Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / Σχηματίστηκε η τετράδα!

Σχηματίστηκε η τετράδα!

Τα προημιτελικά του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» ολοκληρώθηκαν με τις τέσσερις ομάδες που σχηματίζουν το φάιναλ φορ της λίγκας να είναι πλέον γνωστές. Οι Στιγκιντριακοί έκαναν το 2-0 επί του Άφοβου μετά το 51-41 στο δεύτερο ματς, οι Alley Ουπς κέρδισαν με 67-59 τους εBEERους για να φτάσουν κι αυτοί στο 2-0, οι Gastone επικράτησαν με 69-55 της Αττικής για το 2-0 και σε αυτή τη σειρά, ενώ μία μόνο σειρά κρίθηκε στους τρεις αγώνες. Η S-Parta BC κέρδισε με 66-62 τους Zeppelin για να κάνει το 2-1 και να πάρει κι αυτή την πρόκριση για την τετράδα, επιβεβαιώνοντας έτσι πλήρως το νόμο των φαβορί, αφού οι 4 που τερμάτισαν στην τετράδα στην κανονική διάρκεια της λίγκας ήταν και αυτές που πήραν το εισιτήριο για το φάιναλ φορ. Δείτε το διάγραμμα των πλέι οφς στο τέλος του άρθρου.

Αίγλη lobby ΑΦΟΒΟΣ – ΣΤΙΓΚΙΝΤΡΙΑΚΟΙ 41-51
(10-14, 18-29, 27-36, 41-51)
(Σκορ σειράς: 0-2)

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν τον Άφοβο με 41-51 για να πάνε στο 0-2 τη σειρά και να πάρουν την πρόκριση, σε ένα ματς που δεν έχασαν το προβάδισμα καθόλου στα 40 λεπτά του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γαβρίδη να πηγαίνει την ομάδα του στο 0-4, για να μειώσει ο Λοράνδος σε 3-4, Μετά το 5-6 από τον Γκότση, ο Κόκκορης, ο Εγγλέζος και ο Γαβρίδης έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 7-12, ενώ ο Γαβρίδης έκανε το 8-14, για να μειώσει ο Καραντζούνης στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στη 2η περίοδο ο Καρουτάς μείωσε σε 12-14, αλλά οι Στιγκιντριακοί έτρεξαν σερί 0-9 με τον Γράψα, τον Εγγλέζο και τον Κόκκορη για να πάνε στο 12-23. Ο Μιχαηλίδης τους έφερε στο 14-27, ενώ μετά το καλάθι του Ντούβα ο Γράψας έγραψε το 16-29, για να κλείσει το ημίχρονο στο 18-29 ο Ντούβας.

Στην 3η περίοδο ο Άφοβος μείωσε σε 21-29 με τον Γκότση, αλλά οι Στιγκιντριακοί απάντησαν με τον Καζάκο για το +10. Ο Καραντζούνης και ο Τραϊφόρος έφεραν το ματς στο 25-33, με τον Λοράνδο να γράφει το 27-34 για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Γράψας στο 27-36 για τους Στιγκιντριακούς.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Γράψας έφερε την ομάδα του στο 27-38, με τον Άφοβο να απαντά με τον Τραϊφόρο και τον Καραντζούνη για το 33-38. Όμως, ο Κτενίδης και ο Γράψας δεν τον άφησαν να μειώσει περισσότερο, πήγαν την ομάδα τους στο 33-42, με τον Γράψα να σκοράρει και τρίποντο αμέσως μετά για το 34-45. Ξανά ο Άφοβος προσπάθησε για την ανατροπή, ο Καρουτάς με τον Ντούβα έφεραν το ματς στο 40-45, αλλά το καλάθι του Εγγλέζου και 2/2 βολές από τον Γαβρίδη έφεραν τους Στιγκιντριακούς στο 40-49, με τον Κόκκορη να γράφει από τη γραμμή το τελικό 41-51.

Για τους νικητές ο Γράψας είχε 14 πόντους, ο Γαβρίδης 12 και ο Εγγλέζος 9. Για τον Άφοβο ο Ντούβας είχε 10 πόντους, ο Καρουτάς 9 και ο Καραντζούνης 7.

