Home / Α1 / Συνεχίζει ο ΠΑΟΚ, νίκη για ΑΓΟΡ!

Συνεχίζει ο ΠΑΟΚ, νίκη για ΑΓΟΡ!

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 4-0 μετά τη νίκη του με 78-74 επί του Απόλλωνα και παραμένει η μόνη αήττητη ομάδα της Α1 μαζί με τον Ολυμπιακό (που κουβαλά το -2 από πέρσι). Ο Πανιώνιος κέρδισε εύκολα την ΑΕΝΚ, ο Πανελευσινιακός πέρασε από τη Χαλκίδα, οι «αιώνιοι» είχαν ξανά εύκολο έργο, ενώ ο ΑΓΟΡ κέρδισε στο Ρέθυμνο τον Άρη.

Το ματς του ΠΑΟΚ κρίθηκε στο τέλος του. Ο Απόλλων προηγήθηκε με 61-64 για να προσπεράσει ο ΠΑΟΚ με σερί 11-2 με 72-66 με τον Τσαϊρέλη και τον Δέδα. Ο Απόλλωνας και πάλι ισοφάρισε, με δύο τρίποντα, από Αργυρόπουλο και Τέιλορ, για να έρθουν ο Τσαϊρέλης και ο Τσόχλας στα 25 δευτερόλεπτα να γράψουν το 76-72. Μετά την απάντηση του Μπολντς ο Χαραλαμπίδης σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με 2/2 βολές.

Ο ΠΑΟΚ είχε τις ασίστ 19-11, τα λάθη ήταν 11-7, με τον Απόλλωνα να σουτάρει με 43% στα τρίποντα (33% ο ΠΑΟΚ), αλλά τους γηπεδούχους να έχουν 20/22 βολές, 91%. Ο Τσαϊρέλης είχε 19 πόντους με 7/9 δίποντα, ο Χαραλαμπίδης 15 και ο Πέιν 17. Για τον Απόλλωνα ο Μπολντς είχε 27 πόντους με 11/22 σουτ εντός παιδιάς.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Κολοσσό με 64-91 με τους γηπεδούχους να αντέχουν περίπου 8 λεπτά στον ξέφρενο ρυθμό των πρωταθλητών Ευρώπης. Ως τότε προηγούνταν με 22-21, για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με σερί 0-18 και να πάει στο 22-39 για να καθαρίσει το ματς, με τη διαφορά στο 35ο λεπτό να φτάνει στους 31 πόντους, 57-88.

Ο Κολοσσός, που παραμένει χωρίς νίκη, είχε 1/12 τρίποντα, με τον Ολυμπιακό να γράφει 11/20. Τα δίποντα ήταν 45%-65%, με τα ριμπάουντ 21-30, τις ασίστ 14-21. Ο Σπανούλης έπαιξε 20 λεπτά και είχε 14 πόντους με 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Λοτζέσκι είχε 15 πόντους, ο Ντάνστον 10, ο Πετγουέι 12, ο Περπέρογλου 12. Για τον Κολοσσό ο Όσμπι είχε 19 και ο Σίμπσον 16.

Εύκολη νίκη και για τον Παναθηναϊκό, που κέρδισε με 93-72 τον ΚΑΟΔ με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να γίνεται ο πρώτος παίκτης που ξεπερνά τις 1700 ασίστ στην ιστορία του ΕΣΑΚΕ, με τον Σπανούλη να είναι 2ος, πίσω του, με 351 λιγότερες. Στο ματς ο Παναθηναϊκός είχε 9/10 βολές, 10/17 δίποντα, 9/12 τρίποντα και 16 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, με το σκορ στο 56-39. Στην επανάληψη η διαφορά έφτασε στους 29 πόντους στο 85-56 με το παιχνίδι να κυλά χαλαρά για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός είχε 24-13 ασίστ, με τα τρίποντα στο 13/28 και τις βολές 14/16. Ο ΚΑΟΔ είχε 4/14 τρίποντα και 14/24 βολές. Ο Λασμ είχε 16 πόντους, ο Φώτσης 13, οι δυο τους είχαν 12/17 εντός παιδιάς, με τον Γκιστ τον Παππά και τον Γιάνκοβιτς να προσθέτουν από 10 πόντους, τον Μαυροκεφαλίδη να έχει 9 και 9 ριμπάουντ και τον Διαμαντίδη 8 ασίστ. Για τον ΚΑΟΔ ο Βον είχε 13 πόντους.

Ο Πανιώνιος κέρδισε με 64-39 την ΑΕΝΚ κάνοντας την 3η καλύτερη αμυντική επίδοση στην ιστορία της Α1 ΕΣΑΚΕ στην κανονική περίοδο, μετά το 74-35 του Παναθηναϊκού (φέτος με τον Πανελευσινιακό) και το 72-38 του Ολυμπιακού το 1995-96 με τον Ηρακλή. Βέβαια, το γεγονός ότι μέσα σε 15 μέρες έχουν γίνει 2 από τις 3 καλύτερες επιδόσεις στην ιστορία, μάλλον δείχνει την κάθετη πρώτη επιπέδου στην Α1 πια, περισσότερο από κάθε τι άλλο.

Προφανώς το παιχνίδι δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, ο Πανιώνιος το ήλεγξε απόλυτα, προηγήθηκε με 29-22 στο ημίχρονο και πήγε στο 54-32 στο 30ο λεπτό για να μην αφήσει περιθώρια στην ΑΕΝΚ, που σούταρε με 36% στα δίποντα, 14% στα τρίποντα και είχε μόλις 5/5 βολές. Τα ριμπάουντ ήταν 41-29, ο Πανιώνιος είχε 14-20 τα λάθη, με την ΑΕΝΚ να κάνει συνεχώς λάθη στην επίθεση και να έχει κακές επιλογές.

Αφού γλίτωσε και ο Αθανασούλας τα χειρότερα (έπεσε άτσαλα από κάρφωμα και έμεινε ακίνητος για λίγη ώρα στο παρκέ), όλα καλά. Ο Πανιώνιος είχε 7 παίκτες με 6-9 πόντους με τον Μίτσελ να έχει 9 και 6 ριμπάουντ. Η ΑΕΝΚ είχε τον Αντεγκμπόγιε με 9 πόντους.

Ο ΑΓΟΡ κέρδισε τον Άρη με 84-77, ελέγχοντας πλήρως το ματς στο 4ο δεκάλεπτο. Μετά το 69-65, ο ΑΓΟΡ προηγήθηκε με 78-68 για να μην κινδυνεύσει στο τέλος. Οι ασίστ ήταν 8-15 για τον Άρη, τα λάθη 13-17, ενώ οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 58%-63% στα δίποντα, με τα τρίποντα να είναι στο 31%-32%. Ο Χαρτ είχε 23 πόντους για τον ΑΓΟΡ, ο Αγγελόπουλος 14, ενώ για τον Άρη ο Αθηναίου είχε 17 και ο Ασημακόπουλος με τον Πελεκάνο από 12.

Ο Πανελευσινιακός κέρδισε τον Ίκαρο εκτός έδρας με 74-84, ελέγχοντας το ματς, έχοντας διψήφιο προβάδισμα στην επανάληψη μετά το 31-44 του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο 71-77 στο 37ο λεπτό, αλλά όχι περισσότερο. Τα ριμπάουντ ήταν 36-27, οι ασίστ 11-16, τα λάθη 12-17, με τα δίποντα να είναι 43%-68% για τους φιλοξενούμενους και αυτό να κάνει τη διαφορά στο ματς.

Ο Τέρνερ είχε 17 πόντους με 7/7 σουτ και 5 τάπες, ενώ άλλοι 4 είχαν 10-12 πόντους για την Ελευσίνα, με τον Άσκα να έχει 15 πόντους και 10 ριμπάουντ για τον Ίκαρο.

Ο Ηλυσιακός κέρδισε με 69-59 τα Τρίκαλα για την 1η του φετινή νίκη, ελέγχοντας κατά βάση τον αγώνα, ιδίως μετά το 15-14. Έκανε ένα επιμέρους 17-2 για να πάρει διψήφια διαφορά και ουσιαστικά να μην απειληθεί. Ένα 2-11 των Τρικάλων έφερε το ματς στο 47-41, αλλά ο Ηλυσιακός απάντησε για το 58-46.

Οι ασίστ ήταν 13-5, τα λάθη 11-16, οι γηπεδούχοι είχαν 57%-38% τα δίποντα. Ο Ηλυσιακός είχε 6 παίκτες από 9 ως 13 πόντους με τον Χατζή να έχει 9, τον Στέφενς 11 με 9 ριμπάουντ και 6 τάπες. Τα Τρίκαλα είχαν τον Γιούιν με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ.