Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Ζωντανός με εύκολη νίκη!

Ζωντανός με εύκολη νίκη!

Ο Ολυμπιακός έπαιζε τα ρέστα του στην Ανδαλουσία, στο δεύτερο από τα τέσσερα «do or die» παιχνίδια που είχε στο Top-16 της Ευρωλίγκας, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να στέκονται στο ύψος τους και να μην αφήνουν κανένα περιθώριο στη Μάλαγα από το ξεκίνημα του αγώνα για να κερδίσουν με 63-80. Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα και στα 40 λεπτά του αγώνα, με τον Σπανούλη να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και μαζί με Μάντζαρη, Πετγουέι, Λοτζέσκι, να απλοποιούν τα πράγματα για την ομάδα τους.

Ο Σπανούλης είχε 10 πόντους και 2 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο του ματς, ο Ολυμπιακός μπήκε με 2-12 στο παιχνίδι και η Μάλαγα κυνηγούσε Χίμαιρες επί 40 λεπτά. Δεν πέρασε ποτέ μπροστά στο σκορ, η τελευταία ισοπαλία μετά το τζάμπολ ήταν στο… 2-2, με τη διαφορά να ανεβαίνει και πάνω από τους 20 πόντους. Η τελευταία φορά που η διαφορά στον αγώνα ήταν μονοψήφια ήταν στο 24ο λεπτό, όταν ο Ζόραν Ντράγκιτς σκόραρε με ντράιβ για να μειώσει σε 43-52. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 6 πόντους από Λοτζέσκι και Πετγουέι και η Μάλαγα παραδόθηκε οριστικά.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στο 6-6 με τη νίκη τους αυτή και βρίσκονται στην 4η θέση του ομίλου. Ο Παναθηναϊκός είναι στο 6-5 αλλά την Παρασκευή παίζει στη Βαρκελώνη, ενώ η Φενέρμπαχτσε είναι στο 5-6 και παίζει στην έδρα της με την Αρμάνι. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να μάχεται με τους δυο τους και τη Μάλαγα (5-7) για την πρόκριση. Με τη Μάλαγα έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τις δύο νίκες, όπως και με τη Φενέρ. Αν ο Ολυμπιακός κλείσει το Top-16 με δυο ακόμα νίκες, τότε ξέρει ότι θα έχει τη Μάλαγα από κάτω του. Από εκεί και πέρα, θα μπορεί να υπολογίζει καλύτερα την κατάσταση μετά τα παιχνίδια της Παρασκευής, αφού προς το παρόν υπάρχει ένα ακόμα (εφιαλτικό για τον Ολυμπιακό) σενάριο για τετραπλή ισοβαθμία στο 8-6 σύμφωνα με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» μένουν εκτός. Αν ο Παναθηναϊκός χάσει στην Ισπανία ή η Φενέρ από την Αρμάνι, αυτό το σενάριο παύει από τώρα να υφίσταται και ο Ολυμπιακός με 2/2 στα τελευταία ματς του περνά στα προημιτελικά.

Ο Ολυμπιακός ήταν καταπληκτικός στην επίθεση και τελείωσε τον αγώνα με 72% στα δίποντα (44% η Μάλαγα) και 38% στα τρίποντα (27% η Μάλαγα). Τα ριμπάουντ οι «ερυθρόλευκοι» τα έχασαν, 31-29 με τα επιθετικά στο 14-8, αλλά οι ασίστ είχαν χαώδη διαφορά, 10-22, και τα κλεψίματα 13-10.

Ο Σπανούλης έδειξε το δρόμο στο ξεκίνημα με 10 πόντους στην πρώτη περίοδο και 2 ασίστ, έπαιξε 33 λεπτά και είχε 20 πόντους με 7/12 σουτ και 4 ασίστ. Ο Πετγουέι έκανε τη διαφορά στις ρακέτες, με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μάντζαρης είχε μόλις 2 πόντους χωρίς εντός παιδιάς καλάθι, αλλά 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Λοτζέσκι είχε 18 πόντους και 3 ριμπάουντ με 8/12 σουτ. Ο Ολυμπιακός πήρε σκορ με πολύ καλά ποσοστά και από τους Σερμαντίνι, Ντάνστον, Παπαπέτρου (8 πόντοι με 3/5), Σλούκα, με την επίθεσή του να είναι για σεμινάριο στο ματς, σχεδόν σε κάθε επίθεση έβρισκε το σωστό τρόπο για να σπάσει την ισπανική άμυνα, οι 22 ασίστ με το 57% εντός παιδιάς το δείχνουν εύγλωττα αυτό.

Ο Ολυμπιακός περιόρισε τον Σουάρεθ σε 2/9 σουτ (2/8 τρίποντα),τον Τούλσον σε 2/6, τον Κουζμίνσκας σε 1/6 τον Ντράγκιτς σε 4/9, τον Ούρτασουν σε 4/10. Και πέραν αυτών ο Καλογουέι είχε 2 πόντους με 0/1 σουτ εντός παιδιάς. Δηλαδή οι 5 που σούταραν περισσότερο στο ματς για τη Μάλαγα (πλην του Βάσκες) είχαν 13/40 σουτ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Σερμαντίνι να βάζει τους πρώτους 4 πόντους του Ολυμπιακού από ασίστ του Σπανούλη, με τον Βάσκες να ισοφαρίζει στο ενδιάμεσο. Με τρίποντα από Παπαπέτρου και Σπανούλη ο Ολυμπιακός πήγε στο 2-10, με τον Σερμαντίνι να γράφει το 2-12 και τη Μάλαγα να έχει μείνει στους 2 πόντους στα πρώτα 4:30 του αγώνα. Μετά το τρίποντο του Σουάρεθ, Ντάνστον και Λοτζέσκι έφεραν το ματς στο 5-17 με τον Σπανούλη να γράφει το 5-20 με τρίποντο.

Η Μάλαγα έμοιαζε να συνήλθε από το αρχικό σοκ και με τον Γκρέιντζερ και τον Ντράγκιτς κατάφερε να μειώσει σε 13-24, για να σκοράρει τρίποντο ο Ούρτασουν για το 16-24. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Λοτζέσκι ως το 18-30 στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Η Μάλαγα έμεινε με τον Ούρτασουν και τον Στίματς στους 10 πόντους, 22-32, με τον Σουάρεθ να μειώνει σε 25-32. Μετά το καλάθι του Λοτζέσκι, ο Ούρτασουν με τον Στίματς και πάλι ήταν που μείωσαν σε 29-34 για τους Ισπανούς, που πλησίασαν μετά από πολύ ώρα στο -5.

Το τρίποντο του Σλούκα έγραψε το 30-39, με τη Μάλαγα να πλησιάζει και πάλι στο -5 με τον Ντράγκιτς για το 34-39, με τον Πετγουέι να κλείνει το ημίχρονο στο 34-41. Η Μάλαγα πλησίασε για τελευταία φορά στους 5 πόντους με το πρώτο καλάθι της επανάληψης, 36-41, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με Σπανούλη και Μάντζαρη για το 36-45, με τον Λοτζέσκι να ανεβάζει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ο Γκρέιντζερ και ο Ντράγκιτς κατέβασαν τη διαφορά για τελευταία φορά κάτω από τους 10 πόντους, με ένα τρίποντο του Πετγουέι στο ενδιάμεσο, με τον Λοτζέσκι και τον Πετγουέι να γράφουν το 43-58 στο 27ο λεπτό.

Η Μάλαγα με τον Τούλσον και τον Σουάρεθ πλησίασε ως το 50-60, αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με τρίποντο του Σπανούλη για το +13. Ένα τρίποντο του Ούρτασουν έγραψε το 53-63, με τον Σπανούλη και τον Λοτζέσκι να φέρνουν τον Ολυμπιακό στο 53-70. Η Μάλαγα με τον Βάσκες και τον Κουζμίνσκας μείωσε σε 59-73, αλλά από τον εκνευρισμό των παικτών του Πλάθα φαινόταν ότι δεν μπορούσαν να ξαναμπούν στο ματς. Ο Ολυμπιακός έλεγχε απόλυτα τον αγώνα, ο Παπαπέτρου είχε 5 πόντους μαζεμένους για το 59-78, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 20 πόντους από τον Πετγουέι για το 59-80. Στο τελευταίο λεπτό οι Ισπανοί με τον Σαμπόνις μείωσαν στο τελικό 63-80, με τον κόσμο στις εξέδρες να χειροκροτεί τον Βασίλη Σπανούλη όταν τον απέσυρε ο Μπαρτζώκας.

Την ερχόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός παίζει στην Τουρκία με την αδιάφορη βαθμολογικά Αναντολού Εφές. Οι «ερυθρόλευκοι» δίνουν άλλον ένα τελικό και θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί ώστε να πάρουν τη νίκη στο ματς αυτό. Η Εφές είναι στο 2-10, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πρέπει να εμφανιστούν σοβαροί για να πάρουν την 7η νίκη τους στον όμιλο και να κοιτάξουν μετά τον «εμφύλιο» της τελευταίας αγωνιστικής, που θα είναι, όπως όλα δείχνουν, ματς που θα κρίνει την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 34-41, 50-63, 63-80.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Τοντόροβιτς, Σαμπόνις 2, Ούρτασουν 13 (2), Καλογουέι 2 (3ρ. 4ασ. 2κλ.), Σουάρεθ 8 (2τρ. 5ρ. 2ασ. 3κλ.), Γκρέιντζερ 6 (4ρ.), Βάσκες 6 (5ρ. 3κ.), Ενγκουιρανέ, Τούλσον 4, Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 10 (2τρ. 3ρ.), Στίματς 10 (4ρ.).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πετγουέι 9 (1τρ. 7ρ.), Σερμαντίνι 6 (2ασ.), Ντάνστον 7 (4ρ. 3κλ.), Σπανούλης 20 (4τρ. 4ασ.), Παπαπέτρου 8 (2), Σλούκας 6 (1τρ. 4ρ. 2ασ.), Σίμονς 2, Μάντζαρης 2 (5ρ. 9ασ.), Καββαδάς 2, Λοτζέσκι 18 (1τρ. 3ρ. 2ασ.).