Home / ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ / Άλλη έδρα, άλλη σειρά!

Άλλη έδρα, άλλη σειρά!

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 65-59 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο 3ο παιχνίδι της σειράς, για να μειώσει σε 2-1, μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο ήλεγξε πλήρως την αντίπαλό του, είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημά του και στο τέλος έβαλε τα σουτ που έπρεπε για να κερδίσει. Ο ρυθμός και το σκορ πήγαν όπως τα ήθελε ο Παναθηναϊκός, η ΤΣΣΚΑ έμεινε κάτω από τους 60 πόντους, σκόραρε πολύ δύσκολα, έμοιαζε να έχει βραχυκυκλώσει και οι «πράσινοι» συνεχίζουν να κοιτούν προς Μόσχα και Μιλάνο, με την επόμενη μάχη των δύο ομάδων να έρχεται την Τετάρτη.

Το ματς δεν ήταν όμορφο, ούτε μπορεί να διεκδικήσει δάφνες ποιότητας, αλλά ήταν ακριβώς όπως το θέλει ο Παναθηναϊκός. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο καλύτερος παίκτης των «πρασίνων» είχε 2/9 τρίποντα (Φώτσης) και ο πρώτος τους σκόρερ 4/10 δίποντα (Λασμ).

Το πρώτο ημίχρονο έγραφε Παναθηναϊκός, με τον Φώτση να έχει +12 στη διαφορά πόντων, τον Ούκιτς +11, τον Μασιούλις +10, ενώ ο Χάινς ήταν στο -11 και ο Ουίμς στο -8. Η επανάληψη ήταν διαφορετική υπόθεση, η ΤΣΣΚΑ χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Ουίμς και το μπασκετικό IQ του Χριάπα (8 ασίστ με 1 λάθος στο ματς) πλησίασε και έφερε τον αγώνα στην κόψη του ξυραφιού.

Η εικόνα του ματς, όμως, έδειχνε «Παναθηναϊκός» αφού οι «πράσινοι» είχαν φέρει το ματς εκεί που το ήθελαν. Και πράγματι, ο Μεσίνα έμοιαζε αρκετά αμήχανος στον πάγκο, ψαχνόταν πολύ, αλλά έβλεπε τους παίκτες του να μην μπορούν να διασπάσουν την άμυνα του Παναθηναϊκού και το γόρδιο δεσμό που του είχε προτάξει ο Αλβέρτης. Χαρακτηριστικό είναι ότι τον καλύτερό του παίκτη τον άφησε 16 λεπτά στο παρκέ (είχε 17 ranking σε 16 λεπτά ο Βορόντσεβιτς), τον Χάινς τον ξέχασε πολλή ώρα στον πάγκο, ενώ ο Τζάκσον έπαιξε 10 λεπτά παραπάνω από τον Πάργκο (+7 ο Πάργκο στη διαφορά πόντων) αλλά είχε 0/6 σουτ και -13 στη διαφορά πόντων. Χάινς (-9), Ουίμς (-8) και Κρστιτς (-8) ακολούθησαν, με τον Χριάπα να μένει στο -1, αφού δεν σκόραρε εντός παιδιάς (0/3).

Καλύτερος του Παναθηναϊκού ο Φώτσης, με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, +15 στη διαφορά πόντων και τρομερές άμυνες που έκριναν το ματς, με τον Διαμαντίδη να έχει +9, με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, τον Μασιούλις +10 με πολύ καλή άμυνα στον Χριάπα. Ο Ράιτ είχε 10 πόντους με 4/5 σουτ και 8 ριμπάουντ, ο Μαυροκεφαλίδης 5 πόντους με 2/2 σουτ, ο Λασμ έδωσε πάρα πολλές μάχες στις ρακέτες και ήταν καταλυτικός.

Ο Παναθηναϊκός σούταρε με 53% στα δίποντα και 24% στα τρίποντα (50% και 24% η ΤΣΣΚΑ), τα ριμπάουντ ήταν δικά του (35-36 με 13-7 τα επιθετικά), οι ασίστ 10-16, τα λάθη 15-13.

Ο Διαμαντίδης έδωσε την ασίστ του αγώνα στο τέλος, με τον Λασμ να τελειώνει εύκολα, ο Φώτσης έβγαλε δύο συνεχόμενες τεράστιες άμυνες, ο Λασμ πάλευε σε άμυνα και επίθεση, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει και στα 40 λεπτά ότι στην Αθήνα η σειρά θα πάει εντελώς διαφορετικά απ’ ότι πήγε στη Ρωσία.