Άφοβος (Γιαννόπουλος, Χαραλαμπόπουλος): Αναγνώστου, Τσικόλας, Καρουτάς 9, Ντούβας 10, Τραϊφόρος 5, Καραντζούνης 7 (1), Γκότσης 4, Συσκάκης, Λοράνδος 6.

Στιγκιντριακοί (Μπιλάρας): Διαμαντόπουλος, Μπούσουλας, Γαβρίδης 12, Καζάκος 4, Εγγλέζος 9, Κτενίδης 2, Μιχαηλίδης 4, Κόκκορης 6, Νούκας, Γράψας 14 (2).

εBEERοι – ALLEY ΟΥΠΣ 59-67
(8-16, 19-38, 32-52, 59-67)

Οι Alley Ουπς κέρδισαν τους εBEERους με 59-67 για να πάνε στο 0-2 στη σειρά, έχοντας το προβάδισμα και στα 40 λεπτά του αγώνα τους. Μπήκαν στο ματς με 0-5 από τον Τσομπάνο και τον Κουλούπη, ενώ μετά το καλάθι του Κανελλίδη ο Κουλούπης με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 2-8 για να γράψει ο Καμζέλας το 2-10. Ο Αλεβίζος απάντησε, με τον Στεργίου και τον Τσιριγώτη να γράφουν το 4-14. Οι βολές του Ρήγα και του Κουλούπη έκλεισαν την περίοδο στο 8-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 10-18 από τον Κολυβά για τους εBEERους οι Alley Ουπς με 4 πόντους από τον Μαζιώτη, ένα τρίποντο του Στεργίου κι ένα καλάθι και φάουλ από τον Καμζέλα έφεραν το ματς στο 10-27. Ο Κανελλίδης απάντησε με καλάθι και φάουλ, για να γράψουν ο Κουλούπης με τον Παπαδόπουλο το 13-31. Οι εBEERοι σκόραραν με τον Αλεβίζο και τον Κολυβά για το 17-33, αλλά οι Alley Ουπς με 5 πόντους του Παπαδόπουλου πήγαν στο 17-38, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Ζώτο, 19-38.

Ο Γκούσκος Δ. με τρίποντο έγραψε το 22-40, με δύο τρίποντα από Χαλούδη και Κουλούπη να κάνουν το 23-46, ενώ ο Στεργίου έφερε το παιχνίδι στο 25-49 λίγο μετά. Οι εBEERοι απάντησαν με 5 πόντους του Κανελλίδη για το 30-49, για να κλείσει η 3η περίοδος από τον Καμζέλα και τον Κανελλίδη στο 32-52.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Στεργίου έγραψε το 32-54, ο Γκούσκος Μ. με τον Γκούσκο Δ. απάντησαν για το 36-54 με τον Καμζέλα και τον Παπαδόπουλο να φέρνουν το ματς στο 36-58. Οι εBEERοι επιχείρησαν την τελική τους αντεπίθεση για να παλέψουν για την ανατροπή, ο Ρήγας με τον Γκούσκο Μ. έγραψαν το 41-58, ενώ μετά την απάντηση του Τσιριγώτη ο Γκούσκος Μ. και δύο τρίποντα του Ζώτου έφεραν το ματς στο 49-60. Το σερί των εBEERων έφτασε στο 12-0, ο Χαντόπουλος και ο Ζώτος έγραψαν το 53-60 στα 41 δευτερόλεπτα.

Οι Alley Ουπς με βολές του Κουλούπη πήγαν στο 53-62, με τον Γκούσκο Δ. να απαντά με τρίποντο για το 56-62 στα 25 δευτερόλεπτα. Μετά από 1/2 βολές των Alley Ουπς οι εBEERοι αστόχησαν σε τρίποντο, με τον Καμζέλα να κάνει με 2/2 βολές από το αναγκαστικό φάουλ το 56-65. Το τρίποντο του Γκούσκου Δ. μείωσε σε 59-65, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι καλύτερο, το παιχνίδι έκλεισε με βολές του Κουλούπη στο 59-67.

Για τους νικητές ο Κουλούπης είχε 18 πόντους, ο Καμζέλας 14, ο Στεργίου 10 και ο Παπαδόπουλος 9. Για τους εBEERους ο Κανελλίδης και ο Γκούσκος Δ. είχαν από 12 πόντους, ο Ζώτος 10 και ο Γκούσκος Μ. 7.

εBEERοι (Γκούσκος Δ., Χαντόπουλος Θ.): Κανελλίδης Π. 12 (1), Γκούσκος Μ. 7, Χαντόπουλος Θ. 2, Γκούσκος Δ. 12 (3), Αλεβίζος Δ. 6, Ρήγας Χ. 4, Δουκλιάς Σ. 2, Ζώτος Χ. 10 (2), Κολυβάς Ν. 4.

Alley Ουπς (Σταυρόπουλος Αν., Παρασκευόπουλος Ν.): Τσιριγώτης Α. 4, Γιαννουκάς Α., Σταυρόπουλος Αγ., Παπαδόπουλος Β. 9 (1), Χαλούδης Θ. 3 (1), Τσομπάνος Β. 4, Κουλούπης Θ. 18 (2), Καμζέλας Γ. 14, Παρασκευόπουλος Δ. 1, Στεργίου Γ. 10 (1), Γονιδάκης Κ., Μαζιώτης Κ. 4.

GASTONE – ΑΤΤΙΚΗ 69-55
(19-15, 31-25, 52-40, 69-55)
(Σκορ σειράς: 2-0)

Οι Gastone κέρδισαν με 69-55 την Αττική σε ένα παιχνίδι που είχαν τον έλεγχό του από τα μισά της 3ης περιόδου και μετά, για να περάσουν με 2-0, όπως και πέρσι, στην τετράδα. Το ματς ξεκίνησε με τον Καραλή Γ. και τον Βλαχογεώργη να γράφουν το 4-4, για να απαντήσουν Κωστούλας και Ξερέας για την Αττική, 4-4. Ο Τζουμέζης έφερε τους Gastone στο 10-4 για να απαντήσει η Αττική με τρίποντο του Ξερέα και καλάθι του Βασιλείου για το 10-9. Μετά το καλάθι του Καραλή Γ., ο Τζουμέζης με τρίποντο έφερε το ματς στο 17-11, για να απαντήσει η Αττική με Γαλάνη και Κωστούλα για το 19-15 της περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραλής Δ. με τον Βασιλείου ισοφάρισαν για την Αττική σε 19-19, ενώ ο Κωστούλας ήταν που έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα. Ο Gastone απάντησαν με τον Καραλή Γ. για το 23-21, αλλά ο Κωστούλας έγραψε το 23-24 για την Αττική. Όμως, ο Πανδής και ο Πλευριάς με τον Ροντογιάννη ως το τέλος του ημιχρόνου σκόραραν για το 31-25 των Gastone στην ανάπαυλα.

Στην 3η περίοδο ο Τζουμέζης μπήκε με 4 πόντους για το +10 των Gastone, 35-25, με την Αττική να απαντά αμέσως, Κωστούλας και Βασιλείου μείωσαν σε 35-32. Οι Gastone πήγαν στο 42-34 με τον Ροντογιάννη και τον Τζουμέζη, με την Αττική να απαντά με τον Κωστούλα για το 42-37. Ο Καραλής Γ. έφερε το ματς στο 46-37 με την Αττική να απαντά με τρίποντο του Κοντού για το 46-40. Όμως, ως το τέλος του δεκαλέπτου ο Πλευριάς με τον Ζέκιο είχαν γράψει το 50-40 για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Καραλής Γ. στο 52-40 για την ομάδα του.

