Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Γίναμε σκληροί, μείναμε ζωντανοί!

Γίναμε σκληροί, μείναμε ζωντανοί!

Η εθνική ομάδα έδειξε το χαρακτήρα που έπρεπε και περιμέναμε όλοι στο ματς με τους Ισπανούς, κέρδισε με 79-75 και έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης, βάζοντας την ισπανική ομάδα από κάτω αυτή τη στιγμή (αμφότερες στο 1-2, εμείς τη νίκη). Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ στραβά για την εθνική μας, που δέχτηκε 26 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και έμεινε με 12 πίσω, αλλά με έναν εκπληκτικό Σπανούλη και τους Μπουρούση, Πρίντεζη, Καϊμακόγλου, Μπράμο και Παπανικολάου να ακολουθούν από κοντά, η Ελλάδα έπαιξε πολύ σκληρή άμυνα, ανέτρεψε το σκορ και στο τέλος πήρε τη νίκη!

Η νίκη εκτός του ότι έρχεται 11 χρόνια μετά την τελευταία μας επί των Ισπανών (έφυγε επιτέλους ο βραχνάς αυτός από πάνω μας) και 7 από εκείνη στο Μουντομπάσκετ του 2006 (ας μην κρυβόμαστε, από εκεί και μετά «μετράμε» όλοι), είναι πάρα πολύ σημαντική σε βαθμολογικό επίπεδο, ουσιαστικά ισοδυναμεί με «επιβίωση» της εθνικής μας στη διοργάνωση. Η Ελλάδα έφτασε στο 1-2, ήδη είναι μαζί με Φινλανδία (έχασε για πλάκα με 88-63 από τους Κροάτες) αλλά και την Ισπανία, στην 3η-5η θέση. Το βράδυ παίζουν οι Ιταλοί με τους Σλοβένους και δεν θα μας χάλαγε καθόλου μια νίκη της ομάδας του Πιανιτζάνι (κι άλλη μία το Σάββατο με τους Κροάτες).

Η εθνική μας μπήκε στο ξεκίνημα του αγώνα σαν σε συνέχεια των προηγούμενων εμφανίσεών της. Με κακή άμυνα και μέτρια επίθεση, έπαιζε επί 10 λεπτά το παιχνίδι των Ισπανών. Ο Τρινκιέρι είχε… έμπνευση να ξεκινήσει στη βασική πεντάδα τον Καββαδά, για να πιέσει τον Μαρκ Γκασόλ. Το πείραμα δεν ήταν ούτε ιδιαίτερα αποτυχημένο, ούτε ιδιαίτερα επιτυχημένο. Ο Καββαδάς έδωσε τις μάχες του, ο Γκασόλ είχε 4 πόντους και 2 λάθη στο διάστημα αυτό ως το 6-12 όταν ο Καββαδάς αποχώρησε από το παρκέ.

Με τρίποντα του Αγκουιλάρ και του Καλντερόν ως τότε οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ο Σπανούλης με τον Μπουρούση δεν μπόρεσαν να αντιστρέψουν την κατάσταση, αφού όσο η άμυνα δεν έπαιζε όσο θα έπρεπε, η εθνική μας δεν μπορούσε να σταματήσει τους αντιπάλους της. Ο Ρούντι με καλάθι και φάουλ έγραψε το 10-17, ο Παπανικολάου απάντησε με τρίποντο, αλλά το αντιαθλητικό φάουλ του Σλούκα έφερε τους Ισπανούς από 2/2 βολές του Λιουλ και ένα τρίποντο του Κλαβέρ στο 14-24. Ο Σαν Εμετέριο έφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της για τους Ισπανούς, 14-26 και -12 για την εθνική μας, στο τέλος της πρώτης περιόδου που έκλεισε με 2/2 βολές του Μπουρούση.

Με δύο τρίποντα από Μπράμο και Ζήση και δύο καλές άμυνες (τάπα Μπράμου, κλέψιμο Ζήση) η Ελλάδα μείωσε σε 23-28 μέσα σε 3:10 στο 2ο δεκάλεπτο, εισάγοντας τους Ισπανούς σε ένα άλλο ματς, αυτό στο οποίο η Ελλάδα παίζει και άμυνα. Ο Καϊμακόγλου με τον Ζήση μείωσαν σε 27-30, ενώ οι καλές άμυνες συνεχίζονταν για να έρθει ο Μπουρούσης για το 29-30. Αυτός που έδωσε άλλη ψυχολογία στην εθνική μας ήταν ο Βασίλης Σπανούλης. Μετά το 29-34 από τον Ρούντι, ο Σπανούλης σε 3 επιθέσεις έγραψε 2 τρίποντα κι ένα δίποντο για να τρέξει ένα προσωπικό 8-0 και να φέρει την Ελλάδα για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 37-34.