Ο Μασιούλις μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, με 6 δικούς του πόντους ο Παναθηναϊκός πήγε στο 6-1, με τον Διαμαντίδη και τον Λασμ να γράφουν το 11-3. Ο Φώτσης με τρίποντο έφερε τον αγώνα στο 16-5 μετά από περίπου 6 λεπτά, με την ΤΣΣΚΑ να κλείνει την πρώτη περίοδο έχοντας βάλει 3 σουτ εντός παιδιάς και 5 βολές, για να μειώσει με τον Καούν σε 20-11 μετά το καλάθι του Κάρι. Ο Ράιτ έφερε τον Παναθηναϊκό στο 23-11 και ο Μπράμος στο 25-13, με τον Φριντζόν και τον Βορόντσεβιτς να απαντούν, 25-18, και τον Μαυροκεφαλίδη να ξαναφέρνει τον αγώνα στο +10 για την ομάδα του.

Ο Διαμαντίδης με βολές έδωσε την τελευταία διψήφια διαφορά στον Παναθηναϊκό στον αγώνα, 30-20, με τον Φριντζόν να απαντά με τρίποντο και τον Πάργκο να γράφει το 30-25. Ο ίδιος μείωσε σε 33-29, για να φέρει ο Χάινς το ματς στο 33-31. Ο Ούκιτς ανέβασε τη διαφορά, ο Πάργκο απάντησε ξανά, 37-35, με τον Φώτση να γράφει 2/2 βολές και τον Ράιτ να κλείνει το ημίχρονο με ντράιβ στην εκπνοή για το 41-35.

Στην 3η περίοδο ο Λασμ έγραψε το 43-35, με τον Ουίμς να μπαίνει δυνατά και τον Κρστιτς να γράφει το 43-40. Ο Ουίμς σκόραρε και πάλι για το 43-42, αλλά ένα τρίποντο από τα 9,5 μέτρα του Ούκιτς στο τέλος της επίθεσης κι άλλο ένα από τον Φώτση έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 49-42. Ο Μίτσοφ σκόραρε κι αυτός από μακριά, 49-45 (με την 3η ασίστ του Χριάπα στην επανάληψη σε 4 εύστοχα σουτ της ΤΣΣΚΑ), αλλά ο Ράιτ έκλεψε και σκόραρε για το 51-45. Η περίοδος έκλεισε με 2/2 βολές του Καούν για το 51-47, με Μαυροκεφαλίδη και Ουίμς να γράφουν τα 53-49 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου.

Τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο, χαρακτηριστικό είναι ότι στην επανάληψη το σκορ ήταν 24-24, με τον Βορόντσεβιτς και τον Ουίμς να σκοράρουν για το 54-53 με 6:39 για το τέλος. Ο Ράιτ απάντησε, ο Γκιστ από επιθετικό ριμπάουντ κάρφωσε για το 58-54 με τους μόνους πόντους του στο ματς, με τον Λασμ να κάνει φάουλ σε τρίποντο του Ουίμς, 3/3 βολές και 58-57 στο τετράλεπτο. Μάλιστα, στην επόμενη επίθεση η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε και για πρώτη φορά στο παιχνίδι, 58-59 από το χουκ του Κρστιτς.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να απαντήσει αμέσως με τον Λασμ, ώστε να μην παγιωθεί κατάσταση με προβάδισμα της ΤΣΣΚΑ στον αγώνα, οι δυο ομάδες πέταξαν από 2 επιθέσεις, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ από τη 2η δική του για το 61-59 με 1/2 βολές του Φώτση. Άλλες 2 χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν (με άμυνες του Φώτση για τον Παναθηναϊκό), αλλά στα 55 δευτερόλεπτα ο Κρστιτς έκανε λάθος, για να έρθει ο Λασμ από την ωραία πάσα του Διαμαντίδη για το 63-59 στα 36 δευτερόλεπτα.

Ο Ουίμς πήρε την επόμενη φάση, ο Παναθηναϊκός έβγαλε την άμυνα και από το φάουλ που κέρδισε στα 20 δευτερόλεπτα ο Διαμαντίδης έγραψε 2/2 βολές για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Επόμενη μάχη την Τετάρτη στις 19:30 στο ΟΑΚΑ, με τον Παναθηναϊκό να πρέπει ξανά να ελέγξει με την άμυνά του τους Ρώσους, εξουδετερώνοντας τα δυνατά χαρτιά τους στην επίθεση. Είναι πολύ δύσκολη αποστολή, αλλά το 3ο παιχνίδι έδειξε ότι έχει τον τρόπο να το κάνει. Και με τον Τεόντοσιτς να λείπει, η ΤΣΣΚΑ είναι δεδομένο ότι θα μπλοκάρει στην κυκλοφορία, μιας και δεν μπορεί ο Χριάπα να φτάσει στο σημείο να… κατεβάζει κιόλας, επειδή Τζάκσον και Πάργκο δεν μπορούν να λειτουργήσουν. Αν εγκλωβίσει αυτούς ο Παναθηναϊκός και καταφέρει ξανά να κλείσει Κρστιτς και Ουίμς, τότε θα ισοφαρίσει τη σειρά. Πάνω απ’ όλα, θα πρέπει να φέρει ξανά το ματς στα μέτρα του, χαμηλό σκορ και σκληρές άμυνες, στο παιχνίδι που έχει πλεονέκτημα.