Οι Gastone μπήκαν στην 4η περίοδο σκοράροντας για το 54-40, αλλά και η Αττική και πάλι δεν παράτησε το ματς. Με 4 πόντους του Βασιλείου κι ένα τρίποντο του Ξερέα μείωσε σε 54-47 για να έρθει ο Κωστούλας και να σκοράρει για το 54-49. Όμως, οι Gastone απάντησαν με σερί 8-0 το οποίο και έκρινε τον αγώνα, ο Τζουμέζης με τον Καραλή Γ. τους έφεραν ως το 62-49 για να κριθεί το παιχνίδι. Η Αττική μείωσε με τον Κωστούλα σε 62-51, ο Ξερέας έκανε το 64-53, αλλά το καλάθι του Ζέκιου και το τρίποντο του Πανδή έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα πρόκρισης των Gastone στην τετράδα, 69-55.

Για τους νικητές ο Καραλής Γ. είχε 23 πόντους και ο Τζουμέζης 20. Για την Αττική ο Κωστούλας είχε 23 πόντους, ο Βασιλείου 11 και ο Ξερέας 10.

Gastone (Πανδής Γ.): Καραλής Γ. 23 (1), Βλαχογεώργης Κ. 4, Τζουμέζης Π. 20 (1), Κόμνος, Πλευριάς 6, Πανδής Γ. 5 (1), Ροντογιάννης Α. 5, Μέγας Σ., Ζέκιος Θ. 6.

Αττική (Μπουργαζάς Β.): Κοντός Γ. 3 (1), Γαλάνης Δ. 5, Χριστόπουλος Τ. 1, Ξερέας Μ. 10 (2), Κωστούλας Δ. 23, Αντωνάκης Γ., Βασιλείου Μ. 11, Μπότσας ‘Ντανίλο’ Γ., Καραλής Δ. 2.

ZEPPELIN – S-PARTA BC 62-66
(18-20, 28-40, 41-53, 62-66)
(Σκορ σειράς: 1-2)

Η S-Parta BC κέρδισε τους Zeppelin με 62-66 για να κάνει το 1-2 στη σειρά και να πάρει την πρόκριση για την τετράδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τη S-Parta BC που με τρίποντο του Ορνιθόπουλου και καλάθι του Κουζοβουνά προηγήθηκε με 0-5. Ο Τσαντζαλής απάντησε για να κάνει το 2-7 ο Λαουλάκος. Οι Zeppelin με τον Θωμά και τον Τσαντζαλή μείωσαν σε 6-9 για να έρθει ο Παπαδάτος μετά το καλάθι του Κουζοβουνά και να γράψει το 9-11. Η S-Parta BC με 5 πόντους του Λαουλάκου προηγήθηκε με 9-16, με τους Zeppelin να απαντούν για το 13-16 με τον Τσαντζαλή. Ο Κοτρώνης με τον Λαουλάκο έκαναν το 13-20, για να κλείσει το δεκάλεπτο από τον Τσαντζαλή και τον Ποζιόπουλο στο 18-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο η S-Parta BC και πάλι πήγε να απομακρυνθεί, δύο τρίποντα από Ορνιθόπουλο και Λαουλάκο την έφεραν στο 18-26. Οι Zeppelin απάντησαν με τρίποντο του Ποζιού, ενώ ο Ποζιόπουλος μείωσε σε 24-26. Ο Ποζιός ήταν που έκανε το 26-28, αλλά ακολούθησε ένα σερί της S-Parta BC 0-10, σερί που την έβαλε για τα καλά στη θέση του οδηγού στο ματς. Ο Ορνιθόπουλος με 5 πόντους και ο Κουζουβουνάς ήταν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση ως το 26-38 της ομάδας τους. Το σερί διέκοψε ο Θωμάς, αλλά το ημίχρονο τελείωσε από καλάθι του Ορνιθόπουλου στο 28-40.

