχου για την Gauls Team.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Μπακαυγάς Α. με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 12-10, ενώ ο Χιώτης έκανε το 14-12. Ο Μίχος με τον Μίντουλα απάντησαν για το 14-16 της Gauls Team, αλλά ο Χιώτης και ο Μαγιάτης έφεραν τη Havana Rum στο 24-18 στο ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Μίχος και ο Μπακαυγάς Α. έγραψαν το 27-22, με τον Μίντουλα να σκοράρει για το 27-24 για την Gauls Team. Ο Μαγιάτης με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 30-24 με το δεκάλεπτο να κλείνει από μία βολή του Ιακωβάκη.

Στην 4η περίοδο ο Μπακαυγάς Γ. με τρίποντο έγραψε το 33-25, για να απαντήσει η Gauls Team με τον Δούσκο και τον Παούρη για το 33-31. Όμως, ο Μπακαυγάς Γ. και ο Μαγιάτης σκόραραν φέρνοντας τη Havana Rum στο 39-31. Το καλάθι του Δούσκου μείωσε σε 39-33 με 1:12 για το τέλος, με την Havana Rum να απαντά στα 48 δευτερόλεπτα με βολές του Χιώτη για το 42-33. Ο Μίχος έκανε το 42-35, αλλά ο Μπακαυγάς Α. είχε κι αυτός 2/2 βολές για το 44-35 στα 38 δευτερόλεπτα. Η Gauls Team αστόχησε σε τρίποντο στα 31 δευτερόλεπτα με τη Havana Rum να πηγαίνει στο 45-35. Ο Μίχος μείωσε με 2/2 βολές στα 14 δευτερόλεπτα, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο για την Gauls Team με τη Havana Rum να φεύγει νικήτρια με 46-37.

Για τους νικητές ο Χιώτης είχε 15 πόντους, ο Μπακαυγάς Α. 12, ο Μαγιάτης 11 και ο Μπακαυγάς Γ. 8. Για την Gauls Team ο Μίχος είχε 14 πόντους.

Havana Rum (Μπακαυγάς Γ.): Μπακαυγάς Γ. 8 (1), Μαγιάτης Γ. 11, Μπακαυγάς Α. 12 (3), Μανίκας Β., Παπαδημητρίου Γ., Ραδόπουλος Π., Χιώτης Σ. 15.

Gauls Team: Ιακωβάκης Χ. 5, Κοτσάνης Σ., Τζώρτζης Μ. 2, Κατσαρής Α., Κλήμης Ν. 2, Μίντουλας Γ. 6, Δούσκος Γ. 6, Μίχος Φ. 14, Παούρης Δ. 2.

ΡΟΖ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – ΤΕΡΨΙΘΕΑ 54-78
(17-18, 25-46, 38-63, 54-78)

Η Τερψιθέα κέρδισε τους Ροζ Πάνθηρες με 54-78 σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για την Τερψιθέα που μετά το 4-2 από Μπίρη και Μαλτέζο έτρεξε σερί 0-7 με τον Καμαριωτάκη και τον Λαζαρίδη για το 4-9. Ο Πεπονής με τον Μπίρη απάντησαν για το 8-9, αλλά ο Καμαριωτάκης με τον Φαουζί έφεραν το ματς στο 9-14. Ο Μαλτέζος με τον Μπίρη μείωσαν σε 13-16, με τον Λαίνο να απαντά και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-18 από τον Πνευματικό για τους Ροζ Πάνθηρες.

Στη 2η περίοδο ο Χατζάκης με τον Καμαριωτάκη έφεραν το ματς στο 17-25 για να κάνει το 17-27 ο Λαζαρίδης για την Τερψιθέα. Μετά το καλάθι του Μαλτέζου ο Χατζάκης και ο Καμαριωτάκης έγραψαν το 19-36 για την ομάδα τους. Ο Πεπονής προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Βουρλάς με τον Φαουζί έφεραν την Τερψιθέα στο 21-42. Μετά το καλάθι και φάουλ του Γουρνέλου Α. το ημίχρονο έκλεισε στο 25-46 από τον Αγγελίδη για την Τερψιθέα.

Στην 3η περίοδο μετά το καλάθι του Φαουζί ο Πεπονής μείωσε σε 30-49, αλλά ο Λαζαρίδης με τον Αγγελίδη έφεραν την Τερψιθέα στο 30-56. Για τους Ροζ Πάνθηρες σκόραρε ο Μπίρης αλλά ο Χατζάκης έφερε το ματς στο 34-60. Ο Γουρνέλος Α. έκανε το 38-60 με το δεκάλεπτο να κλείνει από το τρίποντο του Λαζαρίδη για την Τερψιθέα.

Στην 4η περίοδο ο Αγγελίδης με τον Λαζαρίδη έφεραν το ματς στο 38-67, για να απαντήσει με τρίποντο ο Μπίρης για τους Ροζ Πάνθηρες. Ο Φαουζί με τον Βουρλά έγραψαν το 44-74 με τον Μπίρη να σκοράρει για τρεις πόντους και να βάζει άλλους 4 συνεχόμενους στη συνέχεια για το 51-74. Ο Καμαριωτάκης με τον Χατζάκη σκόραραν τους τελευταίους πόντους της Τερψιθέας, για να απαντήσει ο Σπανός για το 54-78.

Για τους νικητές ο Λαζαρίδης είχε 19 πόντους, ο Χατζάκης 17, ο Καμαριωτάκης 15, ο Βουρλάς 10 και ο Φαουζί 9. Για τους Ροζ Πάνθηρες ο Μπίρης είχε 23 πόντους, ο Μαλτέζος 10, ο Πεπονής 9 και ο Γουρνέλος Α. 8.

Ροζ Πάνθηρες (Σπανός Ε.): Σπανός Ν. 2, Μαλτέζος Γ. 10, Μπίρης Χ. 23 (2), Παπαδιώτης Κ., Κανάκης Λ., Πεπονής Κ. 9 (1), Πνευματικός Γ. 2, Γουρνέλος Α. 8.

Τερψιθέα (Αγγελίδης Ν.): Φαουζί Δ. 9, Χατζάκης Α. 17 (1), Βουρλάς Κ. 10, Καμαριωτάκης Β. 15 (1), Αγγελίδης Γ. 6, Λαζαρίδης Κ. 19 (2), Λαίνος Γ. 2.

Γ.Σ. ΚΥΨΕΛΗΣ – ROCKETS 77-72
(22-23, 44-41, 59-53, 77-72)

Ο Γ.Σ. Κυψέλης κέρδισε με 77-72 τους Rockets για να παραμείνει στην αήττητη ισοβαθμία της κορυφής με 6-0. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα τρίποντα των Τρατζά και Δόξα να γράφουν το 6-4 για να απαντήσει ο Μπουγάς για τους Rockets. Οι δυο ομάδες αντάλλασσαν καλάθια, ο Δόξας έγραψε το 8-6, ο Μπαμπούνης ισοφάρισε, ο Τσάφος έκανε το 8-10, με τον Γ.Σ. Κυψέλης να προσπερνά με 13-12 με 5 πόντους του Τρατζά για να πάει με τον Ζαΐμη στο 15-12. Η απάντηση ήρθε από Μπουγά και Τσάφο για το 15-16, με τον Τσιρίδη και τον Μπουγά να ισοφαρίζουν στο 20-20 μετά το τρίποντο του Τρατζά. Ο Τσιρίδης με τρίποντο στην εκπνοή του δεκαλέπτου έγραψε το 22-23 για την ομάδα του.

Στη 2η περίοδο ο Τσιρίδης με τον Τσάφο έφεραν τους Rockets στο 22-28. Ο Γ.Σ. Κυψέλης απάντησε με τον Αγγέλου και τον Δόξα για να ισοφαρίσει το ματς σε 28-28 και να προσπεράσει με 30-28. Οι Rockets με τον Μπουγά και τον Τσάφο έγραψαν το 20-33, αλλά το καλάθι και φάουλ του Αγγέλου ισοφάρισε τον αγώνα, ενώ το τρίποντο του Τρατζά έκανε το 36-35. Ο Μπαμπούνης απάντησε για το 36-38, αλλά ο Δόξας με τρίποντο έφερε μπροστά την ομάδα του, με τον Τσάφο να κάνει το 41-38. Ο Δόξας με ένα ακόμα τρίποντο έγραψε το 44-38 για να απαντήσει ξανά ο Τσιρίδης στην εκπνοή για το 44-41.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Τσάφος μείωσε στον πόντο με τον Πόπολη να φέρνει το ματς στο 51-47 για τον Γ.Σ. Κυψέλης. Μετά την απάντηση του Μπαμπούνη και του Τσουρά για το 53-51 ο Δόξας με 4 πόντους έφερε το ματς στο 58-51 για την ομάδα του, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-53 για τον Γ.Σ. Κυψέλης.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Τσάφος έκανε το 59-55, με το καλάθι του Δόξα να ανεβάζει τη διαφορά στους 6 πόντους και τον Αγγέλου να κάνει το 63-55. Η απάντηση ήρθε από τον Μπαμπούνη, αλλά ο Σταθόπουλος με τρίποντο έγραψε το 66-57. Οι Rockets δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, ο Τσιρίδης με τον Τσάφο μείωσαν σε 66-64 με 4:20 για το τέλος. Ο Αγγέλου έφερε το ματς στο 70-66 στο τελευταίο τρίλεπτο για να κάνει ο ίδιος το 72-66 λίγο μετά. Ο Τσάφος μείωσε στους 4, αλλά με 1:48 για το τέλος ο Δόξας κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 74-68. Ο Τσιρίδης και ο Τσάφος στα 55 δευτερόλεπτα έφεραν τους Rockets στο 75-72 με τον Γ.Σ. Κυψέλης να κάνει λάθος, αλλά τους Rockets να έχουν άστοχο τρίποντο. Έτσι, ο Δόξας με 2/2 βολές έγραψε το 77-72 στα 22 δευτερόλεπτα, με το ματς να κλείνει με ένα ακόμα άστοχο τρίποντο για τους Rockets.

Για τους νικητές ο Δόξας είχε 28 πόντους, ο Αγγέλου 20 και ο Τρατζάς 17. Για τους Rockets ο Τσάφος είχε 23 πόντους, ο Τσιρίδης 18, ο Μπαμπούνης 16 και ο Μπουγάς 11.

Γ.Σ. Κυψέλης (Γκίνης Δ.): Αγγέλου Θ. 20, Τρατζάς Π. 17 (4), Ατσάλης Β., Σταθόπουλος Κ. 3 (1), Πόπολης Σ. 6, Ζαΐμης Α. 3, Δόξας Μ. 28 (3).

Rockets (Κοντοθεοδώρου): Τσουράς Δ. 4, Κοντοθεοδώρου Ν., Μοσχόπουλος Ν., Τσάφος Ν. 23, Μπαμπούνης Α. 16, Κορκοτσέλος Κ., Μπουγάς Π. 11, Τσιρίδης Σ. 18 (1).