Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2012-13 / ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – ATHENS CARPAZIERS

ΗΡΕΜΗ ΔΥΝΑΜΗ – ATHENS CARPAZIERS

ΚΥΠΕΛΛΟ – Η Ήρεμη Δύναμη απέκλεισε τους Athens Carpaziers και πήρε την πρόκριση για την οκτάδα, όπου θα αντιμετωπίσει τους Ready 2 fire. Στο πρώτο παιχνίδι κέρδισε με 88-40 για να έχει στα χέρια της τον πλήρη έλεγχο της σειράς, ενώ μετά και το 72-46 του δεύτερου αγώνα πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του Κυπέλλου.

1ο ματς
Ήρεμη Δύναμη – Athens Carpaziers 88-40
(24-9, 40-21, 63-30, 88-40)

Το πρώτο παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μπάττο να φέρνει την ομάδα του στο 10-2 με 10 πόντους, ο Καλογερόπουλος απάντησε με τρίποντο για το 10-5, ενώ μετά το καλάθι του Σαπουντζή η Ήρεμη Δύναμη με τον Μπάττο, τον Τσιβρά και τον Βλάχο έφτασε στο 24-7 για να κλείσει το δεκάλεπτο ο Θειακούλης.

Στη 2η περίοδο ο Θειακούλης έφερε το ματς στο 24-9 και ο Παπαδόγκωνας στο 26-11, με τον Τσιβρά να απαντά για την Ήρεμη Δύναμη. Μετά το καλάθι του Σαπουντζή ο Νικολόπουλος με τον Δέλλιο έγραψαν το 36-17. Ο Θειακούλης απάντησε με το ημίχρονο να κλείνει από τον Νικολόπουλο και τον Μπάττο στο 40-21. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Τσιβράς έφερε το ματς στο 44-23, για να απαντήσει ο Δερβένης, με τον Μπάττο και τον Τσιβρά να γράφουν το 54-26 για να φέρει το ματς ο Βλάχος στο 59-26. Μετά τα καλάθια του Καλογερόπουλου για το 59-30, ο Μπάττος με τον Βλάχο έφεραν το ματς στο 63-30 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο μετά το καλάθι του Θειακούλη ο Μπάττος με τρία τρίποντα έφερε το ματς στο 74-32, για να απαντήσει ο Δερβένης και ο Τσιβράς με τον Δέλλιο να κάνουν το σκορ 79-34. Το καλάθι του Θειακούλη και η απάντηση του Μπάττου από το τρίποντο έφεραν το ματς στο 83-36, με τον Ψαρρά και τον Καλογερόπουλο να σκοράρουν για το 85-40 και τον Βλάχο να κλείνει με τρίποντο το ματς.

Για τους νικητές ο Μπάττος είχε 35 πόντους, ο Τσιβράς 22, ο Βλάχος 12 και ο Δέλλιος 10. Για τους Athens Carpaziers ο Θειακούλης είχε 14, ο Δερβένης και ο Καλογερόπουλος από 9.

Ήρεμη Δύναμη
(Μπίτσικας Ε.): Δέλλιος Γ. 10 (2), Μπάττος Π. 35 (6), Μπίτσικας Ε. 3, Τσιβράς Π. 22, Βλάχος Α. 12 (2), Νικολόπουλος Δ. 6.

Athens Carpaziers (Καλογερόπουλος Γ.): Θειακούλης Θ. 14, Καλογερόπουλος Γ. 9 (1), Ψαρράς Μ. 2, Παπαδόγκωνας Δ. 2, Σαπουντζής Τ. 4, Δερβένης Δ. 9 (1).

2ο ματς
Ήρεμη Δύναμη – Athens Carpaziers 72-46
(16-11, 31-19, 48-31, 72-46)

Στο δεύτερο παιχνίδι οι Athens Carpaziers προηγήθηκαν με τον Δερβένη και τον Καλογερόπουλο με 2-5 στο ξεκίνημα για να τους πάει ο Θειακούλης στο 3-7. Η Ήρεμη Δύναμη απάντησε με τον Μπάττο για το 8-7, για να φέρουν ο Θειακούλης με τον Τζινσάι το ματς στο 8-11. Όμως, δύο τρίποντα από Μπάττο και Βλάχο και 2/2 βολές από τον Πασσά έγραψαν το 16-11 της περιόδου.

Το σερί της ήρεμης Δύναμης συνεχίστηκε με τον Μπάττο και τον Δέλλιο για το 25-11, με τον Θειακούλη να απαντά για το 25-15. Ο Βλάχος και ο Τσιβράς σκόραραν για το 29-15, με το ημίχρονο να κλείνει από Καλογερόπουλο και Δερβένη στο 31-19. Στο 3ο δεκάλεπτο ο Χατζηιωάννου και ο Θειακούλης σκόραραν για το 34-23, με τον Νικολόπουλο να απαντά για το 38-23, με τον Τσιβρά και τον Δέλλιο να φέρνουν το ματς στο 42-26. Ο Σαπουντζής απάντησε με τον Καλογερόπουλο να σκοράρει τρίποντο για το 44-31, και τον Τσιβρά να κλείνει το δεκάλεπτο στο 48-31.

Στην 4η περίοδο ο Καλογερόπουλος σκόραρε για το 50-35, με τον Τσιβρά να απαντά και τον Δερβένη να φέρνει το ματς στο 52-37. Ο Μπάττος με τρίποντο και ο Βλάχος έγραψαν το 57-39, για να απαντήσει με τρίποντο ο Χατζηιωάννου για το 57-42. Ο Μήτσος με τον Μπάττο και τον Δέλλιο έφεραν το ματς στο 65-44 για να κάνει ο Πασσάς το 67-44. Ο Χατζηιωάννου σκόραρε για το 67-46, με τον Βλάχο και τον Μπάττο να κλείνουν το ματς στο 72-46.

Για τους νικητές ο Μπάττος είχε 23 πόντους, ο Βλάχος 14, ο Τσιβράς 12 και ο Δέλλιος 9. Για τους Athens Carpaziers ο Θειακούλης είχε 13, ο Καλογερόπουλος 11, ενώ Δερβένης και Χατζηιωάννου είχαν από 9.

Ήρεμη Δύναμη (Μπίτσικας Ε.): Μήτσος Β. 3 (1), Μπάττος Π. 23 (5), Αποστόλου Γ. 2, Δέλλιος Γ. 9 (1), Βλάχος Α. 14 (1), Νικολόπουλος Δ. 5, Τσιβράς Π. 12, Πασσάς Σ. 4.

Athens Carpaziers (Καλογερόπουλος Γ.): Θειακούλης Θ. 13, Καλογερόπουλος Γ. 11 (1), Τζινσάι Τζ. 2, Δερβένης Δ. 9 (1), Σαπουντζής Τ. 2, Χατζηιωάννου Κ. 9 (1).