Στην 3η περίοδο οι Zeppelin προσπάθησαν να μειώσουν, κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς παιδιάς καλάθι για πάνω από 6 λεπτά, αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν πολύ. Ο Τσαντζαλής με τον Παπαδάτο μείωσαν σε 33-41, για να έρθει ο Λαουλάκος με 2/2 βολές να κάνει το 33-43. Ο Παπαδάτος με δεύτερο συνεχόμενο καλάθι και φάουλ έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους, με τους Zeppelin να αστοχούν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα στη συνέχεια. Ο Κουζοβουνάς ήταν που με τρίποντο έσπασε την επιθετική ανομβρία της ομάδας του για το 37-46, με τον Λαουλάκο να φέρνει το ματς στο 39-48. Οι Zeppelin μείωσαν με τον Τσαντζαλή σε 41-48, αλλά ο Μυλωνάς και το δεύτερο τρίποντο του Κουζοβουνά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 41-53 για τη S-Parta BC, που αποκατέστησε έτσι τη διαφορά του ημιχρόνου.

Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Θωμά ο Κοτρώνης ήταν που έφερε το ματς στο 43-57 για την ομάδα του με 4 πόντους. Οι Zeppelin προσπάθησαν ξανά για την ανατροπή καταφέρνοντας να τρέξουν σερί 9-0. Ο Θωμάς έβαλε 4 πόντους, ο Τσαντζαλής πήγε το ματς στο 49-57, με τον Παπαδάτο με τρίποντο να κάνει το 52-57 με 4:40 για το τέλος. Όμως, ο Λαουλάκος έφερε την ομάδα του πιο κοντά στη νίκη, δικό του καλάθι έγραψε το 52-59, ενώ στην επόμενη επίθεση της S-Parta BC, ο ίδιος ήταν που με τρίποντο στην εκπνοή του 24αριού έγραψε το 52-62 με 3:25 για το τέλος.

Ο Τσαντζαλής με 4 πόντους μείωσε σε 56-62 με 2:09 για το τέλος, οι Zeppelin έχασαν διπλή ευκαιρία μετά για να μειώσουν κι άλλο, αλλά και η S-Parta BC πετούσε τις δικές της επιθέσεις για να μπούμε στο τελευταίο λεπτό όταν ο Τσαντζαλής σκόραρε για το 58-62 στα 50 δευτερόλεπτα. Οι Zeppelin έχασαν πολύ χρόνο κάνοντας φάουλ βολών στα 25 δευτερόλεπτα για το 58-63 από τον Λαουλάκο, με τον Παπαδάτο να απαντά για το 60-63 στα 17 δευτερόλεπτα. Το φάουλ στα 12 δευτερόλεπτα έφερε τον Κουζοβουνά για 1/2 βολές στη γραμμή, 60-64, με τον Παπαδάτο να μειώνει σε 62-64 στα 5 δευτερόλεπτα. Όμως, η S-Parta BC κατάφερε να σπάσει το πρέσινγκ και το ματς τελείωσε με καλάθι του Ορνιθόπουλου, 62-66.

Για τους νικητές ο Λαουλάκος είχε 24 πόντους, ο Ορνιθόπουλος 15 και ο Κουζοβουνάς 13. Για τους Zeppelin ο Τσαντζαλής είχε 21 πόντους, ο Παπαδάτος 18 και ο Θωμάς 13.

Zeppelin (Τσαντζαλής Θ.): Παπαδάτος Χ. 18 (1), Ρήγας, Μαρινάκης Α., Κουτσός Α., Θωμάς Θ. 13, Ποζιός 6 (1), Τσαντζαλής Θ. 21 (1), Ποζιόπουλος Λ. 4, Αντωνίου Μ..

S-Parta BC (Κοτρώνης Κ., Μυλωνάς Γ.): Λαουλάκος Γ. 24 (3), Κωνσταντέλος Κ., Ορνιθόπουλος Π. 15 (3), Κουζοβουνάς Σ. 13 (2), Κοτρώνης Κ. 6, Κουζουβουνάς Μ. 6, Μυλωνάς Γ. 2, Διαμαντόπουλος Μ..

Το διάγραμμα των πλέι οφς:

(Κάντε κλικ στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγάλο μέγεθος)

Πρωταθλητές οι Run ‘n’ Gun! – Τελική κατάταξη

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ – Ο τελικός του τρίτου ομίλου σηματοδότησε το καλοκαιρινό «αντίο» του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος …