Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Ούτε καν το χρέος της…

Ούτε καν το χρέος της…

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε την Κροατία, ηττήθηκε με 92-88 και αυτή ήταν η τελευταία της παρουσία στο Ευρωμπάσκετ του 2013, αφού τερμάτισε 6η στον όμιλό της και έμεινε στις θέσεις 9-12. Το παιχνίδι με τους Κροάτες πήγε στη δεύτερη παράταση, με τον Νίκο Ζήση να σηκώνει για ώρα την ομάδα στις πλάτες του, αλλά να χάνει δύο κρίσιμα λέι απ, τα οποία έκριναν και το νικητή. Αποτυχημένη η εθνική μας, τα ίδια λάθη στο παρκέ, χωρίς ξεκάθαρο αγωνιστικό προφίλ, απογοήτευσε για ακόμα μία χρονιά.

Η Ελλάδα προσπάθησε για τη νίκη στο ματς, νίκη που θα της έδινε ελπίδες (μέχρι τα επόμενα ματς), νίκη που ήταν το χρέος της να κατακτήσει μετά την παρουσία που είχε στο τουρνουά, αλλά δεν τα κατάφερε. Και πάλι είδαμε τα γνωστά άσχημα στοιχεία στο παιχνίδι της ομάδας, με την άμυνα να είναι κακή ιδίως στο ένας εναντίον ενός, με τα ριμπάουντ να χάνονται, με την ομάδα να μην έχει καμία ψυχολογία νίκης και τους παίκτες να κρύβονται όλοι πίσω από τους αμυντικούς τους στο τέλος, για να αναγκάζεται ο Σπανούλης να παίζει μόνος τους και, όταν αυτός βγήκε με 5ο φάουλ, να πάρει ο Ζήσης τη θέση του στο θέμα αυτό, μαζί με τον Καϊμακόγλου.

Η Ελλάδα έχασε ένα ματς στο οποίο σούταρε 18 περισσότερες βολές και είχε 86% από τη γραμμή (30/35 εμείς και 11/17 οι Κροάτες), ενώ είχε και 10 λιγότερα λάθη, 8-18 ήταν τα νούμερο στην εν λόγω κατηγορία, με τα κλεψίματα να είναι 3-9. Όμως, τα ριμπάουντ ήταν 54-42 (14-11 τα επιθετικά), οι Κροάτες είχαν 52% στα δίποντα και 32% στα τρίποντα, ενώ η εθνική μας 43% στα δίποντα και 22% στα τρίποντα. Επίσης, είχε πολλές φορές λάθος πεντάδα στο ματς, λάθος μαρκαρίσματα πάνω στους Κροάτες, κάτι που της στοίχισε πασιφανώς.

Η Κροατία πήρε μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο το +4 του 11-7, με την εθνική μας να έχει +5 στο 27-32. Όμως, το ημίχρονο έκλεισε στο 36-34 από τον Τόμιτς. Οι Κροάτες πήγαν στο 49-43 με τον Σάριτς στην 3η περίοδο με την Ελλάδα να απαντάει με 0-7 για το 49-50.

Στο 4ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, η Κροατία με Ούκιτς και Μπογκντάνοβιτς πήγε στο 69-65, αλλά ο Μπουρούσης και ο Ζήσης με τρίποντο ισοφάρισαν σε 70-70 στα 10 δευτερόλεπτα. Η Ελλάδα έβγαλε την άμυνα και πήγαμε στην παράταση.

Εκεί, η εθνική μας προηγήθηκε με 74-77 με καλάθι του Ζήση, που μετά την αποχώρηση του Σπανούλη (5ο φάουλ) έπαιζε μόνος του μαζί με τον Καϊμακόγλου στην επίθεση, γιατί κανείς άλλος δεν έπαιρνε σουτ. Όμως, ο Μπογκντάνοβιτς στα 25 δευτερόλεπτα της παράτασης έγραψε τρίποντο για το 77-77. Η Ελλάδα είχε την τελευταία επίθεση, ο Ζήσης έκανε πολύ ωραία ενέργεια, αλλά το λέι απ που επιχείρησε ήταν άστοχο και έτσι οδηγηθήκαμε στη δεύτερη παράταση.

