Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Νίκη σε 7 λεπτά!

Νίκη σε 7 λεπτά!

Με νίκη ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τη φετινή του περιπέτεια στην Ευρωλίγκα, αφού επικράτησε στο ΣΕΦ με 69-61 της Μάλαγα για την 1η αγωνιστική του θεσμού. Οι πρωταθλητές Ευρώπης εμφανίστηκαν σχετικά ανέτοιμοι, όπως άλλωστε το περιμέναμε, αλλά είχαν σωστή αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψαν την εικόνα, πήραν κεφάλι και καθάρισαν τη νίκη πολύ εύκολα για το δρόμο που είχε πάρει ο αγώνας ως τότε.

Συνήθεια έχει γίνει πια στον Ολυμπιακό να παίρνει παιχνίδια με ανατροπή στο σκορ, αλλά η αλήθεια είναι ότι αυτή τη φορά φάνηκε να κερδίζει πολύ εύκολα. Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν από νωρίς πίσω, μετά το 6-6 από τον Σπανούλη η Μάλαγα με τον Χετσχάιμερ πήγε στο 6-11 για να ανεβάσει τη διαφορά ο Ντράγκιτς στο 6-14. Ο ίδιος ήταν που με νέο τρίποντο έκανε το 8-17 για την ομάδα του, που έμοιαζε να ελέγχει το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Λοτζέσκι, αλλά ο Βάσκες από επιθετικό ριμπάουντ έφερε το ματς στο 12-19.

Πάντως, ως το τέλος της περιόδου, ο Ολυμπιακός με το τρίποντο του Σπανούλη και εκείνο του Σλούκα είχε μαζέψει την κατάσταση, 18-22. Αλλά φαινόταν ότι δεν πάταγε καλά στο παρκέ, το παιχνίδι έδειξε εν πολλοίς τη δουλειά που θέλει η φροντ λάιν του μέχρι να αποκτήσει εμπειρία, καθώς έχασε αρκετές μάχες, που δεν έπρεπε. Ο Βάσκες συνέχισε ασταμάτητος για το 18-25, με τον Ολυμπιακό να απαντά με τρίποντα του πάρα πολύ καλού Πετγουέι.

Στον πόντο έφερε το ματς ο Αμερικανός με τα δύο συνεχόμενα σουτ τριών πόντων, αλλά ο Ολυμπιακός δεν προσπέρασε, αφού η Μάλαγα με τον Ντράγκιτς και τον Καλογουέι έφτασε στο 26-33 για να κάνει από κοντά ο Κέινερ-Μέντλι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το 26-35 αποκαθιστώντας τη διαφορά των 9 πόντων για την ομάδα του.

Μάλιστα, στη συνέχεια οι Ισπανοί έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, το τρίποντο του Κέινερ-Μέντλι από το κλέψιμο του Σουάρεθ έφερε το ματς στο 26-38. Ευτυχώς για τους «ερυθρολεύκους», τα αντανακλαστικά του πρωταθλητή Ευρώπης αποδείχτηκαν για ακόμα μία φορά πολύ καλά.

Ο Λοτζέσκι έδωσε το έναυσμα με τρίποντο
, ο Πρίντεζης με τον Ντάνστον συνέχισαν, για να φέρει το ματς στο 35-38 ο Σλούκας, και τα 4 καλάθια του Ολυμπιακού προήλθαν από ασίστ. Και πάλι η Μάλαγα κράτησε τον έλεγχο του αγώνα, ο Βιδάλ με τον Χετσχάιμερ έφεραν το ματς στους 8 πόντους, με τον Βάσκες να παίρνει άλλο ένα επιθετικό ριμπάουντ για να καρφώσει για το 35-45.

Κάπου εκεί, στο 29ο λεπτό του ματς, άλλαξε πλήρως η εικόνα του αγώνα, στα τελευταία 11 λεπτά ο Ολυμπιακός επέβαλε πλήρως το ρυθμό του, είχε τον έλεγχο και κέρδισε αρκετά εύκολα, αν αναλογιστούμε την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες στα πρώτα σχεδόν 3 δεκάλεπτα. Ο Πρίντεζης με τρίποντο και ο Λοτζέσκι που τον μιμήθηκε μείωσαν σε 41-45, με τον Πετγουέι να κλείνει ένα 9-0 για το 44-45 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Δεν αρκέστηκε σε αυτό ο Ολυμπιακός, προσπέρασε στο ξεκίνημα της επόμενης περιόδου με τον Ντάνστον και τον Λοτζέσκι να έχουν από 1/2 βολές, ενώ ο Μάντζαρης με τρίποντο έφερε το ματς στο 49-46 για να κάνει ο Πετγουέι το 51-46, ολοκληρώνοντας ένα 16-1 για τον Ολυμπιακό μέσα σε λιγότερο από 5 λεπτά.

Στο τρίποντο του Κέινερ-Μέντλι (από επιθετικό ριμπάουντ) απάντησε ο Σλούκας με τον ίδιο τρόπο, ενώ ο Σίμονς με τάπα έβγαλε την άμυνα για να έρθει ο Περπέρογλου για το 56-49 στο 35ο λεπτό. Μάλιστα, από συνεχόμενα λάθη της Μάλαγα ο Ολυμπιακός με λέι απ από Περπέρογλου και Πετγουέι έφτασε ως το 60-49, λίγο μετά, δηλαδή στο +11. Αν δούμε το επιμέρους σκορ που έκανε στα 7 λεπτά που γύρισε το ματς, αυτό ήταν 25-4 υπέρ του.

Στην ύστατη προσπάθεια της Μάλαγα, με τον Σουάρεθ και τον Βάσκες πλησίασε σε 62-57, απάντησε ο Λοτζέσκι με τρίποντο για το 65-57 και το οριστικό τέλος στο ματς. Ο Σπανούλης με βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο 67-59, με το ματς να κλείνει ο πιτσιρικάς Σαμπόνις.

Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα καλό, χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός είχε 39% στα δίποντα και η Μάλαγα 35%, όμως οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν με 42% στα τρίποντα (36% η Μάλαγα). Ο Ολυμπιακός έχασε τα ριμπάουντ, 34-40 με τα επιθετικά στα 10-15, κύριος υπεύθυνος γι’ αυτό ήταν ο Βάσκες, αλλά οι ασίστ ήταν 21-10 και τα λάθη 11-12, δείγμα του πόσο πιο στρωτά έπαιζε ο Ολυμπιακός στο ματς.

Ο Λοτζέσκι έδειξε και πάλι πόσο πολύ θα βοηθήσει, είχε 12 πόντους και 3 ασίστ, αλλά ο καλύτερος ήταν ο Μπρεντ Πετγουέι με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καλός ο Σπανούλης, πολύ καλός ο Σλούκας, ενώ βοήθησαν ο Σίμονς με τον Πρίντεζη.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 26-33, 44-45, 60-49.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 13 (3τρ. 4ρ. 2κ.), Λο, Ντάνστον 3 (7ρ.), Σπανούλης 13 (1τρ. 5ασ. 5κ.φ.), Περπέρογλου 4, Σλούκας 8 (2τρ. 6ασ.), Σίμονς 4 (8ρ. 2κ.), Πρίντεζης 9 (1τρ. 5ρ.), Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (3τρ. 4ρ. 3ασ.).

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Κόντε, Σαμπόνις 2, Βιδάλ 2, Καλογουέι 3 (1), Σουάρεθ 8 (6ρ. 4ασ.), Γκρέιντζερ 4 (3ρ. 3ασ.), Βάσκες 12 (10ρ. 3κ.), Κουζμίνσκας, Ντράγκιτς 12 (3), Χετσχάιμερ 8 (2), Κέινερ-Μέντλι 9 (2), Στίματς 1.