Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2013-14 / Πρώτη ήττα για Ρεμπελιακό από Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων!

Πρώτη ήττα για Ρεμπελιακό από Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων!

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 67-63 τον Ρεμπελιακό για τη 12η αγωνιστική του Α ομίλου του 1ου γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει ο ΑΓΣ Πολυνίκης. Οι C-Drifters επικράτησαν με 66-47 τους εBEERους, ενώ η Alondra B.C. επικράτησε με 58-44 της Losvos. Η Oklaχώμα Thunder κέρδισε με 55-54 την Allsafe B.C., ενώ τα Σφυριά επικράτησαν του Ιχθύ με 76-51.

εBEERοι – C-DRIFTERS 47-66
(15-17, 23-29, 31-45, 47-66)

Οι C-Drifters κέρδισαν τους εBEERους με 47-66. Το ματς ξεκίνησε με 1-5 από Γκότση και Κουτσοβασίλη με τον Ηλιάκη να σκοράρει τους 11 πρώτους πόντους των εBEERων και να τους κουβαλά μέχρι το 11-12, όσο για τους C-Drifters σκόραρε ο Καραμήτσος με τον Γκότση. Ο Φιλακουρίδης με τον Γκαντόλια έφεραν το ματς στο 15-15 με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κουτέλα Π. για τους C-Drifters. Στη 2η περίοδο Κουτέλας Χ. και Γκότσης έφεραν το ματς στο 15-24 για να απαντήσουν Ηλιάκης και Κανελλίδης για το 21-24. Ο Κουτέλας Π. κράτησε την ομάδα του μπροστά ως το ημίχρονο, 23-29.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους δέκα πόντους, μετά το καλάθι του Κολλά ο Γκότσης με τον Κουτσοβασίλη έτρεξαν σερί 2-14 για το 25-43. Ο Ζώτος με τον Κολλά προσπάθησαν να μειώσουν για να κλείσει η 3η περίοδος στο 31-45. Όμως, δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κουτέλα Χ. και Κουτσοβασίλη έφεραν το ματς στο 31-51 για τους C-Drifters. Οι εBEERοι πλησίασαν ξανά με τον Ηλιάκη και τον Γκούσκο Δ. ως το 42-54, αλλά και πάλι ο Κουτέλας Χ. ήταν που έφερε την ομάδα του στο 42-59. Στο τέλος του αγώνα ο Κουτσοβασίλης με πέντε πόντους έγραψε το 47-66 μετά το καλάθι του Ζώτου.

Για τους νικητές ο Γκότσης είχε 21 πόντους, ο Κουτσοβασίλης 17, ο Κουτέλας Χ. 13 και ο Γκαντόλιας 7. Για τους εBEERους ο Ηλιάκης είχε 22 πόντους, ο Κολλάς 9 και ο Γκούσκος Δ. 7.

εBEERοι (Ζώτος Χ.): Σοφιανόπουλος Μ. 1, Ηλιάκης Β. 22, Γκούσκος Δ. 7, Κολλάς Γ. 9, Γκούσκος Μ., Κανελλίδης Π. 2, Φιλακουρίδης Μ. 2, Ζώτος Χ. 4.

C-Drifters (Γαλαίος Π.): Καραμήτσος Π. 3 (1), Κουτέλας Χ. 13 (3), Κουτέλας Π. 5, Κουτσοβασίλης Γ. 17 (5), Μπιράκος Γ., Γκαντόλιας Δ. 7 (1), Γκότσης Μ. 21, Τρίαντος Α., Ξενόφος Μ..

ALLSAFE B.C. – OKLAΧΩΜΑ THUNDER 54-55
(18-13, 31-24, 44-41, 54-55)

Οι Oklaχώμα Thunder κέρδισαν την Allsafe B.C. με 54-55 με το ματς να ξεκινά με 2-7 από Δαββέτα και Πετρόπουλο. Ο Σκοπελίτης με τον Νικολογιάννη απάντησαν για το 8-7 ενώ μετά το δεύτερο τρίποντο του Δαββέτα ο Σκοπελίτης με τον Βλαχαδάμη έφεραν την ομάδα τους στο 18-11. Η περίοδος έκλεισε από δύο βολές του Πουραζή με τον Τζανετάκο και τον Σκοπελίτη να απαντούν για το 23-13 στο 2ο δεκάλεπτο. Δύο τρίποντα του Δαββέτα μείωσαν σε 27-21 με τον Γιοβάνη να μειώνει σε 31-24 στο ημίχρονο μετά το καλάθι του Χρυσούλα Π.

Στην επανάληψη Σκοπελίτης και Χρηστιάς έφεραν το ματς στο 36-28, ενώ Φασιάς και Γιοβάνης μείωσαν σε 39-34. Μετά το καλάθι του Χρυσούλα Χ. ο Χρηστιάς με τον Τσάπαλο ισοφάρισαν σε 41-41 για να κλείσει την 3η περίοδο ο Τζανετάκος με τρίποντο. Ο ίδιος έφερε το ματς στο 47-41 αλλά ο Μουσινούδης με τον Πετρόπουλο απάντησαν για το 48-46 για να έρθει ο Δαββέτας με τρίποντο για το 48-49. Ο Σκοπελίτης με τον Τζανετάκο ήταν που έφεραν την Allsafe B.C. στο 53-49, αλλά το έκτο τρίποντο του Δαββέτα στο παιχνίδι ισοφάρισε τον αγώνα στα 55 δευτερόλεπτα. Με ½ βολές του Νικολογιάννη η Allsafe B.C. πήρε το προβάδισμα, αλλά ο Γιοβάνης στα 20 δευτερόλεπτα σκόραρε για το 54-55. Στην τελευταία επίθεση η Allsafe B.C. αστόχησε σε σουτ στην εκπνοή για να πάρουν οι Oklaχώμα Thunder το ροζ φύλλο.

Για τους νικητές ο Δαββέτας είχε 18 πόντους, ο Χρηστιάς 12, ο Γιοβάνης 9 και ο Πετρόπουλος 7. Για την Allsafe B.C. ο Σκοπελίτης είχε 28 και ο Τζανετάκος 11.

Allsafe B.C. (Χρυσούλας Π.): Μπαλής Ε., Χρυσούλας Χ. 4, Γεωργακόπουλος Α., Νικολογιάννης Κ. 5, Τζανετάκος Β. 11 (1), Σκοπελίτης Κ. 28 (2), Σταυρόπουλος Δ. 1, Χρυσούλας Π. 2, Βλαχαδάμης Σ. 3.

Oklaχώμα Thunder (Τσάπαλος Φ.): Πετρόπουλος Π. 7, Φασιάς Π. 3, Πουραζής Σ. 2, Χρηστιάς Α. 12 (1), Γιοββάνης Α. 9, Μουσινούδης Β. 2, Τσάπαλος Φ. 2, Δαββέτας Θ. 18 (6).

ALONDRA B.C. – LOSVOS 58-44
(10-12, 26-22, 44-32, 58-44)

Η Alondra B.C. κέρδισε την Losvos με 58-44. Το ματς ξεκίνησε στο 4-4 από Λουκά και Φρουσκλιά για να φέρουν δύο τρίποντα του Ράπτη και του Κυρενίδη το ματς στο 5-10. Ως το τέλος της περιόδου με τον Παπαγεωργίου και τον Λουκά η Alondra B.C. είχε μειώσει σε 10-12 για να ισοφαρίσει με τον Κουβάτσο στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Ο Ριτσάκης και ο Φρουσκλιάς έφεραν το ματς στο 14-18 για την Losvos αλλά ο Παπαγεωργίου έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους μέχρι το 20-18 της ομάδας του. Ο Λουκάς με τον Παντελάκη ήταν που στο τέλος του ημιχρόνου είχαν γράψει το 26-22 για την Alondra B.C.

Δύο τρίποντα του Κυρενίδη μείωσαν σε 26-25 και 29-28 στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά ο Κούβας με τον Κουβάτσο έτρεξαν ένα 10-0 ως το 39-28 της ομάδας τους. Το σερί διέκοψε ο Φρουσκλιάς αλλά ο Κούβας με τον Λουκά έκλεισαν την περίοδο στο 44-32. Ένα τρίποντο του Χαμορούσου και ένα καλάθι του Σώκετ μείωσαν σε 48-39 στο 4ο δεκάλεπτο για να έρθουν ξανά ο Παπαγεωργίου με τον Κούβα για 55-39 της ομάδας τους. Στο τρίποντο του Σώκετ απάντησε με τον ίδιο τρόπο ο Παναγεωργίου γράφοντας το 58-42 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Παπαγεωργίου είχε 20 πόντους, ο Λουκάς 12, ο Κούβας 11 και ο Κουβάτσος 10. Για τη Losvos ο Κυρενίδης είχε 13, ο Φρουσκλιάς 9 και ο Ράπτης 8.

Alondra B.C. (Γιαννατσής Γ.): Ρέμπας Π., Ασημάκος Β., Ξενάκης Γ., Λουκάς Μ. 12, Παπαδάκης Σ., Παντελάκης Π. 5, Κούβας Β. 11, Κουβάτσος Κ. 10, Γραββάνης Γ., Παπαγεωργιου Γ. 20 (2).

Losvos (Ριτσάκης Β.): Ιωάννου Μ., Ριτσάκης Β. 6, Κυρενίδης Ι. 13 (3), Ζαραφωνίτης Δ., Αθανασίου Σ., Μακρής Θ., Χαμορούσος Γ. 3 (1), Φρουσκλιάς Μ. 9, Μακρής Τ., Ράπτης Δ. 8 (1), Σώκετ Α. 5 (1).

ΡΕΜΠΕΛΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 63-67
(10-20, 37-31, 49-48, 63-67)

Στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα υποχρέωσαν τον Ρεμπελιακό οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με 63-67. Μετά από το καλάθι του Λαρεντζάκη οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων προηγήθηκαν με 3-11 με τον Βασιλείου και τον Νίκα. Ο Λαρεντζάκης απάντησε με τρίποντο αλλά ο Κολιός και ο Βασιλείου έφεραν το ματς στο 6-20. Ο Σαρρής μείωσε σε 10-20 στο δεκάλεπτο, αλλά οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων με τον Δεληγιώργη και τον Δήμο κράτησαν διψήφια διαφορά ως το 14-26. Ο Παπασωτηρίου με τον Τουλικάρογλου και τον Καρρά έφεραν το ματς στο 25-26 ενώ ο Κοντογεώργης ολοκλήρωσε ένα 13-0 της ομάδας του για το 27-26. Μετά την απάντηση του Κοσμίδη ο Λαρεντζάκης με τον Καρρά έφεραν τον Ρεμπελιακό στο 35-29 για να κλείσουν το ημίχρονο Πλεξουσάκης και Βασιλείου, 37-31.

Στην 3η περίοδο ο Κολιός με τον Συκαρά και τον Καλαλέ έγραψαν το 37-28 ενώ μετά την απάντηση του Σαρρή ο Συκαράς με τον Παπαπροκοπίου έφεραν την ομάδα τους στο 42-45. Ο Ρεμπελιακός προσπέρασε με 49-46 με Σαρρή και Τουλικάρογλου, αλλά ένα 2-11 του Νίκα και του Κολιού έφερε το ματς στο 51-57. Το τρίποντο του Σαρρή μας έβαλε με 56-59 στο τελευταίο πεντάλεπτο για να απαντήσει λίγο αργότερα ο Νίκας για το 56-61. Με τρίποντο του Τουλικάρογλου ο Ρεμπελιακός έφερε το ματς στο καλάθι τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Νίκας ήταν και πάλι εκεί, στο 2:15 έγραψε το 59-64. Ο Ρεμπελιακός μείωσε με 4/4 βολές από Πλεξουσάκη και Καρρά σε 63-65 με 1:17 για το φινάλε, όμως το καλάθι του Νίκα στα 48 δευτερόλεπτα έμελλε να κρίνει το ματς. Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων είχαν 0/6 βολές στο τελευταίο λεπτό, αλλά ο Ρεμπελιακός αστόχησε σε πέντε επιθέσεις και δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς.

Για τους νικητές ο Νίκας είχε 19 πόντους, ο Βασιλείου 12 και ο Κολιός 11. Για τον Ρεμπελιακό ο Καρράς είχε 14 πόντους, ο Σαρρής 12, ο Λαρεντζάλης 10, ο Πλεξουσάκης 9 και ο Τουλικάρογλου 8.

Ρεμπελιακός: Σαρρής Π. 12 (2), Παπασωτηρίου Π. 4, Ντούσιας Σ., Πλεξουσάκης Κ. 9, Κοντογεώργης Α. 6, Λαρεντζάκης Β. 10 (2), Τουλικάρογλου Χ. 8 (2), Καρράς Χ. 14.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων (Συκαράς Γ.): Σαρικάκης Γ., Παντελάκης Ε., Κοσμίδης Η. 4, Κολιός Δ. 11, Παπαπροκοπίου Δ. 4, Καλαλές Π. 3, Βασιλείου Α. 12 (1), Δεληγιώργης Μ. 3, Συκαράς Γ. 6, Δήμος Γ. 5, Νίκας Χ. 19 (2).

ΙΧΘΥΣ – ΤΑ ΣΦΥΡΙΑ 51-76
(11-15, 25-34, 40-53, 51-76)

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι με τρεις τραυματισμούς τα Σφυριά κέρδισαν τον Ιχθύ με 51-76. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 από Σαμέρα και Κοτσαμπά για να απαντήσει ο Μότσιος. Ο Φυλακτού έφερε το ματς στο 8-11 για να κλείσουν ο Κοτσαμπάς με τον Κονδύλη το δεκάλεπτο στο 11-15 μετά το καλάθι του Κανελάτου. Στη 2η περίοδο ο Μότσιος μείωσε σε 13-15, αλλά ένα 0-9 από Τσούκα και Κοτσαμπά έφερε το ματς στο 13-24. Το σερί διέκοψε ο Κονδύλης, αλλά ο Σαμέρας απάντησε για το 15-29. Με έξι πόντους του Μότσιου ο Ιχθύς μείωσε σε 21-31 ενώ μετά το τρίποντο του Σαμέρα ο ίδιος με τον Καραχάλιο έκλεισαν το ημίχρονο στο 25-34.

Ο Μότσιος μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και με επτά πόντους μείωσε σε 32-34 πριν απαντήσει ο Κοτσαμπάς. Ξανά ο Μότσιος με τον Καραχάλιο έφεραν το ματς στον πόντο, 36-37, αλλά ένα 0-14 από Κοτσαμπά, Σιαμαντά και Τσούκα, έγραψε το 37-53. Με τον Καραχάλιο και τον Ζιγκιρή ο Ιχθύς πλησίασε στο 42-53, ενώ ο Κονδύλης το έφερε στο 46-56. Όμως, ένα 0-12 του Κοτσαμπά με τον Χαραλάμπους και τον Σιαμαντά ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους μετά τα καλάθια του Δασκαλάκη και του Φυλακτού για το 51-69 ο Κοτσαμπάς ολοκλήρωσε άλλη μια καλή εμφάνιση με επτά πόντους για το 51-76.

Για τους νικητές ο Κοτσαμπάς είχε 32 πόντους, Κονδύλης Γ. και Σαμέρας από 10 και ο Τσούκας 8. Για τον Ιχθύ ο Μότσιος είχε 24, ο Κονδύλης Δ. 10 και ο Καραχάλιος 7.

Ιχθύς (Κανελάτου Ε.): Κανελάτος Ν. 2, Καραχάλιος Α. 7 (1), Κονδύλης Δ. 10, Δασκαλάκης Α. 2, Μότσιος Ν. 24, Ζιγκιρής Κ. 2, Φυλακτού Δ. 4.

Τα Σφυριά (Σπηλιωτακόπουλος Α.): Μαμάκος Π. 4, Συριώτης Γ., Σαμέρας Κ. 10 (3), Τσούκας Α. 8 (2), Κονδύλης Γ. 10 (1), Σιαμαντάς Τ. 6, Τσιτός Σ., Χαραλάμπους Δ. 6, Χρυσαΐτης Χ., Κοτσαμπάς Β. 32.

Πρωταθλητές τα Κουλουβάχατα!

Τα Κουλουβάχατα κατέκτησαν τον τίτλο στο 1ο γκρουπ του ερασιτεχνικού πρωταθλήματος «Πάνος Ζαχαρογιάννης» που διοργανώνει …