Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Με νίκη η Victorious, στο 2-0 ο Ρεμπελιακός!

Με νίκη η Victorious, στο 2-0 ο Ρεμπελιακός!

Η Victorious μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 74-63 της Allsafe B.C. για τη 2η αγωνιστική στον Α όμιλο του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Στο 2-0 ο Ρεμπελιακός μετά το 60-54 επί των εBEERων, ενώ οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 71-51 τους Oklaχώμα Thunder.

VICTORIOUS – ALLSAFE B.C. 74-63
(15-9, 29-32, 57-45, 74-63)

Η Victorious μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Allsafe B.C. με 74-63 παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα στο 2ο ημίχρονο. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τη Victorious που με τον Αντωνίου και τον Θεοδωρόπουλο προηγήθηκε με 5-3 για την πάει στο 9-3 ο Τσιάκας. Ο Σκοπελίτης απάντησε και ο Σαντικτσής έγραψε το 9-7, με τον Χριστοδουλόπουλο και τον Ιωαννίδη να κάνουν το 15-7 πριν ο Σκοπελίτης κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-9.

Στη 2η περίοδο ο Χατζής με τρίποντο έφερε το ματς στο 18-9, με την Allsafe B.C. να απαντά με τον Παπαϊωάννου και τον Σκοπελίτη για να ισοφαρίσει το ματς σε 18-18. Ο Αντωνίου έγραψε το 20-18, με τον Σκοπελίτη να απαντά και τον Μπαλή να βάζει τρίποντο για το 20-25. Η Victorious αντέδρασε με τον Αντωνίου και τον Θεοδωρόπουλο για το 25-26, με τον Καρδαρά και τον Σπαλιάρα να φέρνουν το ματς στο 27-30. Ο Αντωνίου σκόραρε για το 29-30, με τον Τζανετάκο να κάνει το 29-32 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο μετά το καλάθι του Αντωνίου ο Σκοπελίτης έφερε το ματς στο 31-35, για να ισοφαρίσει ο Τσιάκας σε 35-35. Η Allsafe B.C. κράτησε το προβάδισμα, με τον Τζανετάκο και τον Σαντικτσή πήγε στο 36-40, για να έρθουν ο Χαλκίδης με τον Τσιάκα και να ισοφαρίσουν σε 40-40. Ο Ιωαννίδης με τον Θεοδωρόπουλο έφεραν το ματς στο 46-41, για να απαντήσει ο Σκοπελίτης, με τον Χριστοδουλόπουλο, τον Θεοδωρόπουλο και τον Αντωνίου να γράφουν το 55-43 για τη Victorious, πριν ο Γιαγλόγλου μειώσει και το δεκάλεπτο κλείσει στο 57-45 από τον Αντωνίου.

Στην 4η περίοδο ο Θεοδωρόπουλος σκόραρε για το 60-45 με την Allsafe B.C. να προσπαθεί να μειώσει και με τον Σπαλιάρα και τον Τζανετάκο να γράφει το 60-51. Ο Καρδαράς από τη γραμμή έγραψε το 64-53, με τον Σκοπελίτη να απαντά για το 65-58. Ο Καρδαράς και πάλι από τη γραμμή έφερε το ματς στο 68-58, για να τον μιμηθεί ο Αθανασίου για το 68-60. Η Victorious με τον Θεοδωρόπουλο και τον Χριστοδουλόπουλο πήγε στο 72-60, ο Σταυρόπουλος μείωσε στο τέλος με τρίποντο, για να γράψει το τελικό 74-63 ο Τσιάκας.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 21 πόντους, ο Τσιάκας 16, ο Αντωνίου 14 και ο Καρδαράς 7. Για την Allsafe B.C. ο Σκοπελίτης είχε 27, ο Τζανετάκος 8 και ο Σπαλιάρας 7.

Victorious (Θεοδωρόπουλος Κ.): Τσιάκας Θ. 16, Μπουρδανιώτης Θ., Χριστοδουλόπουλος Μ. 6, Καραμπάτσος Σ., Καρδαράς Τ. 7, Ιωαννίδης Δ. 4, Χαλκίδης Σ. 3, Παγουλάτος Β., Θεοδωρόπουλος Κ. 21 (1), Χατζής Μ. 3 (1), Αντωνίου Γ. 14.

Allsafe B.C. (Βλαχαδάμης Σ.): Μπαλής Ε. 3 (1), Παπαϊωάννου Γ. 5, Σπαλιάρας Δ. 7, Χρυσούλας Π., Γεωργακόπουλος Α., Σταυρόπουλος Δ. 3 (1), Αθανασίου Σ. 2, Σαντικτσής Ν. 6, Σκοπελίτης Κ. 27 (2), Γιαγλόγλου Γ. 2, Τζανετάκος Β. 8, Βλαχαδάμης Σ..

εBEERοι – ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ 54-60
(18-18, 33-37, 40-52, 54-60)

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους εBEERους με 54-60, παρότι τους είδε να ανατρέπουν διψήφια διαφορά στο τέλος. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους εBEERους, που με τον Φιλακουρίδη και τον Ηλιάκη πήγαν στο 5-2 για να κάνει ο Κολυβάς το 9-5 μετά το τρίποντο του Λαρεντζάκη. Ο Ρεμπελιακός ισοφάρισε με τον Καρρά και προσπέρασε με νέο τρίποντο του Λαρεντζάκη, 11-14. Οι εBEERοι, με τον Ηλιάκη κατάφεραν να γράψουν το 15-15, με τον Κολυβά να τους δίνει προβάδισμα. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 16-18, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 18-18 ο Γιανίκας.

Στη 2η περίοδο ο Ρεμπελιακός με τον Καρρά, τον Ντούσια και τον Πλεξουσάκη προηγήθηκε με 18-24, ενώ μετά την απάντηση του Γιανίκα ο Σαρρής έφερε την ομάδα του στο 20-27. Ο Ηλιάκης απάντησε με τρίποντο, αλλά ο Λαρεντζάκης έγραψε δύο συνεχόμενα δικά του για το 23-33 του Ρεμπελιακού. Ο Ηλιάκης με τον Γιανίκα δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να ξεφύγουν περισσότερο, 5 πόντοι του πρώτου κι ένα καλάθι του δεύτερου έφεραν το ματς στο 30-33, για να κάνει με καλάθι και φάουλ ο Ηλιάκης το 33-35 πριν ο Πλεξουσάκης κλείσει το ημίχρονο στο 33-37.

Στην 3η περίοδο ο Ρεμπελιακός με τον Ντούσια και τον Λαρεντζάκη πήγε στο 33-42 για να απαντήσουν ο Γιανίκας με τον Ηλιάκη για τους εBEERους μειώνοντας σε 37-42. Ο Παπασωτηρίου με τον Πλεξουσάκη και τον Καρρά σκόραραν για το 38-51 του Ρεμπελιακού με τον Φιλακουρίδη να απαντά για το 40-52 του 30ου λεπτού.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ηλιάκης έφερε το ματς στο 44-52, με τον Σαρρή να απαντά, αλλά ο Ηλιάκης συνέχισε το βιολί του, με συνεχή κερδισμένα φάουλ και βολές κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Έχοντας 9/10 βολές σε συνεχόμενες επιθέσεις, μπόρεσε να μειώσει σε 49-56, για να έρθει ο Γιανίκας να κάνει το 51-56. Ο Ηλιάκης με 2:12 για το τέλος έβαλε τρίποντο για το 54-56 αλλά ύστερα από χαμένη επίθεση του Ρεμπελιακού, οι εBEERοι δεν εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία και έκαναν λάθος.

Έτσι, ο Ρεμπελιακός με τον Πλεξουσάκη πήγε στο 54-58 με 1:15 για το φινάλε, με τις δύο ομάδες να αστοχούν σε τρίποντα στη συνέχεια και από λάθος των εBEERων ο Πλεξουσάκης να κάνει το τελικό 54-60.

Για τους νικητές ο Λαρεντζάκης είχε 19 πόντους, ο Πλεξουσάκης 17 και ο Καρράς 9. Για τους εBEERους ο Ηλιάκης είχε 34 πόντους και ο Γιανίκας 9.

εBEERοι: Κανελλίδης Π. 1, Γκούσκος Μ. 1, Γιανίκας Γ. 9, Κομνινός Π., Ηλιάκης Β. 34 (4), Φιλακουρίδης Μ. 5, Κολυβάς Ν. 4.

Ρεμπελιακός (Καρράς Χ.): Σαρρής Π. 5, Πλεξουσάκης Κ. 17, Ντούσιας Σ. 4, Παπασωτηρίου Π. 5, Κοντογεώργης Α., Λαρεντζάκης Β. 19 (5), Τουλικάρογλου Χ. 1, Καρράς Χ. 9 (1).

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ – OKLAΧΩΜΑ THUNDER 71-51
(16-7, 35-23, 57-34, 71-51)

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν την Oklaχώμα Thunder με 71-51 έχοντας τον έλεγχο στο παιχνίδι από το ξεκίνημα και αντέχοντας στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους στη 2η περίοδο. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές, με τον Βασιλείου, τον Κολιό και τον Συκαρά προηγήθηκαν με 7-1 για να τους φέρουν στο 12-1 ο Τσικρικάς με τον Συκαρά. Η Oklaχώμα Thunder απάντησε με τον Παπανίκο για το 13-6, με τον Παπαπροκοπίου και τον Πούλιο να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 16-7.

Στη 2η περίοδο ο Τσάπαλος Φ. με τον Χαρίδημο μείωσαν σε 18-13, με τον Πατακό και τον Βασιλείουνα φέρνουν το ματς στο 23-13 για να γράψει τρίποντο ο Χαρίδημος για το 23-16 και ξανά για το 25-19. Όμως, ο Πατακός ήταν που πήγε το ματς στο 32-21, με την Oklaχώμα Thunder να μειώνει με τον Παπανίκο για τελευταία φορά σε μονοψήφια διαφορά, 32-23, και το ημίχρονο να κλείνει από τον Παπαπροκοπίου στο 35-23.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κολιός με τον Τσικρικά έφεραν το ματς στο 39-23, για να απαντήσει ο Παπανίκος για το 39-27. Ο Βασιλείου με τον Κολιό έγραψαν το 44-27 από τη γραμμή, ενώ μετά την απάντηση του Αρβανιτάκη, ο Κοσμίδης Η. με τρίποντο έκανε το 47-29. Η Oklaχώμα Thunder σκόραρε με τον Λιάβαρη για το 49-32, αλλά ο Κολιός έφερε το ματς στο 53-32, για να κλείσει η περίοδος μετά από βολές του Πούλιου από τον Μαυρογιάννη στο 57-34.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαυροειδής με τον Καλαλέ έγραψαν το 61-36 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων, για να απαντήσει η Oklaχώμα Thunder με τον Τσικρικά και τον Φώτη για το 61-42. Ο Παπαπροκοπίου με τον Τσάτοβ έφεραν το ματς στο 66-42, με τον Τσάπαλο Μ. να απαντά για το 66-47. Ο Κοσμίδης Η. με τρίποντο έγραψε το 69-47 με τον Τσάπαλο Φ. να απαντά και τον Πετρόπουλο να κλείνει το ματς στο 71-51.

Για τους νικητές ο Κοσμίδης Η. είχε 11 πόντους όσους και ο Κολιός, ο Παπαπροκοπίου είχε 10, ο Πατακός 9, ο Βασιλείου 8 και ο Τσικρικάς 7. Για την Oklaχώμα Thunder ο Χαρίδημος είχε 13 πόντους, ο Παπανίκος 11.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων (Κοσμίδης Η.): Παπαπροκοπίου Δ. 10, Κολιός Δ. 11, Κοσμίδης Η. 11 (2), Τσικρικάς Γ. 7, Βασιλείου Α. 8 (2), Συκαράς Γ. 6, Μαυρογιάννης Β. 2, Μαυροειδής Γ. 2, Καλαφάτης Ι., Τσάτοβ Γ. 3 (1), Πατακός Α. 9, Καλαλές Π. 2.

Oklaχώμα Thunder (Λιουδάκης Γ.): Πετρόπουλος Π. 4, Χαρίδημος Τ. 13 (3), Φώτης Ι. 3 (1), Λιάβαρης Χ. 4, Μουσινούδης Β., Παπανίκος Θ. 11, Τσάπαλος Μ. 4, Αρβανιτάκης Ν. 2, Ντούσιας Π. 1, Τσάπαλος Φ. 5, Χρηστιάς Α., Πούλιος Β. 4.