Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Θέαμα, κατοστάρα και 8-0!

Θέαμα, κατοστάρα και 8-0!

Τι κι αν είχε απουσίες; Ο Ολυμπιακός πέρασε με 103-105 από το Μόναχο και τη Μπάγερν για να πάει στο 8-0 μετά από την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και να συνεχίσει να είναι ανίκητος. Με τον Βασίλη Σπανούλη και τον Στράτο Περπέρογλου σε πολύ μεγάλη βραδιά ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το γεγονός ότι έπαιζε χωρίς τον τραυματία Σίμονς και τους τιμωρημένους Πρίντεζη και Μπέγκιτς, για να πάρει μία ακόμα νίκη, σε ένα παιχνίδι που ήταν διαφήμιση του μπάσκετ.

Το σκορ πήγε πάρα πολύ ψηλά, ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρα στόχο να γίνει κάτι τέτοιο, έτρεχε σα δαιμονισμένος σε όλο το παιχνίδι, προφανώς, θεωρώ, ότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας ήθελε το ματς να πάει στο ταλέντο στην επίθεση και όχι στη σκληρή άμυνα, μιας και εκεί ίσως θα φαίνονταν οι απουσίες στη ρακέτα. Έτσι, η άμυνα πέρασε σε δεύτερο ρόλο, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να κάνει καλή διαχείριση (ακόμη κι έτσι Ντάνστον και Πετγουέι τελείωσαν με 4 φάουλ), αφού βασιζόταν κυρίως σε ατομικές εξάρσεις στη ρακέτα χάρη στα ατομικά αθλητικά προσόντα των παικτών του.

Μέσα σε όλα πήρε χρόνο και ο Αγραβάνης, που μοιάζει ακόμα ανέτοιμος, αλλά θα βελτιώνεται όσο ο Μπαρτζώκας τον δοκιμάζει, ενώ και ο Βασίλης Καββαδάς έκανε ντεμπούτο, έπαιξε 12 λεπτά και είχε 6 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν καταπληκτικός, είχε 24 πόντους σε 30 λεπτά με 8/12 σουτ, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ, με 4/7 τρίποντα. Ο Στράτος Περπέρογλου επίσης, με 25 πόντους σε 27 λεπτά, με 9/12 σουτ, 4/5 βολές και 4 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Σλούκας με 11 πόντους και 8 ασίστ, αλλά και ο Ντάνστον με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Οι τρεις περιφερειακοί είχαν 10/18 τρίποντα, με τον Ολυμπιακό να τελειώνει το ματς με 45%, 14/31, ενώ 15/30 είχαν οι Γερμανοί. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο είχε 57% στα τρίποντα.

Στα δίποντα οι «ερυθρόλευκοι» σούταραν με 71% (51% η Μπάγερν), ενώ οι ασίστ ήταν 22-22 και τα λάθη 7-8 σε ένα απίστευτα nice-to-watch παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έχασε τα ριμπάουντ, 36-29 με 15-10 τα επιθετικά, αλλά είχε τις προσωπικότητες που χρειαζόταν για να κερδίσει τον αγώνα στο τέλος σε ένα γήπεδο με καταπληκτική ατμόσφαιρα.

Για την Μπάγερν ο Ντιλέινι ήταν πάρα πολύ καλός με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 10 κερδισμένα φάουλ, ενώ ο Μπράιαντ με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Σαφάρτζικ με 21 πόντους και 5/8 τρίποντα, ακολούθησαν. Βέβαια, ο τελευταίος δεν κατάφερε να γίνει ήρωας στην εκπνοή του αγώνα, όταν από επιθετικό ριμπάουντ μετά από επίτηδες χαμένη βολή, δεν μπόρεσε να σκοράρει στο τρίποντο της νίκης.

Το παιχνίδι είχε από την αρχή καταιγιστικό ρυθμό, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-28, ενώ το δεύτερο ήταν ακόμα πιο γρήγορο, 28-31, για να είναι και οι δύο ομάδες στο 50+ στο ημίχρονο! Ο Ολυμπιακός μπήκε με τρίποντα από Λοτζέσκι και Μάντζαρη για το 4-6 και άλλο ένα από τον Σπανούλη για το 4-9. Ο Μπένζινχ μείωσε σε 9-10, ο Σάβοβιτς σε 11-12, αλλά Λοτζέσκι και Σπανούλης κράτησαν την ομάδα τους μπροστά με 11-16, για να τη φέρουν ο Ντάνστον με τον Λο στο 17-25.

Το τρίποντο του Πετγουέι έγραψε το 19-28 με την Μπάγερν να μειώνει ως το τέλος του δεκαλέπτου με τον Σαφάρτζικ. Στη συνέχεια, Τόμπσον και Σαφάρτζικ έγραψαν το 29-30 με τον δεύτερο να δίνει προβάδισμα στην Μπάγερν με τρίποντο, 32-30. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Σλούκα, αλλά το 3ο συνεχόμενο τρίποντο του Σαφάρτζικ έγραψε το 35-35. Η Μπάγερν πέρασε μπροστά και στο 40-39 και στο 42-41 με τον Τράουτμαν, κι ακόμα το 2ο δεκάλεπτο είχε πάνω από 4 λεπτά!

Ο Ολυμπιακός απάντησε με Περπέρογλου, Πετγουέι και Ντάνστον, με τον Σλούκα να γράφει τρίποντο για το 42-51 και το 0-10 των «ερυθρολεύκων». Ο Περπέρογλου κράτησε τη διαφορά στους 9 πόντους, με τον Σάβοβιτς να απαντά αλλά τον Σπανούλη να γράφει τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου για το 50-59.

Ντάνστον και Λο
σκόραραν στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Σπανούλη να γράφει το 54-66 για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μπράιαντ έριξαν το παιχνίδι στο 64-66 με τον Στάιγκερ να τον μιμείται για το 67-66, η Μπάγερν έτρεξε σερί 13-0. Κράτησε το προβάδισμα για το 72-69 με τον Σάβοβιτς, αλλά ο Περπέρογλου με τον Σπανούλη ήταν ασταμάτητοι, οι δυο τους μέσα σε 1:35 έγραψαν σερί 2-9 για το 74-78! Ο Περπέρογλου ήταν που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 77-80 με λέι απ, φτάνοντας τα 6/6 δίποντα.

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός κράτησε τον έλεγχο, με τρίποντα από Μάντζαρη και Σλούκα πήγε στο 79-86 για να κάνει ο δεύτερος το 79-88. Ο Ντιλέινι απάντησε, αλλά ο Περπέρογλου συνέχισε το βιολί του για το 84-91, και μαζί με τον Σπανούλη το 89-96 λίγο μετά. Ο Ντάνστον έφερε τον Ολυμπιακός στο 92-99, ο Λο με 1/2 βολές έκανε το 92-100 με 2:15 για το τέλος, αλλά κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» παραχαλάρωσαν και η Μπάγερν επέστρεψε από το πουθενά.

Δύο βολές του Σαφάρτζικ και δύο άστοχα ελεύθερα τρίποντα έδωσαν στον Στάιγκερ την ευκαιρία να γράψει το 97-100. Ο Σπανούλης απάντησε με ατομική ενέργεια στα 54 δευτερόλεπτα για το 97-102, ο Λο έκλεψε την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να τελειώσει στον αιφνιδιασμό και ο Σαφάρτζικ αμέσως εκτέλεσε για το 100-102 στα 40 δευτερόλεπτα.

Ο Ολυμπιακός αστόχησε σε άλλα δύο σουτ (με επιθετικό ριμπάουντ) για να κάνει φάουλ στα 9 δευτερόλεπτα ώστε να έχει την τελευταία επίθεση. Ο Ντιλέινι είχε 2/2 βολές για το 102-102, με την Μπάγερν να επιλέγει ακριβώς την ίδια τακτική. Ο Ντάνστον έγραψε 1/2 βολές, αλλά ο Περπέρογλου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ του ματς και με 2/2 βολές στα 6 δευτερόλεπτα έφερε τον αγώνα στο 102-105.

Ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ για να μην δώσει την ευκαιρία για τρίποντο, ο Ντιλέινι έβαλε την πρώτη βολή, πέταξε τη δεύτερη, ο Τόμπσον πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Σαφάρτζικ στην εκπνοή αστόχησε.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός αγωνίζεται στο ΣΕΦ με τη Σιένα, έχοντας την ευκαιρία να πάει στο 9-0 στον όμιλο!

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 50-59, 77-80, 103-105.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τράουτμαν 6 (5ασ. 2κλ.), Χάμαν (3ασ.), Σάφαρτζικ 21 (5τρ. 4ρ.), Τόμπσον 7 (5ρ.), Στάιγκερ 9 (3τρ. 3ρ.), Μπένζινχ 5 (1), Ντιλέινι 22 (3τρ. 5ρ. 6ασ. 2κλ.), Σάβοβιτς 11, Τέιλορ 6 (1τρ. 3ρ. 3ασ.), Μπράιαντ 16 (2τρ. 6ρ. 4ασ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 7 (1τρ. 3κ.), Λο 8 (3ρ.), Ντάνστον 13 (7ρ.), Σπανούλης 24 (4τρ. 7ασ.), Περπέρογλου 25 (3τρ. 4ρ.), Σλούκας 11 (3τρ. 8ασ.), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (2), Καββαδάς 6 (3ρ.), Λοτζέσκι 5 (1τρ. 4ρ. 3ασ.).