Home / Α1 / Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, στο 2-0 ο ΑΓΟΡ!

Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, στο 2-0 ο ΑΓΟΡ!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε το ντέρμπι με τον Άρη με 75-79 στην παράταση μέσα στο Αλεξάνδρειο, νίκη που σημαίνει γόητρο στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ενώ μαζί του στο 2-0 και τους 4 βαθμούς πήγαν ο ΑΓΟΡ που επικράτησε με 66-76 στη Ρόδο του Κολοσσού, αλλά και ο Πανιώνιος, που νίκησε με 69-62 τα Τρίκαλα. Στο 2-0 και ο Ολυμπιακός μετά το 57-78 επί του Ηλυσιακού, αλλά είναι 2 βαθμούς χαμηλότερα λόγω του μηδενισμού που κουβαλάει. Νίκη για τον Παναθηναϊκό με 74-35 επί του Πανελευσινιακού, σε ματς που έσπασε το ρεκόρ άμυνας (του Ολυμπιακού), ενώ ο ΚΑΟΔ κέρδισε την ΑΕΝΚ με 84-95 και ο Ίκαρος επικράτησε στη Χαλκίδα με 72-64 του Απόλλωνα.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Άρη στην παράταση μετά από ένα όμορφο ματς, με 75-79, με τον Μπόγρη, τον Τσαϊρέλη και τον Κούπερ πρωταγωνιστές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/22 βολές (8/12 ο Άρης), είχε 54% στα δίποντα (50% ο Άρης), τα ριμπάουντ ήταν 34-42 (με τα επιθετικά στο 12-12), οι ασίστ 4-15, ενώ τα λάθη 14-17. Όμως, παρά την υπεροχή του ΠΑΟΚ στη στατιστική αν έλειπε το τρίποντο του Κούπερ στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ο Άρης θα είχε φύγει νικητής.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τσαϊρέλη είχε προβάδισμα με 62-65, για να έρθει ο Γκίκας και με τρίποντο να σκοράρει για την ισοφάριση, με τον Πελεκάνο να κλέβει από τον Τσόχλα, να σκοράρει με λέι απ και να βάζει και τη βολή από το φάουλ, για το 68-65 του Άρη. Όμως, ο Κούπερ ήταν που έκλεψε την παράσταση όταν με τρίποντο ισοφάρισε το ματς για να το στείλει στην παράταση!

Εκεί ο Άρης προηγήθηκε, αλλά είδε τον Μπόγρη και τον Τσαϊρέλη να φέρνουν το ματς στο 71-75. Ο Άρης μείωσε σε 74-75, αλλά οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκλεψαν 2 φορές την μπάλα, την πρώτη χωρίς αποτέλεσμα, τη δεύτερη κέρδισαν φάουλ και ο Τσαϊρέλης σκόραρε με βολές. Λίγο αργότερα το ξανάκανε, 75-79, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη.

Ο Μπόγρης είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ με 9/13 σουτ, ο Τσαϊρέλης 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Χαραλαμπίδης είχε 15 πόντους, όσους και ο Κούπερ. Για τον Άρη ο Πελεκάνος είχε 19 πόντους με τον Αθηναίου να προσθέτει 17.

Ρεκόρ στην ιστορία της Α1
ΕΣΑΚΕ έκανε ο Παναθηναϊκός στο ματς με τον Πανελευσινιακό. Οι 35 πόντοι που δέχτηκε είναι αρνητικό ρεκόρ παραγωγικότητας στην Α1, ή αν προτιμάτε ρεκόρ άμυνας. Το προηγούμενο το είχε ο Ολυμπιακός από το 1996, όταν είχε κερδίσει τον Ηρακλή με 72-38.

Ο Πανελευσινιακός σούταρε με 15% στο τρίποντο και 43% στα δίποντα, ενώ είχε 2/6 βολές. Τα λάθη ήταν 13-26, οι ασίστ 23-5, τα ριμπάουντ 43-29, όλα αυτά δίνουν ακριβώς την εικόνα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, ήταν αρκετά άστοχος από μακριά (11/23 βολές και 7/28 τρίποντα), αλλά επέτρεπε καλάθι μόνο μετά από… αίτηση.

Ο Πεδουλάκης μοίρασε το χρόνο, ο Γιάνκοβιτς έκανε double-double με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 20 λεπτά, δείχνοντας πόσο πολύ θέλει μια ευκαιρία σε κάτι πιο δύσκολο, ο Μαυροκεφαλίδης και ο Διαμαντίδης είχαν από 11 πόντους. Απ’ την άλλη, κανείς δεν είχε πάνω από 7 ranking, απολύτως φυσιολογικό αν σκεφτούμε πώς ήταν η επίθεση του Πανελευσινιακού.

Νίκη και για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπήκε δυνατά στο ματς με τον Ηλυσιακό, που πάλεψε, αλλά δεν θα μπορούσε να κερδίσει αυτόν τον αγώνα. Οι ασίστ ήταν 9-25 για τον Ολυμπιακό, ενώ παράσημο μπορεί να θεωρήσει ο Ηλυσιακός τα 13-11 λάθη στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν με 50% στα δίποντα και 40% στις βολές, περιορίζοντας τον αντίπαλό του στο 34% στα δίποντα.

Ο Λοτζέσκι συνέχισε να τα πηγαίνει καταπληκτικά στο ξεκίνημα της σεζόν, είχε 21 πόντους με 8 ριμπάουντ και 7/12 σουτ σε 28 λεπτά. Παπαπέτρου και Αγραβάνης πήραν χρόνο συμμετοχής, ενώ καλός ήταν και ο Λο που έδειξε να ξεπερνά τον τραυματισμό του.

Ο ΑΓΟΡ κέρδισε με 66-76 μέσα στη Ρόδο τον Κολοσσό, ελέγχοντας το ματς από τη δεύτερη περίοδο και μετά. Το 9-21 εκεί του έδωσε διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε ως και τους 21 πόντους στην επανάληψη. Ο Κολοσσός αντέδρασε και πλησίασε μέχρι το 56-60 με τον Παπαντωνίου, αλλά Αγγελόπουλος και Χαρτ έτρεξαν ένα γρήγορο 0-7 που καθάρισε το ματς. Ο ΑΓΟΡ έλεγξε τα ριμπάουντ και ήταν πιο εύστοχος με 50% στα τρίποντα. Ο Χαρτ είχε 25 πόντους με 6/7 τρίποντα, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Καλαμπόκης. Απ’ την άλλη, ο Σμιθ και ο Στεφανίδης ήταν οι καλύτεροι.

Νίκη και για τον Πανιώνιο, 69-62 τα Τρίκαλα, με τον ΜακΚόλουμ και τον Καββαδά να σκοράρουν για να μετατρέψουν το 51-51 σε 55-51 στο 35ο λεπτό, και μετά η διαφορά δεν έπεσε ποτέ ξανά κάτω από τους 4 πόντους ως το τέλος του αγώνα. Ο Πανιώνιος κυριάρχησε στη ρακέτα, είχε 45-24 ριμπάουντ με τα επιθετικά στο 16-6, κι έτσι κατόρθωσε να ξεπεράσει τις 7-12 ασίστ, τα 21-14 λάθη, αλλά και το 17% που είχε στα τρίποντα (29% τα Τρίκαλα).

Ο Μίλμπουρν είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο ΜακΚόλουμ 17 πόντους, οι δυο τους είχαν 18/21 βολές στο ματς. Για τα Τρίκαλα ο Έβανς είχε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Ίκαρος κέρδισε τον Απόλλωνα με 71-64 σε ένα παιχνίδι που ήλεγξε ουσιαστικά, σουτάροντας με 65% στα δίποντα, παρά τις 11/25 βολές που είχε. Τα ριμπάουντ ήταν 37-26 και οι ασίστ 17-10. Η διαφορά έκλεισε στους 9 στο ημίχρονο, στην επανάληψη δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 4, ενώ στα τελευταία 8 λεπτά έμεινε στους 8 πόντους και πάνω για τους νικητές. Ο Σάτον έκανε εκπληκτικό παιχνίδι για τον Ίκαρο, ολοκλήρωσε ένα άτυπο triple double, με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ και 11 κερδισμένα φάουλ, φτάνοντας το 30 ranking. Ο Γκόβενς είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Απ’ την άλλη, ο Τέιλορ είχε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Αργυρόπουλος είχε 11/14 βολές, 13 πόντος και 3 ασίστ.

Νίκη και για τον ΚΑΟΔ, κέρδισε την ΑΕΝΚ με 84-95 με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να βγάζουν φωτιές. Η ΑΕΝΚ είχε 54% στα δίποντα, ο ΚΑΟΔ 61%, ενώ οι φιλοξενούμενοι σούταραν και με 57% στα τρίποντα. Έλεγξαν τον αγώνα στο 4ο δεκάλεπτο, παρότι μπήκαν με 61-62 μετά το καλάθι του Γκάρετ στα τελευταία 9 λεπτά, και είχαν κατά βάση διψήφιες διαφορές, μετατρέποντας το 65-67 σε 65-76 με σερί 0-9.