Home / ΚΥΠΕΛΛΟ / Κυπελλούχος 2014 ο Παναθηναϊκός!

Κυπελλούχος 2014 ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα σκήπτρα του στο Κύπελλο, κέρδισε τον Άρη με 90-53 στον τελικό και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας και για τη σεζόν 2013-14, φτάνοντας τις 15 κατακτήσεις στο θεσμό. Για ένα ημίχρονο άντεξαν οι «κίτρινοι», που βρέθηκαν αρκετές φορές μπροστά στο πρώτο μέρος, προβλημάτισαν τους αντιπάλους τους, αλλά δεν μπόρεσαν να φανούν εξίσου ανταγωνιστικοί και στην επανάληψη, όπου ο Παναθηναϊκός με 35-7 επιμέρους σκορ στην 3η περίοδο καθάρισε τον τελικό εύκολα.

Παρωδία όλες οι εξαγγελίες της ΕΟΚ για μη διακριτικά ομάδων στις εξέδρες, ενώ ακόμα μεγαλύτερος τραγέλαφος ήταν τα όσα είχε πει ότι τα εισιτήρια πωλήθηκαν με τέτοιο τρόπο ώστε να διαφυλαχθεί ότι το κοινό θα ήταν 50-50 στο γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε ουσιαστικά… εντός έδρας, με την ΕΟΚ να επιβεβαιώνει (σε όσους λίγους αρνούνταν να το δουν δηλαδή, όχι σε όλους τους υπόλοιπους) την παντελή ανικανότητά της για να διοργανώσει έναν και μόνο αγώνα.

Ο Άρης εξέδωσε ανακοίνωση (προφανές ήταν αυτό ότι θα γίνει από τη στιγμή που έμπαινε κάποιος στο γήπεδο), αλλά στην ουσία το μόνο που κατάφερε η ΕΟΚ είναι να βαυκαλίζεται επί δύο εβδομάδες ότι είχε όραμα για τον αγώνα και ότι θα έφτιαχνε κάτι μοναδικό και καινούργιο. Τελικώς, προφανώς και δεν έγινε αυτό, όπως άλλωστε αναμενόταν, ενώ το ευτράπελο με τα διακριτικά που η αστυνομία το ζήτησε ως όρο, δεν το εφάρμοσε η ίδια μετά. Εν ολίγοις, οργανωτικά ο τελικός ήταν και πάλι τσίρκο. Όπως κάθε χρόνο, δηλαδή. Και, μάλιστα, σε λάθος timing, αφού η σύγκριση με την υπόλοιπη Ευρώπη που έπαιζε επίσης Κύπελλα αυτό το Σαββατοκύριακο, είναι αμείλικτη.

Το παιχνίδι είχε δύο εικόνες, αυτή του πρώτου μέρους, όπου ο Άρης κοίταξε τον Παναθηναϊκό στα μάτια και αυτή της επανάληψης, όπου τα πράγματα όχι μόνο πήραν τη φυσιολογική τους ροή με βάση τη δυναμικότητα των δύο ομάδων, αλλά έγειραν και ακόμη περισσότερο, σαν να κατέρρευσε ο Άρης μετά την υπερπροσπάθεια της αρχής, ή σαν να έπαιζε με θιγμένο εγωισμό ο Παναθηναϊκός μετά το πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι είχε 10 ισοπαλίες και 5 εναλλαγές στο προβάδισμα, όλα στο πρώτο ημίχρονο, εκτός από την τελευταία εναλλαγή που ήρθε με το τρίποντο του Φώτση για το 43-40 στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Το ματς ξεκίνησε με 6 τρίποντα, 3/5 για τον Παναθηναïκό και 3/6 για τον Άρη, το 6ο ήταν του Μποχωρίδη που έφερε τον αγώνα στο 13-15 για το προβάδισμα του Άρη μετά από 4 περίπου λεπτά. Όμως, αυτός ο ρυθμός, καταιγιστικός είναι η αλήθεια, συνεχίστηκε ως το τέλος του ματς και ήταν ξεκάθαρο ότι ο Άρης δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει τόσο ψηλά.

Ο Μασιούλις έβαλε το 4ο τρίποντο του Παναθηναϊκού για το 18-15, ενώ ο Πελεκάνος απάντησε, με τον Ούκιτς να κλείνει με ντράιβ στην εκπνοή το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-18. Ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Φώτση για το 23-18 και καλάθι του Κάρι, έτρεξε 7-0 ως το 25-18, με τον Άρη να απαντά με 5 μαζεμένους πόντους του Πελεκάνου κι ένα καλάθι του Αθηναίου για το 25-25 με δικό του 0-7. Κάρι και Μούρτος αντάλλαξαν καλάθια, τους μιμήθηκαν ο Μπράμος με τον Βεζένκοφ, με τον Αθηναίου και τον Μποχωρίδη να φέρνουν τον Άρη στο 29-33.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Μαυροκεφαλίδη και τον Κάρι, ο Άρης με τον Βεζένκοφ και τον Αθηναίου έφτασε στο 33-38, ενώ ο Τσακαλέρης τον έφερε στο 35-40. Όμως, ένα τρίποντο του Κάρι και ένα καλάθι του Μπατίστ έκλεισαν το ημίχρονο στο 40-40 και την ισοπαλία.

Ως τότε ο Παναθηναϊκός είχε 6/14 τρίποντα, ο Άρης 5/11, ο Παναθηναϊκός 9/13 δίποντα και ο Άρης 12/21, με τα ριμπάουντ να είναι 14-13 (3-5 τα επιθετικά, όμως), τις ασίστ 8-10 και τα λάθη 7-6, σε ένα καλύτερο για τον Άρη, στατιστικά, πρώτο ημίχρονο.

Η κατάσταση ήταν εντελώς διαφορετική στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε με 3 συνεχόμενα τρίποντα από Κάρι και Φώτση (2) για το 49-40, ενώ λίγο μετά έφτασε στο 55-40, ολοκληρώνοντας ένα 20-0 μέσα σε περίπου 5 λεπτά στις δύο πλευρές της ανάπαυλας. Ο Άρης διέκοψε το σερί με τον Τσακαλέρη μετά από 4 λεπτά στην επανάληψη, για να μειώσει ως το 57-46 μετά από 5:30 στην επανάληψη.

Το επόμενο εντός παιδιάς καλάθι του Άρη ήρθε 12:10 μετά, με τους «κίτρινους» στο διάστημα αυτό να πετυχαίνουν 3 βολές όλες κι όλες και να δέχονται σερί 30-3 που έφερε το σκορ στο 87-49 με 2:30 για το φινάλε. Ο Παναθηναϊκός με τον Λασμ έφτασε στο 62-46, ο Μασιούλις είχε 10 συνεχόμενους πόντους για το 72-47, ενώ το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε από τρίποντο του Κάρι στο 75-47, με τον Παναθηναϊκό να έχει 6/8 από το τρίποντο στην περίοδο.

Ο Λασμ με τον Γιάνκοβιτς έφεραν το ματς στο 82-49, με τον Άρη να σκοράρει τελικά μετά από περισσότερα από 12 λεπτά ξανά εντός παιδιάς με τον Μποχωρίδη για το 87-51. Ένα καλάθι και φάουλ από τον Γιάνκοβιτς και 2/4 βολές από Μούρτο και Τσακαλέρη έκλεισαν το ματς στο 90-53.

Στο τέλος του αγώνα (αναφέρω πρώτο τον Παναθηναϊκό, όπως στην κάρτα αγώνα της ΕΟΚ) τα ριμπάουντ ήταν 37-23 (8-12 τα επιθετικά), οι ασίστ 25-14 με τον Παναθηναϊκό να έχει 17 στην επανάληψη, τα λάθη 16-14. Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 67% στα δίποντα και 52% στα τρίποντα (13/25), με τον Άρη να έχει 44% και 20% αντίστοιχα (5/25 τρίποντα, και τα 5 εύστοχα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη είχε 0/14).

Στον Άρη έμεινε η μάχη του πρώτου ημιχρόνου και, βεβαίως, η παρουσία στον τελικό μετά από 9 χρόνια, στον Παναθηναϊκό η πρώτη κούπα της σεζόν και το 15ο Κύπελλο της ιστορίας του, στον Κάρι το MVP του αγώνα, στον Διαμαντίδη το ρεκόρ συμμετοχής σε 10 τελικούς Κυπέλλου, τα φώτα έσβησαν στην Κρήτη και, πλέον, μοναδικός εγχώριος στόχος για όλους οι μάχες της Α1.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 40-40, 75-47, 90-53.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8 (2), Κάρι 17 (3τρ. 3ασ.), Μπατίστ 4 (4ρ.), Φώτσης 11 (3τρ. 6ρ. 2ασ.), Ούκιτς 6 (7ασ.), Λασμ 7 (3ρ.), Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7 (1τρ. 6ασ.), Παππάς 7 (1τρ. 4ρ.), Γιάνκοβιτς 6 (4ρ.), Μασιούλις 13 (3τρ. 4ρ.).

Άρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12 (2τρ. 3ρ.), Χαντ, Πελεκάνος 9 (1τρ. 2κ.), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7 (3ρ.), Ασημακόπουλος (4ρ.), Χαρίσης, Λαρεντζάκης, Βεζένκοβ 9 (1τρ. 4ρ. 3ασ.), Μούρτος 5 (2κλ.), Αθηναίου 10 (1τρ. 3ασ. 8κ.φ.).