Ο Καϊμακόγλου έκανε το 40-34
και η Ελλάδα είχε πια τον έλεγχο, με τον Ρούμπιο, πάντως, να μειώνει στην εκπνοή του ημιχρόνου σε 41-38 (η έμπνευση του Τρινκιέρι στα τελευταία 3 δευτερόλεπτα μετά από τάιμ άουτ με τον Μαυροκεφαλίδη, απλώς δεν έβγαζε νόημα).

Στο ημίχρονο η εθνική μας είχε μόλις 3 λάθη, 3-10 ήταν στο ματς, ενώ έμενε ζωντανή από τα τρίποντα (7 εύστοχα), καθώς είχε μόλις 3/13 δίποντα και είχε χάσει τα ριμπάουντ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ρούντι να φέρνει τους Ισπανούς μπροστά με 43-46, αλλά τον Πρίντεζη με συνεχόμενες καλές ενέργειες να απαντά για το 48-48. Την ίδια ώρα ο Τρινκιέρι ξανάβαζε τον Καββαδά στο παρκέ, με τον Γκασόλ να κερδίζει κατά κράτος τη μονομαχία αυτή τη φορά και τον Ιταλό προπονητή να αργεί πάρα πολύ να βγάλει τον Καββαδά.

Ο Γκασόλ είχε σε 4 λεπτά με τον Καββαδά στην πλάτη του 11 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές, έγραψε το 48-53, έφερε το ματς στο 50-55 και έφερε μόνος του την ομάδα του στο 50-57 μέχρι να βγει από το παρκέ (με 29 δευτερόλεπτα για το τέλος της περιόδου) και να… σώσει έτσι τον Τρινκιέρι. Πάντως, στο διάστημα αυτό είχε προλάβει να γυρίσει ανάποδα την εικόνα του αγώνα, σε ένα ματς που δεν έδειχνε ότι μπορούσε να μας προβληματίσει ιδιαίτερα (όσο δεν τον μάρκαρε ο Καββαδάς είχε 5 πόντους σε 19 λεπτά με 3 λάθη).

Το τρίποντο του Ρούντι στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους, 52-60, αλλά η απάντηση της εθνικής ήταν άμεση. Καλές άμυνες (λάθος του Ρούμπιο, 2 άστοχες επιθέσεις των Ισπανών) και καλάθια από Καϊμακόγλου και Σλούκα για το 57-60. Μετά προφανώς και θα αναλάμβανε ο ηγέτης της εθνικής, ο Σπανούλης μέσα σε 45 δευτερόλεπτα είχε τρίποντο, ριμπάουντ στην άμυνα, κερδισμένο φάουλ και καλάθι στην επίθεση για να κάνει το 62-61 και να ξαναβάλει την εθνική μας μπροστά.

Ο Ροντρίγκεθ απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Σλούκας ισοφάρισε τον αγώνα, με τον Μπουρούση να γράφει κι αυτό 2/2 βολές μετά από το άστοχο τρίποντο του Ρούμπιο για το 66-64. Ο Μπουρούσης στη συνέχεια τάπωσε τον Ροντρίγκεθ σε λέι απ και μπροστά σκόραρε για το 68-64 της εθνικής που έμπαινε στα τελευταία 3:30 με σαφές προβάδισμα.

Το καλάθι του ματς έβαλε ο Μπράμος,
ο οποίος στην εκπνοή της επίθεσής μας σηκώθηκε μπροστά σε άμυνα για το 70-66 με 2:15 για το τέλος. Οι Ισπανοί έχασαν τρίποντο, ο Ρούμπιο ανενόχλητος πήρε επιθετικό ριμπάουντ αλλά αστόχησε εξ επαφής και κάπου εκεί έγειρε η πλάστιγγα. Το καλάθι του Καϊμακόγλου έγραψε το 72-66, ενώ ο Μπράμος στα 59 δευτερόλεπτα τελείωσε τους Ισπανούς με τρίποντο από πολύ ωραία πάσα του Σπανούλη, 75-68!

Στο τέλος οι Ισπανοί προσπάθησαν με τρίποντο του Μουμπρού, αλλά ο Σπανούλης είχε 4/4 βολές ολοκληρώνοντας μια τρομερή εμφάνιση, για να φέρει το ματς στο 79-73 στα 23 δευτερόλεπτα και να χαρίσει στην εθνική μας τη νίκη.

Η Ελλάδα σούταρε με 36% στα δίποντα και 45% στα τρίποντα, αλλά είχε 74% στις βολές, παρότι ξεκίνησε με 10/17 (είχε 18/21 στο υπόλοιπο ματς). Οι Ισπανοί είχαν 49%, 40% και 94% αντίστοιχα. Οι Ισπανοί πήραν τα ριμπάουντ (28-34 με 9-11 τα επιθετικά), οι ασίστ ήταν 13-15, αλλά το ματς κρίθηκε (επιτέλους!) στην ελληνική άμυνα: 6-17 τα λάθη και 9-4 τα κλεψίματα, η εθνική μας έπαιξε την άμυνα που την έχουμε συνηθίσει να παίζει και μπλόκαρε σε πολλές στιγμές τους Ισπανούς.

Ουσιαστικά ο μόνος που δεν καταφέραμε να μαρκάρουμε καλά ήταν ο Ρούντι, που είχε 20 πόντους με 7/12, ενώ και ο Κλαβέρ βοήθησε πολύ με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Μαρκ Γκασόλ είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ (και 5 λάθη), αλλά τους 15 τους έβαλε στα 9 λεπτά που τον μάρκαρε ο Καββαδάς, χάνοντας τη μονομαχία απέναντι στον Μπουρούση. Από εκεί και πέρα, Αγκουιλάρ, Ρέι, Μουμπρού, Σαν Εμετέριο και Λιουλ δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν καθόλου τους Ισπανούς.

Ο Σπανούλης ήταν ο καλύτερος της εθνικής μας, είχε 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 8 κερδισμένα φάουλ, μπορεί να είχε 5/13 σουτ, αλλά το δικό του 8-0 στο πρώτο ημίχρονο, το δικό του 5-0 στην 4η περίοδο και οι δικές του 4/4 βολέ στο τέλος καθάρισαν το ματς. Πόντοι χρυσάφι, ακριβώς δηλαδή ό,τι περιμένεις από τον ηγέτη σου: να παίρνει την μπάλα στα δύσκολα.

Ο Μπουρούσης είχε 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, πολύ καλή παρουσία στο τέλος, ο Παπανικολάου 5 πόντους και 5 κλεψίματα, ο Καϊμακόγλου ήταν καταπληκτικός με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ (και +20 στη διαφορά όσο βρισκόταν στο παρκέ), ενώ ο Πρίντεζης είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Μπράμος 8 πόντους με την έκρηξη στο τέλος. Περπέρογλου (12 δευτερόλεπτα) και Φώτσης έμειναν χωρίς λογική στον πάγκο και αυτό παραλίγο να κοστίσει στην εθνική μας τη νίκη, είναι κάτι που το έχουμε επισημάνει πολλάκις, οι αλλαγές του Ιταλού είναι προβληματικές πολλές φορές μέσα στο ματς.

Επόμενη μάχη για την Ελλάδα το Σάββατο επί των Σλοβένων (22:00), με ψυχολογία και ηρεμία πλέον για να πάρουμε το ματς με τους γηπεδούχους (πολύ δύσκολος αγώνας, ίσως πιο δύσκολος και από τον σημερινό).

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75.

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 7 (2ασ.), Μπουρούσης 10 (3ρ.), Ζήσης 4 (1τρ. 3ασ.), Σπανούλης 20 (3τρ. 4ρ. 3ασ. 8κ.φ.), Περπέρογλου, Παπανικολάου 5 (1τρ. 5κλ.), Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11 (2τρ. 5ρ.), Μπράμος 8 (2τρ. 2ρ. 2κ.), Πρίντεζης 10 (5ρ. 2ασ.).

Ισπανία (Ορένγκα): Αγκουιλάρ 3 (1), Ρούντι 20 (2τρ. 4ασ.), Ροντρίγκεθ 3 (1), Ρέι, Καλντερόν 5 (1τρ. 2ασ.), Ρούμπιο 6 (3ρ. 3ασ.), Κλαβέρ 9 (1τρ. 11ρ. 2κ.), Σαν Εμετέριο 4, Λιουλ 2, Γκασόλ 20 (1τρ. 5ρ. 2ασ. 8κ.φ.), Μουμπρού 3 (1).

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …