Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Απόλυτος έλεγχος και περίπατος!

Απόλυτος έλεγχος και περίπατος!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε πολύ εύκολα στο ΣΕΦ την Αναντολού Εφές με 78-60 για την 6η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, για να πάει στο 4-2 και να ανέβει στη 2η θέση του ομίλου του. Οι «ερυθρόλευκοι» ήλεγξαν απόλυτα το ματς εκτός από τη δεύτερη περίοδο, είχαν ένα 15-0 στο 3ο δεκάλεπτο το οποίο μετέτρεψε το 38-33 σε 53-33 με την Εφές να περιορίζεται σε ρόλο κομπάρσου στη συνέχεια του αγώνα. Για τον Ολυμπιακό έπαιξαν και οι 12 που ήταν στο ρόστερ, κανείς πάνω από τα 27 λεπτά του Λοτζέσκι, σε μια βραδιά που εξελίχθηκε πολύ εύκολα.

Η Εφές παρατάχθηκε στο ματς χωρίς τον Λούκας, ο οποίος ήταν άρρωστος, ενώ στην αρχή χτύπησε και ο Γκονλούμ, ελαχιστοποιώντας τις πιθανότητες της ομάδας του για νίκη. Ο Ολυμπιακός σκόραρε με μεγάλη ευχέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο, έδειξε να χάνει λίγο τον έλεγχο στη 2η περίοδο, όταν είχε αρκετά άστοχα σουτ, χωρίς όμως να χάσει το προβάδισμα ή να απειληθεί, όμως στην επανάληψη ήταν τρομερός και σε άμυνα και σε επίθεση, για να φτάσει σε μια πολύ εύκολη νίκη.

Ντάνστον και Σπανούλης οι δύο καλύτεροι
του Ολυμπιακού, ο Ντάνστον είχε 13 πόντους και 3 τάπες σε 17 λεπτά με 5/5 εντός παιδιάς και με αυτόν στο παρκέ ο Ολυμπιακός είχε +30, ενώ με τον Σπανούλη (που έπαιξε μόλις 21 λεπτά και είχε 16 πόντους και 3 ασίστ) ο Ολυμπιακός είχε +26. Στο +18 ο Πετγουέι που έβγαλε τρομερή ενέργεια και ήταν καθοριστικός στο ξέσπασμα του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στο +23 ήταν ο Λοτζέσκι (13 πόντοι με 5/8, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Μάντζαρης είχε +22 (έπαιξε 23 λεπτά και ήταν άποντος με 3 ασίστ).

Καλός ήταν και ο Μπέγκιτς, ιδίως στο πρώτο δεκάλεπτο, 10 πόντοι και 3 ριμπάουντ με 4/5, ενώ ο Πρίντεζης, παρότι άρρωστος, πάλεψε αρκετά στις δύο ρακέτες, κάτι που έκανε και ο Σίμονς. Απ’ την άλλη ο Ολυμπιακός περιόρισε παίκτες κλειδιά για την Εφές, ο Σαβάνοβιτς είχε 1/8 σουτ, ο Μπιέλιτσα 2/8, ενώ ο Πλάνινιτς είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ (ο καλύτερος της ομάδας του) αλλά με 5 λάθη και -14 όσο βρισκόταν στο παρκέ. Μοναδικός ουσιαστικά από την Εφές που είχε θετικό πρόσημο ήταν ο Οσμάν με +8 σε 22 λεπτά αγώνα.

Ο Ολυμπιακός πόσταρε συνεχώς τους Τούρκους και έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά από τη ρακέτα, τελείωσε τον αγώνα με 57% στα δίποντα, 24/42, και 46% στα τρίποντα, μόλις 6/13. Οι Τούρκοι είχαν 36% στα δίποντα και 31% στα τρίποντα. Τα ριμπάουντ ήταν 38-28 με 9-11 τα επιθετικά (εν ολίγοις ο Ολυμπιακός έπαιρνε το 73% των ριμπάουντ στη ρακέτα του και η Εφές το 65% των ριμπάουντ στη δική της), οι ασίστ 16-16, τα λάθη 15-12.

Η ιστορία του αγώνα γράφτηκε από το ξέσπασμα του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή έλεγχαν το ματς. Μπορεί η Μάλαγα να έμενε σε απόσταση που της επέτρεπε να ελπίζει μέχρι περίπου το 25ο λεπτό, αλλά από τη στιγμή που μπήκε το πρώτο καλάθι (τρίποντο του Λοτζέσκι) ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα και στα… 39:38 του αγώνα, εκτός από μια ισοπαλία στο 7-7 για 26 δευτερόλεπτα.

Στο ματς ο Ολυμπιακός μπήκε με 5-0 με τον Λοτζέσκι και τον Ντάνστον, για να ισοφαρίσει η Εφές με τον Βασιλειάδη και τον Πλάνινιτς σε 7-7. Αυτή ήταν και η τελευταία ισοπαλία του ματς, με 10-1 σερί ο Ολυμπιακός πήγε στο 17-8 με τον Σπανούλη και τον Λοτζέσκι, ενώ ο Πετγουέι έγραψε τρίποντο για το 22-10 λίγο μετά. Ο Σπανούλης έφτασε τους 10 πόντους σε 8 λεπτά για το 24-10, με τον Ολυμπιακό να έχει 9/9 δίποντα στα πρώτα 8:48 του αγώνα (και 2/4 τρίποντα). Η Εφές είχε ήδη χάσει τον Γκονλούμ (στο 15-8 σε διεκδίκηση ο Μπέγκιτς έπεσε πάνω στο γόνατό του) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-12 από τον Μπαλμπάι.

Ο Μπιέλιτσα έφερε το ματς στο 24-16
με τον Κόλινς να απαντά με ωραία ενέργεια, αλλά τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται στη 2η περίοδο να σκοράρει και τον Πλάνινιτς να μειώνει στους 7 πόντους. Αυτός που έδωσε τη λύση ήταν ο Μπέγκιτς, ο Σλοβένος έβαλε 6 μαζεμένους πόντους σε διάστημα 2 λεπτών, μαζί με τον Περπέρογλου πήγαν το ματς στο 35-26. Η Μάλαγα είχε καταφέρει αυτό που επιδίωκε στο 2ο δεκάλεπτο, να ρίξει το ρυθμό του αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερνε μέσα από τη ρακέτα να παίρνει τους πόντους που χρειαζόταν για να ελέγχει το ματς. Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-29 με τον Σαβάνοβιτς να μειώνει με βολές προς το τέλος του.

Ο Ολυμπιακός είχε 14/21 δίποντα με τη Μάλαγα να έχει 7/20 στο πρώτο μέρος, τα ριμπάουντ ήταν ισορροπημένα (18-17) και οι ασίστ 3-8.

Βέβαια, αυτό δεν κράτησε πολύ στην επανάληψη. Ο Μπαλμπάι με τον Πλάνινιτς ήταν που έφεραν το ματς στο 38-33 με 8:24 για το τέλος της 3ης περιόδου, αλλά ως εκεί για τους Ισπανούς, αφού ο Ολυμπιακός στο επόμενο τρίλεπτο τους έκοψε εισιτήριο και τους χάρισε πρώτη θέση στο θέαμα που παρουσίασε. Μέσα σε 3:23 ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα τρομερό 15-0, βγάζοντας συνεχείς άμυνες με τάπες, κλεψίματα και σκληρές σωματικές επαφές, ενώ στην επίθεση κατάφερνε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και να σκοράρει πολύ εύκολα. Ο Αγγέλου δοκίμασε σχήμα με 4 περιφερειακούς και 1 ψηλό (στην επίθεση της Εφές 4 άτομα κάθονταν έξω από το τρίποντο και ο Μπιέλιτσα… μπαινόβγαινε), αλλά αντί να μπερδέψει τον Ολυμπιακό, έχασε τον αγώνα.

Ο Ντάνστον κάρφωσε για το έναυσμα της αντεπίθεσης, ο Λοτζέσκι έγραψε τρίποντο για το 43-33, με τον Αγγέλου να αλλάζει εσπευσμένα το σχήμα. Όμως δεν άλλαξε η κατεύθυνση που είχε πάρει το ματς, Πετγουέι και Σπανούλης έγραψαν το 48-33, με τον Ντάνστον και τον Σπανούλη να κλείνουν το 15-0, ο Αμερικανός έγραψε και 2 τάπες σε δύο συνεχόμενες φάσεις, 53-33.

Το σερί διέκοψε ο Πλάνινιτς, ο Ερντέν είχε μπει στο παρκέ, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει πολλά, αφού στις βολές του απάντησε με τρίποντο ο Λοτζέσκι για το 56-37. Με τον Ντάνστον να σκοράρει και στις δύο επόμενες επιθέσεις ο Ολυμπιακός πήγε στο 60-37.

Δύο τρίποντα από Μπιέλιτσα και Μπατούκ
μείωσαν σε 60-43 αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τη φάση του αγώνα από Σλούκα και Πετγουέι στο τέλος της περιόδου. Ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20, ο Σίμονς σκόραρε κι αυτός, με τον Περπέρογλου και τον Μπέγκιτς να φέρνουν το ματς στο 70-46 με 5:23 για το τέλος και την Εφές να έχει βάλει 3 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και οι Τούρκοι με τον Οσμάν και τον Κοσούτ πλησίασαν σε 70-53 για να γράψει το 70-56 ο Μπαλμπάι.

Το 0-10 σερί διέκοψε ο Μπαρτζώκας με τάιμ άουτ, βλέποντας τους παίκτες του να έχουν παραχαλαρώσει. Στην επιστροφή, Πετγουέι και Περπέρογλου έφεραν τον αγώνα στο 74-56 με κλέψιμο του Αμερικανού στο ενδιάμεσο, για να γράψει μετά τρίποντο ο Σλούκας για το 77-56, ένα πολύ γρήγορο 7-0 για τον Ολυμπιακό αποκατέστησε τη διαφορά των 20 πόντων. Το τελικό 78-60 έγραψε ο Πλάνινιτς με λέι απ.

Ο Ολυμπιακός την ερχόμενη εβδομάδα παίζει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, σε ένα παιχνίδι που οι «ερυθρόλευκοι» έχουν τη βαθμολογική «πολυτέλεια» να χάσουν, αλλά το οποίο έχουν ορίσει ως βασικό για το γόητρό τους εδώ και καιρό (ιδίως η εξέδρα της ομάδας). Ο Ολυμπιακός έχει τρία πολύ δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια σε 4 αγωνιστικές, Παναθηναϊκό, Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα, με την Αρμάνι να έρχεται στο ΣΕΦ στο ενδιάμεσο. Με ένα 1-2 (και τη νίκη στο ΣΕΦ εννοείται) ο Ολυμπιακός θα κυνηγά, πλέον τη 2η θέση του ομίλου του. Αν πάρει πιο πολλά από ένα εκτός έδρας παιχνίδια, τότε θα νιώθει και πιο σίγουρος. Η αρχή θα γίνει από το σημειολογικά πιο δύσκολο την άλλη Πέμπτη. Την ίδια ημέρα ο όμιλος έχει άλλους δύο «εμφυλίους», Εφές-Φενέρ και Λαμποράλ-Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 36-29, 62-43, 78-60.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 9 (1τρ. 6ρ.), Ντάνστον 13 (3ρ. 2κλ. 3κ.), Σπανούλης 16 (1τρ. 3ασ.), Περπέρογλου 6 (3ρ.), Σλούκας 5 (1), Κόλινς 2 (4ρ.), Σίμονς 2 (4ρ.), Μπέγκιτς 10 (3ρ.), Πρίντεζης 2 (5ρ.). Μάντζαρης (3ασ.), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 13 (3τρ. 3ρ. 4ασ.).

Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Μπαλμπάι 9 (3κλ.), Οσμάν 8 (1τρ. 4ρ. 2κλ.), Βασιλειάδης 4 (1), Μπατούκ 6 (2τρ. 3ρ. 2κλ.), Ερντέν 2, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 5 (3ρ.), Πλάνινιτς 13 (5ρ. 7ασ.), Κοσούτ 4, Μπιέλιτσα 7 (5ρ. 3ασ. 3κλ.).

Υ.Γ.: Επειδή στη μετάδοση του ματς ακούσαμε (ανάμεσα σε πολλές άλλες κουταμάρες) ότι ο Ολυμπιακός έκανε 61 επιθέσεις και «το νούμερο αυτό απέχει πολύ από τις 75 που είχε ως στόχο» (αυτό 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, άρα έκανε άλλη μία ως το φινάλε, αφού την τελευταία την άφησε για fair play), η αλήθεια είναι ότι το σχόλιο αυτό απέχει πολύ από την πραγματικότητα: ο Ολυμπιακός έκανε 77 επιθέσεις στον αγώνα (42 κατέληξαν σε δίποντο, 13 σε τρίποντο, 7 σε βολές και 15 σε λάθος).