Home / NBA / 48 ο Ντουράντ μέσα στη Μινεσότα!

48 ο Ντουράντ μέσα στη Μινεσότα!

Ο Κέβιν Ντουράντ έκανε ατομικό ρεκόρ σεζόν με 48 πόντους για να χαρίσει στους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ τη νίκη με 111-115 στην έδρα των Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Ο Ντουράντ έκανε ένα απίθανο παιχνίδι με 23 πόντους στην τελευταία περίοδο, ανάμεσά τους και οι 4 τελευταίοι που έκριναν την αναμέτρηση από το 111-111 ως το 111-115. Μοιραίος για τους Γουλβς ο Κέβιν Λοβ, που τους σήκωσε στις πλάτες του (μαζί με τον Πέκοβιτς) αλλά είχε 0/3 βολές 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Ντουράντ έπαιξε 43 λεπτά στο ματς και είχε 48 πόντους με 12/23 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 12/13 βολές, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ανάμεσά τους 23 πόντοι με 7/11 σουτ (4 εύστοχα τρίποντα) στην 4η περίοδο. Έτσι, κατόρθωσε να ανατρέψει το -13 για την ομάδα του (90-77) για να της χαρίσει τη νίκη. Το βίντεο με τα κατορθώματα του Ντουράντ, ανάμεσά τους και το καλάθι στα 4 δευτερόλεπτα για το 111-113:

Για τους Τίμπεργουλβς ο Κέβιν Λοβ επαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και είχε 30 πόντους, 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ με 6/12 δίποντα και 5/9 τρίποντα, αλλά και 3/7 βολές, όλες οι άστοχες ήρθαν στο 4ο δωδεκάλεπτο. Μετά το καλάθι του Ντουράντ στα 4 δευτερόλεπτα, ο Λοβ κέρδισε φάουλ από τον Πέρκινς με 2.2 δευτερόλεπτα για το τέλος, αλλά είχε 0/3 βολές (την 3η την έχασε επίτηδες, αλλά δεν βρήκε στεφάνι) με το σκορ στο 111-113.

Φοβερός και ο Νίκολα Πέκοβιτς με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ (αλάνθαστος) σε 38 λεπτά με 13/22 σουτ. Οι Τίμπεργουλβς πήραν 106 πόντους από τους βασικούς τους, που είχαν όλοι διψήφιο αριθμό πόντων στο ματς, αλλά μόλις 5 από τον πάγκο τους, που συνολικά είχε 2/10 σουτ και 1/1 βολή, σε (ξανά συνολικά) 45 λεπτά συμμετοχής (οι παγκίτες έπαιξαν δηλαδή περίπου στο 19% του χρόνου του ματς και είχαν το 5% των πόντων της ομάδας).

Με τη νίκη αυτή η Οκλαχόμα Σίτι έμεινε στην κορυφή της Δύσης με 26-7, μία νίκη πιο ψηλά από Σαν Αντόνιο και Πόρτλαντ που είναι στο 26-8.

Οι Σπερς έπαιζαν με τους Κλίπερς λίγες ώρες μετά τον… αυτοτραυματισμό του Κρις Πολ από flopping στο ματς των δεύτερων με τους Μάβερικς (πήγε να περάσει από pick ‘n’ roll και βούτηξε στο παρκέ για να πάρει φάουλ από τη μικρή επαφή του Ντελόντε Ουέστ, με αποτέλεσμα να κόψει στο δεξί ώμο του ένα σύνδεσμο από εκείνους που ενώνουν την κλείδα με την ωμοπλάτη για να χάσει τις επόμενες 3-5 εβδομάδες).

Η ομάδα του Σαν Αντόνιο έδειξε από πρώτο χέρι στους Κλίπερς πόσο πολύ θα τους λείψει ο βασικός τους πλέι μέικερ, με το παιχνίδι να κρίνεται από το… πρώτο δωδεκάλεπτο, όταν το Σαν Αντόνιο ήταν μπροστά με 37-17, για να φτάσει στο 70-35 στο ημίχρονο! Ο Πάρκερ είχε 17 πόντους και 9 ασίστ με 8/9 σουτ, ο Τζινόμπιλι 15 και 6 με 6/11, ο Ντάνκαν 19 πόντους και 11 ριμπάουντ με 9/18 και ο Σπλίτερ 22 πόντους με 8/12 σουτ. Αναμένονται κι άλλες τέτοιες δύσκολες βραδιές για τους Κλίπερς τον ερχόμενο μήνα, μέχρι προφανώς ο Πολ να μετανιώσει ολοκληρωτικά τη βουτιά που έκανε, αν δεν το έχει κάνει ήδη δηλαδή…

Υ.Γ.: Η φάση του τραυματισμού του Κρις Πολ, στην οποία ο Ουέστ προφανώς και τον βρίσκει με taser gun:

1-0 με strength in numbers!

Η σειρά των τελικών του NBA και μπορούμε όλοι να απολαύσουμε μπάσκετ, να πούμε και …