Home / Α1 / Μόνος αήττητος ο Ολυμπιακός!

Μόνος αήττητος ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ με 78-70 για την 5η αγωνιστική της Α1, για να παραμείνει η μόνη αήττητη ομάδα της βαθμολογίας, με 5-0, αν και το -2 που κουβαλάει δεν του χαρίζει την 1η θέση στον πίνακα. Τα Τρίκαλα έριξαν κατοστάρα στον Ίκαρο, ο Πανελευσινιακός βύθισε ακόμα πιο κάτω τον Κολοσσό, ενώ ο Πανιώνιος πέρασε από την έδρα του Άρη, με τον Απόλλωνα να κερδίζει τον ΑΓΟΡ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 78-70, καθαρίζοντας το ματς στην 4η περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυνατά στον αγώνα, αλλά στο τέλος να χάνει, κυρίως λόγω της απόλυτης «ήττας» στα ριμπάουντ. Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλά, μετά το 11-11 πήρε τον έλεγχο, εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα και την έλλειψη ενέργειας που έδειχνε ο Ολυμπιακός, πήγε στο 13-20, για να φτάσει μέχρι το 18-29 με τον Μαργαρίτη.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, με σερί 19-7 κατάφερε με τρίποντο του Λο στο τέλος του ημιχρόνου να προσπεράσει 37-36. Ο ΠΑΟΚ πήγε στο 39-43, ο Ολυμπιακός απάντησε με 10-0, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο 51-55. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του ματς για να φτάσει στο 67-58 στο 36ο λεπτό με σερί 16-3. Ο Ντάνστον έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους, στο 71-61, ο ΠΑΟΚ πλησίασε ως το 74-67, αλλά όχι και πιο κοντά.

Παρότι στα ποσοστά ο ΠΑΟΚ δεν έχασε έδαφος, 50%-49% τα δίποντα, και 35%-40% τα τρίποντα, με τον Ολυμπιακό να σουτάρει με το τραγικό 50% στις βολές (10/20), η μεγάλη διαφορά ήταν στα ριμπάουντ, 44-29 με χαώδη απόσταση στα επιθετικά, 16-3 υπέρ του Ολυμπιακού. Εκεί κρίθηκε το παιχνίδι ουσιαστικά, με τα λάθη να είναι 17-17, τις ασίστ 15-12 και τα κλεψίματα 10-12.

Ο Πρίντεζης έκανε εκπληκτικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, σε 25 λεπτά είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ντάνστον είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 τάπες, με τον Λο να έχει 12 πόντους και τον Μάντζαρη 9 με 5 ριμπάουντ. Ο Κούπερ ήταν πολύ καλός για τον ΠΑΟΚ, είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Μπόγρη να γράφει 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Πανιώνιος κέρδισε τον Άρη στο Αλεξάνδρειο με 63-65 με το παιχνίδι να κρίνεται στην εκπνοή του. Ο Άρης είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 37-25, για να απαντήσει ο Πανιώνιος και να πλησιάσει στους 3 πόντους στο ημίχρονο. Στο τέλος ο Άρης ισοφάρισε με τον Αθηναίου σε 60-60, ο Πελεκάνος έγραψε το 62-60 για την ομάδα του, αλλά ο Ντούβνιακ με τρίποντο έφερε τον Πανιώνιο στο 62-63. Ο Ασημακόπουλος ισοφάρισε με 1/2 βολές, αλλά 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Ντούβνιακ έγραψε το 63-65 για τους «κυανέρυθρους». Στην εκπνοή ο Αθηναίου επιχείρησε τρίποντο μετά από τάιμ άουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Ο Πανιώνιος ήλεγξε τα ριμπάουντ, 28-43 με τα επιθετικά στο 7-15, οι ασίστ ήταν 7-7, με τα λάθη 11-17. Ο Άρης σούταρε με 26% στα τρίποντα, έναντι 38% του Πανιωνίου, με τα δίποντα να είναι 47%-38%. Ο Ντούβνιακ είχε 20 πόντους με 8/14 σουτ, ο Κάρτερ 12 με 6 ριμπάουντ, ο ΜακΚόλουμ 12 και ο Μίλμπουρν 10 με 7 ριμπάουντ. Για τον Άρη ο Αθηναίου είχε 22 πόντους με 8/16 σουτ, ο Βεζένκοφ 12 με 6 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε εύκολα την ΑΕΝΚ με 65-88, μπαίνοντας θεαματικά στο ματς, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 10-28 και το ματς είχε ήδη τελειώσει. Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε 5/7 δίποντα και 6/8 τρίποντα και δεν χρειάστηκε να κρατήσει το πόδι στο γκάζι στη συνέχεια του αγώνα.

Οι «πράσινοι» είχαν 56% στα τρίποντα με 15/27, τα ριμπάουντ ήταν 20-30 με τα επιθετικά στο 4-10, οι ασίστ 7-19 και τα λάθη 19-15, με την ΑΕΝΚ να έχει 60% στα δίποντα (58% ο Παναθηναϊκός) και 43% στα τρίποντα.

Ο Κάρι είχε 18 πόντους και 4 ασίστ με 6/9 τρίποντα, ο Γκιστ είχε 14 πόντους, ο Παππάς 9, ενώ ο Φώτσης 6 πόντους και 6 ασίστ, με τον Διαμαντίδη να προσθέτει 7 πόντους με 3/3 και 5 ασίστ. Για την ΑΕΝΚ ο Κρόκερ είχε 20 πόντους, ο Βασίλιεβιτς 13.

Τα Τρίκαλα κέρδισαν τον Ίκαρο με 100-65, με τις δύο ομάδες να έχουν διαφορά… ξένων στο ματς. Το συνολικό σκορ των δύο εξάδων των ξένων των δυο τους ήταν 86-37, με τα Τρίκαλα να παίξουν από τους 5 ξένους (ο Περούνιτσιτς δεν σκόραρε) το 81% των ριμπάουντ και το 86% των πόντων. Εξίσου σημαντικό με τη νίκη είναι και το εύρος της διαφοράς, Τρίκαλα και Ίκαρος έχουν αμφότεροι 1-4, αλλά αυτό το +35 μπορεί στο τέλος να κρίνει μέχρι και την κατηγορία σε ενδεχόμενη ισοβαθμία (ακόμα και όχι μόνο διπλή).

Η διαφορά άνοιξε πάρα πολύ στην τελευταία περίοδο, όταν ο Ίκαρος κατέρρευσε πλήρως στην άμυνα, οι ως τότε 15 πόντοι που χώριζαν τις δύο ομάδες έγιναν 35 με το επιμέρους 33-13 των γηπεδούχων. Τα Τρίκαλα σούταραν με 61% στα δίποντα και 42% στα τρίποντα (49% και 22% ο Ίκαρος), οι ασίστ ήταν 24-14.

Ο Γιούιν είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα με 32 ranking, ο Έβανς 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα με 30 ranking, οι δυο τους είχαν 14/20 εντός παιδιάς και 12/15 βολές. Ο Μουτακαμπίρ είχε 18 πόντους και 5 ασίστ με 21 ranking, ο Πέτροβος 16 πόντους και 5 ριμπάουντ με 21 ranking. Απ’ την άλλη ο Γκαγκαλούδης είχε 20 πόντους και 6 ασίστ και ο Σάτον 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Πανελευσινιακός βύθισε ακόμα πιο βαθιά τον Κολοσσό μετά το 97-69, με τους Ροδίτες να αναζητούν ακόμα την πρώτη τους νίκη στη χρονιά. Μπορεί να μπήκαν καλά, με 0-8, μπορεί να άντεξαν ως το 23ο λεπτό όταν και βρέθηκαν μπροστά με 47-48, αλλά ένα 10-0 του Πανελευσινιακού άλλαξε τις ισορροπίες. Από εκεί και πέρα η διαφορά δεν σταμάτησε να ανεβαίνει και ο Κολοσσός παραδόθηκε για ακόμα ένα ματς. Η ομάδα-μοντέλο των προηγούμενων χρόνων φέτος θα δυσκολευτεί πολύ να παραμείνει στην Α1, όπως όλα δείχνουν, ατή τη στιγμή είναι η μόνη ομάδα στη λίγκα χωρίς νίκη.

Οι ασίστ ήταν 27-11 για τον Πανελευσινιακό, τα λάθη 13-22, οι γηπεδούχοι σούταραν με 56% στα τρίποντα έναντι 21% του Κολοσσού, με τον Φαγιέ να έχει 24 πόντους και τον Παπαμακάριο 8 και 9 ασίστ. Ο Όσμπι είχε 17 με 9 ριμπάουντ για τον Κολοσσό και ο Παπαντωνίου 9 με 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Ο Απόλλωνας κέρδισε τον ΑΓΟΡ με 82-73 παρότι το παιχνίδι, με σερί 2-17 του ΑΓΟΡ ξεκίνησε με 12-21 και τον Απόλλωνα με 1/12 τρίποντα. Ως το ημίχρονο το Ρέθυμνο είχε το προβάδισμα, 35-42, αλλά στην επανάληψη τα πράγματα αντιστράφηκαν. Η 3η περίοδος έκλεισε με τον ΑΓΟΡ 1 πόντο μπροστά, αλλά οι 28 πόντοι που δέχτηκε στο 4ο δεκάλεπτο έκριναν το ματς. Ο Απόλλωνας προσπέρασε στο 34ο λεπτό με τρίποντο του Πέτροβιτς για το 66-64 και ολοκλήρωσε 4 λεπτά αργότερα ένα σερί 16-1 με τον Μπολντς να γράφει το 76-65.

Οι γηπεδούχοι σούταραν… ανενόχλητοι στα δίποντα, είχαν 74% στον αγώνα, έναντι 44% του ΑΓΟΡ, με τα λάθη να είναι 7-14. Ο Μπολντς είχε 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τέιλορ 12 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Αργυρόπουλος 17 πόντους. Ο Προύιτ είχε 23 πόντους για τον ΑΓΟΡ.

Ο ΚΑΟΔ κέρδισε με 76-73 τον Ηλυσιακό για να πετύχει την 3η του νίκη, δια χειρός Μπάβτσιτς. Εκείνος έβαλε το καλάθι με φόλοου μετά από άστοχο λέι απ του Μπράουν, για το 76-73, αφού πρώτα ο Ιωάννου είχε μειώσει σε 74-73 στα 45 δευτερόλεπτα. Στο τέλος Καυκής και Στέφενς προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά αστόχησαν. Νωρίτερα ο Ηλυσιακός με 0-8 είχε προσπεράσει με 69-71, αλλά ο Μπάβτσιτς και ο Μπράουν ήταν που έγραψαν το 74-71.

Το ματς ήταν στατιστικά μοιρασμένο, με τον ΚΑΟΔ να σουτάρει λίγο καλύτερα, αλλά να είναι λίγο χειρότερος σε ασίστ και λάθη. Ο Μπάβτσιτς είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Βον 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Μπράουν 19 πόντους. Για τον Ηλυσιακό ο Στέφενς είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Σμιθ 14 πόντους.