Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Ζωντανοί οι Σκοπιανοί, προελαύνει η Ουκρανία!

Ζωντανοί οι Σκοπιανοί, προελαύνει η Ουκρανία!

Τα μισά ματς είχε η 3η μέρα του Ευρωμπάσκετ (όπως εξάλλου και η 4η) για να χαρίσει στις ομάδες από ένα ρεπό. Όμως, οι δύο πρώτοι όμιλοι, στους οποίους είχαμε αγωνιστική δραστηριότητα, μας πρόσφεραν πολλές συγκινήσεις. Μόνο η Ουκρανία συνεχίζει αήττητη, το 88-83 επί των Γερμανών την πήγε στο 3-0, ενώ οι Σέρβοι έχασαν με 75-89 από την ΠΓΔΜ για να πάρει φωτιά ο Β όμιλος.

Η Βοσνία βοήθησε σε αυτό, έκανε την πρώτη της νίκη, 76-70 επί του Μαυροβουνίου, ενώ η Λιθουανία ανάγκασε τους Λετονούς στην πρώτη τους ήττα, 67-59. Το Βέλγιο συνεχίζει να ελπίζει σε πρόκριση μετά το 76-71 επί των Βρετανών, ενώ η Γαλλία κέρδισε με 82-63 το Ισραήλ, που είναι η μόνη ομάδα των δύο αυτών ομίλων χωρίς νίκη ακόμα.

Τα πάντα παραμένουν ανοιχτά, στον Α Όμιλο οι 5 ομάδες είναι ουσιαστικά στο κυνήγι της πρόκρισης, ενώ στον Β και οι 6 ομάδες έχουν βάσιμες πιθανότητες για να περάσουν στους «12». Ας δούμε τα ματς της ημέρας ανά όμιλο:

Α Όμιλος

Γερμανία – Ουκρανία 83-88

Οι Ουκρανοί κέρδισαν και τη Γερμανία για να παραμείνουν αήττητοι στο τουρνουά, φτάνοντας το 3-0 και ρίχνοντας τους αντιπάλους τους στο 1-2. Η έλλειψη καθαρού μυαλού στα τελευταία λεπτά έλειψε στους Γερμανούς, που είδαν τους Ουκρανούς να εκτελούν καλά τον αιφνιδιασμό, για πρώτη φορά στο τουρνουά τόσο αποτελεσματικά.

Οι πόντοι από λάθη ήταν 5-21 και στην τελική σούμε ήταν κάτι από το οποίο η Γερμανία δεν μπόρεσε να επανέλθει. Οι Ουκρανοί είχαν 7-14 τα επιθετικά ριμπάουντ, τα λάθη ήταν 13-6, τα κλεψίματα 0-5, ενώ από το τρίποντο οι δυο ομάδες σούταραν με 41%-45%. Όμως, οι Γερμανοί είχαν 55% στα δίποντα (45% οι Ουκρανοί) και 19-14 τις ασίστ.

Στο ξεκίνημα η Γερμανία μπήκε με 13-4, αλλά το ματς γρήγορα ισορρόπησε (16-15 η περίοδος). Στην 3η περίοδο οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με τρίποντο του Τζέτερ με 46-62, με 16 πόντους διαφορά. Η Γερμανία με Τσβίνερ και Ζίρμπες είχε καταφέρει να ρίξει τη διαφορά στους 7 πόντους ως το τέλος της 3ης περιόδου (57-64) για να μειώσουν ο Σαφάρτζικ με τον Γκίφι σε 67-68 με 5:57 για το τέλος. Ο Σαφάρτζικ είχε 8 από τους πρώτους 10 πόντους των Γερμανών στο 4ο δεκάλεπτο.

Το τρίποντο του Γκίφι ήταν που έδωσε προβάδισμα στη Γερμανία με 74-73, αλλά πολύ γρήγορα απάντησε ο Νατιάζκο με τον ίδιο τρόπο, 74-76 στο τελευταίο τρίλεπτο. Ο Σαφάρτζικ πέτυχε 2/2 βολές για την ισοφάριση, αλλά ο Γκλαντίρ με 4 μαζεμένους πόντους και ένα επιθετικό φάουλ του Πλάις στο ενδιάμεσο έγραψε το 76-80. Οι Γερμανοί έχασαν τρίποντο με τον Σαφάρτζικ στο 1:18, ο Ζαμπιρτσένκο έγραψε 2/2 βολές για το 76-82 που έδωσε ξεκάθαρο πλεονέκτημα στους Ουκρανούς.

Οι Ουκρανοί είχαν άλλες 4/6 βολές ως το τέλος του ματς, οι Γερμανοί έγραψαν 2/4 και δύο άστοχα τρίποντα για να κριθεί ο αγώνας. Ο Σαφάρτζικ έκανε απίστευτο αγώνα με 22 πόντους (5/12 σουτ) και 11 ασίστ, ενώ ο Γκίφι είχε 16 πόντους και ο Μπένζινχ 18 με 5 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη ο Γκλαντίρ είχε 25 πόντους με 8/16, ο Τζέτερ 19 με 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ήταν ο καλύτερος των Ουκρανών, ενώ ο Νατιάζκο είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Βέλγιο – Μεγάλη Βρετανία 76-71

Το Βέλγιο κέρδισε τη Μεγάλη Βρετανία με 76-71 για να πάει στο 2-1 και να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση, στέλνοντας τους Βρετανούς στο 1-2. Το παιχνίδι είχε μεγάλα σκαμπανεβάσματα για τις δύο ομάδες, με τους Βέλγους να πετυχαίνουν 23 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 10 στο δεύτερο.

Οι Βρετανοί ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 33-38, τα επόμενα 15 λεπτά κύλησαν με τις ομάδες ουσιαστικά ισόπαλες, ως το 64-64 με 5:02 για το τέλος είχαμε 9 ισοπαλίες και 11 διαφορετικά σκορ με τις ομάδες σε απόσταση ενός πόντου. Ο Ερβέλ σκόραρε για το 66-64 μετά, αλλά ο Μουρς ήταν που έκλεψε την παράσταση στο τέλος, βάζοντας 7 από τους τελευταίους 10 πόντων των Βέλγων. Με 4 δικούς του μαζεμένους το Βέλγιο πήγε στο 70-65, ενώ στις δύο πλευρές ενός άστοχου τριπόντου του Λόρενς έβαλε άλλους 3 για το 74-66 με 40 δευτερόλεπτα για το τέλος, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

Το Βέλγιο είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ο Μασό είχε 15, ο Ερβέλ 10 με 10 ριμπάουντ, ο Βαν Ρόσομ 12 με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Μουρς είχε 11 και ο Μουκούμπου 13. Οι Βρετανοί είχαν τον Κλαρκ ξανά σε μεγάλη μέρα, 19 πόντοι, 9 ριμπάουντ με 7/13 σουτ, ενώ Ατσάρα και Ίσον είχαν από 12.

Γαλλία – Ισραήλ 82-63

Οι Γάλλοι κέρδισαν το Ισραήλ για 2-1, στέλνοντας τους αντιπάλους τους στο 0-3. Το παιχνίδι ήταν «must win» για τη Γαλλία, που είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, το Ισραήλ προηγήθηκε μία φορά σε όλο το ματς, στο 2-3, για να μείνει αμέσως πίσω με 12-3. Το ημίχρονο έκλεισε στο 38-29 για τους Γάλλους που μπήκαν με 10-0 σερί στην 3η περίοδο για το 48-29 και το οριστικό τέλος στο ματς.

Από εκεί και πέρα η διαφορά κυμάνθηκε από τους 15 ως τους 22 πόντους, για να κλείσει ο αγώνας στο 82-63 με βολές του Κάσπι για το απογοητευτικό Ισραήλ. Ελιάχου και Κάσπι είχαν από 14 πόντους, αλλά κανείς άλλος δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του για το Ισραήλ, με τον Πάρκερ να έχει 12 πόντους και 7 ασίστ για τους Γάλλους, τον Αζινσά 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, τον Πετρό 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα σημαντικά για τους Γάλλους στο επόμενο ματς, Κυριακή παίζουν με τους Ουκρανούς. Το Ισραήλ κοντράρεται με το Βέλγιο, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει ακόμα δυνάμεις για να χτυπήσει αγώνα, με την εικόνα του να μοιάζει πολύ κακή ως τώρα σε όλο το τουρνουά.

Β Όμιλος

Μαυροβούνιο – Βοσνία και Ερζεγοβίνη 70-76

Πρώτη νίκη για τη Βοσνία που εκεί που θεωρούσαμε ότι είχε… παραδώσει πνεύμα τις δύο πρώτες αγωνιστικές, έδειξε ότι δεν πήγε για τουρισμό στη Σλοβενία. Μετά από ένα ωραίο ματς με το Μαυροβούνιο, κέρδισε, κρατώντας τους αντιπάλους της σε 9 πόντους στα τελευταία 9 λεπτά του ματς, για να πάει στο 1-2, ό,τι έχει και το Μαυροβούνιο δηλαδή.

Η Βοσνία στις τρεις πρώτες περιόδους έδειχνε λίγο πού το ίδιο πρόσωπο
που είχαμε δει και στα πρώτα δύο ματς της διοργάνωσης. Προσπαθούσε αλλά κάτι έλειπε, ο Τελέτοβιτς μπλόκαρε κλεισμένος στις αντίπαλες άμυνες και οι άλλοι, πλην Ντζέντοβιτς, έμοιαζαν λίγοι. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 59-49 με τον Βούτσεβιτς να γράφει το 61-49 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου μετά από λάθος των Βόσνιων.

Όμως, η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική, οι Βόσνιοι έτρεξαν σερί 2-15 για να ανατρέψουν τη διψήφια διαφορά και να προσπεράσουν με 63-64. Ο Γκόρντιτς είχε 5 πόντους, ο Τελέτοβιτς ένα τρίποντο και ο Σουτάλο άλλους 5 για το 63-62 με τον Ντζέντοβιτς να γράφει από ασίστ του Γκόρντιτς το 63-64 μέσα 4:00 λεπτά από την έναρξη του σερί.

Το Μαυροβούνιο πέρασε ένα πεντάλεπτο με 1/7 σουτ και 3 λάθη, για να χάσει πλήρως την αυτοσυγκέντρωσή του. Μετά το καλάθι του Γκόρντιτς για το 65-66 οι Βόσνιοι με Τελέτοβιτς και Κικάνοβιτς ολοκλήρωσαν ένα μικρό 0-6 για το 65-70 μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Σέχοβιτς μπόρεσε στα 17 δευτερόλεπτα να μειώσει με τρίποντο, 70-72, αλλά ο Ντζέντοβιτς με 2/2 βολές αμέσως μετά έγραψε το 70-74 και το τρίποντο του Ράις στα 8 δευτερόλεπτα ήταν άστοχο.

Για τους Μαυροβούνιους ο Ντούμπλιεβιτς είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ράις 13 πόντους, ενώ ο Σουάντ Σέχοβιτς είχε 5 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Βούτσεβιτς έπαιξε 14 λεπτά και είχε μόλις 6 πόντους και 4 ριμπάουντ. Για τη Βοσνία ο Τελέτοβιτς είχε 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά με 8/22 σουτ, ενώ ο Γκόρντιτς είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ με 7/9. Ο Σουτάλο είχε 13 πόντους, όσους και ο Ντζέντοβιτς που πρόσθεσε και 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Ο Βόσνιοι στη συνέχεια αγωνίζονται με την ΠΓΔΜ, ενώ το Μαυροβούνιο συναντά τους Λιθουανούς.

Λετονία – Λιθουανία 59-67

Οι οποίοι Λιθουανοί είναι πια στο 2-1 μετά τη νίκη τους επί της Λετονίας, την οποία έριξαν επίσης στο 2-1. Το ματς κρίθηκε στη ρακέτα, με τους Λιθουανούς να έχουν 34 περισσότερους πόντους στη ρακέτα απ’ όσους οι αντίπαλοί τους και τα ριμπάουντ να είναι 26-48 (με τα επιθετικά στο 4-9). Έτσι, οι Λετονοί δεν εκμεταλλεύτηκαν τα 9-18 λάθη και τα 7-1 κλεψίματα, ενώ σούταραν μόλις 26% στα τρίποντα, 8/31.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο διάστημά του, οι Λιθουανοί με σερί 0-7 στο τέλος της πρώτης περιόδου με πρωταγωνιστή τον Ντελινινκάιτις προηγήθηκαν με 17-22, για να πάνε με τον Μοτιεγιούνας και τον Μασιούλις στο 21-31 και να ανεβάσουν ο Κλέιζα με τον Καλνιέτις τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 25-38.

Μετά το 31-41 στο 3ο δεκάλεπτο, οι Λετονοί με τον Γιανισένοκς και τον Μέιερς αντέδρασαν και ισοφάρισαν το ματς σε 45-45, αλλά δεν πήραν το προβάδισμα. Ο Ντ. Λαβρίνοβιτς σκόραρε για το 50-56 με τον Κούκσικς να απαντά με 4:19 για το τέλος. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε από το τρίποντο του Μασιούλις για το 52-59, το άστοχο λέι απ του Μπέρζινς και το λέι απ από επιθετικό ριμπάουντ του Βαλανσιούνας που έγραψε με 2:41 στο ρολόι το 52-61.

Ο Κούκσικς είχε 13 πόντους για τους Λετονούς, με τον Μπλουμς να έχει 11 όσους και ο Γιανισένοκς. Για τη Λιθουανία ο Βαλανσιούνας είχε 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, με 5 παίκτες να γράφουν 9 πόντους, ο Μοτιεγιούνας με 6 ριμπάουντ, ο Καλνιέτις με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Κλέιζα είχε 7 πόντους και 4 ριμπάουντ με 3/9.

ΠΓΔΜ – Σερβία 89-75

Μέχρι την Παρασκευή η Σερβία έδινε την εικόνα της αχτύπητης ομάδας που έπαιζε πάρα πολύ καλό μπάσκετ, ενώ η ΠΔΓΜ έχανε όλα τα ματς στις λεπτομέρειες και έδειχνε ότι θα ολοκληρώσει γρήγορα την παρουσία της στο τουρνουά. Όμως, μετά το ματς της Παρασκευής η Σερβία μοιάζει τρωτή, ενώ η ΠΓΔΜ κέρδισε ξανά το σεβασμό και έθεσε σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση. Οι Σέρβοι στο 2-1, οι Σκοπιανοί στο 1-2 και έπεται συνέχεια.

Μάλιστα, αν Σέρβοι και Σκοπιανοί περάσουν μαζί στην επόμενη φάση, αυτό το +14 της ΠΓΔΜ στο ματς ίσως αποδειχτεί καθοριστικό. Με τρομερό ΜακΚάλεμπ και τον Άντιτς να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Σερβίας, η ΠΓΔΜ έβαλε σχεδόν 90 πόντους στην ομάδα του Ίβκοβιτς, καταδεικνύοντας τις αδυναμίες της.

Τα ριμπάουντ ήταν 48-36, οι ασίστ 10-6, τα λάθη 14-8, με τους Σέρβους να σουτάρουν 40% στα δίποντα και 28% στα τρίποντα (53% και 35% τα αντίστοιχα νούμερα των Σκοπιανών). Από το πρώτο δεκάλεπτο η ΠΓΔΜ έδωσε τον τόνο του αγώνα, προηγήθηκε με 7-1 και 18-9 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 29-17.

Οι Σέρβοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν στη δεύτερη περίοδο, με τον Άντιτς να στέλνει το ματς με τρίποντο στο 43-26 και το ημίχρονο να τελειώνει με τον ΜακΚάλεμπ να γράφει το 48-32. Ο ΜακΚάλεμπ έγραψε στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου το 54-33 και +21 για την ομάδα του, που έφτασε με Ιλιέφσκι και Σαμαρτζίσκι στο 68-43 και το +25 με 50 δευτερόλεπτα για το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε στο 70-45 με τους Σέρβους πλήρως νικημένους.

Όμως, η Σερβία δεν παράτησε το ματς, εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση των Σκοπιανών και μετά το 79-57 με 6:15 για το τέλος άρχισε να μειώνει. Ο Μπιέλιτσα και ο Μάρκοβιτς έγραψαν το 79-65, ο Άντιουσιτς με τρίποντο έκανε το 79-68, σερί 0-11, το οποίο σταμάτησε ο Γκεσέφσκι με τρίποντο, βγάζοντας και την άμυνα πάνω στον Κρστιτς αμέσως μετά για να κάνει ο Ντ. Στογιανόφσκι το 84-68. Το τελικό 89-75 μάλλον… τιμητικό είναι για τους Σέρβους που δεν μπόρεσαν επ’ ουδενί να γίνουν απειλητικοί στον αγώνα, πράγμα που δείχνει πόσο λεπτές είναι οι ισορροπίες στον εν λόγω όμιλο.

Ο Άντιουσιτς είχε 19 πόντους για τη Σερβία, ο Κρστιτς 9 και 11 ριμπάουντ αλλά έχασε καθαρά τη μάχη από τον Άντιτς, ενώ ο Νέντοβις είχε 11 και ο Μπιέλιτσα 13 με 8 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη ο ΜακΚάλεμπ έδωσε μεγάλη παράσταση, σε 33 λεπτά είχε 27 πόντους με 7/15 σουτ και 11/13 βολές, 3 ριμπάουντ και 8 κερδισμένα φάουλ. Ο Άντιτς ήταν εξίσου καλός με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ σε 37 λεπτά συμμετοχής! Καλός και ο Ιλιέφσκι με 16 πόντους, αλλά και ο Γκεσέφσκι με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι Σκοπιανοί ελπίζουν ότι θα προλάβουν να γυρίσουν τα πράγματα, οι Σέρβοι… ελπίζουν πως όχι, για να μην κουβαλήσουν αυτή την ήττα στη συνέχεια.

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …