Home / ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 2013 / Ήττα Ισπανών, στο 2-0 Σέρβοι, Ιταλοί, Λετονοί!

Ήττα Ισπανών, στο 2-0 Σέρβοι, Ιταλοί, Λετονοί!

Γεμάτη ντέρμπι ήταν η δεύτερη μέρα του Ευρωμπάσκετ, που μας χάρισε και την πρώτη ήττα των πρωταθλητών Ευρώπης. Η Σλοβενία επικράτησε με 78-69 των Ισπανών και έδειξε ακόμα και σε εκείνους που δεν ήθελαν να το πιστέψουν ότι ο ευρωπαϊκός θώκος είναι εκεί για όποιον θέλει να τον κατακτήσει. Οι Τσέχοι έκαναν αυτό που δεν κατάφεραν στην πρώτη αγωνιστική, κέρδισαν με 69-68 τους Πολωνούς, η Κροατία γλίτωσε τα χειρότερα στο 77-76 επί των Γεωργιανών, ενώ η Λετονία πήγε στο 2-0 μετά το 73-72 επί του Μαυροβουνίου.

Νέα εύκολη νίκη για τη Σερβία (77-67 τους Βόσνιους), συνεχίζει να εκπλήσσει η Ιταλία (90-75 τους Τούρκους), πρώτη νίκη για Γάλλους (88-65 τους Βρετανούς) και Λιθουανούς (75-67 την ΠΓΔΜ). Στο 0-2 το Ισραήλ μετά το 67-74 από την Ουκρανία, στο 2-0 οι Φινλανδοί μετά το 81-60 επί των Σουηδών, πρώτη νίκη και για το Βέλγιο, 77-73 τους Γερμανούς. Ας δούμε την ημέρα ανά όμιλο:

Α Όμιλος

Ουκρανία – Ισραήλ 74-67

Η Ουκρανία κέρδισε ένα κακό Ισραήλ, παρότι έκανε 21 λάθη στο ματς (21-13) και τα κλεψίματα ήταν 3-8. Ο βασικότερος λόγος ήταν ότι σούταρε καλύτερα και ότι στο τέλος είχε, όταν χρειάστηκε ένα ξέσπασμα, σκορ. Οι Ουκρανοί μπήκαν με σερί 11-0 στο ματς μετά το 2-2 και κράτησαν τον έλεγχο, προηγήθηκαν με 29-19 και 35-26 στο ημίχρονο.

Το Ισραήλ πλησίασε σε 35-34 με τον Κοζικάρο, ξανά από το -6 στο -2 του 44-42 με τον Κάσπι, αλλά δεν πήρε το προβάδισμα. Οι Ουκρανοί πήγαν στο 58-48 με τον Κραβτσόφ και τον Ζαμπιρτσένκο, αλλά περίπου στο πεντάλεπτο ο Γκριν είχε και πάλι μειώσει στον πόντο, 58-57. Ο Λιμονάντ και ο Κάσπι έχασαν τρίποντα (με επιθετικό ριμπάουντ στο ενδιάμεσο) στο 62-60 στη μοναδική επίθεση της 4ης περιόδου που το Ισραήλ είχε την μπάλα και μπορούσε να πάρει το προβάδισμα αν σκόραρε, ο Γκλαντίρ έγραψε τρίποντο για το 67-60 και τέλος.

Πώς να κερδίσει, άλλωστε το Ισραήλ όταν είχε τον Ελιάχου με 4/10, τον Κάσπι με 1/8, τον Οχαγιόν με 0/3 και τον Χαλπερίν με 1/4 εντός παιδιάς; Απ’ την άλλη, ο Γκλαντίρ είχε 17 πόντους και ο Κραβτσόφ 15 με 8 ριμπάουντ, για να προσθέσει 13 ο Ποστοτσβόνοφ με 4/5 σουτ.

Η Ουκρανία πήγε στο 2-0 και με παιχνίδια με Μ. Βρετανία, Γερμανία και Γαλλία μπροστά επιβάλλεται πια να περάσει. Το Ισραήλ απογοητεύει και πάλι στο 0-2.

Γερμανία – Βέλγιο 73-77παρ.

Θέλουν οι Γάλλοι να αυτοκτονήσουν και δεν τους… αφήνουν οι υπόλοιποι στον Α όμιλο. Οι Γερμανοί, αφού κέρδισαν την πιο καλή ομάδα του ομίλου, έχασαν από τη θεωρητικά χειρότερη, με τους Γάλλους πια να ελπίζουν ότι δεν θα προκριθούν και δεν θα μεταφέρουν, έτσι, την ήττα στη συνέχεια.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στα 45 λεπτά, οι δύο άστοχες βολές του Σαφάρτζικ στα 8 δευτερόλεπτα ήταν που έκριναν τον αγώνα. Το Βέλγιο πήρε τα ριμπάουντ (4-11 τα επιθετικά), έδωσε πιο πολλές ασίστ (15-21), με τα λάθη να είναι 20-18 και τα κλεψίματα 3-10. Παρόλα αυτά, το ματς κρίθηκε στο τέλος του με τους Γερμανούς να γράφουν το 58-60 με καλάθι του Μπένζινχ στο 1:28, να ισοφαρίζουν μετά την τάπα του Πλάις ξανά με τον Μπένζινχ στα 54 δευτερόλεπτα και να βλέπουν μετά τον Τάμπου να γράφει τρίποντο για το 60-63.

Ο Μπένζινχ έχασε τρίποντο, ο Πλάις ήταν και πάλι εκεί, ριμπάουντ και ο Στάιγκερ ισοφάρισε σε 63-63 στα 17 δευτερόλεπτα, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί ο Ερβέλ και ο Τάμπου έδωσαν τρεις φορές προβάδισμα 5 πόντων στους Βέλγους, τελευταία στο 68-73 με τον Πλάις να απαντά με βολές. Το ματς πήγε στη γραμμή, ο Σαφάρτζικ είχε 3/4 για να μειώσει σε 73-74 στα 22 δευτερόλεπτα, ο Μασό είχε 1/2 στα 18, αλλά ο Σαφάρτζικ αστόχησε στο τρίτο συνεχόμενο ζευγάρι που σούταρε (στη δεύτερη επίτηδες), ο Πλάις έκανε δύο φόλοου, άστοχα και τα δύο, για να κριθεί το ματς από 2/2 βολές του Μουρς.

Ο Μπένζινχ είχε 24 πόντους για τους Γερμανούς με 10/11 βολές, ο Σαφάρτζικ ήταν καταπληκτικός με 15 πόντους και 7 ασίστ μέχρι εκείνες τις βολές, αλλά ο Τάμπου και ο Μασό με 15 πόντους γέλασαν τελευταίοι. Το Βέλγιο και η Γερμανία είναι πια στο 1-1, μαζί με Γάλλους και Βρετανούς. Την τελευταία φάση της παράτασης το κατάλαβε μέχρι κι η FIBA Europe ότι πρέπει να τη βάλει στο βίντεο (δεν ισχύει το ίδιο και για τις δύο τελευταίες της κανονικής διάρκειας του ματς).

Μεγάλη Βρετανία – Γαλλία 65-88

Οι Γάλλοι έκαναν την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά, κυνηγούν πια το 4-1 και θέλουν να ελπίζουν ότι οι Γερμανοί δεν θα τους ακολουθήσουν στην επόμενη φάση (ώστε να μην τους ακολουθήσει και η ήττα). Η νίκη ήρθε εύκολα για τους Γάλλους, έλεγξαν το ματς από το ξεκίνημα, μετά το 39-53 έτρεξαν σερί 0-9 για να ανεβάσουν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και να έχουν ένα ξεκούραστο βράδυ.

Ο Πάρκερ είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ με 7/10 σουτ και αλάνθαστος, ο Μπατούμ 17 πόντους με 7/10 σουτ, με τους Γάλλους να σουτάρουν 67% στα δίποντα, τις ασίστ να είναι 10-18 και τα λάθη 17-12. Ο Κλαρκ ξεχώρισε για τους Βρετανούς, αλλά δεν έφτανε για να αποτρέψει τη βαριά ήττα.

Β Όμιλος

Μαυροβούνιο – Λετονία 72-73

Η Λετονία κέρδισε και το Μαυροβούνιο, με τον Κρίσταπς Γιανισένοκς να σκοράρει 6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 72-73 από τα… 6.74 μέτρα και τον Ράις να μην καταφέρνει να χαρίσει και δεύτερη νίκη στην ομάδα του στο τέλος. Έβαλε 12 πόντους στην 4η περίοδο, αλλά το wannabe νικητήριο λέι απ ήταν άστοχο.

Νωρίτερα, ο Μπιέλιτσα είχε φέρει το ματς στο 67-59 για το Μαυροβούνιο, με τη Λετονία να απαντά με Στρέλνιεκς και Γιανισένοκς για το 67-63 και να εκμεταλλεύεται συνεχόμενα άστοχα σουτ των Μαυροβούνιων για να μειώσει σε 67-66 και να προσπεράσει με 67-68 και τις δύο φορές με τον Κούκσικς.

Ο Ράις είχε 2/2 βολές για το 69-68, ο Γιανισένοκς απάντησε με τρίποντο στα 32 δευτερόλεπτα, ο Ράις με καλάθι και φάουλ για το 72-71 και την ιστορία του ματς έγραψε ο Γιανισένοκς και το άστοχο λέι απ του Ράις στην εκπνοή.

Ο Ράις είχε 24 πόντους και 5 ασίστ με 8/14 σουτ, ο Σέκουλιτς πρόσθεσε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά οι Λετονοί είναι πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Ο Γιανισένοκς είχε 15 πόντους, ο Φραϊμάνις 12 με 7 ριμπάουντ για να φέρουν τη χώρα τους στο 2-0.

Βοσνία και Ερζεγοβίνη – Σερβία 67-77

Οι Σέρβοι κέρδισαν με 10 πόντους, αλλά η αλήθεια είναι ότι το ματς ήταν πολύ πιο εύκολο απ’ ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα. Πήραν το προβάδισμα στο 6ο λεπτό και δεν το ξανάχασαν ως το φινάλε, έβαλαν 42 πόντους μέσα από τη ρακέτα, σούταραν με 70% στα δίποντα στις 3 πρώτες περιόδους, έτρεξαν 2-16 σερί στο πρώτο δεκάλεπτο.

Όλα αυτά ήταν αδύνατο να τα ξεπεράσουν οι Βόσνιοι που παραδόθηκαν αμαχητί. Βέβαια, ο Ντούσαν Ίβκοβιτς γκρίνιαζε στο τέλος για την εικόνα της ομάδας του στην επανάληψη, όταν το +25 του 31-56 εξαφανίστηκε με σερί 8-0 των Βόσνιων, για να κλείσει το ματς στους 10 πόντους. Η ίδια χαλάρωση που έδειξε και η εθνική μας.

Ο Τελέτοβιτς ήταν και πάλι μέτριος, 16 πόντοι με 5/15 σουτ, ο Κικάνοβιτς πάλεψε αλλά δεν έφτανε (13 πόντοι με 5/6), ο Ντζέντοβιτς ήταν ο καλύτερος με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ για τους Βόσνιους που σούταραν με 38% στα δίποντα στο ματς.

Απ’ την άλλη ο Μάρκοβιτς είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Κάτιτς 12 πόντους, ο Κρστιτς 10, ο Μπιέλιτσα 7 και 11 ριμπάουντ και ο Νέντοβιτς 11, με 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Οι Σέρβοι δείχνουν πάρα πολύ δυνατοί μέχρι στιγμής, αύριο αγωνίζονται απέναντι στην ΠΓΔΜ που θα παίζει το τελευταίο της χαρτί.

Λιθουανία – ΠΓΔΜ 75-67

Και θα παίζει το τελευταίο της χαρτί, γιατί βρίσκεται στο 0-2 μετά και την ήττα της από τους Λιθουανούς. Οι Λιθουανοί έμοιαζαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς, ήταν σαφώς καλύτεροι από το πρώτο παιχνίδι, αν και όχι όσο καλοί θα ήθελαν, προηγήθηκαν με 26-17, πήγαν στο 36-24, κρατήθηκαν μπροστά με διψήφια διαφορά ως το 45-35, έδειξαν να αντέχουν στην αντεπίθεση των Σκοπιανών για να πάνε στο 53-42 (από το 45-40) και με το τρίποντο του Μοτιεγιούνας ξέφυγαν με 63-50 με 7:45 για το τέλος.

Κάπου εκεί οι Σκοπιανοί έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί, Άντιτς και Σαμαρτζίνσκι σκόραραν για το 63-56, ο Ιλιέφσκι ήταν πρωταγωνιστής στο ξέσπασμα, βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 65-62, αλλά στο δίλεπτο το λέι απ του Ντ. Λαβρίνοβιτς ξεκόλλησε τους Λιθουανούς, τους έδωσε ανάσα και ψυχολογία. Το άστοχο τρίποντο του ΜακΚάλεμπ αμέσως μετά και το καλάθι του Καλνιέτις έφεραν το ματς στο 69-62 και τους Λιθουανούς στην πρώτη τους νίκη, παρά την προσπάθεια του Άντιτς που σκόραρε για τρεις (69-65) στα 53 δευτερόλεπτα.

Μετά έκανε φάουλ ο Γκεσέφσκι, ο Άντιτς πήρε τεχνική ποινή και η ομάδα του ξαναπήρε την μπάλα στα 19 δεύτερα και το ματς είχε κριθεί με τη διαφορά στους 7.

Ο Καλνιέτις ήταν ο καλύτερος των Λιθουανών με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μασιούλις είχε 14, ο Βαλανσιούνας 11 με 7 ριμπάουντ και 2 τάπες, ο Μοτιεγιούνας 11, ενώ ο Κλέιζα έπαιξε 13 λεπτά και έμεινε άποντος με 1 σουτ.

Απ’ την άλλη ο Ιλιέφσκι είχε 13 πόντους και 4 ασίστ, ο ΜακΚάλεμπ 11 πόντους, ο Άντιτς 12 με 8 ριμπάουντ, αλλά οι τρεις τους είχαν 13/35 σουτ, συν 1/6 ο Τσεκόφσκι. Η ΠΓΔΜ θα παίξει την Παρασκευή «τελικό» με τους Σέρβους και αν χάσει… χάνεται.

Γ Όμιλος

Κροατία – Γεωργία 77-76

Τις περισσότερες συγκινήσεις της ημέρας μας χάρισαν τα ματς του Γ ομίλου, δύο κρίθηκαν στον πόντο, ενώ στο τρίτο οι Σλοβένοι κέρδισαν τους Ισπανούς. Οι Κροάτες πέτυχαν νίκη με νικητήριο καλάθι του Τόμιτς, αφού πρώτα έβλεπαν την πλάτη των Γεωργιανών για σχεδόν 10 συνεχόμενα λεπτά στην επανάληψη.

Μέχρι το 29ο λεπτό, όταν ο Μπογκντάνοβιτς έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε για το 57-56 της ομάδας του. Ο Ντρέιπερ (10 πόντοι στην 4η περίοδο) με 5 μαζεμένους πόντους έγραψε το 64-58, αλλά δύο καλάθια από τον ασταμάτητο Τσιντσάντζε και τον Σανικίντζε μείωσαν στον πόντο.

Οι Κροάτες έχασαν το προβάδισμα όταν 5 ακόμα πόντοι του Τσιντσάντζε έγραψαν το 67-68, αλλά ο Ντρέιπερ και ο Μάρκοτα απάντησαν με τρίποντα για το 73-70. Ο Τσιντσάντζε ισοφάρισε σε 73-73, ο Σανικίντζε έγραψε το 75-76 με τρίποντο από την ασίστ του Τσιντσάντζε, για να φτάσουμε στην τελευταία επίθεση. Ο Ντρέιπερ πιστώνεται την ασίστ στον Τόμιτς, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο ψηλός των Κροατών πήρε την μπάλα στα 6 μέτρα και τελείωσε με ντράιβ μετά το pick ‘n’ roll, καθόλου εύκολο. Στην εκπνοή οι Γεωργιανοί δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Ο Τσιντσάντζε είχε 25 πόντους με 11/18, 13 πόντοι με 2 ασίστ στην 4η περίοδο, ο Χίκμαν είχε 20 με 7/9, ο Σανικίντζε 15 και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Σερμαντίνι πρόσθεσε 10 και 9 ριμπάουντ. Για τους Κροάτες ο Ντρέιπερ είχε 16 πόντους με 6/8, ο Μπογκντάνοβιτς 15, ο Σάριτς 12 με 6/6 και ο Μάρκοτα 10, ενώ ο Τόμιτς είχε 7 και 7 ασίστ. Το βίντεο της FIBA με τα highlights του αγώνα πρέπει να είναι το χειρότερο βίντεο με highlights όλων των εποχών, οπότε έχω προσθέσει από κάτω και τη φάση με το νικητήριο καλάθι από μόνη της.

Πολωνία – Τσεχία 68-69

Οι Τσέχοι κατάφεραν να κερδίσουν τους Πολωνούς που είναι ολοένα και πιο κοντά στο να χαρακτηριστούν φαφλατάδες αφού μιλούσαν για μετάλλιο και είναι στο 0-2. Ο Λιούμπος Μπάρτον «έσβησε» το λάθος που έκανε στο πρώτο ματς με μια πανέξυπνη εκτός συστήματος κίνηση που οδήγησε στο νικητήριο τρίποντο.

Οι Τσέχοι είχαν σχεδιάσει να παίξουν pick ‘n’ roll, ο Πούμπρλα είδε χώρο και χώθηκε στη baseline, ο Μπάρτον πήγε στη γωνία και το τρίποντό του έγραψε το 68-69 στα 4 δευτερόλεπτα με τον Λάμπε να σουτάρει έρμπολ στην εκπνοή. Ο Μπάρτον είχε αρχίσει λίγο νωρίτερα, όταν στα 53 δευτερόλεπτα έβαζε πρώτο τρίποντο για το 67-65.

Οι Πολωνοί μπήκαν στο ματς με 9/13 εντός παιδιάς και 25-12, αλλά οι Τσέχοι δεν παραιτήθηκαν. Μετά το ματς ήταν ντέρμπι, οι δυο ομάδες μπήκαν ισόπαλες στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Κελάτι με το Λάμπε ολοκλήρωσαν ένα σερί 13-0 για την Πολωνία για το 66-58 από το 53-58, αλλά ο Μπάρτον με τον Βέσελι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη τη στιγμή που οι Πολωνοί στο τελευταίο δίλεπτο είχαν 0/4 σουτ και 2/4 βολές.

Ο Ιγκνέρσκι είχε 17 πόντους και ο Λάμπε 14 αλλά με 6/19 για τους Πολωνούς, ενώ… βρέθηκε παίκτης που μπορεί να μαρκάρει τον Γκόρτατ (αντιθέτως με όσα έλεγε) με τον ψηλό των Πολωνών να τελειώνει με 5 πόντους και 2/7 το ματς. Πάντως, είχε 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες και +15 στη διαφορά του αγώνα όσο ήταν μέσα. Γιατί έπαιξε λιγότερο από τον Λάμπε (-8 στη διαφορά) κανείς δεν κατάλαβε.

Απ’ την άλλη, ο Βέσελι είχε 23 πόντους και 14 ριμπάουντ με 4 κλεψίματα, αλάνθαστος, παίρνοντας το ματς σχεδόν μόνος του, ενώ ο Μπάρτον είχε 10 πόντους, τους 8 στο τελευταίο δίλεπτο και ο Βελς έγραψε 7 πόντους και 7 ασίστ.

Σλοβενία – Ισπανία 78-69

Οι Σλοβένοι έφτασαν στο 2-0 στον όμιλο, έκαναν μια πολύ σημαντική νίκη την οποία θα κουβαλήσουν στην επόμενη φάση απέναντι στους πρωταθλητές Ισπανούς, νίκη και ψυχολογίας, αλλά και αξίας, και μάλιστα σε έναν αγώνα που κατέδειξε πάρα πολλές από τις αδυναμίες των Ισπανών.

Σε ένα ματς που σούταραν με 44% στα τρίποντα και έλεγξαν απόλυτα τα ριμπάουντ (26-38 με τα επιθετικά στο 6-12), οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν να ελέγξουν το ρυθμό και τον αντίπαλο, με αποτέλεσμα μετά τα μισά της 3ης περιόδου οι Σλοβένοι να νιώθουν ολοένα και πιο δυνατοί για να φτάσουν στο τέλος στη νίκη. Οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν να προβληματίσουν την περιφέρεια των Σλοβένων με την πίεσή τους, με ολόκληρη τη Σλοβενία να κάνει όσα λάθη έκανε ο Μαρκ Γκασόλ… μόνος του στο ματς, 5-14 η συγκεκριμένη στατιστική κατηγορία.

Οι Ισπανοί έμοιαζαν να ελέγχουν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, παρότι δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν, ο ενθουσιασμός των Σλοβένων τους κράτησε κοντά με ατομικές ενέργειες, αλλά δεν μπόρεσαν ούτε κατά διάνοια να παίξουν άμυνα στην επανάληψη, έχαναν πολλές φορές το pick ‘n’ roll των Σλοβένων, που έβαλαν 53 πόντους σε 20 λεπτά.

Το προβάδισμα άλλαξε 16 φορές χέρια στο ματς, τις 14 στα τελευταία 15 λεπτά που ήταν πανέμορφα, με τους Σλοβένους να παίρνουν τελευταία φορά κεφάλι με τρίποντο του Μπόστιαν Νάχμπαρ 3:08 για το τέλος, 70-68. Ο Λιουλ έκανε λάθος, η Σλοβενία έχασε δύο σουτ, αλλά ο Γκ. Ντράγκιτς έκλεψε μπάλα από την πάσα του Ρούντι για να καρφώσει για το 72-68 με 1:36 και το… ποτάμι δεν γυρνούσε πίσω. Τόσο απλά, οι Ισπανοί δεν μπόρεσαν στο τελευταίο δίλεπτο να δείξουν χαρακτήρα και αυτό μάλλον είναι που πρέπει να προβληματίσει πιο πολύ απ’ όλα τον Ορένγκα, στα τελευταία 3:30 η Ισπανία έβαλε 1 πόντο και είχε 2 λάθη, 1/2 βολές και 0/3 σουτ. Απ’ την άλλη, Νάχμπαρ και Ντράγκιτς έφεραν το ματς στο 76-69 στα 39 δευτερόλεπτα και η Σλοβενία απέδειξε πόσο ανοιχτό είναι το φετινό Ευρωμπάσκετ, ακόμα και στους πιο δυσκολόπιστους λάτρεις των Ιβήρων.

Αξίζει μνείας το πρώτο δίλεπτο της 4ης περιόδου, με το σκορ να ξεκινά από 52-51 και να πηγαίνει 52-53, 55-53, 55-56, 58-56 και 58-59 με 5 εναλλαγές στο προβάδισμα σε 5 επιθέσεις.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, αλάνθαστος με 7/13 σουτ σε 27 λεπτά. Πολύ καλός ο Νάχμπαρ με 14 πόντους, ακόμα καλύτερος ο Ζόραν Ντράγκιτς με 12 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν η συμβολή του Λάκοβιτς στο ματς, όπως και του Μούριτς, αλλά και του Μπέγκιτς.

Απ’ την άλλη, οι Ισπανοί έδειξαν αυτό που λέγαμε, ότι φέτος δεν είναι σαν τις άλλες χρονιές. Αγκουιλάρ, Ρέι, Κλαβέρ, Μουμπρού δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν κι έπαιξαν 54 λεπτά, ο Γκάμπριελ δεν πάτησε καν παρκέ, ενώ οι υπόλοιποι κλείστηκαν πολύ καλά από την, προσαρμοσμένη στην περιφέρεια, άμυνα των Σλοβένων. Ο Καλντερόν είχε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Μαρκ Γκασόλ 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, αλλά και 5 λάθη, ενώ ο Ρούντι είχε 5 πόντους και 4 λάθη. Γενικά, σε αντίθεση με τη θεαματική πρεμιέρα, οι Ισπανοί είχαν πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, πρόβλημα στο να σπάει η μπάλα έξω από τους ψηλούς και τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα.

Τι σημαίνει αυτή η νίκη; Ότι οι Σλοβένοι μπορεί να πάνε με 2-0 στην επόμενη φάση και να κυνηγούν πρωτιά στον όμιλο για την οκτάδα. Σε κάθε περίπτωση μεταφέρουν ένα +9 με τους Ισπανούς σε κάθε τυχόν τριπλή ισοβαθμία των δύο με ομάδα του Δ ομίλου στους «12». Μετά το ρεπό της Παρασκευής, το Σάββατο θα παίξουν οι Ισπανοί με τους Τσέχους και οι Σλοβένοι θα πάνε για το 3/3 απέναντι στους Γεωργιανούς, με τους Πολωνούς να παίζουν το τελευταίο τους χαρτί με τους Κροάτες.

Δ Όμιλος

Φινλανδία – Σουηδία 81-60

Μετά από μία πρώτη περίοδο που έληξε με 27-27 και τις δύο ομάδες να πυροβολούν από παντού χωρίς να ενδιαφέρονται για την άμυνα, στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ντέτμαν έτρεξε σερί 19-3, έκλεισε στο 21-4 ολόκληρη την περίοδο, ουσιαστικά εκμηδενίζοντας με την άμυνά της τους Σουηδούς, πήγε στα αποδυτήρια με 48-31 και το ματς τελείωσε εκεί.

Οι Σουηδοί είχαν 1/13 εντός παιδιάς στη δεύτερη περίοδο και 7 λάθη, προφανώς δεν θα μπορούσαν να έχουν καμία τύχη στο να παρακολουθήσουν το σκορ. Στην επανάληψη οι Φινλανδοί πήγαν στο +23 για να προσπαθήσει η Σουηδία να μειώσει μειώνοντας σε 59-42, αλλά το 8-0 των νικητών έφερε τη διαφορά στους 25 πόντους και στο 4ο δεκάλεπτο δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 19 (ενώ έφτασε και τους 28).

Ξανά μεγάλος πλουραλισμός για τους Φινλανδούς, που είχαν 7 παίκτες με 7-14 πόντους στο ματς, ο Λι είχε 14 με 5 ριμπάουντ. Ο Κότι είχε 9 με 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κοπόνεν έγραψε 10 με 6 ασίστ. Απ’ την άλλη ο Τέιλορ είχε 19 πόντους με 6 ριμπάουντ, αλλά είχε 5 λάθη και 7/21 σουτ, ενώ ο Γερέμπκο είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, αλλά με 5 λάθη επίσης. Οι Σουηδοί έκαναν 21 λάθη (15-21), οι ασίστ ήταν 20-12.

Ιταλία – Τουρκία 90-75

Σε ένα ματς που η Ιταλία των πάρα πολλών απουσιών είδε τον Ντατόμε να μένει άποντος σε 31 λεπτά με 0/6 σουτ (αλλά και αλάνθαστος), είδε τον Κούσιν να φορτώνεται με φάουλ και να παίρνει όλο κι όλο 1 ριμπάουντ, κατάφερε να διαλύσει τους Τούρκους, βάζοντας 90 πόντους σε μια πολύ ψηλότερή της ομάδα και στέλνοντάς τη να παίξει την επιβίωσή της στο ματς με την Ελλάδα.

Ο Αραντόρι… τρελάθηκε κάποια στιγμή στην 3η περίοδο και έγραψε 17 μαζεμένους πόντους, τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 9/10 σουτ (5/5 δίποντα), ο Τζεντίλε είχε 20 πόντους με 8/13 σε 23 λεπτά, ενώ ο Νίκολο Μέλι έπαιξε… σαν Μπαρνιάνι με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ με 7/12. Θα ξεχωρίσω, όμως, την εμφάνιση του Μπελινέλι, ο οποίος τελείωσε το ματς με 17 πόντους και μόλις 1 λάθος, 5/11 σουτ και 2 ασίστ, συν 6 κερδισμένα φάουλ και ήταν εκεί κάθε φορά που οι Ιταλοί χρειάζονταν σκορ ή μια καλή φάση, σε μια πάρα πολύ ώριμη εμφάνιση.

Μετά το 14-19, οι Ιταλοί ήλεγξαν το ματς, έτρεξαν ένα 12-0 για το 26-19, ενώ από το τρίποντο του Μπελινέλι πήραν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα με 40-30. Οι Τούρκοι έδειξαν να αντιδρούν λίγο, έπαιξαν με τον Ασίσκ στο ξεκίνημα της επανάληψης, αυτός έβαλε 8 μαζεμένους πόντους, αλλά κάπου εκεί άρχισαν τα τρίποντα του Αραντόρι και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 19 πόντους, 68-49. Με την ψυχολογία που είχαν πια χτίσει οι Ιταλοί δεν θα μπορούσαν να χάσουν και οι Τούρκοι πήραν ρόλο κομπάρσου στο τέλος, με τον κάθε… πικραμένο (λέγε με Τούρκογλου και Ιλιασόβα) να προσπαθεί να παίξει το δικό του σύστημα.

Απ’ την άλλη, ο Γκιουλέρ τα είπε όλα για τους Τούρκους: «Φαίνεται ότι κάτι κολλάει εκεί έξω. Θέλουμε να δείξουμε σκληροί και να παλέψουμε στο παρκέ, αλλά κάποια στιγμή πέφτουμε πολύ εύκολα. Και δεν μπορούμε να επανέλθουμε από αυτό».

Τα στατιστικά δεν λένε όλη την αλήθεια για τους Τούρκους, ας πούμε ο Ιλιασόβα είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ με 1 λάθος και 5/10 σουτ, ο Τούρκογλου είχε 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με 1 λάθος και 3/7 σουτ, ο Πρέλντζιτς είχε 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλάνθαστος, ενώ ο Ερντέν είχε 4 πόντους χωρίς λάθος. Όμως, Τούρκογλου, Ιλιασόβα και Ερντέν δεν πρέπει καν… να κοίταξαν τους αντιπάλους τους στην άμυνα, ο Ασίκ έπαιξε 16 λεπτά, πήρε την μπάλα 10 φορές και έγραψε 4/4 σουτ, 4/8 βολές και 2 λάθη, ενώ μετά από κάποια στιγμή το παιχνίδι των Τούρκων δεν έβγαζε κανένα απολύτως νόημα. Έχαναν με 10-15 πόντους και έπαιζαν αργά μπροστά χωρίς πίεση πίσω. Μοιραία ηττήθηκαν με κατεβασμένα τα χέρια.

Ελλάδα – Ρωσία 80-71

Διαβάστε για το παιχνίδι της εθνικής μας με τη Ρωσία και τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Ίβκοβιτς τέλος, με Ορένγκα οι Ισπανοί

Το Ευρωμπάσκετ τελείωσε, οι Γάλλοι γεύονται ακόμα το νέκταρ της πρώτης νίκης της ιστορίας τους, …