Εκεί οι Κροάτες με τον Μπογκντάνοβιτς και τον Ρούντεζ προηγήθηκαν με 86-79, τη μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα δηλαδή, με 2:31 για το τέλος, για να απαντήσει ο Ζήσης με 5 συνεχόμενους πόντους για το 86-84 και να κάνει ο Μπουρούσης από ασίστ το Ζήση το 86-86 με 1:05 για το φινάλε. Ο Ντρέιπερ, όμως, πέρασε την άμυνα και σκόραρε στα 33 δευτερόλεπτα, ενώ το λέι απ που επιχείρησε ο Ζήσης στα 19 δευτερόλεπτα ήταν άστοχο. Έτσι, αναγκαστήκαμε σε φάουλ, ο Μπογκντάνοβιτς είχε 2/2 βολές, 90-86 στα 18 δευτερόλεπτα και μετά το άστοχο σουτ του Ζήση στα 11 δευτερόλεπτα το ματς τελείωσε και τυπικά.

Ο Μπουρούσης είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ (αλλά έχασε και αρκετά στην άμυνα), ο Ζήσης 14 πόντους με 5 ασίστ κάνοντας μόλις 1 λάθος σε 44 λεπτά συμμετοχής, ο Σπανούλης 18 πόντους με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ, ο Καϊμακόγλου είχε 14 πόντους. Ο Φώτσης δεν έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο, αγωνίστηκε σε 23 από τα επόμενα 30 λεπτά, αλλά δεν υπήρξε ούτε μία φορά σύστημα που να προβλέπει δικό του σουτ (0/2 σουτ, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), ο Περπέρογλου έπαιξε 10 λεπτά, ο Πρίντεζης τα πρώτα 7 και μετά παρακολούθησε όλο το υπόλοιπο ματς από τον πάγκο, γενικά οι αλλαγές και πάλι δεν έβγαζαν κανένα νόημα.

Απ’ την άλλη ο Τόμιτς είχε 15 πόντους και 12 ριμπάουντ (6 επιθετικά), ο Μπογκντάνοβιτς 22 πόντους με 13 από τους 18 της Κροατίας στις παρατάσεις (αλλά εννοείται ότι ο Τρινκιέρι δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα), ο Ούκιτς έπαιξε 44 λεπτά και είχε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Ντρέιπερ είχε 13 πόντους. Οι Κροάτες έφτασαν τις 7 συνεχόμενες νίκες, στα προημιτελικά θα συναντήσουν τους Ουκρανούς και ονειρεύονται βάθρο!

Για την Ελλάδα το Ευρωμπάσκετ τελείωσε εδώ, απογοητευτικά και άδοξα. Τις επόμενες ημέρες θα συζητήσουμε αναλυτικά για την εθνική μας.

Τα δεκάλεπτα:
16-17, 36-34, 51-50, 70-70, 77-77, 92-88.

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 15 (12ρ.), Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13 (1), Μπογκντάνοβιτς 22 (2τρ. 4ρ.), Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 14 (5ρ. 5ασ. 6κ.φ.), Σίμον 5 (1τρ. 6ρ.), Μάρκοτα (8ρ.), Ζόριτς 6 (5ρ.), Α. Ντέλας.

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 5 (3ρ.), Μπουρούσης 21 (9ρ.), Ζήσης 14 (2τρ. 5ασ.), Σπανούλης 18 (4ρ 3ασ. 7κ.φ.), Περπέρογλου 1, Φώτσης (6ρ.), Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14 (2τρ. 4ρ.), Μπράμος 7 (1τρ. 6ρ.), Πρίντεζης.

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …